Autor Wątek: Nahmic - Brak dźwięku po aktualizacji Realtek HD Universal Driver 6.0.8911.1  (Przeczytany 475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :

Po aktualizacji sterownika Realtek HD Universal Driver do wersji 6.0.8911.1 z 10.04.2020 ze strony wsparcia mojej płyty głównej MSI B450 Gaming Plus Max straciłem całkowicie dźwięk w systemie (Windows 10 aktualny). Oprogramowanie Nahimic zgłasza, że sterownik jest nieaktualny lub mój system jest niekompatybilny. Nahimic jest aktualny, pobrany ze sklepu Microsoft Store. Wcześniej używałem normalnie tego programu. Wydaje mi się, że przedtem sterownik pobierany ze strony wsparcia miał jeszcze dodatkowy link do pobrania Nahimic Driver w połączeniu z Realtek HD Universal Driver. Teraz tego nie ma i podejrzewam, że to jest przyczyną problemu. Po rozpakowaniu sterownika pobranego ze strony wsparcia okazuje się, że wersja sterownika to wersja 6.0.8858.1, a nie 6.0.8911.1. Proszę o poprawienie linków do pobierania sterowników na stronie wsparcia mojej płyty głównej. Chciałbym ASAP odzyskać dźwięk w swoim systemie. Na forum MSI Global też zgłaszają ten problem:
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=334239.0

Z tego miejsca poproszę też o poprawienie sekcji Narzędzia na stronie wsparcia. Wszystkie narzędzia "schowane" dla Windows 10 i stają są dostępne dopiero po wybraniu systemu Windows 7. Po wybraniu Windows 10 widać tylko MSI CPU-Z i jakąś starą wersję Nahimic 2. Te programy działają normalnie w Windows 10. Dla mojej starej płyty głównej MSI Z370 SLI Plus większość, jeśli nie wszystkie z tych narzędzi normalnie znajdowała się w sekcji Windows 10. Sprawdziłem i tam nie ma nawet innej sekcji jak Windows 10. I słusznie. Windows 7 nie jest już nawet wspierany przez Microsoft. Nie wiem co jeszcze robi na stronie wsparcia. :)
MOBO: MSI B450 Gaming Plus Max
BIOS: 7B86vH5
CPU: AMD Ryzen 5 3600
Cooling: SilentiumPC Grandis 2 XE1436
GPU: MSI GeForce RTX 2070 Gaming Z 8GB
Storage: Samsung 250GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
RAM: Corsair DDR4 Vengeance LPX 16GB (4x4)
PSU: SilentiumPC Vero M2 600W 80 Plus Bronze

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: Nahmic - Brak dźwięku po aktualizacji Realtek HD Universal Driver 6.0.8911.1
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2020, 10:51:08 »

Hej,
Nie bardzo rozumiem o czym piszesz jeśli chodzi o oprogramowanie. Dla płyty https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#down-driver jest jak najbardziej, zarówno sterowniki jak i oprogramowanie (sterowniki Nahimic w dwóch wersjach) Zarówno do systemu Windows 7 jak i 10. Możesz wyjaśnić dokładnie z czym jest problem? Podeślij może screena, będzie łatwiej zrozumieć.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

mavericko

• Kapral
  • *
  • :
Odp: Nahmic - Brak dźwięku po aktualizacji Realtek HD Universal Driver 6.0.8911.1
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Kwiecień 2020, 14:19:01 »

Prawdopodobnie chodzi mu o to na zdjęciu.

Też mam to ale moja z390 tomahawk tego nie obsługuje chociaż chyba kiedyś miała opcję albo realtek albo nahimic. Wybrałem realtek bo nahimic działał jak kula u nogi.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Kwiecień 2020, 20:31:02 »

Hej,
Nie bardzo rozumiem o czym piszesz jeśli chodzi o oprogramowanie. Dla płyty https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#down-driver jest jak najbardziej, zarówno sterowniki jak i oprogramowanie (sterowniki Nahimic w dwóch wersjach) Zarówno do systemu Windows 7 jak i 10. Możesz wyjaśnić dokładnie z czym jest problem? Podeślij może screena, będzie łatwiej zrozumieć.

pozdrawiam,

Hej
Trochę teraz żałuję, że nie zrobiłem screena od razu, bo było by wtedy widać brak na stronie wsparcia sterownika Nahimic, bez którego nie będzie działać oprogramowanie Nahimic. Samo zainstalowanie Nahimic z Microsoft Store i Realtek UAD skutkuje brakiem dźwięku w systemie. Załączam screena prezentującego to, co zostało w międzyczasie dodane, a czego brakowało od kilku dni na stronie ze sterownikami audio na stronie wsparcia płyty głównej.
Po doinstalowaniu Nahimic driver, którego wcześniej nie było skąd pobrać dźwięk już działa poprawnie, razem z oprogramowaniem Nahimic. Przez ostatnich kilka dni działałem na generycznych sterownikach z Windowsa 10, żeby mieć jakikolwiek dźwięk.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Kwiecień 2020, 21:33:22 »

A jeśli chodzi o sekcję z Narzędziami, to nie wiem, czy screen by dużo wyjaśnił, ale przygotowałem małe zestawienie dostępnego softu dla porównania tego, jak było dobrze (choć okazuje się, że obecnie to też zostało "popsute") i tego, jak według mnie jest źle prezentowane dostępne oprogramowanie na mojej płyty głównej.

"Stara płyta" MSI Z370 SLI PLUS https://pl.msi.com/Motherboard/support/Z370-SLI-PLUS#down-utility
Narzędzia
Windows 10
CPU-Z MSI GAMING - 1.91
DPC Latency Tuner - 1.0.0.38
Fast Boot - 1.0.1.15
Intel Extreme Tuning Utility - 6.5.1.371 (naturalnie nie będzie tego dla płyty AMD, ale wypisuję co jest dostępne)
Intel Extreme Tuning Utility - 6.5.1.371 (zdublowany wpis na stronie :-) )
MSI Dragon Center - 2.0.38.0
Realtek Audio Control Get it from Microsoft
Zniknęła z tej sekcji masa przydatnych programów takich jak:
- Brak Mystic Light do sterowania RGB GPU i MOBO
- Brak Command Center do kontrolowania ustawień MOBO, prędkości wentylatorów z poziomu Windowsa
- Brak App Manager do pobierania oraz aktualizowania zainstalowanego oprogramowania MSI dla naszej płyty głównej bez wchodzenia na stronę wsparcia
- Brak Live Update 6 (do pobierania sterowników oraz sprawdzania aktualizacji BIOS)
Te programy były na tej stronie przez ponad rok jak korzystałem z tej płyty głównej i nie wiem czemu ktoś je z niej usunął.

Brak sekcji dla Windows 7 (i słusznie)

"Nowa płyta" MSI B450 GAMING PLUS MAX
Narzędzia
Windows 10 https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#down-driver&Win10%2064
CPU-Z MSI GAMING - 1.91
Nahimic 2 - 2.5.30
Nahimic 3 - Get it from Microsoft
Realtek Audio Control - Get it from Microsoft
Dlaczego nie ma tutaj dostępnych programów z sekcji dla Windows 7. Korzystam z kilku z nich na Windows 10 i działają bez zarzutu. Dlaczego trzeba grzebać po wszystkich zakładkach na stronie wsparcia, żeby odnaleźć soft dla swojej płyty? :)
Dlaczego nie ma w ogóle dostępnej aplikacji Fast Boot dla tej płyty? Miałem ją nadal w systemie po starej płycie głównej i działa bez zarzutu. Pozwala na szybkie i bezbolesne, samoczynne przechodzenie z Windowsa do BIOSU bez bawienia się w spamowanie DEL podczas rozruchu.

