Autor Wątek: Optix G24 Series windows crash  (Przeczytany 1528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
Optix G24 Series windows crash
« dnia: 03 Lipiec 2020, 23:59:00 »

Witam, odkąd zakupiłem ten monitor https://www.komputronik.pl/product/664393/msi-optix-g24c4.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo czasami mój system się po prostu sypie i się restartuje. Jak to wygląda? Tracę obraz na monitorze ale nadal słyszę dźwięk i tak po 15 sekundach totalnie wyłącza się windows i słyszę taki rozciągnięty dźwięk. W końcu widzę co się dzieje na monitorze i pokazuje się błąd systemu windows, następnie system się restartuje. Nie miałem takiego problemu na poprzednim monitorze. Mam teraz tylko podpięty powyższy model. Myślałem, że to błąd systemu, ale po totalnym formacie dysku C i ponownym zainstalowaniu Windows 10 PRO problem nadal występuje. Może pojawić się podczas zwykłego oglądania filmików, albo podczas grania w gry. Karta graficzna Sapphire RX 5500 XT 8GB, procesor Intel i5 7600 płyta główna CSM-B150M PRO-VDH, RAM x2 8GB 2133hz DDR4 (2 różnych producentów). Zaznaczam ponownie, że problem nie występował przed zakupem monitora.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Optix G24 Series windows crash
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipiec 2020, 09:59:29 »

Witam

Umówmy się: monitor nie może powodować takich cudów. Najwidoczniej masz coś w systemie które nie daje rady przy wyższej rozdzielczości lub odświeżaniu.
To o czym mówisz, prawdopodbnie wskazuje na problem z kartą graficzną lub zasilaczem.
A 2 różne kości RAM to też dobry start na tego typu problemy. Spróbuj z jedną.
Jaki masz zasilacz?
Sprawdzałeś temperatury CPU i GPU? Wersja BIOS płyty?
Masz możliwość sprawdzić inny zasilacz i grafikę?

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Lipiec 2020, 15:42:27 »

Byłbym w stanie potwierdzić, że jest to problem z systemem, ale nawet po totalnym formacie dysku C sytuacja się powtarza. Dodatkowo instalowałem system z innego pendrive'a.
Napiszę trochę o moim komputerze. Jakieś parę miesięcy temu zmieniłem kartę graficzna z GTX 1050TI 4GB na Sapphire RX 5500 XT 8GB, dołożyłem dysk 256GB SSD i kostkę RAMu do dual channelu 8GB.
Po jakiś 2 miesiącach po upgradzie w końcu znalazłem monitor, który spełniał moje oczekiwania techniczne (144hz, freesync, 24 cali fullhd, 1ms, VA itp.). Mój poprzedni monitor miał takie parametry https://www.morele.net/monitor-aoc-e2343fs-360162/
Dopiero po zakupie monitora zacząłem mieć taki problem, co wskazuje, że ze sprzętem jest wszystko ok.
Temperatury zawsze były ok, przy takim Warzone i zużyciu 95%+ GPU miało 65-70 stopni, a junction 75. Temperatury CPU też był stabilne. Jak dałem moją grafikę do innego komputera to wszystko dobrze śmigało. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia z innym zasilaczem. BIOSu nie aktualizowałem. Może to problem z kablem, który dostałem. Trochę się zdziwiłem jak zobaczyłem HDMI zamiast DP.
Mój zasilacz https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-ctg-550c-550w-478520/
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2020, 15:45:46 wysłana przez dominik.galczyk »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Lipiec 2020, 15:47:02 »

Zasilacz Chieftec...
Proponuję popytać sąsiadów czy znajomych czy mogą pomóc sprawdzić z innym zasilaczem. Ewentualnie jakiś lokalny serwis.

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Lipiec 2020, 18:36:13 »

Zasilacz od około 4 lat sprawnie działa, zawsze mnie śmieszył temat czarnych list itp. Na forach mogłem poczytać, że zasilacze od tej firmy po dopiero 9 latach padały po ostrym katowaniu. Jedynie widzę jak proponują silentium PC, który stawia na marketing. Widziałem wątek z dowodami, że to chińczyk przebrany za polaka. Najlepiej samemu testować zasilacze i inny sprzęt. Czyli widzę, że nic się dodatkowego nie dowiedziałem. Jak dałem do serwisu ten monitor to się dowiedziałem, że każdy monitor z tej serii ma screen bleeding na dole.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Lipiec 2020, 20:08:15 »

Rozmawiamy o crashach, nie screen bleeding. Ale też nie oszukujmy się, nie jest to monitor z najwyższej półki, więc jakieś wady ma (tak jak każdy produkt).
Zasilaczy Silentium też bym w życiu nie polecił na tanich, chińskich kondensatorach. Ja jednak stawiam na sprawdzone rozwiązania Seasonic, Corsair, EVGA, Superflower.
Od 4 lat może działać sprawnie, i mogło się zepsuć. Jak nie sprawdzisz z innym zasilaczem, czy ewentualnie monitora z innym systemem, to będziemy zgadywać.

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lipiec 2020, 20:52:31 »

Jutro wymienię zasilacz na lekko gorszy i zobaczymy co będzie, teraz zrobię test pamięci RAM.
I dziękuje za pomoc z wyborem zasilacza, przyda się gdy będę wymieniać płytę główną procka, ramy i oczywiście zasilacz :)
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2020, 21:08:03 wysłana przez dominik.galczyk »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lipiec 2020, 10:02:28 »

Hej,
Zdecydowanie spróbuj sprawdzić monitor z innym komputerem, jeśli masz taką możliwość, bo tak jak pisał @Nichrome, mało prawdopodobne by tego typu zwiechy powodował monitor.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lipiec 2020, 21:09:01 »

Testowałem RAM'y, wszystko było dobrze. Zmieniłem zasilacz na gorszy, problem ten sam. Ciężko podpiąć monitor do innego komputera, ponieważ problem występuje raz na jakiś czas (np. 2 razy w tygodniu) jednak jest dosyć irytujący, bo trzeba pilnować, żeby od razu zapisywać całą pracę. Może spróbuje podpiąć monitor pod DP, jakieś polecenia kabla w celu zakupu?
Zaktualizuje jeszcze sterowniki pod grafikę, bo teraz zauważyłem, że nie pobrały się najnowsze po formacie.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2020, 21:11:18 wysłana przez dominik.galczyk »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lipiec 2020, 14:13:36 »

Byle kabel DP v1.4 powinien być ok.

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Sierpień 2020, 23:03:57 »

Podsumowując całą sytuację, software od AMD nie radził sobie z tym monitorem niestety (możliwe, że przez freesync). Na starym monitorku wszystko dobrze śmigało.
Jakiś czas temu zaktualizowałem sterowniki do najnowszych i problem prawie zniknął, teraz zamiast crasha systemu mam artefakty. Na szczęście problem zniknął do takiego stopnia, że tylko go wywala jak nagminnie używam alt+tab zmieniając grę (np. lol) w okienku bez krawędzi na grający filmik yt Fhd.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień 2020, 23:05:59 wysłana przez dominik.galczyk »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpień 2020, 07:31:35 »

Hej,
Artefakty to raczej problem karty graficznej, nie monitora.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

dominik.galczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Wrzesień 2020, 18:15:04 »

Ostatnia aktualizacja.
Problem totalnie zniknął, nie mam pojęcia czy to przez FreeSync w monitorze, ale mam pewność, że sprawcą było oprogramowanie od AMD.
Można zamknąć.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Wrzesień 2020, 07:02:05 »

Hej,
Dzięki za info,

pozdrawiam,

MSI FAE Poland