Autor Wątek: MSI P35 Neo -f a podkręcanie.  (Przeczytany 15066 razy)

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
Odp: MSI P35 Neo -f a podkręcanie.
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Lipiec 2007, 13:26:16 »

Najwygodniej tak napisać.....

bez tych poradników nie brał bym się za o/c.

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Lipiec 2007, 13:33:08 »

w koncu mamy fachowca na forum :) Wiec przyjmijmy ze jestesmy lamerami (50<IQ<100) jak nam sie sugeruje i poprosimy o porady w stylu "jak chlop krowie na rowie". Jezeli po tych poradach uda nam sie osiagnac cel (3.2GHZ stabilne) to piszemy list pochwalny do MSI global o nadanie orderu serwisanta-pomocnika roku 2007 (wszakze zadania latwego nie ma uzerac sie ze sworą niezadowolonych uzytkownikow). Prosimy o pokaz kunsztu i wiedzy fachowej w udzielaniu pomocy.

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Lipiec 2007, 14:15:55 »

Jak już mówiłem - nie dysponuję takim prockiem. Ale aby was zaspokoić pobrałem handlową wersje P35 Neo z magazynu, zaktualizowałem BIO do wersji 1.24 i ustawiłem co następuje:
Intel Core 2 Duo E6300, zmieniony mnożnik na 6 (procek zwykły, za dużo nie może)
FSB 450 MHz, efektywnie procek idzie na 2700 MHz
Pamięci 1:1, zwykłe kingmaxy DDR II 800 cas5, bez radiatorów
Całość chodzi pod memtestem 1.7 jakieś 15 minut od kiedy to odpaliłem - zero błędów.

Aktualizacja:
Memetest przeszedł.
SuperPI 1M przechodzi 21.255 sek (nic nadzwyczajnego).

Wyżej niestety nie mogę bo pamięci mnie ograniczają.

« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2007, 14:46:48 wysłana przez michal_MSI-FAE »
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Lipiec 2007, 14:43:48 »

jeszcze ... test E2160 z w/w płytą :) Chyba serwis ma kasę na takie cuś za 250pln netto coby uspokoic skołatane dusze. BTW: Czy ten nowy bios trzyma dzielniki pamięci - prawdopodobnie mamy z tym problem (bynajmniej ja!) i te problemy z wystartowaniem - normalnie procek jest stabilny - 5h w orthosie a czasem nie startuje normalnie przy dzielniku 1:1.5. Probowalem tez z innymi i jest podobnie. Musze strzelic 3x reset (dziala rozniez na starym biosie 1.0, ktorego mam), wtedy sie zrestartuje po chwili i jest juz OK, ale tak nie ma prawa byc. Czy jako serwis nie macie kasy zeby to kupic i przetestowac. Widze ze lubisz sie bawic wiec szybko bys sie zorientowal co i jak ... Moglo by byc to pouczające dla nas wszystkich ...

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #34 dnia: 18 Lipiec 2007, 14:53:51 »

To może zrobimy inaczej - wyślesz mi swój procesor do testów.

Sorry jako dział FAE  naprawdę nie dysponuję zasobami które pozwalaja mi kupowac coraz to nowsze procesory aby tylko przetestowac to czy tamto.
Na potrzeby serwisu kupowane są nowe procki ale partiami zapewniającymi powtarzalność testów (kilkadziesiat stanowisk testowych jednocześnie) i także nie mam przekroju wszystkich modeli.

Co do BIOSów - naprawdę zachęcam do załadowania 1.24. Niech słowo Beta nie odstrasza was, to nie jest coś niedopracowanego i dlatego nosia taką nazwę. Za kilka dni moze się okazać że ten 1.24 przeszedłwszystkie testy i nagle nazywa się 1.20 i jest finalnym BIOSem a w środku kompletnie niczym się nie różni. Wyjaśniałem to wiele razy że werja beta oznacza tylko tyle że nie przeszła wszystkich testów jeszcze.
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)

Nie ma ludzi nieomylnyc

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Lipiec 2007, 15:27:33 »

Po 1: Płyta w versji 1.0?
2. Bios naprawia funkcję zminay prędkości wentylatorów? (bodajże 3 są na płycie)
3. Jak widać 450 FSB to dobry wynik, więc sam procek przy mnożniku 7 powinien chodzić na przeszło 3ghz ( o ile na to pozwoli). No ale nie o to w tym teście chodziło.
Czyli efektywnie fsb wynosiło 1800. Skontaktuj się z gośćmi od msi co testują procki z płytami gł. czy jest jakiś problem z prockami przy magistrali 800.
 W końcu sprawdzają kompatybilność procków pod tą płytą:
 http://global.msi.com.tw/index.php?func=prodcpusupport&prod_no=1215&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=#menu
pytanie tylko czy pod względem oc.
Zauważ może i Pentium dual core E2160 (te same jądro co c2d) ma 800 magistrale, ale przy mnożniku 9 nie potrzebuje wysokiego FSB jak w c2d 1066.
Możliwe że 1.24 bios pomoże.

Zależy mi na większym oc procka bo potrzebuje dużej mocy obliczeniowej do obliczeń mesowskich i nietylko, które są mi potrzebne do dyplomu.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2007, 16:06:06 wysłana przez VICTORious »

Lzep

• Generał
  • :
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Lipiec 2007, 18:45:26 »

w koncu mamy fachowca na forum :) Wiec przyjmijmy ze jestesmy lamerami (50<IQ<100) jak nam sie sugeruje i poprosimy o porady w stylu "jak chlop krowie na rowie". Jezeli po tych poradach uda nam sie osiagnac cel (3.2GHZ stabilne) to piszemy list pochwalny do MSI global o nadanie orderu serwisanta-pomocnika roku 2007 (wszakze zadania latwego nie ma uzerac sie ze sworą niezadowolonych uzytkownikow). Prosimy o pokaz kunsztu i wiedzy fachowej w udzielaniu pomocy.
Fachowcami to powinni być wszyscy, którzy tu piszą ! Widzę że nie masz pojęcia co to jest FORUM ? - to jest miejsce gdzie użytkownicy produktów MSI mają możliwość pomagać sobie nawzajem ! - i to wszystko. To, że od kilku miesięcy jest na Forum inżynier MSI-FAE, to tylko dobra wola MSI - tego nie ma nawet na globalnym Forum na Tajwanie !
Z tym IQ to przesadziłeś - gdybyś miał >50, to było by tu całe mnóstwo Twoich postów z pomocą dla innych userów - a jakoś tego nie widać ???.
Pisać głupawe teksty z pretensjami to każdy potrafi !
Polecam poczytać trochę materiałów na te tematy -> http://forum.msi-polska.pl/index.php?topic=1199.msg4775#new , zwłaszcza linki na dole - zobaczysz jak to fajnie było przez parę lat - bez admina, moderatora, MSI-FAE i bez niczego w ogóle - a jakoś przeżyliśmy !
..................
VICTORious napisał :
Zależy mi na większym oc procka bo potrzebuje dużej mocy obliczeniowej do obliczeń mesowskich i nietylko, które są mi potrzebne do dyplomu.
To trzeba było kupić mocniejszy procek   ;D - producenci i CPU i płyt zapewniają ich prawidłową pracę w zakresie jaki jest w specyfikacji - "kręcisz" zawsze na własne ryzyko i nie masz prawa domagać się czegokolwiek w tym zakresie - jasne !
Pozdr.  ;D

MSI KT4AV, Athlon XP 2400+@2700+(2.2GHz, 176x12.5, 1.675V), Spire FRII, 2x512MB PC3500 Kingston HyperX(2-2-2-6-1T), 40GB IDE +(80+200) GB SATA, GB-ATI R9550, TV Medion (Ph SAA7134 HL), Chieftec 360-302-DF, WIN2K PL/SP4
----------------------------
Your Time Is Gonna Come ...

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Lipiec 2007, 20:00:33 »

po pierwsze (primo :) koleżko ...

jezeli na oficjalnej stronie MSI znajduje sie link do forum wiec juz z założenia nie jest to prywatne tylko autoryzowane przez MSI !!! Więc to ze jest tam przedstawiciel MSI to tez nie jest jego dobra i nieprzymuszona wola (jezeli tam to proszę o sprostowanie w/w osoby). Po drugie (primo :)))) ktoś kto ma IQ>100 nie musi byc swirem komputerowym i czerpac tylko z tego powodu radosc i sie realizowac w ten sposob. Sam udzielalem sie kiedys za dobrych studenckich czasow na boardzie pc.com.pl ale pewnie wiekszosc juz go nie pamieta. Po trzecie (primo :))))) gdyby wszyscy byli fachowcami na tym forum to nie byloby o czym tu pisac - radze sie zastanowic nad sensem tego zdania przed napisaniem kolejnego posta. Wiec nie cwaniakuj mi tu ... jak chcesz pomóc (?!?!) to pisz sensowniej.

co do rad dla kolegi Victoriousa to nie pisz bzdur ze mogl kupic mocniejszego proca itd.. bo wlasnie to jest dla ludzi, ktorzy maja kase w nadmiarze i tak na prawde nie musza korzystac z najtanszych produktow i krecic prockow dla FUNu. Nie przepisuj bezmyślnie textow typu  "kręcisz" zawsze na własne ryzyko i nie masz prawa domagać się czegokolwiek w tym zakresie - jasne !" - od tego sa mądre książeczki/specyfikacje :)

Lzep

• Generał
  • :
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Lipiec 2007, 20:27:19 »

po pierwsze (primo  koleżko ...
Po pierwsze nie jestem Twoim "koleżko", tylko MODERATOREM tego Forum, więc nie przeciągaj struny -> Moderator ma zawsze rację - i wiele może !.
Wiec nie cwaniakuj mi tu ... jak chcesz pomóc (?!?!) to pisz sensowniej.
Jak wyżej - następny taki post leci do Kosza ! - a po kilku dalszych możemy się rozstać na dłużej.
 >:(
MSI KT4AV, Athlon XP 2400+@2700+(2.2GHz, 176x12.5, 1.675V), Spire FRII, 2x512MB PC3500 Kingston HyperX(2-2-2-6-1T), 40GB IDE +(80+200) GB SATA, GB-ATI R9550, TV Medion (Ph SAA7134 HL), Chieftec 360-302-DF, WIN2K PL/SP4

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #39 dnia: 18 Lipiec 2007, 20:46:01 »

Brian May nie byłby z Ciebie dumny za tą odpowiedź ... powiało trupem i grozą ... brrrrrr

Lzep

• Generał
  • :
« Odpowiedź #40 dnia: 18 Lipiec 2007, 21:02:05 »

Dobre  ;D - Lzep nic Ci nie mówi ? -> to jest Jimmy Page ???
A grozą czasem musi powiać, żeby ostudzić zbyt "gorące" głowy.
Pozdr.  :)

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Lipiec 2007, 21:11:02 »

Spokojnie.....

Poskładałem taki sprzęt, który wg. specyfikacji powinien się dobrze podkręcić. Co się okazało:
CPU - bdb - wiadomo loteria ale dobrze trafiłem.
Ram - bdb - podobnie
Płyta - narazie mierny (licze na poprawe biosa). No tutaj płyty są już podobne i nie ma loterii.

I proszę już nie pisać że mogłem se kupić to a tamto. Kupiłem to co kupiłem i wymagam. Do intela i g.skilla nie mam pretensji, bo zrobili dobrą robote.
To co wyczytałem o tych produktach, tak się zachowują. Z płytą nie jest tak dobrze, dlatego założyłem ten temat, by problem rozwiązać............ pokojowo  ;D

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #42 dnia: 19 Lipiec 2007, 07:20:13 »

Po 1: Płyta w versji 1.0?
2. Bios naprawia funkcję zminay prędkości wentylatorów? (bodajże 3 są na płycie)
3. Jak widać 450 FSB to dobry wynik, więc sam procek przy mnożniku 7 powinien chodzić na przeszło 3ghz ( o ile na to pozwoli). No ale nie o to w tym teście chodziło.
Czyli efektywnie fsb wynosiło 1800. Skontaktuj się z gośćmi od msi co testują procki z płytami gł. czy jest jakiś problem z prockami przy magistrali 800.
 W końcu sprawdzają kompatybilność procków pod tą płytą:
 http://global.msi.com.tw/index.php?func=prodcpusupport&prod_no=1215&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=#menu
pytanie tylko czy pod względem oc.
Zauważ może i Pentium dual core E2160 (te same jądro co c2d) ma 800 magistrale, ale przy mnożniku 9 nie potrzebuje wysokiego FSB jak w c2d 1066.
Możliwe że 1.24 bios pomoże.

Tak, płyta w wersji 1.0 (PCB 1.0), na razie nie ma jeszcze wersji 2.0 tej płyty (nie mylić z NEO2, to zupełnie inna płyta)

Bios nie musi naprawiać funkcji regulacji wentylatorów gdyż działa ona dobrze, sprawdziłem i CPUFan bardzo ładnie się spowalnia.
Jeśli chciałbyś aby automatycznie przez BIOS regulowały się pozostałe wentylatory - niestety ale nie do osiągniecia, nowszy BIOS raczej tu nie pomoże.

Nie, nie ma żadnego problemu z prockami przy FSB 800 MHz. Procki takie działają na 100% poprawnie.
Nikt na Tajwanie nie będzie publikował informacji na temat OC poszczególnych prockow gdyż jak wiadomomo OC to nie nauka która da się usystematyzować na tyle aby dawać jakąkolwiek pewność.

Jednak dalej uważam że nie odrobiłeś zadania domowego i nie poczytałes w NET o tym o czym mówiłem. Poszukaj ciekawych art na temat dzielników i nominalnych FSB w pockach, oczywiście po eng to na naszych polskich sajtach nikt sie takimi sprawami nie interesuje.

Wymagasz czego? Tego że ktoś przyjedzie i za ciebie poustawia wszystko? Tak jak mówiłem - pokazałem ci że płyta spokojnie działa z FSB 450 i to nie FSB jest tu problemem ale twoj procek i jego praca z nominalna FSB 800 MHz. Co do samego Geil'a - miałby sporo zastrzeżeń co do "dobrej" roboty tej firmy ale to nie miejsce i temat do takich dywagacji.

Powiem tak - jeśli jeszcze do tej pory nie sprawdziłeś BIOSu 1.24 to dla mnie jesteś tylko i wyłącznie "trolem forowym" który nie chce rozwiązania, któremu sprawia przyjemność narzekanie i mącenie wody (ale niestety taka nasz polska natura).

Nie ma ludzi nieomylnyc

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #43 dnia: 19 Lipiec 2007, 07:39:09 »

to ja poprosze tego biosa. Czy mozna go jakos inaczej załadowac jak nie z FDD ?? Nie mam takowej FDDki i chciałbym pominąc ten element programu. W biosie niestety nie moge wybrac pendrive'a jako boota. Wiec czy jest to mozliwe zaladowac bios w inny sposob niz z dyskietki z DOS'em ? Czy jezeli wgram bios 1.24 w/g Twoich zalecen i sie cos delikatnie mowiac spi$#%#% to czy moge liczyc na MSI w zaprogramowaniu CMOSA oczywiscie juz zewnętrznie ...

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #44 dnia: 19 Lipiec 2007, 07:46:38 »

Tak, nie musisz mieć FDD. Nie chcę pisate tego po raz setny, poszukaj w innych watkach, było wałkowane z tysiac razy jak zrobić flesh nie mając FDD (jest kilka sposobów na to).

Co do BIOSu - pisz do mnie maila (maila a nie prywatną wiadomość).

Tak, jak skopiesz sobie BIOS możesz liczyć na naprawę gwarancyjną. Jednak przywróci ci ona BIOS a nie CMOS. CMOS to zupełnie coś innego jak BIOS (sorry ale tu wychodzi twoja niewiedza po raz kolejny :) nie abym sie czepiał, po prostu widze twoje podejście coraz dokładniej).

Nie ma ludzi nieomylnyc

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Lipiec 2007, 08:04:32 »

Proszę nie mylić marki g.skill z Geilami  ;)

U mnie ani program speedFan ani ten od msi nie potrafią zmienić prędkości obrotowej wentylatorów. Poprostu ustawiam tyle i nic się nie dzieje.

Co do biosu 1.24, jak było widać na screenie jaki dołączyłem w 1 z moich postów to bios był w ver 1.1. Chyba się jednak skusze.
Gdybym nie pisał dyplomu to bez wahania bym go wgrał.  ;)

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Lipiec 2007, 08:31:21 »

Czy ty potrafisz czytać? Po zajrzyj prosze do manuala i przeczytaj dokłasnie jak to się ustwia w BIOS. Pisałem wyraźnie że BIOS obsługuje funkcjonalność automatycznej regulacji wentylatora CPUFan.

Nie ma ludzi nieomylnyc

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Lipiec 2007, 09:46:31 »

oczywiscie ze bios to co innego jak CMOS - CMOS to technologia wykonania pamieci programowalnej EEPROM do ktorej zapisywany jest bios, nieprawdaż. Jak widzisz moje podejscie wynikające z niewiedzy to piszmy dalej na temat, w koncu jestem elektronikiem i przy okazji pracuje w dziale rozwoju w wielkiej elektronicznej firmie wiec chetnie sie czegos wiecej od Ciebie dowiem :)

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Lipiec 2007, 10:35:37 »

CMOS to faktycznie technologia wykonania pamięci (ale nie tylko) z tym że pamięć "CMOS" o której mówimy nie jest pamięcią EEPROM. Jest to zwykła pamięć statyczna o bardzo małym poborze energii podtrzymywana bateryjnie. Nazwa "CMOS" pochodząca od technologii wykonania pierwszych takich układów przylgneła do tej pamięci na stałe i dziś nawet nikt nie zastanawia się nad tym czy "CMOS" faktycznie jest wykonywany w tej technologii czy nie.
Kolejna pomyłka to jej funkcja - nie przechowuje ona BIOSu tylko ustawienia konfiguracyjne tego BIOSu.

Sam BIOS przechowywany jest w kości pamięci programowalnej Flash (to właśnie jest przykład EEPROMu) i jest to coś fizycznie niezaleznego od "CMOS" w ujęciu komputerowym (płyty główne).

To jest dowód na to że człowiek uczy się całe życie - pod warunkiem oczywiście że chce i jest otwarty na wiedzę. Nie chce nikogo piętnować ale w przeciwieństwie do ciebie na tym forum są ludzie niereformowalni których nie da się niczego nauczyć bo "wiedzą lepiej".

Nie ma ludzi nieomylnyc

saint

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #49 dnia: 19 Lipiec 2007, 11:49:28 »

rzeczywiscie to nie jest czas i miejsce na tego typu dywagacje ... dodam tylko ze jest takie cuś jak FLASH CMOS w odniesieniu do EEPROM, na tym to zakoncze i to nie tak ze mam ostatnie slowo :P Zapookam o ten biosik na priva a potem bede update'ował tego posta.

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #50 dnia: 23 Lipiec 2007, 21:08:38 »

No i wkońcu bios 1.24 na pokładzie:
1. Jak ustawiam 1.35V dla procka to zawyża do 1.42V
2. Co do poprzednich problemów z podkręcaniem. Max 2700Mhz w przypadku 1.0 i 1.1. Teraz to samo. :(
Ale troche pokombinowałem i zauważyłem że na mnożniku 8 cpu kręci się wyżej (przechodzi test stabilonści blend stress by orthose), ale na nim działa tylko dzielnik 1:1.5. Całe szczęście miałem pożyczone pamięci team xtreme (micron d9) i mogłem uzyskac 3200Mhz przy przeszło 1000 na pamięciach. Moje max idą na 1000. Jak dam inny dzielik (mniej Mhz) to płyta nie botuje, a po 3 krotnym resecie wypisuje mi że pamięci chciałem odpalić np na 1600mhz  :o Co znaczy że pozostałe dzielniki dalej źle działają.

Przefleszuje biosa jeszcze raz, ale wątpie że to coś pomoże.

EDIT: przefleszowanie nic nie pomogło.

Moim zdaniem inż. którzy poprawiają bios do tej płyty testują go na prockach z magistralą 1066 pomijając słabsze egzemplarze jak 4300, 4400, e2160, e2140 (magistrala 800). Skąd ten wniosek? Razem ze mną płyte testuje inny gość z prockiem E6320 i na tym biosie działa mu jako 7x510 !!! a pamięci na 590 MHz. Na dodatek wg. niego działają wszystkie dzielniki. Bios wymaga dodatkowych testów z tańszymi, ale równie wydajnymi procesorami.
Chce też zwrócić uwage, że ta płyta należy do tańszych płyt, więc potencjalny klient (np Ja) kupuje do niej tańszy cpu, ale kto powiedział że tańsze się nie kręcą? Dlatego powinno to być dopracowane. Jeśli płyta będzie chodzić tak dobrze u mnie jak u tego gościa od e6320 to płyta będzie naprawede godna zakupu.

Jak dobrze pójdzie to zaniedługo będe miał 6600 do testów (max zegar jaki uzyskał to 3900Mhz na płycie eVGA nForce 680 SLI ) więc zobaczymy czy moja teoria jest prawdziwa.
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2007, 12:57:51 wysłana przez VICTORious »

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Lipiec 2007, 13:11:03 »

Musze przyznać że live update działa świetnie  ;D
oto komunikat:
Twoja obecna wersja to 1.24, Najnowsza wersja do pobrania to 1.24, Obecna wersja została zaktualizowana i zoptymalizowana

nie mam słów  :D

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Lipiec 2007, 13:28:27 »

To teraz informacja z mojej strony - bardzo mozliwe że ograniczeniem jest tutaj chipset i jego ograniczenia a nie sama płyta.
jeśli zagłebisz się w specyfikację to zobaczysz że dla FSB 800 niektóre dzielniki wgedem pamięci są po prostu niedostępne.

Nie ma ludzi nieomylnyc

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #53 dnia: 24 Lipiec 2007, 14:58:19 »

Co do samego czipsetu to tego nie sprawdzałem, ale poszedłem troche inną drogą i sprawdziłem jak to wygląda u konkurencji.
No i gigabyte p35 ds3 nie ma takich problemów:
http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2251694&postcount=59
Chociaż też mnożnik 8, ale 1:1 działa.
Kwestia biosu. Ja poczekam, tylko przekazujcie (lub sami testujcie) te problemy, które wychodzą od nas (klientów) inżynierom którzy zajmują się tworzeniem/poprawą biosów płyt gł. Jeśli zachowacie to dla siebie to nigdy nie będzie poprawy.

Co z tym napięciem na cpu, też tak masz?

ps napisałeś: "jeśli zagłebisz się w specyfikację to zobaczysz że dla FSB 800 niektóre dzielniki wgedem pamięci są po prostu niedostępne"
U mnie działa tylko 1:1.5.       1:1 powinno zawsze działać! - sprawdziłem tabele dla tego czipsetu.

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Lipiec 2007, 08:45:15 »

Mówisz że sprawdzałeś i co wyczytałeś? Mówisz że dla częstotliwości FSB 800MHz (200MHz real) masz dzielnik do pamięci umożliwiający ustawienie pamięci 1:1 czyli na DDR II 400 (200MHz)? Ciekawe bo według ofcjalnych materiałów Intela P35 nie obsługuje ani pamięci DDR II 400 ani DDR II 533. Zatem przy FSB 800 nie powinny działać ani dzielniki 1:1 ani 1:1,33, pierwszym dozwolonym dzielnikiem powinien być 1:1,67. To że działa także 1:1,5 należy uznać za plus.

Po raz kolejny prosze - zobacz jak to jest rozwiązane na P35 Platinium - tam masz specjalne jumpery do zmiany częstotliwości bazowej procesora niejako sprzętowo. Niestety startując z FSB 800 i podkręcając nie uda ci sie uzyskać dzielnika 1:1.
Na Platinium zmieniasz niejako sprzetowo bazową czestotliwość procesora pomiedzy 200/266 a 266/333 dzieki czemu mimo iż masz procesor oficjalnie na 800 MHz to z puntu widzenia BIOSu po takiej zmianie procesor ma bazowe 266 MHz i problem z dzielnikami nie występuje.

Mam nadzieję że to już ostatni raz jak próbuję ci to wyjaśnić. Wcześniej miałem nadzieję że sam do tego dojdziesz, uważałem że coś wiesz o sprzęcie i podkręcaniu. Teraz widzę że nie i że dla ciebie ważne są tylko cyferki. skoro ktoś poś pokazał na Gigabyte to znaczy że u mnie musi być tak samo.

Jak mam ci polecić fajną i w miarę tanią pytę - sprawdź proszę P35 Neo2, płyta bazuje na tym samym laminacie co P35 Platinium i posiada to samo rozwiązanie co do dzieników. To prawda że jest nieco droższa od P35 NEO ale skoro kupujesz najtańszy procesor to chyba trochę na płytę zaoszczędziłeś. Na sam koniec moja odwieczna rada której zawsze się trzymam - przy komputerach nie oszczedza się na 2ch elementach: płycie głównej i zasilaczu.

Nie ma ludzi nieomylnyc

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Lipiec 2007, 12:49:23 »

Od NEO2 byłaby lepsza MSI P35 NEO2-FIR, ale wątpie że gdybym zmieniał pł. gł. to była by to MSI, no chyba że msi umożliwi wymianę za dopłatą  ;)
Ja przetestowałem wszystkie dzielniki (na mnożniku 9 i osiem) przy różnym fsb i tylko 1:1.5 działał wporządku.

Przekaż to ludziom/testerom niech sami sobie sprawdzą i niech zobaczą że nowy bios poprawia oc z prockami z magistralą 1066, a problem z prockami na magistrali 800 pozostał. Aż się boję co będzie z nowymi procesorami (1333). Ta płyta ma potencjał!, tylko trzeba go z niej wyciągnąć.

I jeszcze jedno, mógłbyś mi podać źródło gdzie moge sobie zobaczyć dla poszczególnych fsb jakie mają być mnożniki pamięci? Bo ta tab. o której wspomniałem jest najwidoczniej bezsensu - no chyba że coś źle zrozumiałem. No ale i tak wszystkie sprawdzałem....... ale co tam rzuce okiem.

Co do Twojej rady to wniosek wysówa się taki: że kupiłem szmelc.

Miałem płyty i proca na 939. Ale postanowiłem zmienić z powodu bardzo niskich cen ramu ddr2. Płyte kupiłem bdb (tak mi się wtedy wydawało), a procek ma posłużyć do momentu pojawienia się procesorów Penryn w technologi 45. Dlatego nie chciałem brać c2d. I wierz mi na płycie znowu tak nie oszczędzałem - kupiłem klase średnią bez fajerwerków. Jakoś na 939 zrobiłem dokładnie tak samo i oc miałem na max możliwości cpu.
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec 2007, 18:00:12 wysłana przez VICTORious »

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #56 dnia: 26 Lipiec 2007, 07:05:16 »

P35 Neo2 wystepuje w 2ch wersjach FIR i FR, specjalnie nie podawałem końcówki abyś sobie sam wybrał lepszą (FIR ma dodatkowo firewire).

Nie, P35 NEO to nie szmelc, to płyta która naprawde zaspokoja potrzeby zdecydowanej większości użytkowników a i OC na tej płycie nie jest złe. To że ty bawisz się szczególnym przypadkiem który lekko wykracza poza specyfikację gdyż do ekstremalnego podkecenie wymaga mocniejszych pamięci jak masz to już inna sprawa.
Ja wiem będziesz polemizował ale uwież mi 800@1333 to nie jest lekkie podrasowanie.

Pierwsze 45nm będą na pewno drogie i będą to na pewno modele tylko 1333 MHz wiec wydaje mi się że jeszcze długo sibie poczekasz. Jeśli tamtego przeszłego procka także bedziesz chciał kręcić - to od razu mówię, nie z tymi pamięciami i nie na tej płycie.

Nie ma ludzi nieomylnyc

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #57 dnia: 26 Lipiec 2007, 07:27:29 »

Troche OT.
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=1261#

Powiedz mi jak to jest z tymi jumperami, bo właśnie czytam to w instrukcji (str 33 pdf). Mając cpu z magistralą 800 (czyli 200fsb) to jak ma być ustawione żeby nie było problemów?

Testowaliście już ją?
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2007, 07:29:54 wysłana przez VICTORious »

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #58 dnia: 26 Lipiec 2007, 07:44:48 »

Tak, testowałem ja wieloktronie.

Jak ma być? Jak masz procek na FSB 800 to ustawiasz strapa na 266, uruchamiasz kompa i procek juz na starcie ma 266 MHz oraz wszystkie dzielniki dostepne dla tej FSB.

Nie ma ludzi nieomylnyc

VICTORious

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #59 dnia: 26 Lipiec 2007, 07:51:52 »

Mógłbyś napisać nieco więcej, czy są z nią jakieś problemy, oc podobne do platinum?

EDIT: spoko już widze temat na forum głównym

Z tego co piszesz to ideał  ;D
Szkoda że MSI nie ma programu wymiany sprzetu na lepszy do 90 dni od daty zakupu (oczywiście za dopłatą) - jak ma evga.

Zastanawia mnie po co w takim razie dali możliwość przełączenia zworek na 200? Chciaż to już oc...
I na plus do tej płytki to 36 miesięcy gwary.
« Ostatnia zmiana: 26 Lipiec 2007, 08:03:11 wysłana przez VICTORious »