Autor Wątek: P 35 NEO 2 Pamięć RAM 4GB  (Przeczytany 45195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

_dl_

• Generał
  • :
Odp: P 35 NEO 2 Pamięć RAM 4GB
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Luty 2008, 13:13:02 »

powiedzcie mi moi mili dlaczego bios nie widzi 3 gb ramu????
wszyscy opisuja 4gb . a co z wieksza iloscia?
mam p35 neo3 i kupilem 2x2 gb ramu (przeczytalem forum, zadzwonilem do msi i sie uspokoilem, bo podobno tak ma byc na tym chipsecie; okie sobie mysle) i bios widzi 3,3gb ramu, ale wlasnie dopadlem kolejne 2x1gb ramu i bios mowi mi ze physical mam 6144mb, a usage 3328mb.
moje pytanie:
czy zgodne z prawem jest sprzedawanie i wprowadzanie w blad klientow informujac, ze plyta obsluguje 8gb ramu (w instukcji nie ma ani slowa o nieobslugiwaniu ramu powyrzej 4gb)??
powiem szczerze, ze troche mnie to zaskoczylo.
ps. dobrze, ze tylko porzyczylem ten ram, bo jak bym kupil 6gb i od razu nie zadzialaly ty bym do szewskiej pasji doszedl. prosze o podzielenie sie opiniami i sugestiami co z tym fantem mozna zrobic?
ps2. nie chcialem nikogo obrazic

Jak system wykorzystujesz - i jak się ona zachowuje?

ps Trzeba było kupić AMD nie było by problemów :P

>>>
U mnie system (Vista x64) widzi 4095 MB. To samo pokazuje Ashampo Win Optimizer, Nero Info Tool 5 (z tym, że 4096), Everest Ultimate Edition (4096). Photoshop - i to stanowi dla mnie zagadkę, pokazuje dostępna pamięć 2786 MB (tj. 100%, ja pracuje na 55%, czyli 1532).

Problem w tym że Photoshop jest aplikacją 32 biotwą i to że pracuje w środowisku 64 bit nie spowoduje że zobaczy on więcej niż pozwala jego 32 bitowa architektura. A dlaczego 2700 a nie 4gb? A no dlatego że w wirtualnym środowisku 32 który system tworzy dla aplikacji maksymalnie da się przydzielić 3GB (a na dodatek trzeba do tego używać trików) - program nie potrafi wykorzystać więcej bo nigdy nie był tworzony do pracy z większą ilością pamięci.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2008, 13:19:41 wysłana przez _dl_ »
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B

mixerx

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Luty 2008, 20:58:43 »

widze, ze tu same tengie glowy siedza.
A ja widzę następnego k...a, co nie potrafi kilku zdań po polsku napisać ! Popraw posta zgodnie z -> Regulaminem jeśli nie chcesz trafić do -> Ostrzeżenia od Moderatora - Lzep.
Pozdr.  :)

to nie mialo zabrzmiec ironicznie czy obrazliwie. dziekuje za przywrocenie do pionu. takie zachowanie nie powtorzy sie wiecej.

Jak system wykorzystujesz - i jak się ona zachowuje?

no wlasnie nie napisalem specjalnie. nie chodzi mi o sysa, bo bios mi juz gada ze nie moge skorzystac z reszty ramu.

ps. mam xp 32 i wiem, ze nie lotto 4gb ramu, dopuki nie bede mial pewnosci, ze 4 lub 6gb zadziala, doputy bede kozystal z 64.
     na razie chodzi mi o bios i to, ze usage memory jest na poziomie 3gb, a nie 6gb.
     wiem, ze opisywane bylo adresowanie i dosc szczegolowo to opisal icebreaker, a pozniej go poprawil Michal-Ex-MSI-FAE, ale nadal
     nie wiem co w kwestji wiekszej ilosci pamieci, gdyz nikt tego problemu nie wyjasnil (mowie o wiekszej niz 4gb ilosci pamieci ram).
     skoro plyty obsluguja 8gb ramu to dlaczego sa z tym takie problemy, a jesli to sa normalne problemy, to dlaczego w dalszym ciagu
     jest opisywane, ze plyta obsluguje 8gb.

[ Widzę, że Ty jednak jesteś niereformowalny. Przeczytaj uwagę, którą wstawiłem do Twojego pierwszego posta ! Jakby nigdy nic dalej olewasz Regulamin i moderatora i zaczynasz sobie zdania z małej litery?  I dlaczego ten Twój tekst jest taki jakiś rozp......ny ?, co to za dziwne formatowanie, tego się nie da czytać - nie widzisz tego ? - Lzep ]
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2008, 01:13:03 wysłana przez Lzep »

_dl_

• Generał
  • :
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Luty 2008, 13:48:34 »

Teoria zakłada, że powyżej 4gb dostępna pamięć będzie pozbawiona wspomnianych ~700MB zarezerwowanych dla urządzeń - nigdy jednak nie zakładałem do płyt z intelem więcej niż 4GB (czyli mamy 6GB to dostępna pamięć powinna być 6GB-700MB itd). Z amd nie miałem takich problemów. Wszystkie jak dotąd płyty pod tą platformę, zakładając ze pracowały z 64 bitowym systemem, widziały całą pamięć zainstalowaną w komputerze, a przy systemach 32 bitowych ok 3GB. Bios zawsze pokazywał CAŁĄ dostępną pamięć. Aktualnie mam 8GB i całe jest widoczne i wykorzystywane.

Jak tylko będę miał możliwość to sprawdzę jak się zachowują płyty Gigabyte na chipsecie Intela - niektóre z nich deklarują obsługę nawet 16GB pamięci.

ps. mam xp 32 i wiem, ze nie lotto 4gb ramu, dopuki nie bede mial pewnosci, ze 4 lub 6gb zadziala, doputy bede kozystal z 64.
     na razie chodzi mi o bios i to, ze usage memory jest na poziomie 3gb, a nie 6gb.

Tego nie rozumie... Mam 32 ale będę korzystał z 64 bit... Jeśli masz xp 32bit to może się okazać, po zainstalowaniu systemu 64 będzie on widział w granicach 6GB pamięci (minus wspomniane ~700MB). Najlepiej przekonać się instalując taki system lub uruchamiając 64 bitową wersję jakiegoś Linuksa live. Bios swoje a system swoje - nie zawsze trzeba się tym co bios wypisuje sugerować.
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B

Draco

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Luty 2008, 04:48:12 »

Witam :). Ja mam nieco inne pytanie. A konkretnie czy w takim razie warto kupowac te 4gb do 32 bitowego Xp ?
Bedzie roznica w dzialaniu pomiedzy 3 gb a 4 gb czy bedzie to totalnie nie zauwazalne ?

_dl_

• Generał
  • :
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Luty 2008, 12:12:00 »

Totalnie nie zauważalne jeśli chodzi o ilość pamięci. Ale różnica może być w trybie dual chanel.
Przy 3GB musisz mieć 1gb+512gb w pierwszym banku oraz 1gb+512gb w drugim banku - co ma swoje minusy - wszystkie sloty zajęte - oraz command rate 2t w przypadku amd.
Albo 1gb+2gb co nie umożliwia włączenie DC.

4gb można realizować na kościach 2GB - DC działa, command rate na 1T, i jeden-dwa bank wolne