Autor Wątek: RX 480 8G GAMING X - czarny ekran i maksymalne obroty wentylatorów, update vBIOS  (Przeczytany 479 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ryakumawolf

• Szeregowiec
  • *
  • :

Cześć,

Testowałem kartę graficzną już w trzech całkowicie różnych konfiguracjach i wszędzie dzieje się to samo, więc specyfikacja komputera dużo nie zmieni, ale obecny setup:
Płyta główna: MSI B450-A PRO MAX
Procesor: AMD Ryzen 7 2700x
Chłodzenie CPU: stockowy Wraith
RAM: 2x8GB Ballistix Sport DDR4-3000MHz
Karta graficzna: MSI Radeon AMD RX 480 8G GAMING X
Dyski: 1x SSD Samsung EVO 850 250GB, 1x HDD 1TB
Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2
Brak jakiegokolwiek OC.

Od dłuższego czasu mam problem z moją kartą graficzną, była już raz na gwarancji, gdzie naprawiony został problem z tym, że wideo nawet po reinstalacji odtwarzało się skoruptowane. Po otrzymaniu karty z powrotem wszystko jakiś czas działało dobrze, ale później znów zaczęło crashować. Niestety po raz drugi problemy zaczęły się około 2 tygodnie przed końcem gwarancji, a ja nie miałem jak wtedy jak wysłać karty więc wadliwy osobnik u mnie pozostał.
Ale do rzeczy.
Przy większym wysiłku karta graficzna często przestaje wysyłać obraz, a wentylatory odpalają się na 100%. Fire Strike od 3DMarka zawsze wyłącza kartę jeszcze w pierwszym teście, czasami na samym początku, czasami dochodzi do sceny walki.Grafika wyłącza się mniej więcej raz na sześciogodzinną sesję grania. Zauważyłem, że problem najczęściej pojawia się kiedy trzeba wyrenderować/załadować do pamięci(?) coś nowego. Menu kupna i ładowanie mapy w CS:GO, wejście do panelu z perkami w Dead By Daylight, ładowanie mapy w The Division, przejście ze splash screenów do menu w Rainbow Six: Siege i w paru innych grach, zdarzyło się, że nawet Minecraft się w ten sposób zawiesił. Było tego więcej, ale większość zapomniałem, bo musiałem przestać grać w bardziej wymagające gry.

Temperatury na nic nie wskazują, ostatni log z crasha w 3DMark Fire Strike urwał się kiedy karta miała 53 stopnie celsjusza. Często monitoruję i nigdy nie podchodzi powyżej 75.

Od momentu kiedy dostałem kartę w poprzednim wrześniu już po "naprawie" wymieniłem płytę główną, procesor, RAM i zasilacz (nowe komponenty), a Windowsa przeinstalowałem co najmniej 5 razy, nie ma szans, że to przez któreś z tych.

Raz włączyłem tryb OC w Gaming APP żeby zobaczyć w benchmarku czy robi to różnicę i nawet wtedy była niestabilna, więc nigdy więcej nie bawiłem się w overclocking.
Korzystałem przez cały czas z domyślnych taktowań. Ostatnio chciałem zobaczyć czy cokolwiek to zmieni, ale przetaktowana w dół o 20%, power limit +50% i z dużo agresywniejszą krzywą wentylatorów dalej crashuje.

Myślałem, że może aktualizacja vBIOS coś naprawi. Czytałem wątki na forach i dużo osób miało ten sam problem przez fabrycznie źle nałożoną pastę termoprzewodzącą, ale nie mam najmniejszego problemu z temperaturami, więc wątpię, że moje problemy są tym spowodowane.

Radeon RX 480 GAMING X 8G
Numer seryjny: 602-V341-030B16110049XX
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2020, 14:21:26 wysłana przez ryakumawolf »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
Jeśli karta jest uszkodzona, to nic nie pomogą nasze rady. Ze strony "zdalnej" to zalecić można - system w UEFI, aktualne sterowniki, aktualny vBIOS i dobrze chłodzoną obudowę. Jeśli to wszystko jest wykonane (a rozumiem, że tak) to zostaje tylko i wyłącznie naprawa.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Witam

VBIOS nic nie pomoże. Kontaktuj się ze sklepem w sprawie gwarancji.
Sterownik wywala z jakiegoś powodu i karta wchodzi w tryb paniki. Jak wszystko wymieniłeś, i wiesz na 100% że to karta to reklamuj.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

ryakumawolf

• Szeregowiec
  • *
  • :

Dostałem odpowiedź ze sklepu, że nie łapię się już na gwarancję, więc wziąłem sprawy w swoje ręce i wymieniłem pastę termoprzewodzącą.
Pokrywała około połowę GPU, co patrząc na to jak działała karta nie wystarczało. Po wymianie wszystko działa tak jak powinno, i mam nadzieję, że tak zostanie.
Firemark działa bez problemów, Unigine Valley nie stutteruje tak jak wcześniej, wszystkie gry przestały crashować kiedy replikuję sytuację, w której to by się wydarzyło.

Dziękuję za odpowiedzi mimo tego, że rozwiązałem to inaczej i w bardziej domowy sposób.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

No proszę.. to dobrze słyszeć :) Nie sugerowałem wymiany, zakładając że jeszcze masz gwarancję.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
Tak, nie sugerujemy "domowych" napraw sprzętu ze względu na to, że każda ingerencja w kartę (jej układ chłodzenia) będzie oznaczała utratę gwarancji. Cieszę się, że dałeś radę samemu. :-)

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland