Autor Wątek: Z77A-GD65 GAMING - samoczynne restarty  (Przeczytany 4677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tom72

• Szeregowiec
  • *
  • :
Z77A-GD65 GAMING - samoczynne restarty
« dnia: 25 Maj 2013, 18:13:52 »

Witam

Proszę o pomoc w poniższej kwestii:

Komputer w dość nieoczekiwanych momentach samoczynnie się restartuje.

Jest to o tyle dziwne, że komputer restartuje się podczas np. przeglądania netu lub instalowania jakiegoś programu czyli bez obciążenia, przy niskich temperaturach procesora i karty graficznej.

Instalacja systemu bezproblemowa ale po pierwszych 2 godz. pierwszy restart, a po kolejnych 2 godz. kolejny. Potem 2 dni spokoju i nagle kolejny restart przy nieobciążonym komputerze. Temperatury niskie.

Bios miał wykonany clear przyciskiem na płycie. Komputer nie miał żadnego OC.
Kasy sporo wydane i spory problem ze sprzętem.

Konfiguracja:

płyta: MSI Z77A-GD65 GAMING
CPU: i5 3570K nowy bez żadnego OC
Grafika: MSI R6950 Twin Frozr III PE
zasilacz: TAGAN TG500-U33
Dyski:
1) SSD M4-CT064M4SSD2 (system)
2) Samsung HD103SJ 1000
3) ST3250620AS
Pamięci: 2 x 2GB (OCZ3RPR16002G) założone zgodnie z instrukcją w porcie 2 i 4

Dodam, że nowe są płyta i procesor, reszta podzespołów została z poprzedniej konfiguracji i nie było z nimi żadnych problemów (restarty itp.)

Proszę o każdą możliwą pomoc w tej kwestii, zanim odeślę płytę w ramach gwarancji chciałbym się upewnić, że sprawdziłem wszystko co mogłem.

prosperopro

• Gość
Odp: Z77A-GD65 GAMING - samoczynne restarty
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Maj 2013, 07:07:21 »

sprawdz pamieci jakims programem najlepiej mem testem, jesli nie wywali błędów to sprawdz dysk pod katem bad sektorow. Jak już wykluczysz te dwie rzeczy sprawdz nr błędu  BSOD w C:\Windows\minidump
Pozdrawiam

tom72

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Maj 2013, 17:55:23 »

Witam

Niestety dzisiaj rano kolejny restart po 5 min pracy od włączenia PC-ta (bez obciążenia grą).

Pamięci sprawdzone przez Memtest86+ v.4.20.
Test przy standardowych ustawieniach 1066 i maksymalnych 1600 bez błędów.
Dysk SSD (systemowy) wolny od błędów.

Niestety w katalogu Windows\minidump jest pusto.

Tak jak pisałem wyżej, wymieniałem płytę i CPU, reszta komponentów pracowała wcześniej, bezbłędnie z Phenomem II.

Ten restart przebiega następująco:

nagle się wszystko wyłącza...(bez żadnego blue screena, czy innego ostrzeżenia), następnie przez ok 2 sekundy jest cisza, a następnie wszystko uruchamia się ponownie z ekranem ostrzegającym, że system nie został poprawnie zamknięty.
Dokładnie w taki sam sposób (z chwilą przerwy) restartuje się płyta jak zmienimy jakieś istotne ustawienie w biosie np. taktowanie pamięci.

Zwykły restart przez windows przebiega standardowo bez całkowitego wyłączenia płyty i 2 sekundowej przerwy.
Nie wiem jak to interpretować.

BIOS najnowszy dla tej płyty czyli v.25.0 (z takim płyta została zakupiona).
Zaczynam mieć wątpliwości co do sprawności tej płyty, choć grafika tej firmy sprawuje się dobrze.

Zmierzyłem napięcia na liniach i wszystkie są prawidłowe z wyjątkiem +12V, gdzie BIOS i miernik pokazują 11,88V.

Niestety chyba jednak będę musiał dopisać sobie kolejny koszt za przesyłkę kurierską i odesłać płytę do sprzedawcy.

Jakieś pomysły?

prosperopro

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2013, 04:50:36 »

jak bez bsod to tylko i wyłącznie zasilacz

tele

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Czerwiec 2013, 11:46:27 »

Jak zmiana zasilacza nie pomoże to bym jeszcze procesor sprawdził,
a dokładniej posmarowałbym jeszcze raz procesor pastą przewodzącą (czyszcząc go dokładnie przed nałożeniem pasty)
 i upewniłbym się czy na pewno,
wszystko jest mocno przymocowane i ma odpowiedni styk ze sobą.

Co do zasilacza, (bo nie napisałeś jak mierzyłeś)  napięcia zasilacza mierzy się, sprawdza pod obciążeniem,
co w warunkach domowych może być to trochę utrudnione  :)
Mi Bios pokazuje 11,9V , przy poruszaniu się w menu 11,8V ,
 dla mnie 11,8 wygląda to na prawidłowe napięcie,
a 0,1 to granica błędu pomiarowego jak i kwestia obciążenia spowodowane poruszaniem się po menu,
 więc te 11,8V bym zostawił w spokoju. Martwiłbym się bardziej gdyby napięcie spadło zbyt bardzo, przy prawdziwym obciążeniu.
( Swoją drogą gdyby obciążyć komputer pracą i w benchmarku obserwowałbyś temperatury i napięcia, może byś wychwycił, ale musiałbyś znać dopuszczalne zakresy napięć przy danym obciążeniu. dla których jest to praca prawidłowa)
Ale to po za tematem. 
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2013, 12:27:03 wysłana przez tele »

King Crimson

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lipiec 2013, 09:09:36 »

tom72: pewnie już jest za późno, ale napiszę, aby skorzystali inni. Mam co prawda bardziej podstawowy model płyty (Z77A-GA43) i procka (i5 3470), ale po pierwszym złożeniu nowego kompa objawy były identyczne, czyli samoczynne restarty wyłącznie przy zerowym lub niewielkim obciążeniu systemu (idle, przeglądanie WWW, pisanie w Wordzie itp.), czasami co godzinę, czasami co kilka dni.

Ponieważ miałem jeszcze stary sprzęt, mogłem podmienić wszystkie elementy (zasilacz, procek, pamięć i grafika) i tym samym wykluczyć wadę sprzętu z wyjątkiem płyty głównej. Została więc płyta. Zaktualizowałem BIOS i zrobiłem reset CMOS (wyjmując nawet baterię), ale nic to nie dało, objawy nadal występowały. Więc zacząłem szukać w sieci ludzi z podobnym problemem i znalazłem całkiem sporo podobnych postów, a wśród nich również rozwiązanie problemu.

Okazuje się, że problem nie ogranicza się do konkretnego modelu płyty ani nawet producenta, tylko jest uniwersalny: cholerny Microsoft źle zaimplementował obsługę tzw. C-STATES w systemach Windows 7 i 8. Powoduje to, że gdy procek zostaje częściowo spowolniony/uśpiony przy małym lub zerowym obciążeniu, system Windows 7 błędnie interpretuje taki stan, czego wynikiem jest samoczynny reset lub zamrożenie systemu.

Rozwiązanie jest dziecinnie proste: wyłączyć wszystkie C-STATES w BIOSie (w moim modelu płyty w sekcji Overclocking), ale zostawić włączoną funkcję EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology), aby procek przy niewielkim obciążeniu nadal zmniejszał napięcie zasilania i częstotliwość do 1600 MHz. Efekt: problem ustąpił jak ręką odjął, od tego momentu od wielu tygodni komputer nie zresetował się samoczynnie ani raz. Potem dla testów jeszcze raz włączyłem obsługę C-STATES i po 5h miałem samoczynny reset.

Dziękujemy ci Microsoft za twoje wspaniałe systemy operacyjne.  :o  :o  :o