Autor Wątek: Sterowanie wentylatorem w A320M-A PRO  (Przeczytany 628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ptrk

• Szeregowiec
  • *
  • :
Sterowanie wentylatorem w A320M-A PRO
« dnia: 08 Czerwiec 2020, 22:12:45 »

Witam,
Czy komuś udało się uruchomić sterowanie obrotami wentylatora (SYS_FAN) na A320M-A PRO w trybie DC lub PWM?
Mam obudowę z wentylatorami DC i niestety bez względu na cokolwiek (ustawienia w BIOS, MSI Dragon Center, , kręcą się one wyłącznie na maksymalnych obrotach. :(
BIOS najnowszy.

Nie miałem możliwości sprawdzić, czy regulacja obrotów działa z wentylami PWM, bo takowego nie mam.
Ale gdyby ktoś mógł potwierdzić, że z PWM to działa, to być może wymieniłbym moje wentyle na PWM ..  ::)

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: Sterowanie wentylatorem w A320M-A PRO
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Czerwiec 2020, 09:03:42 »

Hej,
Tak jak to opisano w instrukcji - https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/M7C51v1.0.pdf dla Twojej płyty, jak podłączysz wiatraki 3-pin to będzie się działo to co opisujesz. Lepiej pomyśleć o wiatrakach z 4ma PINami (PWN), co da możliwość dynamicznego sterowania prędkością wiatraków.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

ptrk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Czerwiec 2020, 15:54:59 »

Hej,
Tak jak to opisano w instrukcji - https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/M7C51v1.0.pdf dla Twojej płyty, jak podłączysz wiatraki 3-pin to będzie się działo to co opisujesz. Lepiej pomyśleć o wiatrakach z 4ma PINami (PWN), co da możliwość dynamicznego sterowania prędkością wiatraków.

pozdrawiam,

Zatem instrukcja jest bardzo nieprecyzyjna w tym temacie:
"When you plug a 3-pin (Non-PWM) fan to a fan connector in PWM mode, the fan speed will always maintain at 100%"

Powyższe zdanie mówi o podłączeniu 3-pinowego wentylatora w trybie PWM. BIOS zaś dostarcza dwa tryby: PWM i DC. Wobec tego logiczne jest wnioskowanie, że w trybie DC 3-pinowe wentylatory powinny być sterowalne. Zwłaszcza, że tak to działa w innych płytach.

Gdyby instrukcja jasno mówiła, że SYS_FAN1 obsługuje wyłącznie tryb PWM, to co innego.
Ale tego nie mówi i cały opis złączy wentylatorów w instrukcji można potraktować jako opis tego co się stanie, gdy w trybie PWM podepniemy wiatrak 3-pinowy.

Natomiast coś mi się zdaje, że MSI zamierza to naprawić i właśnie wystawili nowy beta BIOS  ;D

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Czerwiec 2020, 16:08:20 »

Przecież jest szczegółowo napisane, że jeśli podłączysz 3 pinowy wentylator czyli Non-PWM do do złącza PWN to będzie ona zawsze działał ze 100% prędkością.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Czerwiec 2020, 08:20:08 »

Witam

Centrala sprawdziła, i ta płyta ( i 2 inne A320) fizycznie nie mają jak sterować wentylatorami w DC.

Fakt że znalazła się opcja kontroli DC jest pomyłką, już poprawioną przez centralę w BETA E7C51AMS.145
Nie ma mnie w domu, inaczej bym podesłał.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

ptrk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Czerwiec 2020, 10:03:20 »

Przecież jest szczegółowo napisane, że jeśli podłączysz 3 pinowy wentylator czyli Non-PWM do do złącza PWN to będzie ona zawsze działał ze 100% prędkością.
W wałkowanym tu fragmencie jest napisane "in PWM mode". Tymczasem w BIOS-ie jest dostępny również tryb DC.
OK, może lampka ostrzegawcza mogła by mi się zapalić, gdybym wiedział,  że:
1) MSI dostarcza niedziałające ficzery (opcja 'DC mode' w BIOSie),
2) MSI ma luźne podejście do dokumentacji.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Czerwiec 2020, 10:34:15 »

Fakt jest taki że pierwszy raz się z tym spotkałem by DC nie działało.
Co za tym idzie, większość instrukcji to kopiuj wklej, jak można się domyślić.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Czerwiec 2020, 06:49:50 »

Hej,
Jeśli możesz - opisz sprawę z print-screenami do nas na info.pl@msi.com, będziemy wyjaśniać z centralą problem nieścisłości w instrukcji.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland