Autor Wątek: Własny BIOS dla 8600GT  (Przeczytany 2091 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ex27a

• Szeregowiec
  • *
  • :
Własny BIOS dla 8600GT
« dnia: 23 Wrzesień 2007, 21:17:25 »

Witam serdecznie,

Mam kartę MSI 8600GT w wersji z chłodzeniem pasywnym. Standardowo pracuje z częstotliwościami 540MHz dla GPU i 700MHz dla pamięci. Shadery mają 1188MHz.

Otworzyłem sobie BIOS przy pomocy Nibitora.

Jak widzę karta korzysta tylko z jednego Performance level ustawionego jak wyżej. W kwestii zasilania w zwiazku z niezdefiniowanymi poziomami zasilania zakładam, że wykorzystywany jest Voltage 1 czyli 1,2V. Standardowo ustawiona jest również krytyczna temperatura 115C.

W związku z powyższym mam pytania  ???:

1. Czy dla tej karty mogę w BIOS-ie uruchomić więcej niż jeden performance level? Chciałbym rozróżniać tryby 2D - zegary standardowe oraz tryb 3D np. zagary 580/(800)1600 jak to jest w wersji OC tej karty.

2. Czy 1,2V to faktycznie wykorzystywane zasilanie dla karty i czy do wyższego zegara będę potrzebował zasilania 1,32V - druga zdefiniowana w BIOS wartość Voltage?

3. Jakie jest standardowe zasilanie dla karty MSI 8600GT OC i czy mógłbym mi ktoś przysłać oryginalny BIOS tej karty?

4. Jakie jest standardowe zasilanie karty MSI 8600 GTS (np. wersji z pasywnym chłodzeniem) i czy ktoś mógłby przesłać mi oryginalny BIOS dla niej?

5. Czy są jakiekolwiek inne czynniki poza temperaturą. które mogłyby byc przeszkodą dla ustawienia zasilania 1,32 dla karty 8600GT (pasywne chłodzenie)? Zakładam, że mógłby równocześnie obniżyć temperaturą krytyczną ze 115C np. do 95 tak dla podniesienia bezpieczeństwa karty.

6. Czy BIOS zmodyfikowany o 2 poziom performance oraz o zasilanie dla trybu 3D będzie mógł być poprawnie załadowany do karty?

7. Czy ma ktoś jakiekolwiek doświadczenia w ustawieniach timingów w pamięci karty?

8. Czy częstotliwość dla Shaderów mogę wybierać zupełnie dowolnie i niezależnie od częstotliwości dla GPU czy też muszę zachować jakąś zależność? Jaką?

9. No i na deser taki drobiazg - jak widzę w BIOSie -  moja karta jest ustawiona w TV Mode na NTSCM. Czy mogę bezkarnie przestawić ten parametr na PAL (tak to jakoś bliżej nam w Europie :))? A może nie ma to większego sensu i i tak przestawia się ten tryb automatycznie?

Uffff ;D Rozpisałem się. Będę jednak bardzo wdzięczny za przesłanie - pokazanie zawartości BIOSu innych modeli kart 8600GT oraz 8600GTS.

Pozdrawiam,
Tomasz.

Michal

• Generał
  • :
Odp: Własny BIOS dla 8600GT
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Wrzesień 2007, 07:33:11 »

1. Chcesz się pobawić w OC - baw się, nikt ci nie zabrania. Chyba że zależy ci na gwarancji.

2. Nie wiem jakie jest zasilanie GPU na tej karcie ale na 100% odradzam jego zmianę, szczególnie jesli nie wiesz co robisz.

3. Jak wyżej - zapomnij o zmianie napięcia dla jądra.

4. Ty chcesz zrobić z GT GTSa? Powodzenia.

5. Innych czynników jest wiele - na przykład wydajność przetwonicy napięcia na karcie, szerokość ścieżek na laminacie itd.

6. Sprawdź :)

7. Tak - odradzam zabawę we własnym zakresie. Moje doświadczenia są po części tragiczne.

8. Teoretycznie prawie dowolnie, w praktyce wzrost taktowania shaderów moze nie powodować wzrostu wydajnosci jak ci pamięci albo ROP zostaną w tyle.

9. Tak, ten tryb to tylko tryb dla Bootowania sie karty, zmieniają go już ustawienia w sterownikach wiec w sumie nie ma problemu.
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

ex27a

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Wrzesień 2007, 08:58:40 »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Nie wszystkie moje pytania oznaczają, że mam zamiar wprowadzać je w życie. W wielu przypadkach jest to po prostu czysta techniczna ciekawość  8)

W związku z tym, że MSI wypuściło bezwentylatorową kartę NX8600GTS-T2D512EZ-HD zastanawiam się nad przesiadką. Po analizie BIOS-u mojej karty stwierdzam, że jego zawartość może mi sporo powiedzieć na temat jej możliwości.

Przy okazji ciekaw jestem kiedy ta karta znajdzie się w dystrybucji w Polsce ... coś cicho o niej, a 512MB to też fajny dodatek.

Kontynuują temat BIOS-ów nadal chętnie obejrzę BIOS 8600GT OC oraz 8600GTS. Mógłbym taki otrzymać czy też muszę znaleźć jakiegoś właściciela tej karty i wybłagać by wysłał mi zrzut z Nibitora?  :'(

Tak dla uspokojenia dodam: NIE, NIE ZAMIERZAM ŻADNEGO Z TYCH BIOS-ów ŁADOWAĆ BEZMYŚLNIE DO MOJEJ KARTY - szkoda by mi jej było :)

Update: A może po prostu link do oficjalnych - oryginalnych wersji tych BIOS-ów do ściągnięcia bezpośrednio ze stron MSI?

Jeśli chodzi o shadery raczej zastanawiałem się nad tym czy można kręcić GPU pozostawiając shadery bez zmian - tak by zobaczyć faktyczne maksimum GPU.

W innym wątku za chwilę rozpocznę pewne dyskusje na temat kręcenia mojej karty i związanych z tym dziwnymi różnymi zachowaniami.

Pozdrawiam serdecznie,
T.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2007, 09:53:19 wysłana przez ex27a »

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Wrzesień 2007, 10:43:59 »

Update: A może po prostu link do oficjalnych - oryginalnych wersji tych BIOS-ów do ściągnięcia bezpośrednio ze stron MSI?

Nowe BIOSy do kart graficznych wychodzą nie za często, jeśli są to na pewno można je pobrać przez life update.
Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uszkodzeia sprzętu przy nieprawidłowym wykonaniu czynnosci aktualizacji - nie udostępniamy ich w wersji do pobrania i aktualizacji online. Spytasz dlaczego? Dlatego że nawet pod tą samą nazwą marketingową potrafią być sprzedawane produkty o odmiennych pamięciach (innego producenta) i co się z tym wiąże innej konfiguracji (np. timingów). Oczywiście będzie to powodowało posiadanie innego BIOS (potrafi to byc BIOS o tym samym numerze jądra tylko po prostu innej konfiguracji).

Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)

Nie ma ludzi nieomylnyc

ex27a

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Wrzesień 2007, 11:10:10 »

Zdecydowanie rozumiem wszystkie wymienione zastrzeżenia. Prawda jest taka, że jak napisałem wcześniej nawet do głowy by mi nie przyszło ładować inny BIOS do mojej karty. Jestem za leniwy by przeprowadzać potem proces przywracania jej do życia.

Interesuje mnie zawartość innych BIOS-ów - to taki proces poznawczy, a jak wiadomo nauki nigdy za wiele ;) Prawda jest taka, że i tak to co ktoś robi z kartą robi to na własną odpowiedzialność.

Ponawiam więc prośbę o przekazanie mi BIOS-ów kart 8600GT OC oraz GTS. W końcu są one i tak dostępne do ściągnięcia bezpośrednio z karty. Szkoda tylko fatygi i poszukiwań ...

Update 1: jak widzę nie ma chętnych choć odpowiedzialność żadna. Co jest takiego do ukrycia w tych BIOS-ach? ;)

Update 2: jakie narzędzie i w jakiej wersji pozwoli flashować BIOS MSI 8600GT (Nvflash 4.46 dał mi pod 98 informację, że nie widzi karty)?

Pozdrawiam,
T.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2007, 09:38:00 wysłana przez ex27a »

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrzesień 2007, 11:42:13 »

Update VBIOS najlepiej jest robić DOSowym narzędziem pod DOSem a nie pod W98.

Co do tych VBIOSów - to pytanie kierowane bezpośrednio do mnie?

Nie ma ludzi nieomylnyc

ex27a

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrzesień 2007, 12:22:48 »

Witam ponownie,

Pod nazwą 98 miałem na myśli oczywiście jej DOS-ową część. Mam taki minimalny bootujący się zestaw na pamięci USB.  Niestety Nvflash 4.46 odparł, że odpowiedniej do ściągnięcia BIOS-u karty nie widzi po wykonaniu polecenia: nvflash -b org.rom Stąd pytanie o narzędzie, którym mógłbym zweryfikować działanie. Nibitor czyta BIOS z karty poprawnie.

Jeśli chodzi o VBIOS-y to oczywiście pytanie do wszystkich ich posiadaczy (jako, że na forum, a nie w wersji PRIV) więc zdecydowania również do Ciebie :) - a jesteś z racji pozycji najbardziej wiarygodnym źródłem.

Po tym co napisał _dl_ zmodyfikowałem nieco zapytanie do googla i znalazłem fora zbierające BIOS-y. Dla MSI pojawia się tam niestety tylko wersja dla MSI GeForce 8600 GTS (T2D256E) OC Edition.

Tak czy tak przeglądając znalezione tam pliki również dla kart innych producentów można się sporo dowiedzieć. Np. tego, że karty serii 8600GT mają pomimo wykorzystywania tylko jednego zestawu częstotliwości zdefiniowane dwa Voltage. 1,2V oraz 1,32V. W zakładce Exact mode Nibitora brak jest bezpośredniego przyporządkowania napięć. Można jednak z przyporządkowanych VID wnioskować, że seria G84-300 jest zasilana przez 1,32V.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z 8600GTS. Tu zdefiniowane są trzy VID-y. 1,1V, 1,2V oraz 1,3V. Jeśli więc dobrze rozumuję GTS G84-400 jest zasilane niższym napięciem niż wersja GT G84-300. Zaskakujące ale dobrze wiedzieć.

Ciekawe jest również to, że 1,3V występuje z VID 1, a nie z VID 2 co wskazuje na to, że karta normalnie pracuje z 1,2V.

Może się mylę. Chętnie przeczytam opinie kogoś kto w fachu siedzi dłużej. Dużo łatwiej byłoby mi analizować zawartość BIOS-ów kart MSI (np. 8600 w wersjach pasywnej, zwykłej i OC). Milej byłoby również gdzieś przeczytać specyfikację zasilania G84.

Update: w nawiązaniu do dyskusji o tym co może ujawnić firma produkująca karty ... coż, skoro BIOS zawarty w karcie sprzedawanej w sklepie jest do wyczytania i jedynym ograniczeniem jest czas ... to trzymanie w tajemnicy tych faktów to poprostu odwlekanie nieuniknionego :)

Pozdrawiam,
T.

« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2007, 15:07:26 wysłana przez ex27a »

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Wrzesień 2007, 06:46:17 »

A wiec my nie trzymmy niczego w tajmenicy - jak sam zauważyłeś zdolny uzytkownik może się sam wszystkiego dowiedzieć.
My jedynie chronimy przed mniej zdolnych przed problemami z wiązanymi ze smiercią karty w wyniku nieudolnego upgrade VBIOSu.

Co do problemów z NVFlash - polecam nowszą wersję, dysponuję 5.50 a jestem niemal pewien że pewnie Nvidia ma już coś nowszego od tego.

Nie ma ludzi nieomylnyc

ex27a

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Październik 2007, 08:26:03 »

Witam po przerwie!

Wersja nvflash 5.50 istotnie załatwia sprawę. BIOS czyta się i zapisuje zupełnie poprawnie.

Przygotowanie i wgranie wersji zakładającej różne częstotliwości dla trybów 2D i 3D również działa bez zarzutu. Karta przełącza się również poprawnie między trybami w obie strony.

100% stabilności przy pełnych obciążeniach dla zegarów 600/820 to zupełnie satysfakcjonujący rezultat. Tryb 2D oczywiście korzysta z częstotliwości fabrycznych 540/700.

Co do powodów śnieżenia od czasu do czasu w niektórych tytułach to mogę teraz zgadywać, że pochodzi od jednostek TF. Szczególnie ustawienie filtrowania anizotropowego zdaje się tej karcie dokuczać.

Tyle tytułem opisania tego co się DA zrobić.

Pozostaje dla mnie nie wyjaśniona kwestia zasilania karty. Zapisane w BIOS-ie karty dwa zasilania nie są przypisane bezpośrednio trybom działania 2D/3D. Na bazie obserwacji mogę zgadywać tylko, że karta działa cały czas na zasilaniu 1,32V. Mógłby ktoś to potwierdzić? :)

Drugie otwarte pytanie to zastosowanie na karcie trybu throttle. Czy mógłbym liczyć na jakieś rzeczowe opisanie tematu? Mam wrażenie, że wszystkie znalezione przeze mnie źródła w sieci prześlizgują się nad tematem. Może to nie najistotniejsza część wiedzy ale chętnie bym ją uzupełnił w tym zakresie.

Pozdrawiam licząc na reply!
Tomasz.

Lzep

• Generał
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Październik 2007, 18:02:48 »

Pozdrawiam licząc na reply!
Obawiam się, że trochę się spóźniłeś -> http://forum.msi-polska.pl/index.php?topic=2138.0 - chyba, że się jeszcze znajdą jacyś pasjonaci "wyciskania" 8600GT ?
Pozdr.  :)
MSI KT4AV, Athlon XP 2400+@2700+(2.2GHz, 176x12.5, 1.675V), Spire FRII, 2x512MB PC3500 Kingston HyperX(2-2-2-6-1T), 40GB IDE +(80+200) GB SATA, GB-ATI R9550, TV Medion (Ph SAA7134 HL), Chieftec 360-302-DF, WIN2K PL/SP4
----------------------------
Your Time Is Gonna Come ...