Autor Wątek: Z68A-GD80(G3)  (Przeczytany 2342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

AdamTko

• Szeregowiec
  • *
  • :
Z68A-GD80(G3)
« dnia: 05 Wrzesień 2011, 18:28:57 »

Dostałem właśnie MOBO jak w tytule. A ponieważ to pierwsza płyta, którą instaluję "od podstaw" to pojawia mi się kilka, mam nadzieję, że łatwych do rozwiązania pytań.

1) Pamięć - mam parkę 2 x 4GB. I niezbyt precyzyjnie rozumiem instrukcję - żeby uzyskać Dual Channel Mode, czyli lepsze osiągi mam wetknąć kości w alot 1 (ZAWSZE) i następnie w 3, drugi pozostawić wolny?

2) Zasilanie płyty - podłączam 24-pin ATX (w moim przypadku wtyczka 20+4), 8-pin ATX (na płycie była zaślepka na 4 pinach, ale wyjąłem). Opisy napięć się zgadzają z instr. zasilacza. Natomiast NIE PODŁĄCZAM 6-pin ATX do zasilania grafiki, bo założenie jest takie, że korzystam z grafiki "zaszytej" w procesor (i7 2600K najprawdopodobniej)

3) Cóż to jest port oznaczony jako SATA7 (6Gb/s by Marvell) W zupełności mi wystarczą porty 1-6 (2x6Gb/s i 4x3Gb/s), ale może ten jest jakoś specjalnie dedykowany do czegoś?

Pewnie zaraz będzie jeszcze kilka dodatkowych pytań, ale póki co nurtują mnie te. Pozdrawiam i dziękuję za sugestie

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: Z68A-GD80(G3)
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Wrzesień 2011, 19:18:54 »

1. Tak, drugi ma pozostać wolny.
2. Jeśli nie posiadasz zewnętrznej grafiki to oczywiście nie podłączasz wtyczki 6-pin bo i gdzie miał byś to zrobić  ;)
3. Marvell jest to dodatkowy kontrole IDE/SATA ponieważ chipset nie obsługuje interfejsu IDE. Port SATA by Marvell nie oferuje lepszej wydajności od pozostałych, używaj go raczej jak wykorzystasz porty 1-6.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

AdamTko

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Wrzesień 2011, 20:49:16 »

1) i 3) dziękuję
2) ATX 6-pin - mogę do gniazdo 6-pin na płycie podłączyć kabelkiem do zasilacza. Więc nie wiem PO CO, ale miałbym GDZIE.  :)
Zasilacz jest modularny. Pytanie może jest niezbyt sensowne, z racji mojego nieobycia ze sprzętem. Ale zmyliło mnie kilka okoliczności, to gniazdko (JPWR3) wg instrukcji "provides power to the graphics card", analogicznie do JPWR2, które "provides power to the CPU". A dalej w instr. z adnotacją IMPORTANT - Make sure that ALL the power cables are securely connected  to..." więc wolałem zapytać niż coś tam spaprać i po pierwszym uruchomieniu dym zobaczyć :)

Mam chyba jeszcze drobną niepewność co do konektorków do przycisków, diód i brzęczyka na obudowie, ale chyba nie na tyle ważną, żeby gitarę zawracać. Najwyżej 2 x będę rozpinał kabelki.

No i przede wszystkim dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Wrzesień 2011, 21:03:53 »

Jeśli nie posiadasz zewnętrznej grafiki nie musisz podłączać gniazda JPWR3. Nawet jeśli w przyszłości będziesz miał jedną grafikę to podłączenie to i tak nie będzie wymagane.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

AdamTko

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: Z68A-GD80(G3) cd
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Wrzesień 2011, 13:47:47 »

Kolejne drobne pytania....
4) Chłodzenie. Nie powinno być problemu z utrzymaniem temperatury. Brak karty graficznej (ale za to 3 do 4 dysków). Procek i7 z boxowym chłodzeniem. Gorące powietrze będzie wysysał wentylator zasilacza. Ale na wszelki wypadek dołożę z tyłu, w górnej części obudowy dodatkowy wentylator wydmuchujący. I teraz pytanie - czy jest to obojętne, do którego łącza SYSFAN podłączę ten wentylator? One nie sterują obrotami i tak i nie dają napięcia w oparciu o pomiar temperatury... chyba? Ew. hałasy nie przeszkadzają - komputer będzie stał daleko od ludzi.

5) Dyski i RAID. Planuję następującą konfigurację. Na portach SATA-1 i SATA-2 miałby być RAID 1, a na SATA-3 i ew. 4 dysk(i) backupowe. Jeśli dobrze zrozumiałem "na sucho" czytaną instrukcję to wystarczy prawidłowo podłączyć kable i  zasilanie, a konfigurację już się wykonuje po uruchomieniu sprzętu, z poziomu BIOSa, ale przed instalacją systemu?

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Wrzesień 2011, 13:57:54 »

4. Nie ma znaczenia.
5. W BIOS'ie zmieniasz tryb pracy kontrolera na RAID (domyślnie jest IDE) dzięki temu uzyskasz dostęp do narzędzia RAID za pomocą <CTRL-I>. Tam wybierasz rodzaj macierze i dyski wchodzące w jej skład. 

MSI FAE Poland

AdamTko

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Wrzesień 2011, 16:27:51 »

ad 4) Czyli ew. dodatkowe wentylatory startują na pełne obroty wraz z włączeniem zasilacza. OK.

Komputer odpalony, obudowa zamknięta. Działa RAID, napęd DVD, widać całą pamięć, zainstalowany Win7.Temperatura procesora w okolicach 40-45, temperatura system (cokolwiek by to znaczyło w ControlCenter) 29. Czyli OK.

Teraz się pojawiło pytanie o karty/interfejsy sieciowe. W pierwszej wersji pomyślałem, że przypiszę im odrębne IP. np 10.0.0.3 i 10.0.0.5 i na jedną z kart puszczę ruch do baz danych, a na drugą pozostałe akcje typu np dostęp do serwera plików.

Ale trafiłem na dołączoną do płyty MSI aplikację Teaming Genie. I nie za bardzo mogę znaleźć, co z tym narzędziem mogę osiągnąć. Czym się różnią tryby pracy, które mogę wybrać? I co mi to da?