Autor Wątek: RX 5700 XT Gaming X - wysoka temp. i hałas  (Przeczytany 827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

michal.p91

• Szeregowiec
  • *
  • :
RX 5700 XT Gaming X - wysoka temp. i hałas
« dnia: 19 Styczeń 2020, 23:23:17 »

Witam serdecznie,

Zakupiłem dwa tygodnie temu kartę graficzną RX 5700 XT Gaming X. Nie jestem niestety zadowolony z niej, spodziewałem się chłodnej i cichej karty. Nie wiem czy to tylko mój egzemplarz, ale karta podczas grania osiąga maksymalne temperatury jak na załączonym screenie z GPU-Z. Martwi mnie temperatura Hotspot. Patrząc na testy kart różnych redakcji, karta powinna notować spokojnie 10-15 stopni niżej. Dodam, że najwięcej na hotspocie widziałem 113 stopni. Dziwi też tak duża różnica pomiędzy temperaturą GPU i GPU Hotspot. Karta pracuje w obudowie Phanteks P400S, natomiast raczej nie ona jest powodem, gdyż zdjęcie panelu bocznego powoduje spadek o 1-2 stopnie, nie więcej. Temperatura otoczenia to 21-23C.

Wysoka temperatura, to nie jedyny problem. Kiedy wentylatory zaczynają wchodzić na poziom 1600 RPM i wyżej, słychać taki pulsacyjny dźwięk, jakby gwizd. Nie jest to jakiś ogromny problem, po prostu irytuje trochę.

Czy ktoś spotkał się z takimi problemami w tym modelu? Karta kwalifikuje się raczej na RMA/zwrot?

Pozdrawiam,
Michał

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: RX 5700 XT Gaming X - wysoka temp. i hałas
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Styczeń 2020, 06:39:11 »

Witam

Z temperaturami różnie bywa, karty różnią się partiami, zależy czy dostali świeżo wyprodukowaną płytę z nową pastą, czy coś co leżało kilka tygodni czy miesięcy w magazynie. Ja tego typu problem miałem jak kupiłem GTX1080 SeaHawk, po nałożeniu świeżej pasty ponad 10C spadło na grafice mimo chłodzenia cieczą. A ostatnio kupiłem RTX2080 super Sea Hawk i działa bez zarzutów, wymiana pasty dała spadek o całe 2C po 40 min testu.

Do 90C można bezpiecznie używać, tyle że wentylatory będą świrować, a z modelu Gaming spodziewałbym się lepszych wyników. Wiadomo, im mniej tym lepiej.

Martwi mnie bardziej temperatura Hotspot. Pierwszy raz o tym słyszę, ale wychodzi na to że nowsze karty AMD mają taki sensor, i jeżeli dobrze rozumiem to hotspot jest bezpośrednim odczytem z chipu graficznego. Nie mam pojęcia czy to się zalicza pod zwrot, może MSI FAE coś powie w tym temacie.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Styczeń 2020, 08:41:00 »

Hej,
Ano jest hotspot i tam są większe temperatury, taka specyfika kart AMD. Możesz do nas napisać na info.pl@msi.com, podesłać swoje testy i temperatury, spróbujemy zweryfikować jaka temperatura była by tu bezpieczna i czy stan obecny nadaje się do reklamacji.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

michal.p91

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Styczeń 2020, 11:30:00 »

Zrobię zatem więcej testów i skontaktuję się. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Styczeń 2020, 19:17:05 »

Dostałem odpowiedź, razem z oficjalną odpowiedzią AMD, że ~110C hotspot to NORMALNE
Paired with this array of sensors is the ability to identify the ‘hotspot’ across the GPU die. Instead of setting a conservative, ‘worst case’ throttling temperature for the entire die, the Radeon RX 5700 series GPUs will continue to opportunistically and aggressively ramp clocks until any one of the many available sensors hits the ‘hotspot’ or ‘Junction’ temperature of 110 degrees Celsius. Operating at up to 110C Junction Temperature during typical gaming usage is expected and within spec. This enables the Radeon RX 5700 series GPUs to offer much higher performance and clocks out of the box, while maintaining acoustic and reliability targets.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Styczeń 2020, 09:36:29 »

Hej,
Ano tak to wygląda z AMD. Tam, na tym czujniku popularnie zwanym "hotspot" jak pisałem wcześniej, są wyższe temperatury.
Dzięki za podzielenie się info od AMD!
pozdrawiam
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland