Autor Wątek: H310M Pro-M2 Plus Ilość wentylatorów  (Przeczytany 864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Apled

• Szeregowiec
  • *
  • :
H310M Pro-M2 Plus Ilość wentylatorów
« dnia: 08 Styczeń 2020, 15:51:21 »

Witam,
mam płytę główną H310M Pro-M2 Plus i obudowę mieszczącą max 6 wentylatorów (Cooler Master Masterbox Q300L).
Jeden wentylator (tylni) mam podpięty pod płytę główną - SYS_FAN - drugi zamontowałem na froncie i podpiąłem pod Molex (coś takiego - https://www.x-kom.pl/p/64466-przejsciowka-gembird-przejsciowka-molex-molex-3pin-wentylator.html), ale wentylator chodzi przez to na pełnych obrotach, co jest nie potrzebne.
Myślę nad kupieniem i wpięciem pod SYS_FAN rozgałęźnika na 2 wentylatory. I tutaj pojawia się pytanie, jak to będzie wyglądało względem kontroli obrotów (chodzi mi o Smart Fan w BIOS) i czy to w ogóle jest dobre rozwiązanie?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: H310M Pro-M2 Plus Ilość wentylatorów
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Styczeń 2020, 18:48:18 »

Witam

Rozgałęźnik będzie działał bez problemów, tyle że przy mniejszych napięciach np 20% wentylatory mogą się zatrzymać, bo w rzeczywistości będzie to ~10% mocy na każdy.
Jeżeli potrzebujesz więcej wentylatorów, to najlepiej kup jakiś kontroler.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

Apled

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Styczeń 2020, 14:05:53 »

To nie jest tak, że jak bym dał na SYS_FAN rozgałęźnik na 2, to moc była by ograniczona do 50% na każdy i analogicznie przy większej ilości wiatraków?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Styczeń 2020, 19:42:32 »

Nie wiem dokładniej jak to rozprowadza moc, ale z doświadczenia wiem że przy 2 wentylatorach podłączonych przez rozgałęźnik, od pewnego momentu (około 30%) oba przestawały się kręcić. Dopiero przy większej mocy znowu się kręciły.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Styczeń 2020, 14:10:38 »

To nie jest tak, że jak bym dał na SYS_FAN rozgałęźnik na 2, to moc była by ograniczona do 50% na każdy i analogicznie przy większej ilości wiatraków?

To zależy od poboru prądu "A" (amper)
np - jeżeli gniazdo ma 12V/1A (amper), a wentyle 2szt po 12V/0,5A to będą działać prawidłowo
ale jeżeli jeden z nich będzie mieć 0,6A, ta tak jak zauważył Nichrom, mogą zatrzymać się wcześniej o te parę procent.
Kup sobie ten rozgałęźnik i sprawdź, nic nie popsujesz, sprawdź też jaki pobór mają wentyle.
Lub kup sobie kontroler obrotów, posiadają przetwornicę i stabilizatory napięcia.
Są pod molexa/usb/sata.
https://allegro.pl/kategoria/chlodzenie-i-tuning-regulatory-obrotow-i-alarmy-260039?bmatch=baseline-cl-dict43-ele-1-1-1127