Autor Wątek: GE620DX - bardzo uciążliwy throttling  (Przeczytany 29282 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MrMarley

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: GE620DX - bardzo uciążliwy throttling
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Marzec 2012, 09:20:47 »

Mi laptop chodził normalnie później zaczął się pokazywać throttling.
Update bios throttling dalej występował ale karta zintegrowana zaczęła lepiej chodzić,
po updacie sterów do karty zaczyna chodzić gorzej, po wgraniu starych sterowników do karty ta dalj chodzi źle tzn. miałem 50fps na zintegrowanej a teraz 20-30fps.
co do karty GeForce 540m to throttling występuje w każdje grze od bardzo wymagających (GTA IV, COD:MW 3) do mniej (PES 2011)
czy zna ktoś rozwiązanie problemu?

Yerzu

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #61 dnia: 10 Marzec 2012, 18:52:42 »

Witam, wgrałem Bios i Firmware ze strony MSI, najnowsze drivery od Nvidii 295.73, najnowsze drivery do karty Intela. Grając w BF3 występują bardzo uciążliwe skoki FPS z 60 do 10 na pare sek i potem znow wraca wszystko na normalny poziom.
Jak się pozbyć tego problemu? Co jeszcze wgrać? Być moze moj model jest wadliwy, jak tak to co wtedy?

Dominik

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Marzec 2012, 20:06:42 »

Witam, wgrałem Bios i Firmware ze strony MSI, najnowsze drivery od Nvidii 295.73, najnowsze drivery do karty Intela. Grając w BF3 występują bardzo uciążliwe skoki FPS z 60 do 10 na pare sek i potem znow wraca wszystko na normalny poziom.
Jak się pozbyć tego problemu? Co jeszcze wgrać? Być moze moj model jest wadliwy, jak tak to co wtedy?
Jeżeli używasz Avasta to go po prostu wyłącz (ja tak robię). Do tego polecam kupno podkładki chłodzącej. Coś takiego: http://www.ceneo.pl/13307809?se=puKFhLjqGdgWtwxsM-2yHD_H4ZjbMHZt&gclid=CPL9tMnf364CFUld3wodiD3m2A (Hiberna 300NC). Dostałem ją wraz z zakupem laptopa. Przez pewien czas nie używałem jej. Od około tygodnia używam i temp spadły o około 10stopni+. Wcześniej bez podkładki były na poziomie GPU 86stopni CPU 87/88 stopni. Teraz temp równają się GPU 73/74 stopnie CPU 75max stopni. Do tego jak się mapa ładuje temperatury spadają do 64/65 stopni od razu. Podkładka bardzo cicha i bardzo wydajna. Polecam bo się przydaję do laptopa, na których gramy :)!!!!

Yerzu

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #63 dnia: 12 Marzec 2012, 07:05:29 »

Mam Zalmana U 3000, także pewnie coś innego jest na rzeczy.
Bios i Firmware ze strony MSI. Są gdzieś nowsze wersje?
Spadki FPS są bardzo uciążliwe, a może powinienem reklamować?

Wygląda na to, że problem leży po stronie procesora i-5 2430. Może,źle jest zarządzanie energią zrobione?
Słyszeliście o tym, macie jakieś rady?

[ Naruszasz -> Regulamin, pkt.IV.6  -> kolejne posty zamiast "Modyfikuj". Scaliłem - Lzep ]
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2012, 16:27:18 wysłana przez Lzep »

marek222

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #64 dnia: 31 Sierpień 2012, 18:54:56 »

witam serdecznie
miałem ten sam problem w Battlefield 3 strasznie się cieło
wgrałem nowego biosa 16G5_30P i co jest bardzo ważne trzeba wgrać ponownie wszystkie sterowniki do laptopa
u mnie jak ręką odjął w Battlefield 3 wszystko śmiga a gram po kilka godzin

pozdrawiam

orson_lol

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Wrzesień 2012, 06:53:12 »

Witam wszystkich :)

Bardzo chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa throttlingu w konfiguracji z prockiem i3 (2,3 GHz) i grafiką gt635? Wszyscy narzekający na throttling są właścicielami i5, który ma tryb turbo. Procek i3 turbo nie ma więc może należy spodziewać się niższych temperatur i co za tym idzie lepszej płynności? Oczywiście zdaję sobie sprawę że taki procek może powodować spadek wydajności - czyli nie pogram na high detalach albo najnowsze tytuły wogóle nie odpalą. Ale przynajmniej nieco starsze gry będą chodzić płynnie bo z tego co czytałem throttling w i5 pojawial się nawet na WOWie.

orson_lol

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Wrzesień 2012, 18:37:30 »

Moze chociaż ktoś z MSI odpowie czy pojawiały się reklamacje modeli z i3 i gt635? Bardzo mi na tym zależy.

xtr

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Wrzesień 2012, 13:17:20 »

mam gt725 z c2d i w 3dmark06 na viscie w turbo taki sam problem występował. obraz pływał tzn co raz zwalniał jak w matrixie ale nie robił tego skokowo
zainstalowalem windows 7 x64 i od tej pory problemu już nie było. aha dodam że uzywam łindołsoskich sterow do grafiki, najnowsze stery po zainstalowaniu zmniejszaja ilosc klatek na moim 4850 i do tego układ się bardziej grzeje bo minimalne czestotliwosci pracy są podwyższone. polecam odpalic gpu-z i przesledzic jak zachowuja sie zegary podczas efektu matrixa bo przypuszczam ze komputer moze je obnizac w tym czasie. kiedy mialem zbyt wysokie temperatury to lapek sam obnizal stan procesora zeby ten sie nie przegrzal i tez dziwne rzeczy wtedy wychodzily

orson_lol

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #68 dnia: 20 Wrzesień 2012, 16:15:48 »

Mam laptopa (i3 + gt 635) od dwóch tygodni i jestem b. zadowolony. BF3 na maks - bez zadnych przycięć, crysis tak samo (no ale to już stara gra), dead island również i to mimo dość długich sesji. Temperatura na GPU skacze do maks 89 st - wyżej nie odnotowałem.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #69 dnia: 21 Wrzesień 2012, 08:51:31 »

Czy po aktualizacji do  najnowszej wersji BIOS  http://msi.com/product/nb/GE620DX.html#/?div=BIOS i EC http://msi.com/product/nb/GE620DX.html#/?div=Firmware  są objawy throttling-u?
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2012, 11:28:47 wysłana przez MSI FAE »
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

Bibulka20

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #70 dnia: 25 Wrzesień 2012, 16:08:59 »

Ma ktos moze juz jakies rozwiązenie? Mam ten sam problem i tez aktualizacja BIOSA nie pomaga. MSI Proszę o szybką odpowiedz

orson_lol

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #71 dnia: 28 Wrzesień 2012, 07:14:23 »

Mam fabrycznego Biosa w wersji 3.0P 21.12.2011. - żadnych uaktualnień nie robiłem. Crysis 2 w rozdzielczości 1366x768, ustawieniahardcore, bez tekstur wysokiej rozdzielczości chodził płynnie (klatki schodziły najniżej do 18 fps, średnio gra utrzymywała się na 23, najwyżej podskakiwało do 29 w mniejszych lokacjach i na takich ustawieniach grę komfortowo przeszedłem).

Pytanie na odległą przyszłość - czy istnieje możliwość wymiany w tymże laptopie procesora? Mam i3-2350M a widzę że na stronie MSI o ofercie przedstawiona jest konfiguracja z i7-2630QM i na taki kiedyś, kiedyś chciałbym zamienić (zależy mi jedynie na 4 rdzeniach, które powoli stają się standardem, a których Hyper Threading mimo wszystko nie zastąpi)

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Wrzesień 2012, 12:36:10 »

Wymiana procesora wiąże się z utratą gwarancji. Po okresie gwarancji można będzie wymienić procesor na i7-2630QM
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

benq~

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #73 dnia: 10 Październik 2012, 17:09:17 »

Witam. Pisałem tutaj o tym throttlingu w zeszłym roku. Dokonałem update biosa i ec i nadal ten sam błąd. Właśnie grałem w Alan Wake i po 2 minutach gry spadek fps... Robicie coś z tym MSI, czy konieczne jest w tym momencie składanie reklamacji ?

funbooster

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #74 dnia: 12 Październik 2012, 21:30:37 »

Nie wiem czy w waszych ge620dx to pomoże, ale ja wyłączyłem turbo boost w biosie w moim ge620 nazywało się to jako "Intel SpedStep" jakoś nie mam spadku fps. może czasami ale na prawdę bardzo rzadko.. No ale niestety coś za coś tracimy TB.. Ew. użyć programu throotle stop, ale na własną odpowiedzialność.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2012, 21:41:40 wysłana przez funbooster »

benq~

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #75 dnia: 18 Luty 2013, 14:21:00 »

