Autor Wątek: 32GB do B450-A Pro  (Przeczytany 881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

efix2008

• Szeregowiec
  • *
  • :
32GB do B450-A Pro
« dnia: 01 Styczeń 2020, 22:33:12 »

Dzień dobry.
Przyznaję, że odrobinę wtopiłem na pamięciach.
Kupiłem niedawno płytę B450-a Pro i procesor Ryzen 5 2600X. DO tego 16GB RAM w postaci dwóch modułów Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (CMK16GX4M2B3000C15).
Wszystko śmiga pięknie. Dokupiłem więc jeszcze drugi identyczny zestaw, by mieć obsadzone 4 sloty i 32 GB RAM. Niestety - po niewczasie okazało się, że płyta ewidentnie nie lubi się z tymi pamięciami. Bios piszczy rozpaczliwie, Windows pokazuje 32 GB RAM - dostępne 16.
Nie spodziewam się, by MSI wydało nowy bios (chyba zresztą by to nie pomogło?) i w takim razie chciałbym kupić 2x16GM dual channel. Ew. 1 kość 32GB ale myślę, że to będzie mniej wydajne rozwiązanie.
Jakie kości polecacie, wydajne, w dobrej cenie. Zastosowanie - grafia, obróbka wideo.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: 32GB do B450-A Pro
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Styczeń 2020, 22:44:01 »

Witam

Rzeczywiście wtopiłeś. RAMu się nie miesza.
Najlepiej kupić pojedynczy zestaw, 2x16GB. Wtedy też powinieneś większe częstotliwości uzyskać w porównaniu do 4 kości.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

efix2008

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Styczeń 2020, 16:54:18 »

Ale on nie jest mieszany! To 4 identyczne kości. 2xdwie pary. Tyle, że niedokładnie sprawdziłem, że akurat ten model nie obsadza 4 slotów.

I tak, zmienię na 2x16, ale poprosiłbym o sugestię co macie sprawdzonego.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Styczeń 2020, 16:59:23 »

Nie są identyczne. Z wyglądu czy numeru producenta wyglądają na identyczne, ale jeżeli dobrze sprawdzić to producent używa różnych części by wyprodukować RAM. I wystarczy by w jednej partii RAMu użył nawet 1 chipu od innego producenta niż w innej partii, i już może być problem. To też tłumaczy dlaczego pojedynczy zestaw np 4x8GB kosztuje więcej niż 2 zestawy po 2x8GB ;)  Jest tego więcej niż 1 chip.

Tutaj masz listę sprawdzonych zestawów RAM:
https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-A-PRO#support-mem-14
Inny zestaw też powinien ruszyć, więc jeżeli MSI nie sprawdziło np białego zestawu, a na liście jest już czerwony czy inny niebieski sprawdzony tej samej serii RAM, to powinno działać.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.