Autor Wątek: Płyta MSI B450-A Pro MAX - duży problem z BIOS  (Przeczytany 792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

konraf

• Szeregowiec
  • *
  • :
Płyta MSI B450-A Pro MAX - duży problem z BIOS
« dnia: 02 Marzec 2020, 20:13:18 »

Cześć

Złożyłem dzisiaj komputer na nowej płycie MSI B450-A Pro Max z Ryzen 3 1200.
Wszystko poszło ok, zainstalowałem Windows 10, słowem wszystko pięknie ale kurde pokusiło mnie, żeby zaktualizować BIOS. Ściągnąłem najnowszy M.50 ze strony MSI, wrzuciłem na pendrive, wszedłem do BIOS i przez M-Flash zrobiłem update. Pasek postępu poszedł do końca, komputer się zrestartował i na tym koniec. Monitor się nie włącza, wiatrak na procesorze działa, wiatraki obudowy chodzą, wiatrak na grafice chodzi ale pali się biała dioda CPU.
Próbuję właśnie wrzucić stary BIOS poprzez guzik z tyłu płyty ale robi sie to już ze 30 minut i nie wiem, co teraz?
Bardzo proszę o wparcie.

Pozdrawiam
Bartek

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: Płyta MSI B450-A Pro MAX - duży problem z BIOS
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marzec 2020, 06:37:15 »

Hej,
Jak nie możesz odzyskać BIOSu poprzez flashback i sprzęt na minimalnej konfiguracji (1 kostka RAMu, brak peryferiów) oraz po resecie CMOSu się nie odpala to zostaje Ci reklamacja w sklepie.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

konraf

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marzec 2020, 07:31:31 »

Czyli na minimum to co mogę mieć? Odłączyć procesor, kartę graficzną, dysk SSD, tak?
Zostawić sam RAM?
Zastanawia mnie, co poszło nie tak? Komp pracował poprawnie. Flash nie robiony spod Windowsa tym narzędziem do Live Update, bo z tym wiem, że mogą być problemy. Pasek aktualizacji poszedł do końca...i kiszka.

Reklamacja w sklepie, czytałem, że w przypadku takich awarii (podczas aktualizacji BIOS) reklamacja/gwarancja nie jest uwzględniana, co też mnie dziwi, bo przecież nie robiłem nic niedozwolonego. Po prostu chciałem mieć aktualny system.

Pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marzec 2020, 21:36:18 »

Minimalna konfiguracja: procesor, zasilacz, 1 kość RAM, karta graficzna i oczywiście monitor. Wszystkie urządzenia PCIe (np kontroler RAID, czy karta Wifi), USB itd itd odłączone.
Sklep nie ma co dyskutować na temat reklamacji. Jeżeli sposób producenta zawiódł, to mają obowiązek to uwzględnić. A jak nie, to zawsze możesz zgłosić to bezpośrednio do MSI a oni już się tym zajmą.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marzec 2020, 06:41:21 »

Hej,
Sprzęt reklamuj koniecznie do sklepu. Nie funkcjonuje poprawnie, nie włącza się prawidłowo - zatem powinni przyjąć.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

konraf

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marzec 2020, 20:36:06 »

Panowie, dziękuję za wsparcie. Problem na szczęście udało się rozwiązać. Winny okazał się pendrive. Teoretycznie sprawny, używam go na codzień.
Po kilku nieudanych próbach, wrzuciłem BIOS na inną sztukę pendrive-a, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją płyty (dzięki MSI za ten guzik do flashowania BIOS; obok opcji dual BIOS to chyba najlepsza opcja w takich właśnie przypadkach, gdy coś pójdzie nie tak) i poszło od ręki.

P.S.
Natomiast nie chcąc już zaśmiecać forum, zapytam tu o pamięci na tej płycie. Mam Adata XPG Gammix D30 Red DDR4 8GB 3200 (na razie jedna kość ale docelowo będzie druga). BIOS domyślnie ustawia pamięć na 2666. Gdy ręcznie ustawiam na np. 2993 (bez używania XMP) to maksymalnie rozpędza się wentylator na procesorze (na razie chłodzenie boxowe). Wentylator ustawiony w tryb Auto.
Gdy zjadę na te domyślne 2666, wentylator znacząco schodzi z obrotów. Dlaczego tak się dzieje?

Pytanie drugie, na filmach na YT pokazujących BIOS tej płyty widzę, że ludzie mają BIOS w odcieniach czerwieni. U mnie jest czarno-biały (zielone kolory mają tylko niektóre opcje i niektóre menu).

Pozdrawiam

Bartek

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Marzec 2020, 22:20:29 »

Kopnięty pendrive, bywa i tak :)

Odnośnie RAM:
Najlepiej kupować fabrycznie dopasowane zestawy, tzn 2*x GB lub 4*x GB. Kupowanie pojedynczych kości może spowodować drobne problemy ze stabilnością. Tu akurat wyjaśnia się czemu kupno jednego zestawu 2*8GB kosztuje więcej niż kupno 2 kości osobno po 8GB.

Już nie pamiętam czemu wentylator świruje przy większych częstotliwościach, gdzieś czytałem i wyleciało z głowy; może MSI FAE ma coś pod ręką by to wytłumaczyć.
Próbowałeś po prostu włączyć A-XMP?

YT: czerwone odcienie są zarezerwowane dla płyt z serii Gaming. Ty masz z serii, nazwijmy to podstawowej, bez wodotrysków i innych dodatków.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.