Autor Wątek: Zmiana karty WIFI w laptopie  (Przeczytany 728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Matt.BPD

• Kapral
  • *
  • :
Zmiana karty WIFI w laptopie
« dnia: 14 Sierpień 2020, 06:26:53 »

Witam, jakiś czas temu przeczytałem wątek: https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=15621.0 i nie zawsze jestem zadowolony z tego jak działa wbudowana karta wifi Intel AC-9462 a mój lapek: MSI GF75 8RD i5 8300H 32GB RAM SSD 500 GB Samsung 970 EVO PLUS / 1TB HDD WD BLUE i zastanawiam się
nad wymianą jej na kartę Intel AC-9560. System i sterowniki aktualne jak coś ;)

Z parametrów tej karty wynika, że jest ona lepsza, ktoś się wypowie ?

Co wy na to ? jest to wykonalne ?

Ruter mam nowy, szybki i piszę dlatego ten wątek ponieważ inne moje laptopy w tym samym miejscu lepiej śmigają na wifi a nie mam możliwości doprowadzenia kabla.

Pozdr  ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień 2020, 06:45:29 wysłana przez Matt.BPD »

Matt.BPD

• Kapral
  • *
  • :
Odp: Zmiana karty WIFI w laptopie
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Sierpień 2020, 08:49:58 »

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Sierpień 2020, 12:14:03 »

O ile się nie mylę to MSI nie stosuje White Listy więc teoretycznie każda karta o taki samym złączu, typie interfejsu, liczbie anten i takim samym złączu antenowym  powinna działać plug and play a czy po wymianie będzie lepiej to już zależy od wielu czynników a nie od samej karty. Karta którą posiadasz powinna osiągać w okolicach  433Mb/s jeśli jest spor mniej to możliwe, że wynika to z ustawieni i np. zestawia połączenie na paśmie 2,4GHz zamiast 5GHz lub na szerokości 20 czy 40 MHz zamiast 80 MHz ewentualnie laptop posiada "słabsze" anteny od innych które posiadasz ;)

Matt.BPD

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Sierpień 2020, 13:54:25 »

Laptop MSI 17" łączy się po 5G z kartą Intel® Wireless-AC 9462   

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/wireless/wireless-products/dual-band-wireless-ac-9462.html

A laptop Dell latitude e7470 14"  także łączy się po 5G i ma on kartę Intel® Dual Band Wireless-AC 8260

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/wireless/wireless-products/dual-band-wireless-ac-8260.html

Wi-Fi na Dellu działa prawie dwa razy szybciej stąd moje rozterki odnośnie opcji wymiany karty sieciowej na jakąś szybszą, nawet może być inna niż ta o której napisalem, byle by była szybsza i lepsza. Nie znam się dokładnie na tych parametrach technicznych tych kart ale Dell jest starszym laptopem.

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Sierpień 2020, 15:25:40 »

A jaka to jest prędkość na Intel® Wireless-AC 9462? jeśli niższa niż 433 Mb/s tzn. że nie zestawia się z maksymalną prędkością i to, że działa w paśmie 5GHz też niewiele mówi bo może w nim działać jako 802.11n lub 802.11ac i dodatkowo w paśmie o innych szerokościach.

W zależności od tego w jakim standardzie się sparuje z routerem i w jakiej szerokości pasma, może wynegocjować maksymalne transfery na poziomi 72, 86, 150, 200 lub 433Mb/s. Jeśli połączenie karty jest w standardzie 802.11ac w paśmie 5GHZ o szerokości 80 MHz prędkość jest o wiele niższa tzn. że są spore zakłócenia i anteny nie "wyrabiają"

W każdym razie karta AC-9560 powinna teoretycznie u ciebie działać i teoretycznie powinno być trochę lepiej

Matt.BPD

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpień 2020, 19:44:26 »

Powiem tak mam internet UPC 500MB/s i na kablu lata z prędkością w stylu 495 MB/s

Właśnie zrobiłem test i w/w MSI ma 231 a Dell 474

« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień 2020, 20:02:56 wysłana przez Matt.BPD »

andrzej.przewlocki

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Sierpień 2020, 11:11:53 »

Powiem tak mam internet UPC 500MB/s i na kablu lata z prędkością w stylu 495 MB/s

Właśnie zrobiłem test i w/w MSI ma 231 a Dell 474
Link z pierwszego posta prowadzi do założonego przeze mnie tematu ;)
Zdecydowanie warto zaryzykować i kupić lepszą kartę z tym samym złączem i z tyloma gniazdami pod anteny jak oryginalna zamontowana w laptopie.
Ja tak zrobiłem i już żałuję, że nie kupiłem jeszcze szybszej (a miałem taką ofertę z Aliexpress)   :P
Po podmianie karty i odpaleniu systemu warto to nowe urządzenie usunąć z systemu i uruchomić ponownie laptopa. U mnie bez wykonania tej operacji nie działał BT, ale po restarcie system doinstalował odpowiednie sterowniki i jest git :)

Matt.BPD

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpień 2020, 12:26:33 »

jaką byś polecał z Allegro ? bo z aliexpress bym raczej nie chciał karty kupować

andrzej.przewlocki

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Sierpień 2020, 08:53:00 »

ja tą brałem: https://allegro.pl/oferta/intel-9560-karta-sieciowa-9286282022
Mam na niej transfer 570 mbit, więc będziesz miał z zapasem - tutaj oczywiście ważna jest odległość od routera, jak jestem w innym pokoju to jest niespełna 300 mbit.
A jak chcesz przyszłościowo to ta też powinna działać: https://allegro.pl/oferta/karta-intel-m-2-wifi-6-ax-2-5g-5ghz-bluetooth-5-0-9240175733
No ale to już pod WiFi ax a pewnie Twój router nie obsługuje tego standardu (no ale na ac też powinno być lepiej)

Arturek

• Szeregowiec
  • *
  • :