Autor Wątek: płyta główna MSI X570 A-Pro i wiatraki  (Przeczytany 763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

napoleon6665

• Szeregowiec
  • *
  • :
płyta główna MSI X570 A-Pro i wiatraki
« dnia: 28 Marzec 2020, 15:29:21 »

Dzień dobry wszystkim czytającym forum. Kupiłem dodatkowe dwa wiatraki do obudowy SilentiumPC Regnum RG4T  . Po zamontowaniu i podpięciu do płyty  X570 A-Pro w gniazda SYS_FAN 1-2 lub 3-4, wiatraki nie startują. W BIOS są nieaktywne. Z jednym jest tak samo. Zrobiłem update BIOS do najnowszego ale to też nic nie zmienia. Zrobiłem czyszczenie BIOS i nic. Szukam i szukam i na nic wpaść nie mogę więcej.... jakieś pomysły?

napoleon6665

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: płyta główna MSI X570 A-Pro i wiatraki
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marzec 2020, 19:33:49 »

Dzień dobry wszystkim czytającym forum. Kupiłem dodatkowe dwa wiatraki do obudowy SilentiumPC Regnum RG4T  . Po zamontowaniu i podpięciu do płyty  X570 A-Pro w gniazda SYS_FAN 1-2 lub 3-4, wiatraki nie startują. W BIOS są nieaktywne. Z jednym jest tak samo. Zrobiłem update BIOS do najnowszego ale to też nic nie zmienia. Zrobiłem czyszczenie BIOS i nic. Szukam i szukam i na nic wpaść nie mogę więcej.... jakieś pomysły?

dodam że wiatraki Arcitic F14, 3 pinowe, ponoć są kompatybilne.

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec 2020, 10:29:00 »

Instrukcja obsługi, strona nr 33 https://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/E7C37v3.1.pdf
"Select PWM mode or DC mode"
Robisz to w Bios, tam gdzie ustawiasz obroty wentylatorów.
Ustaw na "DC MODE".

napoleon6665

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec 2020, 13:40:01 »

robiłem i tak i tak i nic.....

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marzec 2020, 20:52:22 »

robiłem i tak i tak i nic.....

Witaj. Gdy używamy wiatraków 3 pinowych to płyta główna nie steruje ich prędkościami. Do sterowania prędkością wiatraka musisz użyć wersji 4 pin takiej samej jak do procesora. Ta 4 żyła służy właśnie do regulacji prędkości obrotowej wiatraka.

napoleon6665

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marzec 2020, 21:14:08 »

nie chcę nimi sterować, one w ogóle nie działają, nie ruszają..... może płyta na tych sys fanach jest uszkodzona?? sam już nie wiem.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Marzec 2020, 11:10:14 »

Hej,
Nie masz innych wiatraków, żeby sprawdzić czy płyta w ogóle działa poprawnie? Bo jeśli nie - to zostaje reklamacja w sklepie. Sprawdzić możesz też wiatraki w jakimś innym systemie. Tak zdalnie to możemy się bawić w zgadywanki. :-)

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

napoleon6665

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marzec 2020, 12:03:14 »

mam działające wiatraki te z obudowy ale one są podpięte przez SATA. Chciałem dodać dwa wiatraki na górę i podłączyć pod któryś z wolnych czterech sys fanów. W podglądzie płyty w BIOS, każdy sys fan jest nieaktywny....

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marzec 2020, 13:44:04 »

nie chcę nimi sterować, one w ogóle nie działają, nie ruszają..... może płyta na tych sys fanach jest uszkodzona?? sam już nie wiem.
A nie trzeba tam w biosie zaznaczyć "ptaszka" by się wentylatory uaktywniły?
Zobacz filmik poniżej. Wentyle powinny ruszyć nawet na baterii 6V lub jakimś zasilaczu (zastępczym)
Sprawdź miernikiem, czy napięcie leci z płyty głównej, lub jak MSI FAE sugeruje, serwis.

Witaj. Gdy używamy wiatraków 3 pinowych to płyta główna nie steruje ich prędkościami. Do sterowania prędkością wiatraka musisz użyć wersji 4 pin takiej samej jak do procesora. Ta 4 żyła służy właśnie do regulacji prędkości obrotowej wiatraka.
Nieprawda, właśnie po to jest ustawienie w BIOS (pwm/dc)
3 pinowe wentylatory są sterowane za pomocą zmiany napięcia i temperatury pobieranej z procka lub czipsetu, można sobie ustawić krzywą pracy wentylatorów tak samo jak z PWM.  https://www.laptopshop.pl/Wybor-wentylator-2-3-4-PIN-cabout-pol-55.html
Tu masz mój filmik.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec 2020, 13:54:34 wysłana przez pit_1975 »

napoleon6665

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Marzec 2020, 15:33:25 »

te ustawienia próbowałem ale one są martwe. W podglądzie płyty, wszystkie sys fany, nawet te w których są fizycznie wpięte wiatraki są disconnected. Wiatraki mają dwa kable, jden to złącze 3 pin a drugi to taki dzyndzel, ponoć czujnik temperatury. Gdzieś wyczytałem, że one startują jak jest temperatura w obudowie powyżej 35 stopni, może to prawda.....

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Marzec 2020, 17:26:06 »

No to ogrzej ten czujnik w dłoni i chuchaj na niego, lub zapalniczką ogrzej ( z daleka, nie podpal go :) )