Autor Wątek: MAG z390 TOMAHAWK - HPET  (Przeczytany 341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mavericko

• Kapral
  • *
  • :
MAG z390 TOMAHAWK - HPET
« dnia: 15 Kwiecień 2020, 08:57:55 »

Witam.

Ponieważ przekopałem chyba całego BIOS'a w poszukiwaniu HPET chciałem się dowiedzieć ponieważ poniosłem klęskę w poszukiwaniu.

Czy jest w BIOS'ie możliwość przełączania opcji HPET ? Czy jest standardowo włączona ?

W starej wersji dragon center (1.xxxx) była opcja przełączania HPET w nowej wersji (2.xxxx) już tej opcji nie ma.

Chciałem się też dowiedzieć jaka powinna być wartość dla Query Performance Frequency w WinTimerTestter

Dużo osób pisze na internecie, że powinno być około 14.3 MHz u mnie jest 10.0 Mhz.

Timer Resolution jest w domyślnym ustawieniu jest 0,997 ms a w maksymalnym 0,496 ms niby jest mniej ale powinno być 1 ms przy domyślnym ustawieniu a 0,5 ms przy maksymalnym, mimo to pomiar myszki wychodzi całkiem przyzwoicie w MouseTester.

Czy powinienem grzebać z komendą bcdedit /deletevalue useplatformclock ?

Nie chcę popierniczyć systemu a wiem, że nie każdemu wychodzi ta komenda na plus.

mavericko

• Kapral
  • *
  • :
Odp: MAG z390 TOMAHAWK - HPET
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwiecień 2020, 16:17:05 »

Ok, widzę, że nie udało mi się uzyskać tutaj odpowiedzi ale poszukałem za granicą forum i dowiedziałem się paru cennych informacji, na pewno komuś to się przyda w przyszłości.

Płyty główne bez opcji HPET w BIOS'ie mają HPET włączony i nie da się go wyłączyć chyba, że oprogramowanie do płyty głównej na to pozwala (tak było w przypadku tej płyty i starszej wersji Dragon Center)

Na płycie najlepiej zostawić HPET zawsze włączony (za długo pisać dlaczego, ale uwierzcie mi, zawsze włączony)

W systemie bawienie się komendą bcdedit /deletevalue useplatformclock nie ma już się co bawić bo domyślnie już jest używana. Lepiej przed wpisaniem tej komendy sprawdzić czy jest używana poprzez wpisanie komendy bcdedit /enum - po wpisaniu nie powinna widnieć pozycja useplatformclock.

Innymi komendami bcdedit bym się nie bawił można sobie zaszkodzić i już nie wrócić do poprzedniego funkcjonowania systemu nawet jeżeli cofniemy komendy do poprzednich wartości.

Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego program pokroju Timer Resolution czy Inteligent Standy List nie wskazują 1ms w default'cie i 0,5ms w maximum tylko na ten przykład jak u mnie 0,997ms i 0,496ms.
Według definicji całego tego Latency (opóźniania) wszystko poza 0.5 i 1.0 to desynchronizacja w skrócie ujmując ale nie przekłada się to na gry i programy.

Podejrzewam, że płyty MSI są tak zrobione, że nie trzeba grzebać z zegarami a system już jest na tyle sam rozwinięty, że do płyty dobiera odpowiednią opcję.

Tak czy siak temat jest do przeniesienia do archiwum X dla kolejnych pokoleń.

W razie jakichś pytań, walcie PW o ile jeszcze żyję.

Dzięki.
Pozdrawiam.