Autor Wątek: MSI ge70 - instalacja systemu z USB/DVD, ustawienia UEFI  (Przeczytany 17121 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

husky83

• Szeregowiec
  • *
  • :

Wczoraj w końcu odebrałem GE70 2oe. Rozpakowałem, dołożyłem mu SSD Plextor M5M 128GB.
Pomijam wrażenia, bo wiadomo - pozytywne. Do czasu instalacji systemu ;)

Z UEFI do tej pory nie miałem styczności, więc miałem niemały problem (zawieszanie w trakcie instalacji), w końcu znalazłem - UEFI with CSM.
System startuje z płyty DVD. Problem w tym, że chciałbym zainstalować system z USB (płyty wypalają mi się z błędem - stary napęd...). Ustawiam więc odpowiedni dysk (pendrive wykrywany jako USB HDD Patriot coś tam) jako pierwszy (i w sumie jedyny, reszta narazie disable). Niestety nie startuje, przechodzi do UEFI. Włączyłem pozostałe dyski (zwykły HDD, DVD itd) do bootowania, efekt ten sam (przy wyjętej płycie DVD z instalką). Gdy włożę płytkę instalacyjną - idzie normalnie (strartując z drugiego urządzenia w kolejności - czyli DVD).
Sprawdziłem na innym laptopie (który nie wie co to UEFI) - pendrive bootuje się bez problemu.
W jaki sposób zmusić laptopa do zainstalowania systemu z pendrive?

Druga kwestia. System zainstalował się z DVD, więc chciałbym przywrócić UEFI z zabezpieczaniem bootowania.  Dodaję dysk HDD jako pierwszy w botowaniu, dodaję konkretny dysk w ustawieniach bootowania UEFI (HDD Boot .....). I tutaj - zależnie od ustawień - albo czerwona tabelka z informacją o jakimś błędzie, albo system wywala się podczas startu.
Niestety jestem teraz w pracy, więc nie jestem w stanie podać konkretnych komunikatów ani fotek ("zrzutów ekranu" ;P), ale może ktoś może wrzucić zrzuty ekranu lub instrukcje krok po kroku jak uruchomić bootowanie z pendrive oraz jak przywrócić zabezpieczenia UEFI tak, żeby windows spokojnie startował.

Windows oczywiście zainstalowany na dysku SSD. O ile to ma znaczenie - SSD podłączony tam, gdzie opisane na płycie, czyli do gniazda mniej więcej na środku, nie do tego z lewej strony przy WiFi. 

Instalowany system: Windows 7 Enterprise x64 z TechNet (żeby nie było, że lewizna ;P)

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: MSI ge70 - instalacja systemu z USB/DVD, ustawienia UEFI
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Luty 2014, 13:13:59 »

Niestety nie zainstalujesz Win 7 na ustawieniu UEFI , Win 8 / 8.1 i UEFI obsługuje partycje GPT , które przez instalator Win 7 nie są widziane.
Polecam przeczytać <a href="https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=8679.0"> poradnik</a>
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

marcind_80

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Sierpień 2014, 07:24:56 »

Witam

Czyli nie mozna majac w chwili obecnej na dysku HDD 1tb  windows 8...zainstalowac na drugim dysku ssd system win 7..?? Czy moze odpiecie HDD w laptopie i wtedy instalowac ssd z win 7..? co zmienic w biosie..?
bo teraz instalacja mi nie idzie..sa partycje widzi dysk ale jest blad gdy wybieram partycje dysku ssd
Błąd 0x80300024 Instalacja w systemie Windows 7
Czy to chodzi o system plikow GPT w win 8 a NTFS w win 7..?
Jak to rozwiazac..pomojajac usuniecie wszsystkich partycji i instalowanie od nowa..systemu tylko na ssd..:)

Pozdrawiam
marcin

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Sierpień 2014, 07:48:23 »

Witam

Czyli nie mozna majac w chwili obecnej na dysku HDD 1tb  windows 8...zainstalowac na drugim dysku ssd system win 7..?? Czy moze odpiecie HDD w laptopie i wtedy instalowac ssd z win 7..? co zmienic w biosie..?
bo teraz instalacja mi nie idzie..sa partycje widzi dysk ale jest blad gdy wybieram partycje dysku ssd
Błąd 0x80300024 Instalacja w systemie Windows 7
Czy to chodzi o system plikow GPT w win 8 a NTFS w win 7..?
Jak to rozwiazac..pomojajac usuniecie wszsystkich partycji i instalowanie od nowa..systemu tylko na ssd..:)

Pozdrawiam
marcin

Teoretycznie można zainstalować 2 systemy operacyjne ale na 2 osobnych dyskach twardych. Nie ma możliwości zainstalowania 2 systemów operacyjnych na 2 różnych formatach plików.Przed każdorazowym wejściem do systemu operacyjnego będziesz musiał zmieniać ustawienia "Boot mode select" dla win 7 - "legacy" dla win 8 "uefi" w BIOS.

GPT i NTFS są to formaty plików, GPT zarezerwowane jest dla trybu UEFI , NTFS natomiast dla trybu Legacy
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2014, 07:50:40 wysłana przez MSI FAE »
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

marcind_80

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Sierpień 2014, 08:35:37 »

Dzieki za szybka odpowiedz to mi naswietlilo temat..Dyski sa dwa.osobne 1tb hdd i 256gb sdd
Czyli nie da sie sformatowac ssd na GPT i zainstalowac win 7..
Wiec pewnie zainstaluje drugi win 8..albo zwyczajnie tylko win 7 na ssd..a z hdd zrobie magazyn wszystko w NTFS

Jeszcze raz dzieki za odpowiedz.
Pozdrawiam