Autor Wątek: MSI RTX 2070 GAMING Z 8G - Wentylatory auto 100% przy 75C (vBIOS)  (Przeczytany 482 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :

Cześć

Moja karta graficzna MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G zachowuje się niepoprawnie przy temperaturze pracy 75C, do której niemało nowych tytułów potrafi ją rozgrzać. Po osiągnięciu tej temperatury oba wentylatory zaczynają pracować na 100%. Po chwili pracy wentylatorów na 100% temperatura spada poniżej 75C, przez co wentylatory powracają do swojego normalnego poziomu dla tej temperatury +/- ok 55-60% prędkości. Taka huśtawka pracy wentylatorów na granicznej temperaturze 75C jest nie do zniesienia podczas sesji grania. Nie zmieniałem krzywej pracy wentylatorów (chodzą na auto). Test wykonałem przy ustawieniach domyślnych i wyłączonym oprogramowaniu MSI Afterburner, którym normalnie obniżam krzywą napięć i taktowania rdzenia karty, żeby nie rozgrzewała się podczas gry do takich temperatur (obcinam sobie wydajność - sic! :)). Karta była taka od zawsze, dlatego podejrzewam błąd w fabrycznej krzywej pracy wentylatorów zawartej w vBIOS mojej karty (załącznik). Moja poprzednia karta MSI GTX 1060 Gaming X 6G nie zachowywała się tak nawet przy temp w okolicach 80C. Wykluczam też Mobo jako potencjalnego winowajcę, ponieważ niedawno z powodu bottlenecka na CPU zmieniłem platformę z Intel i3-8350K + MSI Z370 SLI Plus na AMD Ryzen 5 3600 + MSI B450 Gaming Plus Max - zachowanie GPU pozostało bez zmian. Teraz na nowej płycie głównej podczas bootowania wentylatory na GPU chodzą na 100% przez ok 4-5 sekund, ale czytałem na forach, że to jest ogólna przypadłość platform opartych na Ryzen 3rd gen i ten problem raczej jest związany z BIOSem Mobo lub AGESA.

Back to the main topic...
Sprawdziłem początkowo w spoczynku, a później przy chodzącym w tle teście obciążeniowym MSI Kombustor, że oba wentylatory poprawnie przyjmują wartości prędkości pracy w zakresie 0-100% w krokach 10%. W okolicach 60-80% robiłem nawet kroki o 1% i wentylatory zachowywały się poprawnie. Prędkości wentylatorów zmieniałem w MSI Afterburner, a mierzyłem w HWInfo. Jednakże jeśli tylko w trakcie testu temp przekraczała 75C, GPU ignorowała moje ustawienia np. 70%, 80%, 90% i sama ustawiała 100%. Zauważyłem też, że gdy wentylatory "same" wskakują na 100%, to kręcą się szybciej (2850rpm), niż gdy ja zadam im manualnie pracę z prędkością 100% w MSI Afterburner (2650rpm). Wszystkie programy wymienione w poście są aktualne, tak samo jak sterowniki i system Windows 10 (można powiedzieć, że mam na tym punkcie OCD).

Proszę o sprawdzenie, czy dla mojej karty istnieje nowsza wersja vBIOS lub w przypadku braku nowszej wersji, o porównanie, czy krzywa wentylatorów w przesłanym przeze mnie pliku jest identyczna w tym znajdującym się na serwerze.
S/N:602-V373-28SB1901004272
MOBO: MSI B450 Gaming Plus Max
BIOS: 7B86vH5
CPU: AMD Ryzen 5 3600
Cooling: SilentiumPC Grandis 2 XE1436
GPU: MSI GeForce RTX 2070 Gaming Z 8GB
Storage: Samsung 250GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
RAM: Corsair DDR4 Vengeance LPX 16GB (4x4)
PSU: SilentiumPC Vero M2 600W 80 Plus Bronze

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI RTX 2070 GAMING Z 8G - Wentylatory auto 100% przy 75C (vBIOS)
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Marzec 2020, 21:47:43 »

Witam

To co widzisz na AMD podczas odpalania systemu to normalne zachowanie że wentylatory chodzą na 100% przez 2-5 sekund.

Natomiast ogólne zachowanie wentylatorów podczas normalnej pracy w Windowsie już nie jest normalne. Najprawdopodobniej są to uszkodzone łożyska. I w momencie jak karta nie może uruchomić obu wentylatorów na np 40%, to vBIOS "wykrywa" ten problem i zarzuca tryb "paniki" wywołując 100% prędkość wentylatorów.

Myślę, że możesz to łatwo potwierdzić: upewnij się że wentylatory są na 0% => ustaw w MSI Afterburner (czy czymś podobnym) prędkość na 30%. Nie kręcą się? To dobrze. Popchnij oba wentylatory delikatnie, i myślę że zaczną.

vBIOS .123 => .124
W załączniku .zip. Wypakuj, zmień rozszerzenie na .rom
I flash za pomocą NVFlash => https://www.techpowerup.com/download/nvidia-nvflash/

Plik .rom wrzucasz do folderu z nvflash
Za pomocą CMD (jako Administrator) nawigujesz do folderu z nvflash. Najlepiej wrzucić folder z nvflash na dysk C, a następnie w CMD: cd C:/ [ENTER], cd nvflash [ENTER]

Komenda: nvflash64 -6 plik.rom

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Marzec 2020, 22:39:04 »

Dzięki za szybką odpowiedź, vBIOS pewnie jutro po pracy zaktualizuję.