Windows 7 https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX#down-driver&Win7%2064
APP Manager - 1.0.0.34
Command Center - 3.0.1.02
CPU-Z MSI GAMING - 1.91
Live Update 6 - 6.2.0.68
MSI Gaming APP - 6.2.0.97
MSI Smart Tool - 1.0.0.43
Mystic Light 3 - 3.0.0.69
Nahimic 2 - 2.5.30
Super Charger - 1.3.0.28
X Boost - 1.0.0.46
Dla mojej starej płyty głównej te programy były dostępne w jedynej dostępnej sekcji, tj. Windows 10. Czyżby nagle te same wersje programów były jednocześnie kompatybilne i niekompatybilne z Windowsem 10 dla dwóch różnych płyt głównych? :-)

Generalnie, przepraszam za wyrażenie, jest a może raczej zrobił się straszny syf w sekcji pobierania oprogramowania dla płyty głównej na stronie wsparcia MSI. To są tylko brakujące lub źle umiejscowione linki do archiwów .zip z instalatorami, ale jest to bardzo męczące dla użytkownika końcowego, który chce zwyczajnie móc w łatwy sposób pobrać soft dla swojej płyty głównej lub soft niekoniecznie dedykowany dla danej płyty, ale wydany przez jej producenta i dostępny dla większości, jeśli nie dla wszystkich płyt głównych danego producenta. Czemu jest tam taki bałagan? Czemu sekcja pobierania jest w takim nieładzie? :)
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2020, 21:37:08 wysłana przez mlekolak17 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwiecień 2020, 01:16:09 »

ML, LU, CC i AppManager jest wbudowane w dragoncenter. Taka ciekawostka :)
Fastboot to zbedna aplikacja, podobnie mozna przejsc przy pomocy shift+restart.

Patrzysz też na PL wersje stron które nie są dopracowane. Najnowsze aktualizacje, i przeważnie poprawne oprogramowanie znajdziesz jak przełączysz region na Global.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwiecień 2020, 18:38:52 »

Czyli rozwiązaniem na bałagan na polskich stronach wsparcia jest ich nie używanie. ;D Będę pamiętał. Dragon Center to bloatware i nie zamierzam z niego korzystać. Przy instalacji o nic nie pyta i wywala mi z systemu automatycznie inne zainstalowane programy od MSI (sick!) oraz instaluje zestaw aplikacji, których nie używam. Przy uruchomieniu inicjalizuje się 2 minuty na dysku SSD. Do tego po uruchomieniu i zmianie profili GPU w DC oprogramowanie MSI Afterburner się restartuje i w tray'u widnieją 2, 3, 4 itd ikonki od Afterburner'a dopóki się na nie nie najedzie kursorem myszy. No syf. Może kiedyś to DC dopracują na tyle, że będzie się uruchamiać w skończonym czasie, nie będzie samowolnie ingerować w zainstalowane w systemie oprogramowanie i będzie miało przejrzysty interfejs, ale na razie uznaję to za syf soft.

Dziękuję za pomoc w najważniejszym temacie tego wątku, czyli braku dźwięku w systemie po zainstalowaniu świeżo udostępnionej nowej wersji Realtek UAD przy jednoczesnym "zniknięciu" ze strony wsparcia sterownika Nahimic.

Podsumowując, sterowniki są z powrotem widoczne i dostępne do pobrania na stronie wsparcia, a po ich zainstalowaniu dźwięk znów działa. Nie należy korzystać z polskiej strony MSI, bo jest niedopracowana. A jeśli chodzi o brakujące użyteczne programy, które zniknęły ze strony wsparcia, ponieważ zostały wcalone do bloateware'u jakim jest DC, to pozostaje wybór "używać od teraz bloatware'u DC" albo "sprawdzić przed następną wymianą hardware'u na to, jak to wygląda u konkurencji".

Temat można zamykać.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Kwiecień 2020, 12:08:29 »

Hej,
DC to nie jest "bloatware". Kłócił się nie będę, ale takie mam zdanie.
Z polską wersją strony niestety ostatnio są problemy, tu nie mogę za bardzo dyskutować - wynikają zazwyczaj z tego, że nasz oddział tłumaczy więcej części strony niż inne oddziały. W każdym razie zostaje przeprosić - co robię :-) - i tymczasowo rekomendować używanie strony globalnej w przypadku jakichkolwiek problemów.
Zgłaszamy to wszystko do webmasterów. Pewnie niedługo zostanie to poprawione.
Temat zamykam, zgodnie z prośbą.
pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland