Autor Wątek: Wentylator MSI N285GTX-T2D1G-OC 1GB głośno pracuje przy braku obciążenia  (Przeczytany 1402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Roland

• Szeregowiec
  • *
  • :

Wentylator MSI N285GTX-T2D1G-OC 1GB głośno pracuje przy braku obciążenia

W dowolnym windowsie (xp, vista, 7, 64bit, 32bit) gdy nic się nie dzieje:

GPU temp 41 C
Ambient temp 35 C
GPU usage 0%
Core clock 300MHz
Shader clock 600MHz
Memory clock 100MHz
Memory usage 23MB

Fan speed jest zawsze 1477 RPM (40%)
jak zjadę suwakiem w najnowszym MSI Afterburner do 30% (więcej się nie da) lub ustawię jakiś wykres zależności od temperatury, to fan speed i tak nie spada poniżej 1477 obrotów.

Nawet jak rivatunerem ustawię w dowolnym przedziale od 0% do 40% to zawsze mam minimum 1477 obrotów. Dodam, że ustawienia powyżej 40% działają poprawnie, tzn. obroty rosną.

Dodam że bez Afterburnera działającego w tle jak uruchomię jakąś wymagającą grę 3D to obroty chyba w ogóle nie rosną, bo wentylator w ogóle nie staje się głośniejszy, mimo że o kartę można się oparzyć.

Próbowałem różne sterowniki: zarówno te od nVidii jak i od MSI. Rożnica była tylko taka, że przy tych MSI CPU i memory działają z trochę innymi zegarami przy braku obciążenia, lecz wentylator nadal tak samo działał.
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2010, 13:08:11 wysłana przez Roland »

MSI

• Administrator
  • Generał
  • :
    • MSI Polska

Temperatury są bardzo niskie, więc nie ma powodu aby wentylator automatycznie kręcił się szybciej. Chłodzenie na tej karcie nie należy do cichych, należy się z tym liczyć. Taki wentylator musi pracować przez wiele miesięcy (lat), w związku z tym z założenia nie może być super cichy (słabe łożyska na długą metę).

Roland

• Szeregowiec
  • *
  • :

ale mnie irytuje problem zupłnie odwrotny:
"głośno pracuje przy braku obciążenia"

MSI

• Administrator
  • Generał
  • :
    • MSI Polska

To chłodzenie takie już jest - głośne.
Czy kiedyś pracowało ciszej?

Roland

• Szeregowiec
  • *
  • :

mam również starą kartę Gigabyte GTX 280 (z tak samo wyglądającym wentylatorem), która dużo bardziej się grzeje (starszy układ gpu), ale jej praktycznie nie słyszę przy braku obciążenia (przy obciążeniu oczywiście robi się dużo głośniejsza). W dodatku mogę tam bez problemów regulować obroty w zależności od temperatury, przy pomocy MSI Afterburner i jego wykresu, lub Rivatunera.

Dodatkowo zauważyłem, że przy korzystaniu z Afterburnera w tle, moja karta MSI GTX 285 robi się cichutka zaraz po uruchomieniu aplikacji 3D (obroty spadają do 1350), jednak po krótkim czasie karta się nagrzewa i oczywiście robi się już głośniejsza. Oczywiście mogę to zmienić ustawiając obroty wentylatora na stałe 40% niezależne od temperatury. W ten sposób: mając w tle działającego MSI Kombustor, uzyskuję cicho działający wentylator, lecz rozwiązanie to jest dość ekstremalne bo karta przy pełnym obciążeniu zaczyna się bardzo mocno grzać.

Moje pytanie jest czemu nie mogę regulować obrotów wentylatora karty w normalny sposób, przy momocy oryginalnego oprogramowania MSI dostarczonego na płycie z kartą lub sciągniętej najnowszej wersji ze strony MSI podczas, gdy w starszej, bardziej grzejącej się karcie Gigabyte GTX 280 nie ma z tym problemu. Wystarczyłoby mi obniżenie obrotów o 100 do wielkości 1350 i będę z karty zadowolony. Czyli potrzeba tak niewiele.

Podejrzewam, że w biosie karty jest jakaś blokada i wystarczyłoby zaktualizować biosa na takiego z niżej ustawioną blokadą lub w ogóle bez niej jak to jest w karcie Gigabyte.

_dl_

• Generał
  • :

Wcale bym się nie zdziwił gdyby w biosie karty właśnie taka blokada istniała - a zapewniała ona by jedno - mniej uszkodzonych kart. Może firma się uczy i z przykładu starszej karty w której użytkownicy mogli za wiele a przez to było sporo zwrotów, producent postanowił zablokowoać możliwość obniżania ich poniżej pewnego poziomu...

To oczywiście tylko domysł - ale prawdopodobny. KA
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B

Roland

• Szeregowiec
  • *
  • :

Czyli kartę należy oddać na gwarancję, czy też mogę ją naprawić samemu?

MSI

• Administrator
  • Generał
  • :
    • MSI Polska

Jeśli wykluczyłeś różnego rodzaju ustawienia programowe oraz sterowniki, to sam tego nie "naprawisz".

Roland

• Szeregowiec
  • *
  • :

testowałem obie karty w innym PC i zauważyłem następującą rzecz:

Sądzę, żę wpływa na to prawdopodobnie wartość napięcia 12V: na pierwszym PC jest 12,5V, na drugim PC jest 11,5V

karta Gigabyte ma na pierwszym PC obroty 1480 (na drugim PC 1400). Obciążenie karty (i związany z nim spadek napięcia) jedynie nieznacznie obniża obroty (o 20 obrotów/minutę).

karta MSI na pierwszym PC, gdy nie jest obciążona, ma obroty 1480,
gdy jest obciążona ma 1350,
na drugim PC nie obciążona ma obroty 950!,
a obciążona 750!

Czy to co dzieje się z kartą MSI świadczy o jakimś uszkodzeniu?
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2010, 12:10:59 wysłana przez Roland »

MSI

• Administrator
  • Generał
  • :
    • MSI Polska

Te napięcia ledwo mieszczą się w normie.
Ja bym radził zmienić zasilacz.
Moim zdaniem to ni jest uszkodzenie karty.