Autor Wątek: P65 CREATOR 9SE - problemy z wentylatorem  (Przeczytany 829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

plkz

• Szeregowiec
  • *
  • :
P65 CREATOR 9SE - problemy z wentylatorem
« dnia: 14 Kwiecień 2020, 20:16:20 »

Kłaniam się,
posiadam od roku laptop MSI P65 9SE i generalnie jestem bardzo zadowolony, ale ostatnio pojawił się problem z wentylatorem. Otóż czasem po włączeniu laptopa, słyszalny jest dźwięk, jakby cykanie/klikanie, co kilka sekund, 5-6 szybkich kliknięć, kilka sekund ciszy i znowu sekwencja kliknięć. Dźwięk dobiega z lewej górnej strony podstawy laptopa, mniej więcej z okolic klawisza F2. Przeważnie wyłączam wtedy komputer albo zmieniam tryb chłodzenia na Cooler Boost w Creator Center i problem znika.
Przyjrzałem się przez kratkę wentylacyjną, gdy taka sytuacja miała miejsce i wydaje mi się, że problem dotyczy drugiego wentylatora od lewej, gdyż pozostaje nieruchomy, podczas gdy dwa inne wentylatory są w ruchu.
Co więcej, zdarza się że ten drugi wentylator uruchamia się w zupełnie niespodziewanych momentach z niewyjaśnionych przyczyn. Obserwuję procesy i temperatury i nie ma to żadnego uzasadnienia. Zmiana trybu na "Cichy" w Creator Center też nic nie daje. Mało tego, bywa że wentylator uruchamia się na sekundę, zatrzymuje się, po sekundzie albo dwóch znów się uruchamia i tak w kółko, po czym przestaje, albo uruchamia się na maxa...
Ostatnio zaktualizowałem BIOS i EC Firmware do najnowszych wersji i mam wrażenie że to tylko pogłębiło problem.

W Creator Center mam obecnie wymienione tylko dwa wentylatory i ich prędkości obrotowe, w laptopie są trzy. Nie jestem pewny czy od nowości nie były wyświetlane wszystkie trzy wentylatory.

Pytanie, czy ktoś ma pomysł gdzie może leżeć problem? Ewentualnie czy rozkręcenie laptopa i sprawdzenie czy wszystko jest dobrze wpięte może pomóc? Niezbyt podoba mi się wizja odsyłania laptopa na gwarancję, to moje główne narzędzie pracy, ale niespodziewany hałas z tego wentylatora bywa bardzo irytujący.

Pozdrawiam serdecznie

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: P65 CREATOR 9SE - problemy z wentylatorem
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Kwiecień 2020, 13:50:46 »

Hej,
Rozkręcić możesz - by je np. delikatnie przeczyścić czy zobaczyć czy tam coś nie wpadło. Ale odkręcić chłodzenia czy samych wiatraków już nie - serwis na to zwróci uwagę i może nie uznać gwarancji.
Jak Firmware i BIOS masz w najnowszych wersjach, a problemem nie jest brud czy "ciało obce" to zostaje tylko reklamacja na cs.msi.com.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

plkz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień 2020, 20:25:16 »

Dzięki bardzo za odpowiedź, rozkręcę ostrożnie i zobaczę co się dzieje - choćby z czystej ciekawości. Chyba można założyć, że cykanie jest raczej problemem sprzętowym niż oprogramowania. Niemniej wydaje mi się, że ten jeden wiatrak od jakiegoś czasu działa zero-jedynkowo. Albo obraca się z pełną prędkością, albo nie obraca się wcale.
Czy w Creator Center w tym modelu powinny być widoczne 3 wiatraki czy tylko 2?

Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:29:31 »

Hej,
W oprogramowaniu powinno być widać tyle wiatraków ile jest w sprzęcie.
Obejrzyj go od środka (jeśli czujesz się na siłach, bo nie każdy to potrafi), przeczyść, zainstaluj najnowsze Firmware. Jak nie pomoże - zgłaszaj reklamację.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

plkz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwiecień 2020, 19:49:03 »

Hej,
Rozkręciłem, delikatnie przeczyściłem, przedmuchałem wiatraki i wtyczki wiatraków sprężonym powietrzem. Generalnie wszystko wyglądało jak najbardziej okej, kurzu za dużo nie było, wiatraki podpięte. Ale ku mojemu zdziwieniu po uruchomieniu komputera wiatrak działa okej. Póki co - po ok. 2 dniach testów - nie ma żadnych dziwnych akcji.
Co prawda w Creator Center nadal widzę tylko 2 wiatraki, a fizycznie są 3, ale nie jest to dla mnie jakiś problem, o ile wszystkie działają, a temperatury są okej.

Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwiecień 2020, 12:41:17 »

Hej,
Możliwe, że po prostu coś docisnąłeś w trakcie "przeglądu", Albo rzeczywiście łopatki wiatraka się wyważyły jak je przedmuchałeś. Ciężko spekulować.
Ważne, że działa. Dzięki za info.
Temat zamykam.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland