Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Member Center System Maintenance Announcement (July 19, 2021, GMT+8)

There will be a scheduled system maintenance from 10:00 AM to 12:00 Noon on July 19,2021 (GMT+8).

Date and Time:
July 19, 2021 10:00 to July 19, 2021 12:00 (GMT+8)

During the maintenance procedure, the Dragon Center will keep run but might not be able to log in MSI Member center. We appreciate your patience and sincerely apologize for any inconvenience caused.

Thank you for your understanding and support,
MSI

Autor Wątek: XMP ramu - system nie wstaję, czerwona dioda dram.  (Przeczytany 339 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

arturgiza1998

• Szeregowiec
  • *
  • :
XMP ramu - system nie wstaję, czerwona dioda dram.
« dnia: 06 Lipiec 2021, 05:16:55 »

Witam. Ostatnio złożyłem komputer na następujących podzespołach:
-msi tomahawk b550,
-amd ryzen 5 5600x,
-HyperX 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Fury
-rtx 2060
Komputer odpalił, wszystko działa super ale przy próbie uruchomienia profilu ramów na XMP (z 2400 na 3200MHz) w biosie pc nie przesyła obrazu i wentylatory działają na pełnych obrotach. Dodatkowo zaczęła się świecić na czerwono dioda "dram" na płycie. Po resecie biosu komputer wstał ale ramy nadal pozostają na tym samym taktowaniu 2400MHz. Druga próba przebiegła identycznie jak pierwsza. W tym momencie zamieniłem kolejność ramów (cały czas podłączone według zaleceń w instrukcji płyty) i się okazało że bios widzi tylko jedną kość. Zaniepokojony wpiąłem je jeszcze raz w tym samym ułożeniu aby się upewnić, że wszystko jest dopięte... i bios dalej widzi tylko 1 kość ramu. Następnie wróciłem do pierwotnej kolejności ułożenia kości - bios w tym przypadku widzi znów 16GB ramu. Przetestowałem ramy za pomocą programu OCCT oraz Windows Memory Diagnostic. Nie wykazały one żadnych problemów. Chciałbym was zapytać czy ktoś spotkał się z taką sytuacją i czy udało się rozwiązać ten problem?
Mój kolega ma identyczny PC i u niego udało się przetaktować pamięci ram (składaliśmy te komputery tego samego dnia). Różnica u nas jest taka ze ja mam aktualne sterowniku do biosu ze strony msi a on zainstalował je z płyty dołączonej do niej. Czy myślicie ze jedna kość ramu może być uszkodzona i powodować te problemy? Według diody z płyty jest problem z ramem plus zmienienie kolejności  identycznych ramów w slotach powoduje ze nie widać jednej z kości.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: XMP ramu - system nie wstaję, czerwona dioda dram.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipiec 2021, 11:11:59 »

Hej,
A co masz na myśli poprzez "aktualne sterowniki do BIOSu"? Tu bym powiedział, że bardziej by się liczyła wersja BIOSu. Jaką masz wersję BIOSu?
Po pierwsze - sprawdź czy sprzęt wspiera Twoje kości (lista wspieranych jest na stronie: https://pl.msi.com/Motherboard/support/MAG-B550-TOMAHAWK#support-mem-21 )
Po drugie - sprawdź czy komputer zmontowałeś prawidłowo - np. nie ma brudu w sockecie.
Skoro masz kolegę z identycznym setupem - zanieś może kości do niego i sprawdź jak się tam zachowują lub ewentualnie pożycz kostki kolegi i sprawdź w swoim sprzęcie.
Przypominam, że ewentualną reklamację płyty głównej robisz do sklepu, gdzie płyta została zakupiona.

Pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

arturgiza1998

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2021, 05:15:39 »

Wersja BIOSu: E7C91AMS.A30
Komputer jest złożony okej, posprawdzałem sockety i wygląda to w porządku. Dzisiaj przetestuję moje ramy w komputerze kolegi oraz jego w moim.
Ciekawa sytuacja miała miejsce wczoraj:
1) podpiąłem kości pojedynczo pod dedykowany port (0100) - komputer się uruchomił za każdym razem.
2) podpiąłem kości z 2 kombinacjami kolejności pod porty (1010)  co nie jest zalecane - komputer się uruchomił ale za każdym razem widziana była pojedyncza kość (brak dual channel).
2) podpiąłem kości z 2 kombinacjami kolejności pod porty (0101)  co jest zalecane - komputer się uruchomił. W przypadku pierwszej kolejności system widział 8GB ramu. W drugim przypadku wykryto 16GB. Co ciekawe w OCCT przed próbą przepinania kości widział 16GB ramu podpiete porty ROW: 2 P0 CHANNEL A/DIMM1 oraz ROW: 3 bez P0 CHANNEL B/DIMM1. Po zabawie z sprawdzeniem wszystkich portów zmieniło się to.OCCT wykrywał P0 CHANNEL A/DIMM1 oraz ROW: 3 P0 CHANNEL B/DIMM1.

Udało mi się również podkręcić je na 2800 potem na 3000 i 3200MHz. W końcu sysytem ruszał prawidłowo automatycznie po każdym kolejnym podkręceniu. Potestowałem komputer occt i nie znaleziono błędów na tych czestotliwościach. Po jakiś 2h wyłączyłem sprzęt i uruchomiłem ponownie w celu weryfikacji czy wstanie prawidłowo. Niestety powtórka z rozrywki - komputer nie uruchamiał się - wentylatory na gpu, obudowy i chlodzenia cpu na pełnych obrotach z brakiem przesyłanego obrazu. Dioda led dram caały czas się świeci na czerowno.

« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec 2021, 05:18:07 wysłana przez arturgiza1998 »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec 2021, 13:30:58 »

Hej,
Zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji, nie-beta (na początek) - najlepiej przy użyciu 1 kostki RAMu, bez włączania profili A-XMP. Sprawdź czy kość jest na liście wspieranych.
Film opowiadający o aktualizacji BIOSu:

Pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

arturgiza1998

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lipiec 2021, 09:52:25 »

Update biosu rozwiązał problem :) Dzięki za pomoc!

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2021, 05:55:20 »

Hej,
Cieszę się, że sobie poradziłeś z problemem, dzięki za info zwrotne!

Pozdrawiam,

MSI FAE Poland