Autor Wątek: Z97 Gaming 7 - bios 1.6 , znikają napędy SATA  (Przeczytany 2137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kuba_rsx

• Szeregowiec
  • *
  • :
Z97 Gaming 7 - bios 1.6 , znikają napędy SATA
« dnia: 06 Październik 2014, 18:00:28 »

Witam, dziś zaktualizowałem bios z wersji 1.5 do 1.6. Wewnątrz komputera nic nie grzebałem.
Pojawił się problem, po restarcie systemu wyświetlany jest komunikat o niewykryciu dysku z którego ma się zbootować system. Mam podłączone 3 dyski, systemowy ssd intel 520, ssd samsung 840 evo i jeden zwykły hdd. Zamieniła mi się kolejność dysków, przywróciłem starą, komputer zastartował normalnie, po kolejnym restarcie znów zgubił zadane ustawienia. Po kilku próbach w oknie wyboru kolejności botowania dysków został tylko zwykły HDD, w miejscach pozostałych biale pola ze znakami zapytania.
Odłączyłem wszystkie napędy sata, podłączyłem ponownie, załadowałem ustawienia domyślne, dyski widzi ok ale dla odmiany zginął cd-rom, też pokazuje znaki zapytania.
Przełączyłem płytę na drugi bios i problem nie występuje.
Czy to jakiś bug nowego biosu? Czy może coś trzeba inaczej ustawić niż poprzednio aby problem zniknął?
Ew. jak zgłosić lukę do msi aby to odnotowali i w następnej wersji poprawili ten problem?

Edit:
Doraźnie wgrałem bios 1.6 ponownie, zobaczymy czy problem znów wystąpi.
Paczka z biosem 1.5 ze strony suportu (obojętnie czy eu czy global), pod win 8.1 nie chce się uruchomić, plik który ściąga msi live update odpala normalnie. Czy ktoś mógłby poratować biosem 1.5 do tej płyty?
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2014, 19:25:43 wysłana przez kuba_rsx »

micrus

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: Z97 Gaming 7 - bios 1.6 , znikają napędy SATA
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Październik 2014, 05:42:38 »

Witam ja wczoraj także miałem problemy i jak się okazało z biosem po aktualizacji biosu z 1.5 do 1.6 i po resecie komputera wyskoczył mi błąd "nie wykryto urządzenia, urządzenie jest niepodłączone lub niedostępne". i nie mogłem nic zrobić gdyż porty usb były odłączone i klawiatura mi nie działała. po odłączeniu dysków i ponownym podłączeniu klawiatura zaczęła działać. zaktualizowałem koleny sterownik od płyt głównej msi i po resecie ponownie system się wysypał i znowu musiałem odłączać dyski żeby mi klawiatura zadziałała. Ściągnąłem wersję 1.5 i wgrałem przez M-Flash'a i wszystko śmiga. NIe wiem czy ta wersja jest niewypałem czy może powodem było to iż aktualizowałem BIOS'a z poziomu windowsa a nie przez -M-FLash. Ja posiadam windowsa 8 i proponowałbym powrócić do tej wersji bo z 8.1 ciągle są jakieś problemy.

Pozdrawiam

jaca85

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Październik 2014, 15:12:14 »

Ja aktualizowalem bios w sobote z poziomu dos'a i wszystko ok. Napedy, dyski, porty i reszta dziala bez zarzutow...
Nawet update w dosie poszlo sprawniej niz do wersji 1.5. Tak wogole mflash sie wysypywal, z poziomu win7 tak samo klpos byl...
Jak chcecie nadal wersje 1.5 to dajcie znac a jutro upne...

kuba_rsx

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Październik 2014, 16:55:51 »

Re-flashowanie załatwiło sprawę, problem ustąpił.