A co do zaproponowanego przez Ciebie testu to najniżej mogę ustawić 25% i wtedy kręcą się oba wentylatory (ok 665rpm). To są wentylatory TORX 3.0, więc mogą się kręcić bardzo wolno, ale chyba każdy wentylator ma jakieś minimum obrotów poniżej którego nie jest w stanie pracować w sposób ciągły, tylko będzie "podrygiwać".
Co do łożysk, to wydaje mi się, że na pewno z jednym łożyskiem jest coś nie tak, ponieważ jeden wentylator jest zauważalnie głośniejszy niż drugi. Słychać to nawet przy wymontowanej karcie i ręcznym "popychaniu" wentylatorów.
Problem "szumiącego" wentylatora nie występował podczas odbioru w sklepie (specjalnie sprawdzałem), natomiast pojawił się po pewnym czasie i zdaje się nasilać z wiekiem. Poprzednią kartę RTX 2070 Armour zwróciłem po kilku dniach właśnie z tego powodu, że miała "głośny" 1 z 2 wentylatorów. Jakby smar łożyska wysychał i łożysko ocierało przez to mocniej podczas pracy. Przykra sprawa z tymi wentylatorami na kartach graficznych za ponad 2500 zł. Można by się spodziewać, że w takim przedziale cenowym trochę to pożyje zanim zacznie się psuć, ale na razie problemy zdają się nasilać. :(
Moja stara karta MSI GTX 1060 Gaming X 6G nadal pracuje w drugim komputerze i do dzisiaj jest cichutka nawet jak chodzi na 70-80%. Tę słychać już na 40%, bo jeden wentyl szumi.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marzec 2020, 23:14:06 »

To są części ruchome, i w każdym możliwym momencie coś może paść.
Mało to razy multimilionerzy wydawali po kilkaset tysięcy euro na samochód, tylko po to by nie mógł z parkingu salonu wyjechać?
Kartę reklamuj, wymienią wentylatory i po problemie.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwiecień 2020, 08:22:42 »

vBIOS zaktualizowany wczoraj. Nie wykonałem za wiele testów, ale zauważyłem, że karta jest stabilniejsza (szybciej zmienia częstotliwości i trzyma wyższe zegary). Do tego praca wentylatorów stała się bardziej płynna, gdy zmieniają mocno szybkość pracy, czy gdy w ogóle się włączają. Karta stała się też cichsza, tzn przy analogicznych temperaturach, co przed aktualizacją, wentylatory kręcą się nieco wolniej, przez co pracują ciszej. :-)
Niestety nadal przy 75C włącza się tryb paniki i wentylatory chodzą na 100%, przez co robi się huśtawka.
Czytałem na forach, że wielu użytkowników mid-high-endowych kart miało lub ma identyczne problemy i w wielu przypadkach kończy się to reklamacją. Alternatywnym rozwiązaniem wielu użytkowników zgłaszało, że wymiana TIM'a na GPU załatwia sprawę, ponieważ często część rdzenia GPU nie jest pokryta TIM'em, przez co jego część nagrzewa się mocniej niż reszta i załącza się tryb paniki.

Moje pytanie brzmi, co z gwarancją w takim przypadku? Czy jeśli wymienię fabrycznego TIM'a na powiedzmy Thermal Grizzly Kryonaut, którego mam jeszcze trochę w zapasie, to czy utracę gwarancję? Nie ukrywam, że nie chciałabym wysyłać teraz karty do naprawy i zostać bez GPU w tym okresie dobrowolnej izolacji całej Polski. :-)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwiecień 2020, 08:37:22 »

Wymiana pasty nie rozwiąże problemu wentylatorów.
A naruszenie plomby = utrata gwarancji.

mlekolak17

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwiecień 2020, 09:12:23 »

Rozumiem. Rozważę w takim razie reklamację karty. Dziękuję za wszystkie informacje i za podesłanie zaktualizowanego vBIOSu do mojej karty graficznej. Temat uważam za wyczerpany.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwiecień 2020, 12:24:07 »

Hej,
Ja tylko potwierdzę - nie odkręcaj nic w karcie, samemu nic nie wymieniaj. Wtedy, z dużym prawdopodobieństwem, serwis czy nawet już sklep nie przyjmie reklamacji. Jak masz najnowszy vBIOS, aktualne sterowniki, system w UEFI - a sprzęt dalej nie działa tak jak trzeba - po prostu go zareklamuj.
Niestety, na te "ciekawe wirusowe czasy", w których teraz jesteśmy nic nie jestem w stanie poradzić, będzie trzeba się ponudzić jakiś czas jak kartę zareklamujesz. :-)
Temat zamykam, skoro został wyczerpany.
Dzięki wszystkim za pomoc,
pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland