Autor Wątek: K8T Neo 2 - problem z dual ram  (Przeczytany 1197 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

woytyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
K8T Neo 2 - problem z dual ram
« dnia: 20 Wrzesień 2007, 05:02:59 »

Witam,

Mam pytanie odnośnie Dual RAM.
Niedawno kupiłem sobie dwie kości 1GB KINGSTON.
Podłączyłem do płyty wg instrukcji (DUAL RAM) i nic pojawia sie błąd tzn migające ostrzeżenie że coś nie gra (prawy górny róg plyta_001.jpg).
Po wsadzeniu pamięci obok siebie program CPU-Z widzi obie kości ale jako single.

http://www.ojo.yoyo.pl/plyta_001.jpg

w załączeniu obrazek z rodzajem płyty i ustawieniami RAM
Nie za bardzo rozumiem dlaczego sie komp tak dziwnie zachowuje.

Próbowałem na rożne sposoby podłączyć. Jeżeli pamięci są w zielonych slotach to windows widzi 1GB CPU-Z widzi 2 ale pracuja jako single. Inne konfiguracje 2 kości nie zaskakuja.
Oddałem pamięci koledze, który zna sie na tym bardziej. Niestety u niego też pamięci nie chciały zaskoczyć.
Spróbowałem jeszcze u kuzyna i tu zdziwienie. Ruszyły bez problemu, bez ustawiania czegokolwiek w Biosie. Windows widzi 2BG, tylko nie wiem czy są w dualu. Płyta kuzyna to Asus tylko nie wiem jaki.
Ostatnio próbowałem zmienić ręcznie w biosie (po przeczytaniu na forum) parametrów odnośnie ramu ale nic z tego.

Może Wam uda się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Zakupione pamięci to KINGSTON KVR400X64C3AK2/2G  2 kości po 1GB

------------------------------------------------------------
płyta główna: K8T Neo2 MS-6702E
procesor: AMD Athlon 64 3000+
RAM: KVR400X64C3AK2/2G
grafika: HIS Excalibur 9550 128 MB
HDD: 2 x Maxtor 6 Y120M0 SCSI
nagrywarka: HL-DT-ST CD-RW GCE-8400B
nagrywarka: LITE-ON DVDRW SOHW-1653S

pozdrawiam

woytyk

Michal

• Generał
  • :
Odp: K8T Neo 2 - problem z dual ram
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2007, 07:04:30 »

Zacznijmy od początku - pamięci te kupiłeś jako Dual channel Kit czy po prsotu jako osobne moduły?
Pamięcię aby chodzić w dualu muszą być certyfikoane do tego, zwykłe pamięcia czasami nie chcą chodzić, co prawda to czasami to jakiś tam procent (zazwyczaj chodzą) jednak u ciebie widocznie jest procent.

Kolejna sprawa - BIOS. Robiłeś aktualizację? Jaką masz wersję?

Ostatnia - obsługa pamięci w trybie dual tak naprawdę najbardziej zależy od procesora gdyż to w nim jest kontroler pamięci w Athlonach 64. Możliwe że twój Athlonik jest jeszcze na starym jądrze i średnio radzi sobie z tak dużą ilością pamieci.

Sprawdź jeszcze jak działają pamięci jesli ustawisz im taktowani niższe (czyli np 333 MHz).
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

woytyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2007, 15:59:09 »

Witam

Sprawdziłem BIOS mam nadzieję że dobrze odczytałem A6702VMS V 3.0 czyli 3.0.
Użyłem MSI LIVE Monitor - odpowiada ze mam najnowsza wersje.

Dziś znów próbowałem na pare sposobów załączyć te 2 kości (taktowania itp) i nic:(
Zostawiłem 1 i podczas uruchamiania komp widzi tylko 512MB w windowsie też.
Wsadziłem 2 kości obok siebie tzn w zielone sloty widzi 1GB.
Natomiast CPU-Z widzi obydwa sloty zajęte i każdym jest po 1GB.

obraz z CPU-Z

http://www.ojo.yoyo.pl/ram_cpu_z.JPG

pozdrawiam

woytyk

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Wrzesień 2007, 07:01:20 »

Niestety ale wersja 3.0 to najstarsza wersja dla tej płyty - coś live monitor musiał się pomylić.
Zajrzyj prosze tutaj:

i jeśli to twoja płyta to tu masz BIOS dla niej.
http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloaddetail&type=bios&maincat_no=1&prod_no=588
Zacznij od update BIOS do 3.3 a jak nie pomoże to zmieniaj na 9.4 (ten 2gi jest z obsługa procków E6).
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

woytyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrzesień 2007, 11:41:06 »

Hej

Po ciężkich bojach uaktualniłem BIOS do wersji 3.3.
Od razu przy uruchamianiu komp widzi 2 GB. Tak samo w windowsie i w CPU-Z (single). Tyle ze pamięci są włożone tylko w zielone sloty. Będę się jeszcze bawił w biosie ustawieniami, może wtedy ruszy.

Dzięki za pomoc. Dam znać co i jak.

pozdrawiam

woytyk

p.s.

Po próbach zmian w biosie nic się nie zmieniło.
Postanowiłem zaktualizować bios to wersji 9.4 i niespodzianka, kości zaczęły chodzić w dualu :D hurra.
Trochę się namieszało w XP, nagle po uruchomieniu zaczął znajdować wszystkie urządzenia jeszcze raz.
Już sobie z tym poradziłem. Mam nadzieje :).

Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2007, 19:30:15 wysłana przez woytyk »