Autor Wątek: BIOS - Secure Boot wyszarzony  (Przeczytany 1705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
BIOS - Secure Boot wyszarzony
« dnia: 30 Styczeń 2021, 18:02:20 »

Cześć,
piszę do Was z prośbą o pomoc, ponieważ mam wielki problem z odpaleniem linux mint'a z zewnętrznego dysku ssd.
Na dysku m2 mam zainstalowany windows10, natomiast potrzebuje z dysku zewnętrznego odpalić linuxa i tutaj rodzi się problem.
Pole Secure Boot mam wyszarzone (nie mogę zmienić pola na disabled), a z tego co wyczytałem jest mi to potrzebne, żeby móc odpalić linuxa z innego dysku.
Próbowalem już dodawać hasło administratora i użytkownika w BIOS'ie (najpierw litery i cyfry) pozniej same cyfry (bo czytałem gdzieś w googlach, że możliwe, że trzeba podać hasło tylko z klawiatury numerycznej),
ale niestety dodanie hasła nie pomogło.
Później wszedłem na stronę MSI i znalazłem najnowszą wersje BIOS'u - American Megatrends Inc. E16J9IMS.324, 23.03.2018.
Zainstalowałem ją i ponownie to nic nie pomogło.
Laptop: MSI GP62 7RD Leopard,
Windows10 Home x64

Ktoś może spotkał się z podobnym problemem i ma to już za sobą?
Dziękuje z góry za jakąkolwiek pomoc :)

keiytom

• Generał
  • :
Odp: BIOS - Secure Boot wyszarzony
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Styczeń 2021, 18:22:45 »

Żeby była obsługa Secure Boot bios musi być w trybie UEFI a wyszarzony jest w trybie Legacy. W Legacy nie powinno być żadnych problemów z uruchomieniem Linuxa, problemem jest raczej to, że nie da się bootować innych systemów z zewnętrznych dysków podłączonych przez USB poza wersjami Live USB

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Styczeń 2021, 19:48:01 »

Aktualnie jest w BIOS'ie mam ustawione właśnie na UEFI, próbowałem też UEFI+CMS

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Styczeń 2021, 20:15:33 »

Nowsze dystrybucje również bez problemu butują w UEFI tylko tak jak napisałem muszą to być wersje Live USB i jako pierwszy w boot menu musi być ustawione USB. Ewentualnie przestawić na Legacy i wtedy
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2021, 20:22:40 wysłana przez keiytom »

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Styczeń 2021, 09:16:40 »

Dzięki za odpowiedź,
Linuxa instalowałem na dellu, miałem podpięty dysk ssd (usb) oraz pendrive(z linux mintem który stworzyłem za pomocą programu 'Rufus') i na dellu zainstalowałem linuxa na tym zewnętrznym dysku.
Na dellu bez problemu wykrywa mi ten dysk zewnętrzny i mogę uruchamiać normalnie system z dysku z boot listy.

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Styczeń 2021, 10:11:25 »

Nie bardzo rozumiem, stworzyłeś live USB na pendrivie? i zainstalowałeś jako dodatkowy system na zewnętrznym dysku? To Boot Menu masz systemowe np. GRUB czy wybierasz z BIOS? Obstawiam, że GRUB nadpisał na dysku HDD program rozruchowy i dlatego możesz uruchamiać uruchamiać w ten sposób Linuxa na Dellu. A skoro masz Live USB na pendrivie to to jeśli robiłeś je w Rufusie np. ze schematem rozruchowym UEFI i jeśli BIOS masz ustawiony na UEFI to wtedy podczas uruchamiania laptopa naciśnij o ile się nie mylę F12, żeby wywołać Boot Menu biosu i wybierz uruchamianie z pendriva.

Jeśli jest tak jak myślę to na tym dysku zewnętrznym nie masz programu rozruchowego, nie jest on bootowalny i dlatego nie możesz go uruchomić na innym komputerze.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2021, 10:14:03 wysłana przez keiytom »

yurec1st

• Sierżant
  • **
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Styczeń 2021, 10:17:46 »

MSI F11
U mnie nawet jak zmienię port USB to nie startuje.
Windows 10 PRO 64bit v 20H2
Laptop MSI GE72 2QC Apache
Procesor Intel® Core™ i7-5700HQ 2.70 GHz
Dedykowana grafika NVIDIA GeForce GTX 960M  2 GB
Zintegrowana grafika Intel(R) HD Graphics 5600
Dysk M.2 Samsung 850 EVO 500GB sata III
Pamięć RAM 2x8 GB DDR3
Płyta Chipset INTEL HM87

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Styczeń 2021, 11:40:52 »

Jeszcze dopytam, bo nie wiem na 100% czy dobrze zrozumiałem: żeby odpalic tego linux minta z zewn. dysku na innym pc niż tym na którym to instalowałem, to muszę podpiąć i pendrive z instalka i dysk zewnętrzny z systemem?

edit: po odpaleniu instalki linuxa z pendrive - linux zaskoczyl (mam dostep do plikow, ktore sciagalem na Dellu na dysku zewn. - w zalaczniku widac 93GB Volume[to jest wlasnie zawartosc tego linuxa z programami itd co instalowalem na Dellu]) - co musze teraz zrobic, zeby moc wyswietlic dysk zewn w boot menu?
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2021, 12:12:25 wysłana przez matsci6066 »

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Styczeń 2021, 13:20:18 »

Nie, żeby odpalić Linuxa z dysku zewnętrznego musiałby on być Bootowalny a takim nie jest, z tego co zrozumiałem to nie tworzyłeś tego dysku jako Live tylko zainstalowałeś na nim system gdy był podłączony do Della więc program rozruchowy zainstalował się na dysku systemowym Della. Więc ten dysk jest w tej chwili jest "zwykłym dyskiem" ze skopiowanymi na niego plikami Linuxa.

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Styczeń 2021, 13:27:16 »

Oki, czyli jedyne co moglbym zrobić to na swoim msi teraz ponowic instalacje, tak jak robilem to na dellu?
Czy może lepsza opcja byłoby stworzenie live usb zamiast na pendrive to od razu na external drive?
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2021, 13:33:11 wysłana przez matsci6066 »

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Styczeń 2021, 13:42:00 »

Zależy co chcesz robić. Jeśli stworzysz live na tym dysku będziesz mógł go używać w zasadzie na każdym komputerze pod którego go podłączysz. Jeśli zainstalujesz go jaki drugi system będziesz mógł go używać w zasadzie tylko z komputerem na którym to zrobiłeś. Nie wiem jak teraz ale wcześniej wersje Live miały kilka ograniczeń w porównaniu do "pełnych" systemów np. brak dostępu do dysków komputera ale to już chyba dano temu zostało poprawione i w zasadzie nie różnią się pomiędzy sobą.

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Styczeń 2021, 13:46:42 »

Potrzebuje mieć system linux na zewnętrznym dysku (i móc go odpalić na każdym pc), więc chyba musze stworzyc rufusem instalke na tym dysku i po załadowaniu, przejść przez instalację na tym dysku.

matsci6066

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Styczeń 2021, 15:07:06 »

Ogromne dzięki za pomoc, sformatowałem dysk zewn. i zainstalowałem już na swoim msi linuxa z pendrive. Teraz laduje się jak należy. Jeszcze raz dziękuje, sam bym sobie nie poradził.
Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Luty 2021, 13:20:06 »

Hej,
Dzięki wszystkim za pomoc i udział w dyskusji.

Pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland