Autor Wątek: nie można wejść do bios'u  (Przeczytany 361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dragpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
nie można wejść do bios'u
« dnia: 17 Listopad 2020, 22:40:32 »

Witam
słowem wstępu o konfiguracji

Płyta główna: MSI MPG Z490 Gaming PLUS
Wersja BIOSu + ewentualnie firmwaru : NIEZNANA
Procesor:Intel Core i5-10400F
Chłodzenie procesora: Bequiet pure rock 2
Grafika: gefroce 1070
Dysk twardy: 2x ssd samsung evo 850
Pamięć RAM: Patriot Viper Steel 4400mhz
Zasilacz: Silentium PC 750W
System Operacyjny: Windows 10
Podkręcone podzespoły: BRAK
Monitor IIyama gb3466wqsu

Opis problemu np.:
Kompa złożyłem 16.11.2020 - chwile zeszło upchać w nowe pudło, podłączone wszystko wg instrukcji i mam pewien problem, po stracie, wyglądało że wszystko się uruchomiło normlanie, wiatraki na procesorze, karcie grafiki, klawiatura mysz, widać że ruszyło, ale monitor wskazał mi  brak sygnału. Już miałem sprawdzać wszystko jeszcze raz, ale odpalił się windows, zaktualizowałem sterowniki od chipsetu, karty dźwiękowej itp. Uruchomiłem jeszcze raz pc żeby dostać się do biosu, sprwadzić profil XMP - i znów brak sygnału, nie widzę w ogóle POST screena, obstawiam że udało mi się wejść do biosu, wszystko działało normlanie, klawiatura regaowała na np capslocka itp tylko wiecznie brak sygnału na monitor.

Próbowałem się dostać do biosu przez restart windowsa z shiftem i wyborem start uefi przy restarcie, nie działa,
zmieniłem gniazda na karcie grafiki i monitorze, nie działa,
zmieniłem przewód DP, nie działa,
ręcznie ustawiałem input signal na monitorze, nie działa
Wygląda jakby monitor, nie do końca wiedział co dostaje za informacje przed windosem ?
pogrzebałem trochę w internetach i okazało się że takich osób jak ja jest więcej, na różnych płytach msi nie tylko na gaming plus, u jednych poprawiało się przez reset cmos'u ale to pojedyncze przypadki
nie mam drugiego monitora żeby sprawdzić czy tu leży problem na komunikacji msi mobo monitor, czy gdzieś indziej, a że nie mogę dostać się do biosu, nie mam post screena to nie wiem nawet w jakiej wersji mam tego biosa, procek nie posiada swojego gpu żeby próbować obejść kartę i dostać się przez gniazdo od płyty - jakieś pomysły ?

Pozdrawiam
EDIT:
PS. z ciekawostek, znalazłęm jeszcze w szafie starą kartę graficzną nvidia quado 2000, po podmiance, na tej karcie grafiki wszystko z biosem działa jak należy, udało mi się wjeść, zaaktualizować bios do v30, podmieniłem na gtx 1070 i dalej to samo, nie widzę  nic przed windowsem ...
« Ostatnia zmiana: 17 Listopad 2020, 23:19:19 wysłana przez dragpl »

gilban

• Sierżant
  • **
  • :
Odp: nie można wejść do bios'u
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Listopad 2020, 07:54:43 »

Witaj.

Przy takim sprzęcie najlepiej wchodzić do BIOS zaraz po włączeniu zasilania komputera. Czyli wciskasz przycisk zasilania na obudowie i od razu wciskasz impulsywnie, czyli puszczając na pół sekundy klawisz DEL aż do osiągnięcia celu.

Problemem tu jest nie tylko grafika, ale też i sam monitor. Ale nic z tym nie zrobisz.

dragpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Listopad 2020, 21:52:05 »

cześć
dzięki za podjęcie tematu, ale możesz rozwinąć ? czemu problemem jest monitor ?

ps. może nie opisałem, że próbowałem się dostać do bius klasycznie, ale tak też próbowałem, pominąłem to przy opisie, ale wejść do biosa w sumie wejdę, tylko nie mam sygnału na monitor, ale komp reaguje normlanie, tak samo klawiatura także do biosa wszedłem tylko brak sygnału wszędzie.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Listopad 2020, 08:44:00 »

Hej,
Spróbuj zaktualizować VBIOS na grafice.

Pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

EMBE

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Listopad 2020, 17:00:11 »

Ja miałem taki problem kiedy miałem podłączony monitor i tv tzn kiedy uruchamiał czy restartował się komp nie widziałem na monitorze ekranu POST (tv wyłączony) zeby wejsc do biosu i od razu uruchamiał sie windows. Jak odłączyłem tv od portu hdmi łądnie pokazywał sie POST z mozliwoscia wejscia do biosu. Lub ewentualnie mogłem odpalić tv na którym pokazywał sie post.
Komputer wybierał tv zawsze jako priorytet.
Moze to pomoże o ile masz podłączone dwa ekrany.
Pozdro!
SilentiumPC Signum SG1X TG RGB
Ryzen 5 1600af + Wraith Prism RGB
B450 Gaming Plus MAX
G.Skill 2x8GB F4-3200C16D-16GFX
Sapphire RX580 8GB Nitro+ SPECIAL EDITION
ADATA SU800 512GB + HDD 2TB + 250GB
CORSAIR CX650M
Win 10 64bit 2004 UEFI

dragpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Listopad 2020, 22:08:05 »

Hej,
Spróbuj zaktualizować VBIOS na grafice.

Pozdrawiam,

Dzięki za podpowiedź z tym vbios, rozglądałem się trochę po internetach ale mam problem z tym vbios, to jest moja karta:
https://www.techpowerup.com/vgabios/184161/asus-gtx1070-8192-160525

to wersja FE - wg kolekcji biosów na techpowerup ta karta nie posiada nowszej wersji biosu... trochę utknąłem z tym tematem - zawsze coś pod górkę :)

ps. nie mam podłączonego drugiego monitora ani tv

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Listopad 2020, 08:34:46 »

Hej,
Podpytaj u producenta karty - o procedurę i najnowszy vBIOS.

Pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

pablo23ss

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Listopad 2020, 07:41:07 »

U mnie podobna usterka(mam tą samą płytę) tylko ja mogę odpalić z wyjścia hdmi płyty głównej. Jak odpali to szybkie wrzucenie karty graficznej i odpala już z kartą i podłączonym do niej monitorem. Jest dobrze dopóki nie zostawię kompa wyłączonego na kilka godzin ponieważ problem znów się powtarza. Zresztą opisałem sprawę post wyżej w temacie " Problem z uruchomieniem po kilku godzinach nieużywania"
Jakbyś jakoś sobie poradził z tym problemem to daj jakieś info bo ja już rozkładam ręce nad tym.