Autor Wątek: MPG Z390 - 1 długi 2 krótkie beep'y przy starcie komputera  (Przeczytany 110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

BartInfinity

• Szeregowiec
  • *
  • :
MPG Z390 - 1 długi 2 krótkie beep'y przy starcie komputera
« dnia: 22 Listopad 2020, 09:02:25 »

Płyta główna: MSI MPG Z390 GAMING PLUS
Wersja BIOSu + ewentualnie firmwaru: nie wiem
Procesor: Intel Core i9-9900K
Chłodzenie procesora: zapomniałem jak się nazywa, nieistotne
Grafika: Gigabyte nVidia® GeForce RTX 2070 Super Gaming X
Dysk twardy: Western Digital Black 2000GB SATA
Pamięć RAM: HyperX DDR4 Fury Black 8GB 2400MHz - x2 16GB
Zasilacz: SilentiumPC Vero L1 600W
Bluray/DVD-RW: brak
System Operacyjny: Windows 10 Pro
Monitor: SAMSUNG Curved QLED LC24FG73FQUXEN 23.5" 1920x1080px FULL HD - x2
Inne:
SSD: ADATA SU800 128GB SATA3 & Samsung SSD 970 EVO Plus 256GB M2
Mysz: Razer DeathAdder V2
Klawiatura: Razer Huntsman Clicky Optical Switch

Opis problemu:
Witam, problem sygnalizowany 1 długim i 2 krótkimi sygnałami podczas uruchamiania pojawił się od kiedy przepiąłem zasilanie monitorów pod inną listwę, a będąc dokładniejszym, od kiedy komputer uruchamia się szybciej niż monitory bądź gdy monitory są wyłączone podczas uruchamiania komputera. Oba monitory są podłączone przez Display Port. Testowałem RAM'y memtestem i nie wykryło żadnych błędów. Problem nie pojawia się, gdy monitory są już pod napięciem podczas uruchamiania i są włączone. Jak mogę wyłączyć sygnalizowanie tego problemu? Nie mogę uwierzyć, że wymaga to ode mnie posiadania cały czas włączonych monitorów. Nagrałem kiedyś również filmik obrazujący problem: link.

keiytom

• Generał
  • :
Odp: MPG Z390 - 1 długi 2 krótkie beep'y przy starcie komputera
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Listopad 2020, 09:37:58 »

Skoro monitory są wyłączone podczas uruchomienia to komputera sygnalizuje błąd karty graficznej (co oznacza właśnie 1 długi i 2 krótkie sygnały) ponieważ nie otrzymuje ona sygnału zwrotnego od monitora który jest odłączony od zasilania.
W Biosie powinna być opcja wyłączenia sygnalizowania błędów za pomocą głośnika z tym, że po jej wyłączeniu nie będą sygnalizowane żadne błędy.
Monitory już od długiego czasu w stanie czuwania zużywają bardzo małą ilość energii między 0,1 - 0,3 W więc dlatego lepszym rozwiązaniem jest pozostawianie ich w stanie czuwania niż odłączanie od napięcia, ponieważ ciągłe włączanie i wyłączanie może spowodować w zasadzie skrócenie ich żywotności.

BartInfinity

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Listopad 2020, 14:12:15 »

Mam w pokoju stary komputer, który może nie uwierzycie, ale ma podłączony tylko jeden kabel - tak, zasilający. Ma on w sobie normalnie kartę graficzną, która nie jest do niczego podłączona i nie powoduje to żadnych błędów. Tak więc dlaczego nowsza karta graficzna i komputer powodują błędy? Karta graficzna jak i płyta główna są od MSI, więc jest to wymysł MSI. Jak wyłączyć zwracanie błędu przez kartę graficzną, gdy ta nie wykrywa sygnału?
Monitory muszą zostać wyłączona, gdyż mam ku temu swoje powody - piszczą im cewki w stanie spoczynku i jest to słyszalne i irytujące, dlatego zostały podłączone do listwy zasilającej, która je wyłącza.

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Listopad 2020, 15:10:53 »

Możesz spróbować podłączyć jeszcze jeden monitor za pomocą HDMI i zobaczyć czy wtedy płyta będzie zwracała ten błąd. Wyłączenie tylko sygnalizowanie jednego błędu nie jest możliwe, można wyłączyć całkowicie głośnik, w Bios Settings/Boot i POST Beep na Disable o ile dobrze pamiętam.

Odnośnie błędów POST to z czasem jest ich dodawane coraz więcej tak żeby można było w łatwiejszy sposób zdiagnozować "usterkę". U siebie wiesz co powoduje ten "błąd" ale innej osobie której się nie wzbudza monitor może to pomóc w szybszej diagnozie usterki

BartInfinity

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Listopad 2020, 06:54:53 »

Wyłączenie tylko sygnalizowanie jednego błędu nie jest możliwe, można wyłączyć całkowicie głośnik, w Bios Settings/Boot i POST Beep na Disable o ile dobrze pamiętam.

To nie dobrze, to rozwiązanie jest jest dobre. W sytuacji gdy naprawdę potrzebny byłby post beep nie miałbym do tego dostępu, gdyby coś się poważnego stało to nawet bym tego z powrotem nie włączył.

Czy mógłbym wyczepić głośniczek? Czy jest on wymagany do startu komputera. A może jest on wlutowany w płytę? Bo nie pamiętam, czy go podłączałem.

Odnośnie błędów POST to z czasem jest ich dodawane coraz więcej tak żeby można było w łatwiejszy sposób zdiagnozować "usterkę". U siebie wiesz co powoduje ten "błąd" ale innej osobie której się nie wzbudza monitor może to pomóc w szybszej diagnozie usterki

Imo gdzieś powinien być przełącznik, które alerty POST mają być włączone, a które nie.