Autor Wątek: Z390 Godlike i czasami wyłączony monitor przy starcie systemu  (Przeczytany 960 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
Z390 Godlike i czasami wyłączony monitor przy starcie systemu
« dnia: 13 Kwiecień 2020, 07:25:06 »

Witam, mam płytę Z390 Godlike z najnowszym biosem oraz uaktualnionym Windowsem 10 pro (sterowniki, system czyli wszystko co się da).

Od jakiegoś czasu mam pewien problem, a mianowicie czasami jak włączę komputer to on się normalnie uruchamia, świeci klawiatura ale ekran monitora jest wyłączony, pomaga kolejny reset systemu.

Próbowałem znaleźć w biosie jakieś ustawienia zarządzania energią czy nie zostało jakoś zmienione ale nic nadzwyczajnego nie znalazłem.

Gdzie leży przyczyna tego stanu?

Jak rozwiązać problem tek, żeby zawsze czyli jak wcześniej włączał się monitor wraz z systemem.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Z390 Godlike i czasami wyłączony monitor przy starcie systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Kwiecień 2020, 11:38:30 »

Witam

Jaka jest pełna specyfikacja systemu? Co to za monitor, i czym podłączony?

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Kwiecień 2020, 12:37:49 »

Monitor Samsung C24F390FHU, podłączony kablem HDMI, system Windows 10 pro - 1909 kompilacja 18363.752, bios 1.9., karta graficzna Aorus Xtreme 1080ti

Problem jest od jakiegoś czasu, startuje system, potem gaśnie ekran nie działa ctrl+alt+del czy też ponowne ładowanie sterowników ekranu skrótem klawiszy. Pomaga ponowny reset i wszystko jest dobrze.
Świeci się klawiatura. Jak nacisnę skrót ponownego ładownia sterowników ekranu słychać dźwięk ale nic się nie dzieje.

Winą jest albo nowy bios i jego ustawienie albo jakaś aktualizacja Windowsa.

Po za tą przypadłością nie ma żadnych problemów.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2020, 13:09:52 wysłana przez ahijos »

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwiecień 2020, 13:29:48 »

Spróbuj wyłączyć szybkie uruchamianie Windowsa. W każdym razie może to być również problem z monitorem, masz możliwość sprawdzenia czy na innym monitorze będą takie same objawy?

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwiecień 2020, 20:54:05 »

Innego monitora nie mam jak podłączyć, a jeśli chodzi o opcję z szybkim włączeniem systemu to próbowałem tego jak i rezygnację z UEFI też. Nic to nie zmienia. Co jakiś czas system startuje bez włączonego ekranu i dopiero kolejny reset zmienia tę sytuację.
Jedynie co zauważyłem ale nie jestem tego pewnym na 100% to, to, że chyba czarny ekran mam częściej jak długo komputer nie pracuje np. jak włączam go rano. Wydaje mi się, że w ciągu dnia jak pracuje i wyłączę go czy zrobię reset to ta przypadłość raczej nie występuje czyli system startuje z włączonym ekranem.

Z tego co czytam to sporo osób ma ten problem i być może wina leży w złym zarządzaniu energią w systemie w wyniku jakiegoś błędu.

Czytałem, że MS zaleca gdy to się stanie ctrl, alt i del potem na oknie logowania opcje zasilania i wyłączyć komputer i ponoć to rozwiązuje problem lecz u mnie nie działa wtedy ten skrót.
Piszą też, że może to być coś z np. klawiaturą lub myszą podłączoną pod usb i złym zasilaniem np. słabe baterie.
Inni piszą, że w biosie trzeba zmienić ustawienia odnośnie zarządzania energią lecz jak tam patrzę to nic złego tam nie widzę.
Może wyjdzie jakaś łatka Windowsa lub nowy bios do płyty i to rozwiąże problem.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie to przetestuję.

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwiecień 2020, 21:38:00 »

Piszą też i to w zasadzie najczęściej, że może być problem z zasilaniem monitora. Skoro problem u Ciebie pojawił się "nagle" i nie pomaga wyłączenie szybkiego uruchamiania (które najczęściej rozwiązuje problemy ze sterownikami) to możliwe, że monitor zaczął niedomagać ewentualnie przewód HDMI

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwiecień 2020, 07:46:21 »

Kabel raczej odpada ponieważ cały czas jest nieruchomy i nikt go nie dotyka więc tak na logikę mało prawdopodobnym byłoby, że raz łączy a raz nie.

Zgodziłbym się, że to może być monitor ale jak się tak zastanowić to też to odpada, bo zawsze pomaga kolejny reset lub wyłączenie i włączenie. Gdyby niedomagał monitor to ta czynność przynajmniej czasami nie przynosiłaby pozytywnego skutku.

Tak na marginesie z czystej ciekawości postaram się zmienić na "nowy i jakiś "lepszy" kabel w ramach rozrywki na kwarantannie. 

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Kwiecień 2020, 10:25:07 »

Chyba znalazłem jakąś zależność ale nie jestem tego pewnym na 100%.

Mam wrażenie, że jeśli moja mysz (MX Master) jest podłączona normalnie tj. bezprzewodowo do komputera to częściej występuje ten czarny ekran - akumulator jest sprawny i w pełni naładowany.

Natomiast jeśli myszka jest podłączona dodatkowo kablem usb np. podczas jej ładowania to ta przypadłość raczej nie występuje.

Zaznaczę też, że mysz jest sprawna i nie ma z nią żadnych problemów podczas jej użytkowania.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:24:45 »

Hej,
Możesz opisać swoją pełną konfigurację, wersję BIOSu, vBIOSu (oraz problem) i wysłać do nas na info.pl@msi.com (i zrzucik z msinfo32) - spróbujemy podesłać do HQ na testy.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Kwiecień 2020, 20:50:56 »

Wysłałem, jednak to chyba nie ma nic wspólnego z kablem USB i zasilaniem myszki, bo właśnie odpaliłem system kiedy kabla nie miałem podłączonego do myszki.

ahijos

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lipiec 2020, 06:01:24 »

Witam, być może rozwiązałem problem, a mianowicie zrobiłem tak:

odpiąłem wszystkie dyski z wyjątkiem systemowego wtedy zainstalowałem system, a pozostałem dyski sformatowałem. Dzięki Bogu od kilku dni jest dobrze i mam nadzieję, że tak zostanie. Jeśli tak będzie to będzie to oznaczać, że coś było z plikiem startowym lub coś w tym stylu.
Szkoda, że MSI nie daje możliwości w biosie odłączenia dysków jak w innych firmach tylko trzeba to zrobić ręcznie.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lipiec 2020, 08:40:56 »

Hej,
Dzięki za info. :-)

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland