Autor Wątek: Problem z wentylatorami - zepsuta RTX 2060?  (Przeczytany 593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pietrosnk

• Szeregowiec
  • *
  • :
Problem z wentylatorami - zepsuta RTX 2060?
« dnia: 07 Maj 2020, 21:33:59 »

Cześć,

Od kilku dni uświadczam bardzo dziwnego zachowania karty graficznej i po spróbowaniu już miliona rzeczy obawiam się, że coś się z nią stało.
Karta to MSI RTX 2060 Gaming Z i nie ma nawet roku. Cały PC zachowywał się wzorowo do teraz. Mianowicie DOKŁADNIE po osiągnięciu przez kartę temperatury 76C wentylatory zaczynają wariować i wchodzić w obroty rzędu 3500-3800 RPM podczas gdy poniżej tej temperatury prędkość jest połowę mniejsza.
Co najlepsze, MSI Afterburner na nic się tu zdał - pomijając już próby undervoltingu to bawiłem się krzywymi wentylatorów w najbardziej absurdalny sposób, wręcz 'rozkazywałem' im poprzez aplikację nie osiągać takich obrotów nawet przy obciążeniu >80C do którego nigdy nie dochodzi. Karta zdaje się to ignorować i i tak za każdym razem wchodzi w te chore obroty i zaczyna buczeć jak helikopter.
Czy macie może jakiekolwiek pomysły czy karta jest jednak uszkodzona...?
Sterowniki GPU jak i BIOS zaktualizowane, wnętrze komputera przeczyszczone i dalej nic. Zaznaczam że to nie temperatura jest problemem tylko nagłe wskakiwanie wentylatorów z poziomu np 1600 do 3500 po przekroczeniu temperatury z 75C na 76C.

Poniżej przykładowe ustawienie wentylatorów - oczywiście nie używam tych ustawień ale chciałem zademonstrować że po takim ustawieniu wentylatory nie powinny wchodzić w tak chore obroty...
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2020, 21:36:53 wysłana przez pietrosnk »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: Problem z wentylatorami - zepsuta RTX 2060?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Maj 2020, 10:47:43 »

Hej,
vBIOS aktualizowałeś poprzez Live Update, dostępne na stronie wsparcia dla karty? System masz w UEFI, zaktualizowany do najnowszego buildu? Czyściłeś sterowniki przed reinstacją do najnowszej wersji poprzez DDU?
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

pietrosnk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Maj 2020, 11:16:42 »

Hej,
vBIOS aktualizowałeś poprzez Live Update, dostępne na stronie wsparcia dla karty? System masz w UEFI, zaktualizowany do najnowszego buildu? Czyściłeś sterowniki przed reinstacją do najnowszej wersji poprzez DDU?
Cześć,
vBIOS aktualizowany poprzez Live Update
Czym jest system w UEFI?
Sterowników nie czyściłem poprzez DDU, po prostu zaktualizowałem do najnowszej wersji.

Po przejżeniu chyba miliona postów użytkowników z tym problemem dochodzę do wniosku że problem jest prawdopodobnie stricte w wentylatorach lub sensorze (tahometrze). Kontaktowałem się z serwisem i chyba odeślę na gwarancję...
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2020, 11:21:20 wysłana przez pietrosnk »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maj 2020, 09:43:48 »

Hej,
System powinien być zainstalowany mniej więcej zgodnie z opisem w wątku - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=14232.0 (w przypadku płyty MSI, w płytach innych producentów zapewne jest podobnie).
Jeśli chodzi o reklamację karty, zgłaszasz ją bezpośrednio do sklepu.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland