Autor Wątek: Pytanie o nowy bios dla RX 5500 XT MECH 4G OC  (Przeczytany 1184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

m3ccaryn

• Szeregowiec
  • *
  • :
Pytanie o nowy bios dla RX 5500 XT MECH 4G OC
« dnia: 29 Luty 2020, 15:51:41 »

Witam forumowiczów.

S/N V382-19SB
BIOS https://drive.google.com/open?id=19hVQ31gjC-Tc-O0iTBZXZ_b7cE8Zvsr0

Bardzo bym prosił o sprawdzenie, czy jest nowy bios. Na aktualnym wentylatory w spoczynku pracują z prędkością 1300RPM - na funkcję STOP FAN nie liczyłem kupując kartę z budżetowej linii MECH, ale chyba wystarczyłoby tu jakieś 800-1000RPM? Oprócz tego nie ma możliwości zmiany krzywej wentylatorów - jakakolwiek ingerencja w te parametry z pomocą MSI afterburnera (ostatnia stabilna, najnowsza beta) powoduje, iż wentylatory blokują się na 52%, co przekłada się na 1700RPM. Podejrzewam, że to jakiś błąd biosu.

Jeśli nowszej wersji vBIOS by nie było, albo by nie zmieniała nic w zachowaniu wentylatorów - warto z takim problemem uderzyć do supportu?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Pytanie o nowy bios dla RX 5500 XT MECH 4G OC
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Marzec 2020, 12:51:38 »

Witam

Chwilowo nie mam jak sprawdzić wersji vBIOS, MSI od kilku tygodni nie zaktualizowało ftp...
Poprosiłem kogo trzeba o zaktualizowanie, i wtedy sprawdzę.
Odnośnie prędkości wentylatorów w spoczynku, niżej raczej nie będzie. Jest to dość nisko budżetowa karta, więc i tańsze wentylatory zostały zamontowane. Gdyby się dało, to na pewno by dali niżej (chyba że rzeczywiście jest to poprawione w nowszym vBIOS).

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

m3ccaryn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Marzec 2020, 13:50:03 »

MSi chwali się, że to wentylatory TORX 3.0, łączone są za pomocą 4pinowej/żyłowej wtyczki - uważam, że regulacja powinna normalnie działać, a tu z krzywą nie da zrobić się nic. Wattman, Afterburner, OverDriveNTool żaden soft (ale nigdy razem, próbowałem też DDU wywalić wszystko i sterować samym sterownikiem - bez zmian) nie jest w stanie zmodyfikować działania krzywej wentylatorów. Albo ktoś tu zablokował sterowanie wentylatorami w biosie, by specjalnie wypozycjonować produkt niżej, albo wkradł się błąd i trzeba zgłosić do supportu.

Dziękuję za odzew i czekam na jakieś informacje.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Marzec 2020, 16:39:51 »

Wentylatory są jakie są, ale wydaje mi się że to ma bardziej związek z kontrolerem na karcie. Może i rzeczywiście vBIOS. Jak coś się dowiem to dam znać.
Próbowałeś różnych wersji sterowników AMD? Z tego co wiem to potrafią być bardzo... uparte.

m3ccaryn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Marzec 2020, 17:30:14 »

Sterowniki dla NAVI obrosły nielichą legendą, niestety w pejoratywnym tego słowa znaczeniu. W moim przypadku problemów nie sprawiają. Ale tak, sprawdziłem dwie wersje, 20.1.3 WQHL i najnowsze bety 20.2.2.

Ogólnie te wentylatory to drobnostka, chciałbym lekko krzywą pod siebie zmodyfikować. Ze wszystkich funkcji akurat ta musiała zawieść :P

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Marzec 2020, 19:29:27 »

Używasz najnowszej wersji. Wszystkie 5500XT Mech (różne partie) używają tych samych ustawień wentylatorów:
3. Fan max. 3200rpm/100% duty
4. Fan min. 25% duty

Bardziej bym więc stawiał na problem z oprogramowaniem.

m3ccaryn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marzec 2020, 18:00:57 »

Te 25% w spoczynku byłoby idealne. Dawałoby to 800rpm. Niestety oryginalna krzywa wygląda tak:

I z jakiegoś powodu karta nie schodzi poniżej 40% (1300rpm). Tak, w spoczynku temperatura rdzenia (oraz HotSpot) schodzą nawet do 25*C.
Z ciekawostek, Wattman nie pozwala obniżyć wentylatora poniżej 35%. MSI afterburner faktycznie pozwala na ustawienie 25% (czyli minimum zapisanego w biosie?). Niestety w obu przypadkach wentylatory wskakują na 52%.

Dziękuję za rozwianie wątpliwości co do biosu.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marzec 2020, 20:38:52 »

Tu bym stawiał na sterowniki. Ostatnio co raz to więcej widzę na temat RX5500. Dość świeży produkt, i te upośledzone sterowniki od AMD, wszystko by się zgadzało.
Wattman też ma chyba większy priorytet od MSI AB.
Poczekaj jeszcze 1-2 aktualizacje od AMD, i jak dalej będzie kicha, to napisz daj znać.