Autor Wątek: MSI GT70 2PE Dominator Pro [nvlddmkm cannot be found]  (Przeczytany 859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI GT70 2PE Dominator Pro [nvlddmkm cannot be found]
« dnia: 05 Kwiecień 2020, 20:39:44 »

Witam Was,

Zajmuję się game developmentem i dziś dzień jak co dzień, pracuję sobie na moim laptopie (od 2013 roku...):

MSI GT70 2PE Dominator Pro
16 GB Ram
GTX880m 8GB VRam
Intel Core i7-4710MQ
Windows 10, 1909 (18363.720)

---
Nie był kręcony
---
I nagle zawiesiło (freeze) grę. Kompletnie. Jakimś cudem zaczęła się odblokowywać, udało mi się ją wyłączyć, ale już na poziomie systemowym trochę coś "nie grało" do końca tak jak powinno (przycinało OS).

Pierwsza moja myśl "Oby nie GPU bo tego mi na kwarantannie nie potrzeba teraz". Ale zaczynam się skłaniać ku temu czy rzeczywiście fizycznie coś już z GPU jest nie tak. Wykonałem restart.

Event viewer zaczął mi zapisywać takie logi:

The description for Event ID 14 from source nvlddmkm cannot be found. Either the component that raises this event is not installed on your local computer or the installation is corrupted. You can install or repair the component on the local computer.

If the event originated on another computer, the display information had to be saved with the event.

The following information was included with the event:

\Device\Video11
13604(29ac) 8400fed3 000c5c00

The message resource is present but the message was not found in the message table

Pierwszy objaw po restarcie komputera zauważyłem, że NVidia chce bym zainstalował jej najnowsze sterowniki (425.31) - więc też to uczyniłem (byłem trochę w szoku bo ich data jest z 2019-04). Po zainstalowaniu - nadal chciał sterowniki.

Zapuściłem DDU, zainstalowałem sterowniki raz jeszcze i zaczęło działać

Odpaliłem DBZ: Kakarot i widzę, że Nvidia się załączyła, gra zaczęła płynnie działać (w menu). Spróbowałem włączyć grę, ale wywaliło mi błąd z D3D9 - zaszalałem z DDU i wywaliłem deczko za dużo, ale przyjąłem, że problem rozwiązałem.

Problemy jakieś dodatkowe zaczęły występować, postanowiłem, że zrobię formata, będzie czystka kompletna.

Jestem po formacie, a objaw na najprostszych grach, nawet takich jak GTA: San Andreas jest taki:
https://imgur.com/a/GnrFAIC

Freezuje gry.

Co tu poradzić? Jakieś pomysły? Jutro rozbiorę go i wyczyszczę GPU/CPU i wymienię pastę termoprzewodzącą. Słyszałem, że niby GPU może "nie wyrabiać na temperaturach" - ale wątpię w przypadku takich starych 32-bitowych gier jak San Andreas.

Pozdrawiam:)

edit:// (23:00)
Włączyłem sobie jeszcze NVIDIA Control Panel i podgląd 3D obiektu (tego narzędzia do ustawiania jakości/wydajności). Zafreezowało mi i widać te same "krzaki".
https://i.imgur.com/UDqoJGH.jpg

---
Logi po prostu zasypane tym błędem. Teraz mam problemy jeszcze z pracą w samym OS bo NVidia do niektórych czynności się załącza. Muszę ją wyłączyć na stałe.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2020, 21:16:15 wysłana przez Riddick »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: MSI GT70 2PE Dominator Pro [nvlddmkm cannot be found]
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Kwiecień 2020, 09:56:59 »

Hej,
Rzeczywiście wygląda na uszkodzenie karty graficznej, sprzęt już trochę działa, z tego co widzę. Skontaktuj się z serwisem i podpytaj o ewentualną naprawę pogwarancyjną:
Serwis/Obsługa klienta / Call Center

TEL: (+48) 800 080 990 / (+48) 71 881 10 16
    E-mail: serwis@msi.com

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Kwiecień 2020, 11:12:15 »

Dodam od siebie co dziś zrobiłem:

Rozkręciłem i wyczyściłem radiatory:
https://i.imgur.com/aF75tQn.jpg

Wymieniłem thermopady

z:
https://i.imgur.com/Xre87aa.jpg

na:
https://i.imgur.com/zCRd1mJ.jpg

(był to cud dostać thermopad w dobie koronawirusa)

Ogólnie po wczorajszych zabawach software'owych coś się sterownik w ogóle nie chce teraz uaktywnić:

Hej,
Rzeczywiście wygląda na uszkodzenie karty graficznej, sprzęt już trochę działa, z tego co widzę. Skontaktuj się z serwisem i podpytaj o ewentualną naprawę pogwarancyjną:
Serwis/Obsługa klienta / Call Center

TEL: (+48) 800 080 990 / (+48) 71 881 10 16
    E-mail: serwis@msi.com

pozdrawiam,
Dzięki, ale opłatę za serwis sobie odpuszczę. Jeżeli GPU jest wadliwe to prędzej sam sobie wymienię:) ale szukam jeszcze przyczyny gdzie indziej.

Pozdrawiam

hubertbpoczta

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwiecień 2020, 11:33:53 »

Hej, spróbuj jeszcze wyjść karte ze slotu MXM i wyczyść styki, może pomoże

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwiecień 2020, 13:11:32 »

Hej, spróbuj jeszcze wyjść karte ze slotu MXM i wyczyść styki, może pomoże
Właśnie zrobiłem to przy wymianie thermopadów. Niestety nie pomogło.

Włożyłem inny dysk do kompa i zrobiłem formata na nim i nie mogę zainstalować sterowników (tzn. instalują się, ale jest wykrzyknik (błąd)).

Zaczyna się robić ciekawie, a najgorsze jest to, że nie mam jak się przekonać, że to rzeczywiście GPU ma problem, a nie na przykład PCI i nie wiem co do wymiany czy płyta główna czy GPU :/

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwiecień 2020, 15:50:40 »

Jak nie mam sterownika do karty graficznej to dostaję brak PCI-to-PCI bridge (jakby magistrala PCI nie potrafiła odczytać? - nie wiem czy to teraz wina jest płyty głównej czy już karty graficznej...)

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwiecień 2020, 16:18:40 »

A masz możliwość w celu sprawdzenia zainstalować np. Windows 7? Code 32 dość często występuje przy nieprawidłowych sterownikach. Może jakaś najnowsza aktualizacja coś namieszała bo w ostatnich dniach pojawiło się wiele problemów z Win 10. Możesz też profilaktycznie zresetować sobie EC Firmware

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwiecień 2020, 16:54:16 »

A masz możliwość w celu sprawdzenia zainstalować np. Windows 7? Code 32 dość często występuje przy nieprawidłowych sterownikach. Może jakaś najnowsza aktualizacja coś namieszała bo w ostatnich dniach pojawiło się wiele problemów z Win 10. Możesz też profilaktycznie zresetować sobie EC Firmware

Pewnie. W 2014 jak kupowałem MSI (tego właśnie) to kupiłem do niego jeszcze Win. 7 oryginalny na płycie. Ale wyjmę dysk i włożę ten drugi do "ujeżdżania" :)

Zainstaluję tam Win 7 i dam znać jak poszło.

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:17:47 »

Dawno tego obrazka nie widziałem (instalacja Win. 7):
https://i.imgur.com/1YG0Nrh.jpg
https://i.imgur.com/3ZjWSvU.jpg

Tona brakujących sterowników. Zapomniałem jak cudowne to było mieć brak internetu i sterowniki z płyty (której oczywiście nie wiem gdzie mam:)
https://i.imgur.com/eql27s6.jpg

Podsumowanie:
https://i.imgur.com/seA9lAo.jpg

"Brakuje" sterownika od NVidia GTX 880m oraz Urządzenie PCI (czyli Intel ME).

Zainstalowane sterowniki (Intel ME jest na liście):

Jaki z tego wniosek? Kto ma w końcu problem? Magistrala PCI czy GTX, który w sumie jest wykrywany w systemie? Obstawiam albo GPU albo Motherboard (haha).

Nie mam jak tego sprawdzić, choćbym miał kumpla co ma MSI, ale niestety nikt nie ma, a brat ma model GE72, który ma wlutowany GPU w płytę główną :(

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:28:02 »

POPRAWKA

To "Urządzenie PCI" to był Realtek Card Reader. Doinstalowałem ustrojstwo.

Także jak to mawiają przysłowiowo... "dupa blada" chyba.

Jednak co mnie nadal interesuje, to dlaczego system wykrywa jednak tę kartę graficzną. Czyżby PCI potrafi odczytać kartę graficzną i jej dane, ale stwierdzić, że jest jednak coś z nią nie tak?

edit://
Dorzucam "dziennik zdarzeń" (Event viewer) po polsku:
https://i.imgur.com/3ZABeOf.png

edit2://
No to na zachętę dodam, że niby jeszcze mogą to być problemy z zasilaczem? Tak sobie wyczytuję w internecie. Często-gęsto ludzie piszą, że to są problemy ze sterownikami, ciężko mi w to uwierzyć w moim przypadku, bo ostatnie sterowniki NVidia wydała rok temu i miałem je "na bank" zainstalowane. Także pozostaje kwestia albo:

- uwalonej karty graficznej (ale że tak znienacka? a nadal jest wykrywana w menedżerze urządzeń? hm..)
- uwalony zasilacz (huh?)
- PCI port na płycie głównej (?)

edit3://
Co do tego błędu w sterowniku PCI-to-PCI Bridge w Windows 10 to próba automatycznego zainstalowania sterownika skutkuje:
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2020, 19:20:05 wysłana przez Riddick »

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:30:53 »

No nic, złożyłem zgłoszenie do MSI serwisu :)

W międzyczasie jakby ktoś miał nadal jakiś pomysł - zamieniam się w słuch.

hubertbpoczta

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:32:20 »

Witaj, a jaką masz tą wersje win 7? Pytanie niezwiązane z tematem. Z góry dzięki za odp.

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:37:11 »

Witaj, a jaką masz tą wersje win 7? Pytanie niezwiązane z tematem. Z góry dzięki za odp.
Wszystkie wersje Windows które instalowałem były w wersji Professional

hubertbpoczta

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:38:49 »

Oki, bo szukam wersji home premium, bo mama ma starego lapka i chciał bym na niego 7.

hubertbpoczta

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Kwiecień 2020, 19:39:22 »

A nie mogę załatwić akurat tej wersji bo na nią mam licencje

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Kwiecień 2020, 20:29:38 »

A nie mogę załatwić akurat tej wersji bo na nią mam licencje
Pobierz przez Windows ISO Downloader

hubertbpoczta

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Kwiecień 2020, 21:47:45 »

Nie da sie bo to OEM. A na tych licencjach nie da się pobrać instalki ze str microsoftu niestety

Riddick

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Kwiecień 2020, 07:53:16 »

Laptop wraca do mnie z serwisu.

Serwis chciał NAPRAWIĆ starą 6-cio letnią kartę graficzną 880m za 1700 zł (za samą kartę graficzną) + 350 zł (za usługę specjalisty) + 140 zł (za koszty administracyjne). Wychodzi nam cena ok. 2200 PLN za naprawę GPU.

Koszt kosmiczny jak na stare GPU, gdzie 980m można dostać za 2500zł (nowy) i wymienić we własnym zakresie lub używany od 1000 PLN wzwyż.

No ale nic, dowiedziałem się tego, czego chciałem.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Kwiecień 2020, 11:42:13 »

Tak to niestety wygląda z kartami graficznymi w formacie MXM.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.