Autor Wątek: MSI Radeon RX 5700 XT Evoke - wysokie temp., terkot, hałas, BSOD, artefakty ....  (Przeczytany 965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Mój PC:
Płyta Asus Maximus X Formula
Karta graf. MSI Radeon RX 5700 XT Evoke
Pamięć Ram HyperX® Predator 16GB DDR4
Procesor Intel® Core™ i9-9900k
Dysk Systemowy Samsung 250GB SSD850
PSU Corsair RM850i
Chłodzenie wodne - HEATKILLER® IV PRO/Aquacomputer airplex radical 2/480 /EK-XRES 140 Revo D5 PWM

W ubiegłym tygodniu zmieniłem moją wysłużoną MSI GTX970 na MSI Radeon RX 5700 XT Evoke.
...no i się zaczęło.

Najpierw zdziwił mnie hałas wentylatorów, ponieważ karta nawet w "idle" ciągle z nich korzysta.
Proszę zwrócić uwagę na obudowę komputera - Core P5, czyli obudowa, która w zasadzie nie jest obudową, a otwartym "wieszakiem" dla podzespołów.
Temperatura w pomieszczeniu to około 20 stopni C.

Temperatury na "pulpicie" podchodzą pod 60 stopni C.
https://vimeo.com/426734571

Podczas gdy karta zaczyna wykorzystywać to do czego została stworzona, głos dają najprawdopodobniej cewki.
Poczciwa Fifa, która nie wymaga aż tak dobrych podzespołów, sprawia, że ... proszę posłuchać :
 :( :( :(  https://vimeo.com/426734995

Drugim problemem jaki się pojawił to "zmrożenie" ekranu na pulpicie, następnie po około 10 sekundach powrót i artefakty ujęte na poniższym video.
Część ekranu tak reaguje na np. przesunięcie wskaźnika myszy:
https://vimeo.com/426733265

Trzeci problem, który mnie dobił, to BSODy czyli popularne BlueScreeny.
Po tych kilku krótkich dniach spotkały mnie dwa rodzaje:
https://vimeo.com/426734839

Najnowsze sterowniki, najnowszy Windows, najnowsze aktualizacje .... wszystko najnowsze  :(

Pogoglowałem trochę i znalazłem chyba odpowiedź na moje problemy.
Okazuje się, że ten model karty ma problem z fabrycznie źle zamontowanymi termopadami oraz niezbyt mądrą konstrukcją.

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3531-msi-listened-rx-5700xt-evoke-oc-thermal-pad-revision

Temperatury w idle, to dla tej karty 38 stopni Celsjusza, a u mnie prawie 60 ...
https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_rx_5700_xt_evoke_review,8.html

Co teraz? Zwrot? Jakaś pomoc z Państwa strony?
Kupowałem w Neonet.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Witam

W sumie w szoku jestem że do takiego systemu zakupiłeś kartę AMD.
Z temperaturami nie wiele zrobisz, nie ma przewiewu. W zamkniętej budzie z kilkoma wentylatorami temperatury były by lepsze. A skoro mowa o temperaturach, to zwróć uwagę na temperatury VRM przy procku :) Bez przewiewu musi tam być cieplutko.

"Terkot" podchodzi pod piszczące cewki. Nie wiem ile czasu masz zasilacz, ale przy starszych modelach tak może być, mimo że RM850i to bardzo dobry zasilacz.
BSOD nawiązują do zasilania karty graficznej.

A odnośnie Steve'a z GN się nie wypowiadam, ma zakłamane "recenzje". Fakt, MSI uwaliło temat z tym 5700XT Evoke, ale w jego recenzje więcej nie uwierzę gdy zobaczyłem jak z ludzi robi idiotów.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Kryteria zakupu podyktowane zasobnością portfela. Nie zapominajmy, że żyjemy w Polsce.
Miałem w planach wodować też kartę, ale na razie muszę z tym poczekać.

Żarty jakieś ;) Nigdzie producent nie podaje, że do działania karty wymagana jest zamknięta obudowa z kilkoma wentylatorami ...
Litości  ;D  to byłby chyba ewenement produkcyjny.
Chłodzenie takiej karty ma zapewnić rozwiązanie technologiczne producenta, a nie ...producenta obudowy.

Gdzie tam VRMy, a gdzie tam procesor ...

Te same problemy zgłaszają inni użytkownicy ...w obudowach zamkniętych.

Leżę ze śmiechu :D 
Zasilacz ma rok z hakiem. Jednostka z górnej półki. 80 PLUS Gold

Ludzie, trochę samokrytyki ...
Jak to ma działać, jeśli te termopady to komedia  ;D

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Żarty jakieś ;) Nigdzie producent nie podaje, że do działania karty wymagana jest zamknięta obudowa z kilkoma wentylatorami ...
Nie, nie żarty. Chcesz utrzymać dobre temperatury, to dostarcz świeżego powietrza do karty. W tym przypadku wentylatory karty ciągną to co mają "pod nosem".
Temperatury w idle, to dla tej karty 38 stopni Celsjusza, a u mnie prawie 60 ...
https://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_rx_5700_xt_evoke_review,8.html
Ciekawe dlaczego akurat u Ciebie "prawie 60"...  ::)

Gdzie tam VRMy, a gdzie tam procesor ...
Mówię o VRM na płycie głównej, a nie karcie. Poczytaj trochę o chłodzeniu wodnym i temperaturach VRM gdy jest brak przewiewu.

Zasilacz ma rok z hakiem. Jednostka z górnej półki. 80 PLUS Gold
Może Ty go masz od roku. Model sam w sobie ma już 5 lat. Jak by nie było, to jest sprzęt elektryczny, i w każdym momencie może nawalić.

Jak masz BSOD i artefakty, to zwróć kartę i kup RTX2070 Gaming X, cena zbliżona do 5700XT. Temperatury niższe, a i karta stabilniejsza.
Jeszcze jeden, drobny szczegół: kompilacja 2004 nie jest jeszcze stabilna, więc i to może powodować dzikie problemy. Dodajmy do tej kompilacji bardzo niestabilne sterowniki AMD.

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Nie, nie żarty. Chcesz utrzymać dobre temperatury, to dostarcz świeżego powietrza do karty. W tym przypadku wentylatory karty ciągną to co mają "pod nosem".
Załamujesz mnie. Dostarczam świeżego powietrza z przestrzeni pokoju, o temperaturze ~20 stopni C.
Czego chcesz więcej ? Żaden z producentów kart nie wymaga dodatkowego nawiewu. Czyżby MSI miało takie wymagania ?  :D Nie, MSI nie ma takich wymagań, to ty masz.

Ciekawe dlaczego akurat u Ciebie "prawie 60"...  ::)
Już mówiłem - 40/50%  procentowe pokrycie powierzchni termopadami. W poprawionej wersji (z tego co zrozumiałem na YT) przesunęli te termopady ze skraju na środek  ;D
Ponadto obudowa, ta w kolorze szampana, tworzy coś w rodzaju puszki, która blokuje wydostawanie się ciepłego powietrza z wnętrza.
Dodano na jej powierzchni, od wewnątrz, termopady ale nie jestem pewny czy przyniosło to skutek. Dodano termopady aby obudowa odbierała ciepło. Tyle z tego YT zrozumiałem.

Rys.1-przed poprawką
Rys.2-po poprawce (termopady przesuniete, jednak w dalszym ciągu nie pokrywają 100% powierzchni)
Rys.3-dołożone termopady na wnętrzu obudowy

Mówię o VRM na płycie głównej, a nie karcie. Poczytaj trochę o chłodzeniu wodnym i temperaturach VRM gdy jest brak przewiewu.
Mylisz przewiew z nawiewem. Przewiew jest i to nawet za duży. Nawiew nie jest kryterium wymaganym do prawidłowego działania tego podzespołu.

Może Ty go masz od roku. Model sam w sobie ma już 5 lat. Jak by nie było, to jest sprzęt elektryczny, i w każdym momencie może nawalić.
Ale u mnie jest wszystko w porządku. Poprzednia karta pracowała bez problemu. Wysokie temperatury nie są spowodowane niedomaganiem zasilacza. Amen.

Jak masz BSOD i artefakty, to zwróć kartę i kup RTX2070 Gaming X, cena zbliżona do 5700XT. Temperatury niższe, a i karta stabilniejsza.
Zwykła 2070 jest słabsza od 5700XT.
Popularna eSka czyli 2070Super, jest droższa o około 400-500zł, minimum.

Do tego dochodzi przerobienie chłodzenia, ponieważ długość karty koliduje z PETG.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem w moim przypadku, patrząc na cały system, jest inwestycja w ... a w zasadzie zamiana na MSI Mech. Cena ta sama. Karta ma jednak jedną dużą przewagę - EKwaters jest na etapie przygotowania bloku wodnego do tego modelu. Evoke niestety nie doczeka się tego.
Z RTX2070Super zrezygnowałem, bo poza RayTracingiem karty wydają się te same patrząc na wydajność. Poza tym gra z RayTr. w 30fps jest katorgą.

Jeszcze jeden, drobny szczegół: kompilacja 2004 nie jest jeszcze stabilna, więc i to może powodować dzikie problemy. Dodajmy do tej kompilacji bardzo niestabilne sterowniki AMD.
Czy takie niestabilne hmmmmm

Na koniec wróćmy jeszcze do innym egzemplarzy tej karty i pierwszym z brzegu testerem jest nie kto inny jak Black.
Zobacz jakie temperatury osiąga. 61 stopni C pod obciążeniem. Ja w idle tyle miałem :D :D :D

keiytom

• Generał
  • :

Ogólnie ja bym zaczął od tego, że te BSOD które Ci się pojawiają najczęściej wynikają z błędów sterowników a to może powodować ten wzrost temperatur w idle i powstawanie artefaktów, zerkając np. tu: https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/ej8v1x/video_tdr_failure_bsod_on_rx_5700xt/ to to Idle na nowych sterownikach u niektórych sięga nawet 100% użycia GPU. Można też zauważyć, że po aktualizacji Win do 2004 "wysypało" się dużo tematów dotyczących problemów ze sterownikami AMD

Odnośnie porównania 2070 do 5700XT mimo wszystko Nvidia jest jednak ciut wydajniejsza w większości przypadków, niewiele ale jednak ;) w każdym razie jest o wiele stabilniejsza
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2020, 18:52:51 wysłana przez keiytom »

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Oni tam pokazują występowanie artefaktów, ale przy okazji ich karty pracują na 100% lub w po prostu w grach, w dużym stopniu obciążone. Dlatego nie jest to współmierne do mojego przypadku.
U mnie występuje to w idle, przy 1% wykorzystania GPU.
Mimo wszystko może to być powodem występowania artefaktów na ekranie monitora, ale .... nie temperatur, bo po prostu fizyki nie oszukasz. Żeby coś wydzielało ciepło, musi pracować.
Spójrz na screen. Wykorzystanie zerowe. Mimo to miałem po 50-60 stopni w idle.
Wentylatory w tym czasie stały w miejscu, a wydzielane ciepło miało być odbierane przez ... termopady.
TECHNOLOGIA ZERO FROZR poszła w las :D
Na MSI GTX970 było to perfekcyjnie realizowane. Wentylatory właczyły się tylko gdy grałem, edytowałem video, ewentualnie odpaliłem jakieś 4K w 60fps.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Czego chcesz więcej ? Żaden z producentów kart nie wymaga dodatkowego nawiewu. Czyżby MSI miało takie wymagania ?  :D Nie, MSI nie ma takich wymagań, to ty masz.
Ja nie mam żadnych wymagań. To Ty masz problem z kartą, nie ja. A to czy sugestie przyjmiesz to już Twoja sprawa. Większy, i bezpośredni przepływ powietrza ogromnie wpływa na temperatury.

Już mówiłem - 40/50%  procentowe pokrycie powierzchni termopadami. W poprawionej wersji (z tego co zrozumiałem na YT) przesunęli te termopady ze skraju na środek  ;D
Ponadto obudowa, ta w kolorze szampana, tworzy coś w rodzaju puszki, która blokuje wydostawanie się ciepłego powietrza z wnętrza.
Dodano na jej powierzchni, od wewnątrz, termopady ale nie jestem pewny czy przyniosło to skutek. Dodano termopady aby obudowa odbierała ciepło. Tyle z tego YT zrozumiałem.
Termopady nie mają związku z temperaturą procesora graficznego. One są na pamięci i VRM.

Mylisz przewiew z nawiewem. Przewiew jest i to nawet za duży. Nawiew nie jest kryterium wymaganym do prawidłowego działania tego podzespołu.
Jak zwał tak zwał. Niestety, albo i stety, większość życia spędziłem w UK, więc nie trzeba się czepiać słowa, tym bardziej że chcę Ci pomóc.

Ale u mnie jest wszystko w porządku. Poprzednia karta pracowała bez problemu. Wysokie temperatury nie są spowodowane niedomaganiem zasilacza. Amen.
W którym momencie powiedziałem że zasilacz ma cokolwiek do temperatur? Mowa o piszczących cewkach.

Jeśli masz możliwość to sprawdź kartę w innym systemie.
Oraz jak wspomniałem, i widzę kolega keiytom też:
Można też zauważyć, że po aktualizacji Win do 2004 "wysypało" się dużo tematów dotyczących problemów ze sterownikami AMD

keiytom

• Generał
  • :

Oni tam pokazują występowanie artefaktów, ale przy okazji ich karty pracują na 100% lub w po prostu w grach, w dużym stopniu obciążone. Dlatego nie jest to współmierne do mojego przypadku.

Właśnie również tam rzuciło mi się w oczy parę tematów, że na pulpicie występują skoki do 100% użycia GPU i artefakty, tak z ciekawości możesz sprawdzić jak wygląda użycie karty choćby w menadżerze zadań lub GPU-Z bo być może oprogramowanie Readon-a coś szwankuje w tej wersji Win

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Termopady nie mają związku z temperaturą procesora graficznego. One są na pamięci i VRM.
:D :D :D
aha                 ...haha
Czyli VRM na płycie o jakich wspominałeś mają wpływ na temperatury karty, a VRM na karcie nie mają wpływu na temperaturę procesora graficznego ?   :D :D :D
A skoro mowa o temperaturach, to zwróć uwagę na temperatury VRM przy procku :) Bez przewiewu musi tam być cieplutko.
Fanbojem MSI jesteś czy jak ?

Zobacz jakim tu chłodem wieje ...

możesz sprawdzić jak wygląda użycie karty choćby w menadżerze zadań lub GPU-Z bo być może oprogramowanie Readon-a coś szwankuje w tej wersji Win
Zacznijmy od tego - TECHNOLOGIA ZERO FROZR polega na tym, że wentylatory działają w ten sposób:

...a jeśli wentylatory pracowały u mnie prawie cały czas, to problemy oprogramowania możemy odstawić na bok.
Ponownie fizyki nie można oszukać, co pokazuje ten przypadek.
ZERO FROZR "działało znakomicie" ;) chłodziło od 60C wzwyż, tyle że pozostałe walory układu chłodzenia są po prostu do bani i nie utrzymywały karty poniżej tej wartości.

keiytom

• Generał
  • :

Uparłeś się na te prawa fizyki czy jak? Wentylatory pracowały u ciebie cały czas ponieważ miałeś wysoką temperaturę z tego co pisałeś w IDLE 60 stopni i właśnie to może wynikać z tego co napisałem, że jest wiele tematów, że "bez obciążenia" użycie GPU sięga nawet 100% Więc może się wydawać, że karta jest nieużywana ponieważ masz włączony np. sam pulpit a w rzeczywistości jej życie jest znaczne. I to są właśnie prawa fizyki, jeśli coś jest używane to się grzeje.

Jak napisałem jest wiele wątków dotyczących błędów oprogramowania Readeon w najnowszej kompilacji Windowsa więc możliwe, że błędnie pokazuje ono również użycie GPU dlatego zaproponowałem sprawdzenie tego za pomocą innego programu.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Przyszedłeś uzyskać pomoc, czy kozaczyć? Umiesz czytać ze zrozumieniem? Razem z keiytom'em wspomnieliśmy o problematycznej kompilacji Win10 2004, a Ty cwaniaczysz zamiast wziąć się do roboty i spróbować stabilną kompilację.
Nie wiesz czym się różnią VRAM, VRM i procesor/procesor graficzny, a zachowujesz się jakbyś pozjadał wszystkie rozumy.

To jest moje jedyne, i ostatnie ostrzeżenie odnośnie Twojego zachowania.

:D :D :D
aha                 ...haha
Czyli VRM na płycie o jakich wspominałeś mają wpływ na temperatury karty, a VRM na karcie nie mają wpływu na temperaturę procesora graficznego ?   :D :D :D
Co to za podsumowanie wyssane z palca?
VRM na płycie głównej są osobno od procesora, i blok wodny w ogóle nie chłodzi VRM. Poczytaj o tym zanim zaczniesz kozaczyć.
VRM i VRAM na karcie graficznej też są osobno od procesora graficznego. Temperatury na które narzekasz są od procesora graficznego, a nie od VRM i VRAM.
I termopady na VRM nie mają związku z temperaturą procesora graficznego. To masz różne podzespoły. I to o czym w recenzjach mowa na temat termopadów, to dotyczy temperatur VRM które do ~110C dochodzą.

Zobacz jakim tu chłodem wieje ...

Rzeczywiście, procesor dobrze schłodzony. Szkoda tylko że VRM są wokół procesora i nie są objęte blokiem wodnym. Bez przewiewu jest tam na pewno ciepło w porównaniu gdybyś używał zwykłe chłodzenie "powietrzne". Ale tu kłania się to co wspomniałem na początku.
Próbuję Ci coś doradzić żebyś za chwilę nie miał kolejnych problemów. Ale co z tym zrobisz to już Twoja sprawa.

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Systemowy Menedżer zadań/Wydajność/Procesy itd, Monitor zasobów itp.
Tutaj sprawdzałem i użycie GPU sięgało tych samych wartości jakie pokazywało oprogramowanie Radeon-a.
Źle mnie nie zrozum, po prostu rozmawiamy.
O pomoc prosiłem kogoś typowo z MSI Polska. Odezwał się  Nichrome,Administrator,Generał, który będąc tu ....generałem administratorem, powinien mieć jakiś związek z MSI Polska, a jednak nie ma, o czym sam informuje ---> "Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI."
Przy okazji zachowuje się jak fanboy, podając wymijające się teorie.

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Przyszedłeś uzyskać pomoc, czy kozaczyć?
O pomoc prosiłem kogoś z MSI Polska, bo jeśli to forum pod nich podlega, to chyba można na to liczyć.
To ty tu kozaczysz, wciskając mi jakieś nie trzymające się kupy teorie o VRM, o czym pisałem i piszę poniżej.

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Razem z keiytom'em wspomnieliśmy o problematycznej kompilacji Win10 2004, a Ty cwaniaczysz zamiast wziąć się do roboty i spróbować stabilną kompilację.
W przypadku tego modelu karty, numerem 1 jest poprawienie chłodzenia, a dopiero potem można zabierać się za resztę.

To jest moje jedyne, i ostatnie ostrzeżenie odnośnie Twojego zachowania. 
Cenzura prewencyjna ? Pamiętaj, że prawda sama się obroni.

VRM na płycie głównej są osobno od procesora, i blok wodny w ogóle nie chłodzi VRM.

...a termopady na podzespołach tego modelu karty graficznej są umiejscowione na 50% ich powierzchni i tylko w 50% spełniają swoją rolę.

Temperatury na które narzekasz są od procesora graficznego, a nie od VRM i VRAM.
...a chłodzony w 50 procentach VRM i VRAM nie ma wpływu na wzrost temperatury na procesorze graficznym ?

I termopady na VRM nie mają związku z temperaturą procesora graficznego.
To masz różne podzespoły.
..j.w.
Oddalone od siebie kilka centymetrów, ale co tam ...

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
Jeśli:
- system masz zaktualizowany (i w UEFI)
- sterowniki od AMD ściągnięte w najnowszej wersji (można przeczyścić DDU nawet po instalacji świeżego systemu)
- Live Update nie wyszukuje Ci nowego vBIOSu (sprawdź proszę, jeśli tego jeszcze nie robiłeś)
- obudowę porządnie chłodzoną (jak się można domyślić, jeśli kartę zamkniesz w "piekarniku", temperatury będą wyższe - oczywiście nie twierdzę, że tak u Ciebie jest,  po zdjęciach można sądzić, że zestaw masz przyzwoity :-) )
A sprzęt nadal wyrzuca BSODy lub wydaje dziwne dźwięki (wiatraki/cewki) to zostaje po prostu reklamowanie sprzętu w sklepie, gdzie go zakupiłeś.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

shakeee

• Szeregowiec
  • *
  • :

Oddałem. W zasadzie można temat zamknąć.
Podsumowując, na moje oko - jeśli iść w Radeona, to tylko w droższe modele, gdzie chłodzenie jest bardziej rozbudowane.
Sam RX 5700 XT Evoke być może nie jest aż tak zły, pod warunkiem, że trafimy na taki jak w testach, który w spoczynku miał te 38 stopni C.
RDNA2 ma już być bardziej zimne.
Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
Dzięki za info.
Temat zamykam.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland