Autor Wątek: Z370. Windows startuje tylko w trybie game boost  (Przeczytany 1245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
Z370. Windows startuje tylko w trybie game boost
« dnia: 24 Luty 2020, 00:02:57 »

Witam mam i5-8600k
RAM: Corsair Venegace Blue Led 3200 cl16 MB: MSI Z370 Gaming M5
GPU: Nvidia RTX 2060 Founders Edition
SSD: Plextor 128GB PX-128M6S
POWER: Be Quiet Dark Power Pro 550W
Monitor: Agon AOC AG272FG4 i dziwny problem ktory opisalem na innym forum - niewiem czy moge podac linka.
Ale rozwiazanie tego problemu jest dziwne poniewaz windows startuje tylko gdy Game boost jest wlaczone. Gdy wylacze ten tryb to przy logowaniu systemu komp sie resetuje.

A problem opisany na innym forum to bylo to ze na 3 wlaczenia kompa z np 15, dioda led pokazuje blad kosci ram i wentylator gpu kreci sie na 100% komp nie startuje. Po ponownym wlaczeniu uruchamia sie normalnie. Tez do konca niewiem czego to wina...

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Z370. Windows startuje tylko w trybie game boost
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Luty 2020, 20:05:06 »

Witam

Wyłącz Gameboost i zresetuj CMOS. Prawdopodobnie jakieś ustawienie nie jest zbyt stabilne i system wywala.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Luty 2020, 22:22:23 »

Zrobiłem reset biosu / CMOS na 3 sposoby i w każdym efekt taki sam. Że na nieustawionym biosie reset windowsa a jak tylko włączę Game boost to system startuje i można pracować/grać

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Luty 2020, 20:48:40 »

Ok. A sprawdź jakie masz ustawienia w Boot Mode. Masz ustawione na UEFI czy  UEFI+Legacy? Wrzuć zrzut ekranu.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Luty 2020, 06:48:33 »

Hej,
Tu wprawdzie fotki zniknęły, ale opis nadal jest w porządku - tak mniej więcej trzeba ustawić w BIOSie, by płyta prawidłowo wspierała Windows w UEFI -https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=14232.0
Zaktualizuj też BIOS.
Strona wsparcia dla płyty z BIOSami: https://pl.msi.com/Motherboard/Z370-GAMING-M5.html
Link do filmu instruktażowego dotyczącego aktualizacji BIOSu: >>KLIK<<
pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Marzec 2020, 05:50:59 »

Okey. a znacie rozwiazanie - przyne problemu ze komp sie wlacza wentylator gpu kreci sie na 100% na plycie glownejnpokazuje blad ram. Zmiana gniazd ram nie pomaga, reset biosu tez nic nie daje. Podswietlenie led gpu nie swieci sie.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Marzec 2020, 06:33:14 »

Hej,
Nie, nie znamy. :-)
Możemy tylko spekulować. Ja obstawiam błąd montażowy (np. źle zamontowany procesor/ubrudzony socket) lub niekompatybilne pamięci. Lista kompatybilności pamięci na stronie wsparcia sprzętu. BIOS w końcu zaktualizowałeś do najnowszej wersji?
pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Marzec 2020, 07:50:22 »

Tak bios aktualny, wszystko bylo okey az nagle znowu sie ten problem pojawil.
Komp spokojnie pracowal akurat stal ~1h wlaczony na przegladarce i wracam a tu jakby po resecie.
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2020, 08:49:02 wysłana przez misio.husarz »

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Marzec 2020, 11:31:04 »

Pozwole sobie zamiescic link do forum gdzie opisalem ten problem, jak nie mozna zamieszczac linkow to przepraszam.
https://forum.pclab.pl/topic/1304379-B%C5%82%C4%85d-Ram-komp-startuje-wiatraki-gpu-100/page__gopid__15814141&#entry15814141

barnamar

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Marzec 2020, 12:37:00 »

Czy instalowałeś/usiłowałeś instalować  aktualizacje Windows 10  February 27, 2020—KB4535996?
- Oczywiście nieoficjalnie - bardzo dużo użytkowników raportuje do MS masywne problemy ze sterownikami, sprzętem i funkcjonowaniem Windows 10! U mnie pierwsza padła klawiatura systemowa,potem grafika,dziś dźwięk! Użytkownik nie ma dostępu do sterowników i ustawień. Z doświadczenia radze nic nie ruszać!!! Usuwanie sterowników kasuje urządzenie z listy rozpoznawanych urządzeń a nowych sterowników Windows NIE POZWALA ZAINSTALOWAĆ! W komentarzu pod artykułem na dobrychprogramach użytkownik opisuje, że  MS nadal "nie widzi" problemu, a support się nie należy bo wszyscy, którzy pobierają aktualizacje inaczej niż automatycznie (nawet przez kliknięcie  "Sprawdź, czy są aktualizacje"!) -traktowani są przez MS jak betatesterzy -robią to na własne ryzyko!
Jeśli MS nie wyda poza programowej łatki, to trzeba będzie czekać aż do kwietniowej aktualizacji zbiorczej!
- Filozofia tej korporacji - klient jest od tego, żeby kupił, potem jego problem.

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Marzec 2020, 13:36:28 »

Czytalem o tej aktualizacji, mam zainstalowanego win10 aktualnego na styczen i aktualizacje wylaczone a czy cos pobralo sie to nie wiem. Wiem ze mimo wylaczonych aktualizacji to pobral sie np nvidia control panel i inne dodatki do kompa.
Wsadzalem kosci ram w inne gniazda i tez kazdo w kazde gniazdo i problem dalej jest, Bez kosci ram taki sam efekt ze wiatraki gpu kreci ma 100% a bios nie startuje. I tak nie wiem co obstawiac czy MB czy ram...  Mam je na gwarancji a tez nie mam skad wziasc innych ddr4 by wykluczyc mb lub ram.
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2020, 13:57:36 wysłana przez misio.husarz »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marzec 2020, 06:36:48 »

Hej,
A próbowałeś po prostu przeinstalować Windowsa od zera?
pozdrawiam,

MSI FAE Poland

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Marzec 2020, 08:03:44 »

Hej,
A próbowałeś po prostu przeinstalować Windowsa od zera?
pozdrawiam,

Hej bios mi nie startuje. Komp sir wlaczy na MB pokazuje blad ddr, wiatraki gpu kreca sie na 100% ( podswietlenie led gpu nie swieci sie a podswietlenie ram swieci sie) Po wyjeciu kosci ram taki sam efekt jak z kosciami, wsadzalem pojedynczo kosci w gniazda i tez taki sam efekt.  Reset biosu cmos nie pomogl.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marzec 2020, 06:49:00 »

Hej,
Wątpię zatem, by aktualizacja systemu coś popsuła, skoro sprzęt się nie włącza. Jak nie włącza się na minimalnej konfiguracji, masz najnowszy BIOS (albo nie możesz się do niego dostać) zostaje reklamacja sprzętu w sklepie, gdzie był zakupiony.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Marzec 2020, 07:08:51 »

Tylko czy to wina MB ?

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Marzec 2020, 08:59:25 »

Hej,
Ciężko powiedzieć, to wszystko co my tu piszemy to spekulacje wynikające z doświadczenia. Żeby mieć pewność musiałbyś podmienić wszystkie komponenty. Sprawdziłeś, czy kostki pamięci są na liście wsparcia dla tej płyty?

pozdrawiam,

MSI FAE Poland

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Marzec 2020, 10:21:49 »

Z tego co znalazlem to polaczenie z370/390 z kosciami corsair jest bardzo dobrym polaczeniem. Konkretnej listy nie znalazlem a jak jakas liste google proponowalo to link odsylal do sterownikow plyty z370

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Marzec 2020, 08:25:33 »

Czsmu nie mozna edytowac postow :(
 Rozlozylem kompa i zlozylem na pająka na stole by wyeliminowac problem np z obudowy(zwarcie itp) i wpinalem wszystko po kolejki. Sama plyta podlaczona do zasilacza i monitowa daje taki sam efekt co z cpu ram gpu ( testowalem tez mb+gpu, mb+cpu, mb+gpu ) Czyli pokazuje blad ram i brak obrazu na monitorze. Brak dzwieku z glosnika MB kod bledy nie zmienia sie, ciagle 00. moze flashback cos da.

Edit: Mysle ze flashback zrobilem, dioda od flashbacka migala wolno potem szybko i znowu wolno, komp sie wylaczyl i sam wlaczyl, blad nie zniknal. Wgrywalem wersje z kwietnia 2019.
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2020, 09:12:12 wysłana przez misio.husarz »

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Marzec 2020, 09:59:23 »

Teraz to juz zupelnie choinka. zasilacz+ mb  + wentylator cpu ( bez dyskow, ram, cpu, gpu itp) wlaczam plyte wyskakuje blad ram i po chswili plyta sama sie wlancza i zaraz wylacza i tak w kollko . Teraz na mysl przychodzi problem z zasilaniem Kondesatory mb sa zasloniete, te co widac sa okey, tak samo w zasilaczu wygladaja dobrze.
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2020, 10:04:48 wysłana przez misio.husarz »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Marzec 2020, 07:24:43 »

Hej,
Konkretna lista pamięci znajduje się na stronie: https://pl.msi.com/Motherboard/support/Z370-GAMING-M5#support-mem-3

MSI FAE Poland

misio.husarz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Marzec 2020, 19:18:08 »

Plyta 7 dni temu zostala wyslana do serwisu z ktorego po 2 ch dniach pojechala do kolejnego. Na stronie msi w zakladce moj sprzet i opcji wymiana / serwis brak info o tym by plyta byla u msi. Zobacze co uda im sie naprawic.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Marzec 2020, 14:23:52 »

Hej,
W przypadku reklamacji płyty głównej, status naprawy możesz ustalić jedynie przez kontakt ze sklepem. Mam nadzieję, że płyta wróci naprawiona.
pozdrawiam,

MSI FAE Poland