Witam. Na początku lutego wysłałem laptopa na gwarancję. Otrzymałem go po około 2 tygodniach, tj. w czwartek. Dzisiaj zacząłem go testować i z przykrością muszę stwierdzić, że problem nadal nie znika. W dokumentacji napisano, że wymieniono RAM oraz układ chłodzenia. Grając w CS:GO na najwyższych ustawieniach, gdzie podczas gry mam spokojnie ponad 75 fps co jakiś czas spadało do ~28fps. Będę zmuszony wysłać go jeszcze raz...

dominielus

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #76 dnia: 19 Luty 2013, 09:08:58 »

Obawiam się, że nic to nie da. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie wyjaśnić throttlingu w tym modelu, no chyba, że jako wyjaśnienie przyjmiemy 'gryzienie' się karty i procesora lub problemem z turbo procesora (wyłączenie go załatwia sprawę). Zastanawia mnie po co wymieniali Ci w laptopie chłodzenie, kiedy nic nie wskazuje, że to problem z przegrzewaniem. U mnie na przykład zdarza się przy różnych temperaturach. Generalnie brak mi sił już do tego, pozostaje jedynie wymiana procesora.

benq~

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #77 dnia: 19 Luty 2013, 10:06:02 »

Też tak uważam, ale nie wyobrażam sobie na własny koszt wymieniać procesor. Laptop jest na gwarancji, więc do tego czasu powinien zostać zrobiony lub wymieniony i koniec tematu. Ja czekam jeszcze na odzew MSI w tej sprawie, chociaż nie widzę innej opcji jak wysłać ponownie na gwarancję.

dominielus

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #78 dnia: 19 Luty 2013, 11:09:27 »

No właśnie bardzo przykro, że MSI jakoś się nie pali do tej odpowiedzi i tak naprawdę jesteśmy już zostawieni na pastwę losu. Jak możesz to, w razie jak oddasz znów na gwarancje, daj znać jaki będzie tego rezultat.

xtrampekx

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #79 dnia: 19 Luty 2013, 17:17:09 »

Też mam spadki fps-ów grając w GTA 4 tak co 30 minut na około 5 s. Sterowniki do grafiki aktualne bios też najnowszy.Myślałem ze wymiana na mocniejszy 120 watowy zasilacz cos zmieni(msi mi go wymieniło uzasadniając ze mam za słaby zasilacz do tego modelu) te spadki nie są uciążliwe, ale nie powinno tak być! Zastanawiam się czy nie wysłać go na gwarancje, ale wcześniej emailem się z nimi skontaktuje.
podczas spadków zwalnia mi wiatrak czy u was jest tak samo??
« Ostatnia zmiana: 19 Luty 2013, 19:13:21 wysłana przez xtrampekx »

ukiluk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #80 dnia: 21 Luty 2013, 14:05:58 »

Też mam spadki fps-ów grając w GTA 4 tak co 30 minut na około 5 s. Sterowniki do grafiki aktualne bios też najnowszy.Myślałem ze wymiana na mocniejszy 120 watowy zasilacz cos zmieni(msi mi go wymieniło uzasadniając ze mam za słaby zasilacz do tego modelu) te spadki nie są uciążliwe, ale nie powinno tak być! Zastanawiam się czy nie wysłać go na gwarancje, ale wcześniej emailem się z nimi skontaktuje.
podczas spadków zwalnia mi wiatrak czy u was jest tak samo??
To ciekawe, jak dokładnie się temu przyjrzałem to tak, wiatrak również zwalnia. Zastanawia mnie to, wcześniej tego nie zauważyłem.
Pozdr. Lukasz
MSI TESTER
nowe jak wycieraczki wejściowe

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #81 dnia: 26 Luty 2013, 10:29:51 »

Proszę o informacje dla TW
1. wersja BIOS
2. wersja EC
3. wersja sterownika karty graficznej
4. wersja systemu operacyjnego
5. tytuły gier
6. jak często występują spadki w grach?

MSI FAE Poland

xtrampekx

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #82 dnia: 26 Luty 2013, 23:05:50 »

Może to głupie pytanie ale co oznacza skrót "TW"
1. bios version- e16g5ims.10r
2. ec version- 16g5ems1 ver4.16
3. wersja sterownika karty graficznej- 314.07
4. system operacyjny- Windows home premium 64bit(sp1)
5. gta 4- spadki występują tak co 2-3 razy w ciągu 20-30 minut, czasami nie występują wcale przez godzinę, a czasami występują co 2-3 minuty na 5-10 s
f1 2011- spadki występują 2-3 na jednym okrążeniu na okres 10-15s
« Ostatnia zmiana: 27 Luty 2013, 10:56:00 wysłana przez xtrampekx »

nigdy_wiecej_tego_lapka

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #83 dnia: 09 Grudzień 2013, 11:04:28 »

odgrzewam kotlet

rozumiem, że MSI ma nas w dalszym ciągu w "głębokim poważaniu" ?

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Grudzień 2013, 11:50:48 »

Wyślij na serwis , na odległość nic nie zrobimy.

MSI FAE Poland

Kochamhardware

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #85 dnia: 27 Sierpień 2014, 09:42:37 »

Witam wiele osób powie o moim sposobie że to jest kastracją procesora itp. chciałbym jednak zaznaczyć że różnica w fps jest 1-2 klatki więc polecam spróbować mi zadziałało. (temperatury około 65 stopni Celsjusza (na starej paście termoprzewodzącej)) Pozdrawiam Fan produktów msi :) TO LINK DO FILMU INSTRUKTAŻOWEGO:
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2014, 12:00:04 wysłana przez Kochamhardware »

snky1987

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #86 dnia: 10 Czerwiec 2015, 11:24:32 »

Witam,

Wiem ze watek jest stary jak swiat ale ten model tez juz nie jest zbyt nowy :)

Osobiscie po wszelkich zabiegach z BIOS in EC postanowilem redukowac Throttling uzywajac ThrottleStop 5.0 i przywyklem do temperatur CPU rzedu 95 stopni.

Ostatnio postanowilem jednak podjac pewien krok i jestem niesamowicie zadowolony. Pozwolcie ze przedstawie sytuacje jak dzialal moj komputer przez te 3 lata.

Uzywanie systemu:
1) Przegladanie stron www dluzej niz 2h [CPU: 80c] [GPU 50c]
2) Bardziej wymagajace dzialania systemowe (optymalizacja, sklanowanie, ogladanie filmow) [CPU: 90c] [GPU 70c]

Gry:
1) FIFA 14 minimalne detale, wyswietlane na 42'' TV z rozdzielczoscia (w grze) 1366x768 po okolo 1h grania [CPU: 98c] [GPU 90c]
2) Sim City 4 (detale i wyswietlanie tak jak FIFA 14) [CPU: 98c] [GPU 90c]

Oczywiscie nie musze mowic o dropie FPS i Thtrottlingu spowodowanego temperaturami :D

Pozniej uzylem "Coollaboratory Liquid Pro". Jest to aktualnie jedna z najlepszych past chlodzacych na rynku na bazie metalu (mowi sie ze to "plynny metal"). Trudna do nalozenia i trzeba uwazac bo przewodzi prad wiec spedzilem duzo czasu na tej operacji.

Link do filmiku jak to zrobic jest tu:

Wynik ?

Uzywanie systemu:
1) Przegladanie stron www dluzej niz 2h [CPU: 35c] [GPU 30c]
2) Bardziej wymagajace dzialania systemowe (optymalizacja, sklanowanie, ogladanie filmow) [CPU: 45c] [GPU 40c]

Gry:
1) FIFA 14 MAXYMALNE detale, wyswietlane na 42'' TV z rozdzielczoscia (w grze) 1920x1048 po okolo 1h grania [CPU: 70c] [GPU 75c]
2) Sim City 4 (detale i wyswietlanie tak jak FIFA 14 czyli wszystko na MAX) [CPU: 73c] [GPU 77c]

Nie zaobserwowalem do tego wentylatora pracujacego na najwyzszych obrotach (a wiem jak pracuje bo 3 lata tego sluchalem)
Oczywiscie dalej uzywam Throttle stop poniewaz dziala mi to dobrze i juz przywyklem do tego softu :)
Pomiary temperatur podalem z Throttle stop na bazie maxymalnego pomiary (ThrottleStop zapisuje maxymalna zanotowana temperature)

Tak wiec drogie MSI. Problem z przegrzewaniem sie CPU i GPU to wina tylko i wylacznie niskiej jakosci pasty chlodzacej uzywanej w niektorych lapkach. Do tego po zdjeciu chlodzenia zauwazylem ze byla ona niedbale nalozona (zdecydowanie za duzo i doslownie mialem "bloczek" pasty na procku i GPU).