Autor Wątek: Turbo Boost - I5 6400 i najwyższe mnożniki nieaktywne  (Przeczytany 876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krawiec0427

• Szeregowiec
  • *
  • :
  • One final fight, for this tonight! Let's play then
Turbo Boost - I5 6400 i najwyższe mnożniki nieaktywne
« dnia: 10 Marzec 2020, 18:13:50 »

Witam serdecznie!

Posiadam desktop z serii Nightblade X2B, mój model wyposażony jest w procesor jak w temacie.
Zakupu dokonałem bodajże równo trzy lata temu, komputerek nadal daje mi dużo radochy, i zachowam go, mimo tego że planuję niedługo przesiadkę.
Ale do sedna; właśnie że jeszcze chwilę mi posłuży jako główny oręż w gierkach i nauce (z grafiką też daje maluch radę  :P), to z tego właśnie faktu tu jestem. Mianowicie, chodził sobie procek, dobijał do 3.30GHz na zegarach, co mnie cieszyło, ale ostatnio zauważyłem mały spadek wydajności. Odpaliłem HWMonitor (gdzie zaglądam rzadko, bo non-K procesor :v ), no i patrzę, zegary góra 3.09GHz. Myślę sobie, hm, obciążę go hehe, to pokaże swoją moc na wykazach. Uczyniłem to, ale max nadal pokazywało to samo. Pobrałem XTU, ku mojemu zdziwieniu, pokazywał że Turbo Boost jest wylączony, no ok. W kilku innych miejscach patrzyłem, i rdzenie procka nie wchodzą na 33 mnożnik.
Bardzo bym prosił o pomoc w znalezieniu oraz rozwiązaniu problemu.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2020, 18:22:17 wysłana przez krawiec0427 »
Pozdrawiam
XxXSkylerXxX

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Turbo Boost - I5 6400 i najwyższe mnożniki nieaktywne
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Marzec 2020, 19:29:22 »

Witam

3.3GHz to max turbo, na jednym rdzeniu. On nigdy 3.3GHz na wszystkich rdzeniach nie dobije. I dość typowe zegary to 200-400MHz mniej od tego na co zezwala max turbo przy procesorach innych niż K.
"Up to 3.30GHz"
Max turbo frequency is the maximum single core frequency at which the processor is capable of operating using Intel® Turbo Boost Technology and, if present, Intel® Thermal Velocity Boost. Frequency is typically measured in gigahertz (GHz), or billion cycles per second.
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/88185/intel-core-i5-6400-processor-6m-cache-up-to-3-30-ghz.html

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

krawiec0427

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Marzec 2020, 19:57:27 »

Witam

3.3GHz to max turbo, na jednym rdzeniu. On nigdy 3.3GHz na wszystkich rdzeniach nie dobije. I dość typowe zegary to 200-400MHz mniej od tego na co zezwala max turbo przy procesorach innych niż K.
"Up to 3.30GHz"https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/88185/intel-core-i5-6400-processor-6m-cache-up-to-3-30-ghz.html

Dziękuję za odpowiedź.
Zgadza się, 3.3Ghz osiąga tylko na pierwszym, przynajmniej powinien, natomiast w programach widzę wyraźnie, że jest to 31 dla wszyzstkich rdzeni mnożnik, a i taktowanie na wszyztkich max to 3095Mhz.
Wiem że nie lata cały czas na turbo, ale będąc tak obciążonym, mnożnik pokazywał 31, a nie 33 dla 1, 32 dla 2 oraz 3, i 31 dla 4.
Jakiś czas temu ustawiłem go na stałe 3.27Ghz, chodził tak przez pewien czas, ale chłodzenie non-stop hałasowało.
W każdym razie, tak jak mówię, programy wcześniej pokazywały, to na co sobie pozwalał, teraz, na wszystkich rdzeniach, mnożniki (bo wiadomo, BLCK stoi), dobijają do 31, i już dalej nie idą, nawet na 1, który fachowo powinienem określać "0".
Pozdrawiam
XxXSkylerXxX

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marzec 2020, 21:03:58 »

Za to odpowiedzialny jest Intel ME. Kilka lat temu na i5 (non K) mogłem ustawić wszystkie rdzenie na, tam chyba było 4.4GHz turbo, a po aktualizacji Intel ME mogłem tak zrobić na tylko 1 rdzeniu a reszta około 200-300MHz niżej. To też zależy od programu, rodzaju obciążenia itd jak to turbo będzie działać.
Tak czy inaczej, 100-200MHz przy takim procesorze nie zrobi Ci zbytnio różnicy w grach. 4C/4T nie jest aż tak źle, w większości gier wystarczy do przyjemnej rozgrywki. A kiedyś, przy nowym PC pomyśl nie tylko o procesorze z hyperthreading (np 6C/12T) ale i o możliwości podkręcania.

krawiec0427

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Marzec 2020, 17:10:09 »

Dzięki serdeczne, już wszystko rozumiem.
Z tego co mówisz, winę ponosi tutaj sam Intel z aktualizacjami, a co do tych 200MHz, to kilka klatek więcej wcześniej, dawało mi jednak troszkę będąc szczerym ;P

A przy okazji składania nowego kompa, teraz gdy mam już dużo większe pojęcie, zdecyduję się na i7 pewnie jakąś z K rzecz jasna. W każdym razie dziękuję za odwiedź, która co prawda dała mi do zrozumienia ze nic z tym nie zrobię przez te nowsze sterowniki, aczkolwiek już wiem że nie mam co się martwić.

Chociaż, będąć szczerym, przy stress testach pierwszy rdzeń powinien wchodzić na 33 mnożnik  :o ???
Pozdrawiam
XxXSkylerXxX

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marzec 2020, 19:17:19 »

Chociaż, będąć szczerym, przy stress testach pierwszy rdzeń powinien wchodzić na 33 mnożnik  :o ???
Mylne pojęcie :)

To też zależy od programu, rodzaju obciążenia itd jak to turbo będzie działać.

krawiec0427

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Marzec 2020, 20:22:20 »

Dobra, no już nie wiem..
Ustawiłem by miał 100% mocy, wszystko cały czas stoi na stałym 3.09Ghz i tyle.. może moje zabawy zrobiły coś z tym prockiem, może to przez sterowniki Intelowskie, ale, jeśli ktoś z dużym doświadczeniem (wnioskuję po randze)mi to mówi, to zostaje mi jedynie podziękować za próbę pomocy oraz za wyjaśnienie. Pozdrawiam
Pozdrawiam
XxXSkylerXxX

krawiec0427

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marzec 2020, 20:29:09 »

Z resztą wystarczy kliknąć na tabliczkę, pod moim podpisem na spodzie komentarza, to widać tam żewcale nie doskakuje na fulla, a wynik był robiony na kilku stress testach i nigdy nie zawitało x33... ale.. jeśli naprawdę nic z tym nie idzie zrobić, to rozumiem, szkoda, ale przyjmuję do wiadomości i dziękuję ponownie.
Pozdrawiam
XxXSkylerXxX

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Marzec 2020, 22:15:32 »

Ustawiłem by miał 100% mocy, wszystko cały czas stoi na stałym 3.09Ghz i tyle

Dlatego stoi bo wszystkie rdzenie masz aktywne. Dla tego procesora przy aktywnych 4 rdzeniach prędkość bazowa + 400 Mhz dla 3 aktywnych + 500 Mhz dla dwóch i jednego + 600 Mhz. W zaawansowanych opcjach rozruchu Windowsa jeśli zaznaczysz żeby on wykorzystywał tylko jeden lub dwa rdzenie to wtedy powinien działać z pełną prędkością Turbo ale będzie to tylko jeden lub dwa rdzenie a reszta wyłączona..
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2020, 22:17:57 wysłana przez keiytom »

krawiec0427

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marzec 2020, 19:50:33 »

Nie wiem jak to zatem rozwiązać... ale dobra, dziękuję za odpowiedzi, do zamknięcia.
Pozdrawiam
XxXSkylerXxX

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marzec 2020, 20:22:09 »

Nie ma rozwiązania, taki Intel :)
Zamykam.