Autor Wątek: MSI X299 Pro vs X299-A Pro - różnice  (Przeczytany 266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adam

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI X299 Pro vs X299-A Pro - różnice
« dnia: 16 Maj 2020, 19:05:15 »

Jakie są zasadnicze różnice między płytami głównymi:
MSI X299 Pro i MSI X299-A Pro?
I co właściwie oznacza to "-A" w nazwie płyty głównej?
Z porównania specyfikacji obu płyt na stronie MSI (opcja "compare") w zasadzie niewiele wynika. Jedyna zauważalna dla mnie różnica jest taka, że X299 Pro ma dodatkowy slot U.2 a cała reszta wydaje się być taka sama.
A... i jeszcze X299-A, sądząc po zdjęciach, wydaje się nie mieć radiatorów nad modułami M.2

Obecnie posiadam MSI X99 SLI Plus (z Intel i7 6850K) i myślę o przesiadce na Intela i9 X generacji (np. i9 10900X) i szukam odpowiedniej płyty pod ten procesor z optymalnym stosunkiem jakości do ceny (z góry powiem, że odpają wszelkie Creatory itp. z cenami z kosmosu). Skłaniam się do X299 Pro lub X299 Raider, ale o tej drugiej widziałem sporo negatywnych opinii. No i natrafiłem też na X299-A Pro - stąd moje dylematy i prośba o pomoc.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI X299 Pro vs X299-A Pro - różnice
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maj 2020, 21:52:24 »

Witam

W jednej masz dual LAN 1x1Gbp i 1x2.5Gbp, w drugiej masz tylko 1x1Gbps. Radiatory przy M.2. Ilość slotów SATA. Ogólny wygląd. Najlepiej popatrzeć w szczegółach.
To są ogólnie dość dziwne, i bym powiedział minimalne, różnice. Zależy co potrzebujesz, i jaka jest różnica cenowa.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

adam

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Maj 2020, 20:51:05 »

No właśnie te subtelne różnice sprawiły, że zacząłem się zastanawiać, po co robić dwie płyty o tak niewiele odbiegających od siebie parametrach, i że może clue tkwi w czymś innym, czego nie umiem wyczytać ze specyfikacji. Np. w generacji obsługiwanych procków lub jeszcze czymś innym.
Np. w X299 Pro piszą, że płyta obsługuje "i9" a przy X299-A Pro, że obsługuje "Supports New Intel® Core™ X-series Processor Family". Po czym w zakładce "support->compatibility->cpu" są prawie identyczne listy wspieranych procków i7 i i9. Prawie, bo okazuje się, że X299-A obsługuje dodatkowo "Kabylake-X"
A co do slotów SATA to chyba obie płyty mają ich tyle samo - po sześć.
Różnica w cenie jest symboliczna.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maj 2020, 22:19:05 »

Dopytam w tym temacie, może znajdzie się jakaś ładna tabelka z wymienionymi różnicami, bo szukając po necie ciężko to porównać. A to co mam pokazuje tylko różnice między innymi płytami.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maj 2020, 20:12:20 »

W X299 Pro masz USB gen 3.2, w tym USB-C Gen 3.2 2x2. 2 porty LAN 1Gbp i 2.5Gbp. 6x SATA i 2x M.2.
X299-A Pro ma 8 portów SATA + 2x M.2 i 1x U. Dual BIOS. USB Gen 3.1.
O kompatybilność bym się nie martwił, jest to ten sam chipset.