Autor Wątek: GTX 1660 Ti Gaming X to grzałka  (Przeczytany 573 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dwodnicki

• Szeregowiec
  • *
  • :
GTX 1660 Ti Gaming X to grzałka
« dnia: 05 Marzec 2020, 08:37:05 »

Hej

Piszę bo mam problem z kartą. Zaczęła się mocno grzać, gdzie wcześniej nie było takich temperatur, tam gdzie gra cisnęła po GPU to było te 70-72C. Karta reklamuje się jako:

"Siódma generacja słynnego systemu chłodzenia MSI TWIN FROZR to najbardziej zaawansowana technologia zapewniająca najwyższą wydajność chłodzenia. System wyposażony jest w nowe wentylatory TORX 3.0, które współpracują z przełomowymi rozwiązaniami aerodynamicznymi. Dzięki temu uzyskano stabilne i ciche działanie systemu przy zachowaniu niskiej temperatury pracy."

Jak widać nie prawdziwa informacja.

Niestety, ale karta nie ma roku czasu, a dobija do 80C, wentylatory na karcie ok 70% obrotów, a temperatura ani nie drgnie w dół. Testowane przy otwartej budzie, wentylatory(jest ich 5) w budzie na max obrotach, w tym posiadam 2x 140mm BQ Pure Wings HS 1600rpm na przodzie odpalone maxa, więc przewiew jest jak i głośność robi swoje. Karta na różne warunki nic sobie nie robi, temperatury są kosmiczne jak na taką jakość karty, to przecież nie jest referent. Znajomy zrobił testy na swojej 1 wentylatorowej karcie tzw ITX i tam miał okolice 70C, więc widać, że karta coś nie teges. Blokowałem fps, ale karta dalej trzyma wysoką temperaturę, chłodzenie się kręci, a temperatura prawie nie drgnie.
Karta na stock, nic nie ruszane.

Zestaw screenów:
https://imgur.com/a/Dv1Wdqc

https://imgur.com/a/9jMk3ue

To są tylko przykłady, bo strach cokolwiek odpalić. Zareklamować karty nie mogę, bo sklep przestał istnieć, zero odzewu, kontaktu, a MSI nic z tym nie zrobi, tzn nie pomoże, zostałem na lodzie.
Teraz wiem, żeby unikać MSI jak ognia.

Pozdro

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: GTX 1660 Ti Gaming X to grzałka
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Marzec 2020, 19:22:17 »

Witam

Od początku:
Kto Ci powiedział że MSI nie przyjmie karty w przypadku gdy upadł sklep?
Na jakiej podstawie twierdzisz że info dotyczące chłodzenia jest nieprawdziwe? Pasty wysychają, normalna sprawa. Wystarczy świeżą nałożyć i po problemie. Chłodzenia w kartach Gaming są jednymi z najlepszych na rynku.

Pomijam też fakt, że 80C nie kwalifikuje się pod gwarancję, istniejący sklep by dyskutował że szkoda na to czasu. Te karty docelowo mają temperaturę 82C jeżeli dobrze pamiętam. Jak dobije do 82C, wtedy wentylatory wskoczą na 100%. A underclocking nastąpi przy około 95C, czyli masz spory zapas. Myślę że jutro MSI FAE się odezwie jak to wygląda z perspektywy MSI.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

dwodnicki

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marzec 2020, 20:51:09 »

Sorka za zły dział, nie zauważyłem, dopiero po napisaniu...  ::)

Pisałem do MSI, dostałem maila, że MSI przyjmuje tylko za pośrednictwem sklepu/dystrybutora i nic więcej nie może zrobić.

Odnośnie karty, wygląda jakby może być problem z pastą, ale karta ma dopiero rok czasu, chyba za szybko by pasta straciła swoje właściwości. Może być problem z samym chłodzeniem, np heatpipe z nim może być problem. Chłodzenie może nie przylegać i przez to obojętnie jakie obroty na karcie i tak temperatura nie zostaje zbijana, tylko wzrasta i trzyma się 80C, dłużej nie testuję, bo raczej nie są to normalne temperatury.

Aktualnie przy zbiciu do 80% TDP, temperatura też jest wysoka, nawet wywala sterownik ekranu, możliwe, że za niska moc i grafę wywaliło. Zostawienie grafiki na stocku bez obniżania TDP, jest ryzykowne według mnie, temperatura jest dosyć wysoka, jak ITX z 1 wentylatorem ma lepsze temperatury... Tutaj jest coś ewidentnie nie tak z chłodzeniem, które nie zbija temperatury.
Nawet jakbym miał ustawić własną krzywą to i tak nic nie da, bo temperatura ani nie spadnie/nie drgnie.

Miałem Xeona z s1155, który miał gluta, i na boxie się grzał, zainstalowanie Fortisa dużo pomogło, temperatura mimo tego gluta spadła, tutaj wraz ze wzrostem obrotów chłodzenia temperatura nie reaguje pozytywnie, a cały czas trzyma dosyć wysoką wartość jak na nie referenta i prawidłowo działającą grafikę.

Więc próbuję uzyskać pomoc, bo wiem, że tak nie powinna działać owa karta, a przytoczyłem ten opis by pokazać, że takie temperatury są nie na miejscu, szczególnie jak karta jest dosyć "młoda", a nie gram 24h, nie kopała, nie cisnąłem jej nawet, nie podkręcałem, bo jej moc mi starcza. Większości gram ok 70fps, bo mam freesync w tym przedziale do 75fps. Tylko multi jak BF5 grałem ponad 120fps, czy coś okolice i nie było problemów, a teraz coś grafice odbiło, że tak nazwę. Obudowa otwierana, też nie daje rezultatu i temperatura nie spada.
Przeglądałem stare screeny z gier, i w takim BF5 przy 67C 49% obrotów chłodzenia, 100fps, np Far Cry5  69C przy 53% z 73fps zablokowane. Wiedźmin 3 w lesie przy 72fps  70C 52% obroty z 1935mhz GPU 100% użycia i TDP.  To wszystko wydawało się ok i nie miałem żadnych problemów, byłem zadowolony, ale teraz z takimi temperaturami, karta pokazuje, że coś jest nie tak, rozumiem, że jedna gra ciśnie mocniej po GPU, inna procesorowa jak BF5, Assassiny od Ubi, to grafa jest mniej utylizowana, ale to nie ma znaczenia, nawet Grim Dawn, gra hack slash z rzutem izometrycznym, nie obciąża jakoś sprzętu i nie ma dużych wymagań, a tu też temperatura jest spora.

Pozdro
Daniel

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Marzec 2020, 22:12:17 »

Nie takie rzeczy widziałem z pastą. Zależy co nałożyli w fabryce, czasami nałożą dobrą pastę która trzyma swoje właściwości 3-4 lata, a częściej że po roku już jest sucha.

Jeszcze jest jedna możliwość, to że przez ten okres karta odrobinę się wygięła lub śrubki się magicznie poluzowały, i chłodzenie nie przylega w 100% do procesora graficznego. Spróbuj na przykład odpalić FurMark, poobserwuj temperatury (nawet 95C nie zabije karty), a następnie delikatnie ściśnij kartę w miejscu gdzie chłodzenie ma kontakt z grafiką i tak przytrzymaj pół minuty, i zaobserwuj czy temperatura spadła. Może wystarczy delikatnie dokręcić śrubki (pomijając tą z plombą).

To domyślna wiadomość MSI że trzeba kontaktować się ze sklepem/dystrybutorem. Nie wiem kto tam jest dystrybutorem w Polsce, ale na pewno MSI udzieli odpowiedzi jak się z nim skontaktować. Jak im dobrze wyjaśnisz sytuację to się Tobą zajmą.

Jeżeli karta jest sprawna, to osobiście bym po prostu wymienił pastę na np Arctic MX4 i po kłopocie. U mnie w sumie żaden sprzęt nie jest na gwarancji dłużej jak tydzień. Tyle że taki zabieg unieważnia gwarancję, w Polsce... Z góry uprzedzam, to zasada dystrybutora, a nie MSI (chyba że coś się zmieniło, to MSI FAE mnie poprawi :) )

dwodnicki

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marzec 2020, 22:35:12 »

Racja, to była domyślna wiadomość, wyglądało to na kopiuj wklej, ale tuż pod nią było dodatkowe zdanie. Od początku- opisałem problem, wysłałem informacje MSI na info.pl, oni wysłali mnie bym opisał problem i poprosił o dalsze kroki na serwis, co też uczyniłem, ale tam oprócz regułki o której jest mowa, i tym co zostało dopisane, nic więcej nie zostało mi udzielone.

Mam płytę od MSI b450 Gaming Plus, kupioną na premierę wraz z Ryśkiem 3600, i jak inni mieli problemy tak u mnie jak makiem zasiał, nie miałem, poza Nahimic, który sprawiał problemy, i tym, że firma gdzie kupiłem zapomniała wgrać bios i musiałem sam to zrobić. Dlatego kupno drugiego sprzętu od MSI wchodziło w grę, ale niestety przytrafił się problem, i aktualnie przy takim obrocie sprawy nie jestem zadowolony z tejże karty.
Co do wygięcia, to nie zauważyłem, miałem ją dziś w łapach, bo chciałem ją przedmuchać, ale okazało się, że jest czysta.

Co do ingerencji, to ja nie mam szczęścia do sprzętu i dopóki jest gwarancja to nie ruszam. Chyba, że można coś zrobić bez ingerencji, naruszenia "umowy" tu mowa o plombie. Kiedyś za dziecka, miałem kompa składaka z plombą, to nawet nie mogłem dołożyć dysku, przeczyścić kompa itd.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Marzec 2020, 07:27:42 »

Z Nahimic wiecznie problemy, to jest coś z czym MSI dało ciała. Jak działa to jest nawet ładny dźwięk, ale najpierw doprowadź by to działało :)
Ingerencja... 3 śrubki masz bez plomby, możesz delikatnie dokręcić. I jak wspomniałem, możesz spróbować docisnąć chłodzenie.

dwodnicki

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marzec 2020, 08:04:11 »

Z Nahimic był problem taki, że nagrywanie czegokolwiek było bez dźwięku, ponieważ Nahimic był jakby- nie wiem jak to nazwać, jest tym nadrzędnym "urządzeniem" i gdy miałem Nahimic off, to wszystko ok. Czasem w normalnym użytkowaniu też miewałem z nim problem. A tu już nie chodzi o jakość, a o taki ala wzmacniacz, mam obustronnie uszkodzony nerw słuchowy, 70%, i z Nahimic było dużo głośniej i fajnie, sam Realtek to padaka, jest za cicho. Teraz mam Xonara DGX. Nie chodzi o samą jakość dźwięku, bo ja i tak nie odróżnię.
Powiem, że wybór płyty padł na Gaming Plus a nie np Tomahawk, bo miało Nahimic, ale niestety jednak musiałem skorzystać z Xonara.

Co do tych 3 śrubek, to już to sprawdzałem, jak mi poradzili z forum, bo tam się też odezwałem prosząc o pomoc, bo coś jest nie tak z kartą. Sprawdziłem śrubki, lekko tylko mogłem je ruszyć, nie cisnąłem więcej by nie z gwintować. Pierwsze kilka minut po uruchomieniu kompa myślałem, że się poprawiło, temp była 74C, a nie jak wcześniej od razu wyższa w kilka chwil po uruchomieniu.
Ale po kolejnych minutach temperatura zaś jest wysoka, tzn wróciła do poziomu o jakich piszę i podałem screeny.

Aktualnie użytkuję grafę na TDP 80% i 60fps zablokowane, tak, żeby te 72-74C miała max, ale raz mi wywaliło sterownik ekranu, nie wiem czy nie za niskie TDP, tzn niskie w zakresie obciążenia dosyć mocnego na GPU.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Marzec 2020, 09:05:27 »

Hej,
Temperatury, o których pisałeś nadal są dalekie od maksymalnych dla tego chipu graficznego.
W tym momencie zbieramy dane, wysłaliśmy vBIOS do przetestowania. Jeśli to nie pomoże - będziemy przekierowywać sprawę na serwis komponentów. To nie tak, że "zostałeś na lodzie". Sytuacja, gdy sklep zbankrutował jest rzadka i wymaga podejścia indywidualnego do każdego z przypadków.

pozdrawiam,
pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

dwodnicki

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Marzec 2020, 09:48:47 »

Za aktualizowałem do najnowszego biosu jak zostałem o to poproszony, chciałem zauważyć, że odkąd mam kartę z nią wszystko było w porządku, od niedawna, dopiero zaczęły mnie interesować te temperatury, bo wcześniej takich nie miałem, rozumiem, że mogłem mieć w ekstremalnych warunkach growych, bo nie wypiekam kart w Furmarku itp, jak nawet te 74C, bo są różne warunki, ale nie w granicy 80C i czy otwarta obudowa, czy wentylatory na maksymalnych obrotach, czy blokowanie FPS a temperatura jest jaka jest, nie spada. Jedynie co obniża temperaturę karty to ustawienie TDP w okolicach 80-85%, wtedy mam ok 72C maksymalnie, tak wczoraj grałem w Division 2, przy zablokowanym 60fps, nawet wywaliło mi sterownik, więc podwyższyłem do 83% TDP, może zegar wskoczył za wysoki?!

Aktualnie Division 2 ma przegląd serwera, serwery są wyłączone, więc nie mogę sprawdzić jak tam to się ma.
Ale odpaliłem najnowszego Shadow of the Tomb Raider.
Wpierw odpaliłem bez używania MSI Command Center, którego używam do zwiększania prędkości wentylatorów na obudowie, temperatury przy odblokowanym FPS oscylowały maks 76C.
Z załączonym MCC i uruchomieniu manualnie wszystkich moich wentylatorów w obudowie na 100%, temperatura się nie poprawia.
Zablokowanie na 70fps bo tak większość czasu gram, bo mam FreeSync w przedziale 40-75(jedynie z odblokowanym FPS 120+ grywałem w multi strzelanki typu Battlefield 1/ czy 5), to temperatura też wiele się nie poprawiła skakało między 74-75C, wentylatory chłodzenia grafiki działały w okolicy 70%- 2358rpm.

Karta mi pasuje, wydajność na moje potrzeby jest mega, wszystko do pewnego czasu przebiegało ok, w porządku, nie zanosiło się, że będę musiał, że tak nazwę męczyć MSI o pomoc w tym przypadku.

Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Marzec 2020, 07:28:36 »

Hej,
Według informacji, które są dla nas dostępne - sprzęt zostanie wzięty na sprawdzenie przez serwis.
Zamykam wątek, jako że znalazł swoje pozytywne rozwiązanie poprzez kontakt z innym kanałem pomocy.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland