Autor Wątek: MSI B450 Tomahawk MAX - Ignoruje zmianę napięcia CPU Core Voltage  (Przeczytany 535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

janeczekpatryk

• Szeregowiec
  • *
  • :

Płyta główna: MSI B450 Tomahawk MAX
Wersja BIOSu + ewentualnie firmwaru : 3.50 Date (11/07/2019) (tu pierwsze pytanie, wersja biosu jest najnowsza 3.5 (reinstalowałem go 3dni temu, wgrany najnowszy bios dostępny na stronie), lecz build date jest wersji jakieś poprzedniej, data build w biosie nie pokrywa się z data na stronie, lecz własnie najnowszy bios jest wgrany i był wgrany, wcześniej też miał ten problem z datą)
Procesor:Ryzen 5 3600,
Chłodzenie procesora: Fera3v2
Grafika: MSI RTX 2060 Gaming Z
Pamięć RAM: HyperX Fury 2x8GB 3000mhz
Zasilacz: SPC Supremo l2 650W
System Operacyjny: Windows 10 Pro (najnowszy)
Wgrane najnowsze sterowniki do wszystkiego dostępne na stronie MSI

Opis problemu np.:
Problem polega na tym, że płyta główna ignoruje zmianę napięcia CPU Core Voltage (napięcie udaje się zmienić bardzo rzadko, za którymś razem powtarzając cały proces)
Np. Napięcie CPU Core Voltage wcześniej ustawione wynosi 1.2V, zmieniam to na 1.15V. Save & Exit, podczas ponownego uruchamiania wchodzę do biosu, sprawdzam napięcie a ono nadal wynosi 1.2V.
Wersja biosu (najnowszy dostępny), i wszystkie jego ustawienia w zakładce OC w załącznikach. Jeżeli czegoś nie sprecyzowałem napiszcie, jak najszybciej doślę potrzebne screeny itd.

janeczekpatryk

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI B450 Tomahawk MAX - Ignoruje zmianę napięcia CPU Core Voltage
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwiecień 2020, 19:14:16 »

Nie mogę załączyć screenów, napiszę co zmieniłem w porównaniu do wartości domyślnych:
CPU Ratio - 40
Precision Boost Overdrive - DIS
CPU LoadLine Calibration Control - Mode 3
Global C-state Control - DIS
AMd CoolnQuiet - DIS

CPU Core Voltage - Override
- 1.2 > za dopiero entym razem zmieniłem na 1.15

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Kwiecień 2020, 15:41:59 »

Witam

Sam miałem problem z ustawieniem napięć w swojej Z390 Godlike.
Jeżeli dobrze rozumiem, to płyta nadal sama decyduje jakie napięcie jest potrzebne. Tzn jeżeli podczas odpalania stwierdzi że 1.15v jest za mało to narzuci wyższe napięcia. I tylko działa override jak te 1.15v by było wystarczające lub nawet za dużo.
Muszę dopytać jak to z tym jest dokładniej.

Sprawdzałeś napięcie w CPUz/HWmonitor w Windowsie jak już się system uruchomi, podczas max obciążenia?
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2020, 15:44:11 wysłana przez Nichrome »

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

janeczekpatryk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Kwiecień 2020, 16:15:21 »

Trudno jest to wyjaśnić ale postaram się zrobić to jak najbardziej przejrzyście.

Tak jak widać na screenach: CPU Core Voltage ustawione na 1.15 (takie jakie chce osiągnąć i ustawiam je w biosie) (screen1)
Realnie waha się mniędzy 1.08 a 1.1 (screen2)
CPU Core VID (Effective) wynosi 1.1 (czyli takie jakie ustawione jest w biosie w zakładce CPU Specifications, jako Core VID), dopóki napięcie Core VID w biosie wynosi 1.1, zawsze efektywne napięcie w windowsie będzie tyle wynosiło. Aby zmienić napięcie Core VID muszę kilkanaście razy powtarzać cały proces zmieniania napięcia aż ono ulegnie zmiane, wtedy napięcia w windowsie również się zgadza.
(screen1/3)

Bios wersja 32 i 35 to samo

Opisując to inaczej, napięcia jakie płyta główna ustawi na procesor to napięcie CoreVID (np 1.1V) z zakładki Specifications.  Po ustawieniu Core Voltage w override mode (np 1.2V), następnie save&exit, napięcie CoreVID z zakładki Specifications powinno wynosić (1.2V), lecz płyta nie zmienia tego napięcia, zostaje ono na wartości 1.1V i z taką bootuje windows. Zmienienie tego napięcia graniczy z cudem.

Napięcia ustawione na sztywno, delikatnie maleją pod obciążeniem CPU LOADLINE MODE 3
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2020, 16:27:31 wysłana przez janeczekpatryk »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwiecień 2020, 21:05:32 »

Wysłałem zapytanie do znajomego z MSI by to jutro sprawdził.

janeczekpatryk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Kwiecień 2020, 11:59:50 »

I jak, wiadomo coś?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Kwiecień 2020, 13:58:33 »

Jeszcze sprawdzają, ale zachowanie nie jest takie jak powinno być.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Kwiecień 2020, 09:06:13 »

W załączniku screenshot ustawień i profil BIOS w .zip.
Spróbuj.

janeczekpatryk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Kwiecień 2020, 19:43:27 »

Ustawienia biosu z załącznika pomogły, lecz system był niestabilny poprzez inne ustawienia (pamięci itp). Porównałem wszystkie ustawienia moje i z załącznika, i już wiem gdzie leżał problem. Aby ustawić własne napięcie nie wystarcza zmienić Cpu Core Voltage na Override a następnie ustawić napięcia, lecz trzeba również ustawić je w zakładce settings, amd overclocking, znaleźć opcję cpu voltage u tam wpisać wartość którą ustawiliśmy w override lecz w milivoltach (mV). Np, Cpu Core Voltage -> Override -> 1.15V, a w zakładce amd overclocking znadujemy cpu voltage i zmieniamy jego wartość na 1150mV, enter, save&exit i wszystko działa, w biosie jak i w windowsie. Dziwne, że tak się dzieje, jakby zakładka amd overclocking miała wyszczy priorytet niż zakładka OC, (mimo wybrania opcji w CPU voltage - override mode, a nie amd overclocking która także jest tam dostępna), możliwe że można to będzie poprawić w przyszłych aktualizacjach biosu. Aktualnie wiemy jaki jest problem i jak temu zaradzić, wielkie dzięki za pomoc, mam nadzieję że wątek przyda się innym posiadaczom ten płyty.