Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: MSI PM8M3-V - usb i ogolnie o plycie  (Przeczytany 1263 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gackt

• Szeregowiec
  • *
MSI PM8M3-V - usb i ogolnie o plycie
« dnia: Lipiec 11, 2007, 06:26:08 am »

czesc :)

usb - z tyłu na płycie jest 2.0 prawda? mam obudowe, ktora ma usb z przodu i podlacza sie kabelkiem do plyty. ale czytałem gdzies, ze to polaczenie jest na usb 1.1, to prawda?

i ogolnie o tej plycie - kupno jej jest to dobry wybor dla osoby, ktora szuka stabilnej, dobrej plyty. nie robi o/c itd?

Michal

• Super Moderator
  • Generał
Odp: MSI PM8M3-V - usb i ogolnie o plycie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2007, 03:12:36 pm »

Ta płyta posiada tylko i wyłącznie porty USB 2.0, także te od Frot Panelu są 2.0
Ewentualne problemy z trybem 2.0 moga wynikać z stosowania bardzo słabej jakości obudowy któryj wyprowadzenia nie zapewniają poprawnej pracy w trybie 2.0

Tak, ta płyta to produkt w miare stabilny, doskonały do pracy biurowej, internetu. Niestety wbudowana karta graficzna nie nadaje się do gier 3D i jesli komputer ma także do tego służyć - zalecam zakup sesnownej karty graficznej do kompletu.

Płyta ta nie obsługuje najnowszych procesorów Core 2 Duo, proszę to mieć na uwadze.
Poniżej link z listą obsługiwanych procesorów:
http://global.msi.com.tw/index.php?v=2&func=prodcpusupport&prod_no=234&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=#menu
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

gackt

• Szeregowiec
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2007, 09:26:39 pm »

a ta plyta bedzie dobra do zadan domowych, gry, filmy, muzyka itd? oczywiscie jak wstawie dobra grafe i w miare dobry proc? bo mam p4 i grafe 7600gt

czy ta plyta obsluzy (bedzie widziany itd) dysk twardy o pojemnosci 250gb, albo wiecej? (ile max?)

_dl_

• Generał
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2007, 10:17:49 pm »

Z dyskiem nie powinno być najmniejszego problemu.

Co do jak to określiłeś zadań domowych.

No cóż gry to w chwili obecnej chyba najbardziej wymagające ustrojstwo co może być. Chodziło będzie (na tym 7600gt), pytanie tylko w co chcesz grać i w jakiej szczegółowości. W nowych grach zapomnij o czymś więcej niż 1024x768 przy średnich detalach. By grać lepiej trzeba być zawsze na topie. Po drugie P4 drugiemu P4 nie równy tak więc od samego procesora wile też zależy. Niestety procesory te nie są już w chwili obecnej synonimem mocy i wydajności więc może być różnie.
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B

gackt

• Szeregowiec
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2007, 06:43:49 pm »

wiem, ze najnowszych i nadchodzacych gier (nie wszystkich) potrzebny bedzie o wiele lepszy sprzet. ale ja nie gram w te bardzo wymagajace gry. np chce pograc w company of heroes - wiec mysle, ze sobie spokojnie pogram.
nie znam sie az tak na sprzecie. czy ta plyta glowna w wydajnosci podczas gier np bedzie gorsza np od abita ib9? chodzi bez podkrecania - na stocku/default (czy jak to sie zwie :P)

co do dysku samsunga, ktory chcialbym kupic. uslyszalem, ze tam jest zworka, ktora sie przestawia na sata. ale na 100% da sie go podlaczyc pod sata, i czy kabelek sata starczy czy musze miec jakis pod sata2?
a w tym dysku jest takie cos - NCQ. ktos mi napisal:
"Działanie NCQ zależy od tego czy kontroler na płycie głównej obsługuje tą funkcję" - ta plyta co w tytule obsluzy to ncq? czy moze ta osoba co mi napisala nie ma racji?

_dl_

• Generał
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2007, 07:40:17 pm »

wiem, ze najnowszych i nadchodzacych gier (nie wszystkich) potrzebny bedzie o wiele lepszy sprzet. ale ja nie gram w te bardzo wymagajace gry. np chce pograc w company of heroes - wiec mysle, ze sobie spokojnie pogram.
No toś dołożył... COH jest akurat dość wymagająca gierką :P Sam chyba testowałem ją na 7600 i no cóż o czymś więcej niż ustawienia średnie zapomnij

nie znam sie az tak na sprzecie. czy ta plyta glowna w wydajnosci podczas gier np bedzie gorsza np od abita ib9? chodzi bez podkrecania - na stocku/default (czy jak to sie zwie :P)
Płyta główna ma małe znaczenie jeśli chodzi o wydajność... Tak wiem zaraz usłyszę że jak to że ma. Ma, ale nie jest to główny i stanowczo determinujący czynnik decydujący o prędkości. Różnice są na poziomie kilku procent, zamiast 20 FPS będziesz miał 21, zamiast 100 - 105...

Tak więc różnice są... Znaczące... Raczej nie...

Z drugiej strony 5% tu 5% tam 5% siam i zbiera się tego trochę.
co do dysku samsunga, ktory chcialbym kupic. uslyszalem, ze tam jest zworka, ktora sie przestawia na sata. ale na 100% da sie go podlaczyc pod sata, i czy kabelek sata starczy czy musze miec jakis pod sata2?
a w tym dysku jest takie cos - NCQ. ktos mi napisal:
"Działanie NCQ zależy od tego czy kontroler na płycie głównej obsługuje tą funkcję" - ta plyta co w tytule obsluzy to ncq? czy moze ta osoba co mi napisala nie ma racji?

Sata I i Sata II są ze sobą kompatybilne. Możesz bez problemu podłączyć dysk sata 2 do kontrolera sata 1 i na odwrót. Nie powinno to mieć żadnego znaczenia, same urządzenia powinny dobrać i włączyć odpowiedni tryb. Co do różnicy prędkości pomiędzy sata 1 i sata 2 nie będzie znaczącej różnicy. Poziomy na których się różnią te standardy są raczej w obszarach teorii pracy dysków i nawet Sata 1 jest wystarczająca dla większości obecnych dysków. Wyobraź sobie to jako autostradę na której masz ograniczenie na jednej 150 (sata I) a na drugiej 300 (sata II) z tym że żaden samochód nie zbliża się nawet do 100-ki.
Co do kabla... No cóż fizycznie kabel sata 1 i 2 nie różnią się (znacząco) między sobą. Kable sata 2 posiadają często dodatkową zapinkę zabezpieczającą przed wypadnięciem kabla z gniazda, ale spotkałem się z sytuacjami w których kabel sata 2 nie radził sobie z transferami (przekłamania przy komunikacji)

Co do NQC.. Jest on częścią sata 2 więc jeśli nie masz płyty która obsługuje sata 2 to na pewno nie skorzystasz z tej funkcji. NQC musi być wspierane zarówno po stronie kontrolera (płyta główna) jak i dysku twardego. Sprawa z NQC ma się podobnie jak z różnica pomiędzy jedna a drugą płytą. Czasami wzrost wydajności jest, a czasami nie ma go wcale (funkcja sprawdza się tylko przy specyficznym -sekwencyjnym- odczycie danych), czasami dodatkowe 5% nie ma znaczenia, a czasami w efekcie daje odczuwalnie szybszą pracę.
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B

gackt

• Szeregowiec
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 23, 2007, 10:10:36 pm »

gralem w CoH'a na słabszym sprzecie i poszła ta gra mimo, ze chwilami sie cielo (chwilami wrecz strasznie :P), wiec mysle, ze teraz w to lepiej pogram. ale to bylo demo... no nic, nie jestem wymagajacy.

wracajac do dysku twardego. ta funkcja NQC (chyba sie pomylilem piszac NCQ :P) napewno nie zadziala pod sata? wydawalo mi sie, ze po prostu dysk bedzie wolniej chodzil, bo bedzie ustawiony na sata. i kabelek - (che jasnej odpowiedzi) kabelek mam sata, czy on spokojnie wejdzie i bedzie dzialal? dysk sata2, plyta z sata? czy musze kupowac kabelek jakis pod sata2?
jak przestawie zworke na sata to bedzie chodzil jak normalny pod sata czy bedzie jakas roznica?

Michal

• Super Moderator
  • Generał
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 23, 2007, 10:45:27 pm »

Oj mieszasz jak nie wiem co :)

Po pierwsze NCQ a nie NQC :) Po 2gie jest to technologia która nawet jak u ciebie nie bedzie działać to nie bedzie miała jakiegokolwiek wpływu na to czy ci dysk pojdzie czy nie. Po prostu - jak nie zadziała to bedziesz miał miniamlnie wolniej (albo inaczej - nie beziesz miał minimalnie szybciej) wiec sie nie przejmój w ogole NCQ.

Po 2gie - SATA i SATA2. Najważniejsze aby twoja płyta wpsierała SATA2 jeśli kupujesz dysk SATA2. Jak nie bedzie to płyta może (ale nie na pewno, nie musi) "nie zobaczyć" twojego dysku SATA2. Stad jest ten jumper na dysku, po jego przestawieniu dysk zachowuje sie jak SATA 1 i na 100% powinien być widziany w kazdej płycie nawet tej z SATA 1.
Zatem jesli płyta nie obsługuje SATA2 to dla bezpieczeństwa kupić dysk ze zworką, bo jak go nie zobaczy to przestawiasz i działa.
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

_dl_

• Generał
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 23, 2007, 10:53:55 pm »

gralem w CoH'a na słabszym sprzecie i poszła ta gra mimo, ze chwilami sie cielo (chwilami wrecz strasznie :P), wiec mysle, ze teraz w to lepiej pogram. ale to bylo demo... no nic, nie jestem wymagajacy.

Nie no zagrać będziesz mógł.. Ale o płynności i wszystkim tym co gra potrafi pokazać raczej nie oczekuj.

wracajac do dysku twardego. ta funkcja NQC (chyba sie pomylilem piszac NCQ :P) napewno nie zadziala pod sata?
Jeszcze raz NQC jest częścią SATA 2 jeśli nie masz płyty z SATA 2 to o NQC możesz marzyć.

wydawalo mi sie, ze po prostu dysk bedzie wolniej chodzil, bo bedzie ustawiony na sata.
Będzie.. Ale różnica nie jest wielka. Ale na sata I i bez NCQ

i kabelek - (che jasnej odpowiedzi) kabelek mam sata, czy on spokojnie wejdzie i bedzie dzialal? dysk sata2, plyta z sata? czy musze kupowac kabelek jakis pod sata2?

Nie ma znaczenia jaki będziesz miał kabel. Zapinka z sata 2 poza wartością funkcjonalna nie ma żadnego wpływu na działanie dysku

jak przestawie zworke na sata to bedzie chodzil jak normalny pod sata czy bedzie jakas roznica?

Dysk sam powinien się ustawić w trybie SATA 1. Czasami jednak okazuje się że są z tym problemy, zworka w takim przypadku przydaje się by tryb po prostu wymusić. Jak nie ustawisz zworki dysk będzie sata2 ale przestawi się/powinien się przestawić na sata 1 automatycznie. Jak ustawisz zworkę dysk będzie się zawsze zachowywał jako sata 1.