Autor Wątek: Długie uruchomianie komputera i problem z dyskiem twardym.  (Przeczytany 822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bajenski16

• Szeregowiec
  • *
  • :
Długie uruchomianie komputera i problem z dyskiem twardym.
« dnia: 22 Grudzień 2019, 06:55:46 »

Witam. Prosze o pomoc w rozwiaazaniu mego roblemu . komputer wlacza sie po okolo 2 minutach. Zanim pokaze sie logo MSI i mozliwosc wejscia do biosu musze czekac okolo 1 min i 30 sek po czym kolejne 30 sek na wejscei do Windows . Dzis mialem tak ze po uruchomieniu jednostki na telewizorze ktory jest podpiety przez hdmi , nie wyszukalo uirzadzenia. Dwa razy mialem tak ze po wlaczeniu Pc nie odczytywalo mi HDD . Windows jest zainstalowany na SSD . Jednostke mam dopiero 3 dzien i byla sklada przez mego kumpla.

Moja specyfika komputera :
płyta główna :MSI X470 Ganing plus max
Procesor: AMD ryzen 5 3600x
Grafika: ASUS Radeon RX 5700 GAMMING x3 oc
hdd : Toshiba P300 bulk
ssd: sandisk plus 480gb
ram Gskill ripjaws 16gb 3200mhz ddr4
zasilacz SilentiumPC Vero M2 Bronze 600w

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Długie uruchomianie komputera i problem z dyskiem twardym.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Grudzień 2019, 09:30:06 »

Witam

Najważniejsze to żebyś Win10 zainstalował w trybie UEFI. Bez tego, odpalanie będzie rzeczywiście dość długie. Skontaktuj też się z Asusem w sprawie aktualizacji vBIOS dla karty.
Następnie, zamiast TV, używaj monitora. TV dość często powoduje dzikie problemy.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

kamil.c

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Styczeń 2020, 16:07:25 »

Witam

Najważniejsze to żebyś Win10 zainstalował w trybie UEFI. Bez tego, odpalanie będzie rzeczywiście dość długie. Skontaktuj też się z Asusem w sprawie aktualizacji vBIOS dla karty.
Następnie, zamiast TV, używaj monitora. TV dość często powoduje dzikie problemy.
@Nichrome: jakie są różnice w bootowaniu systemów np. W10 per non-raid m2 nvme w porównaniu UEFI vs CSM? Dzięki za info.

belza7

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Styczeń 2020, 21:53:22 »

W moim wypadku na początku była lekka frustracja  :P teraz już został tylko śmiech z tej całej sytuacji AJEMDE.Do tej platformy nie ma co podchodzić bez wiadra różnych modeli pamięci RAM ,karty graficzne następna komedia  a to gigabyte nie działa  z płytami MSI a to pytać o biosy u producentów really ???:P mamy 2020r. podstawka AM4 jest na rynku już ok 3 lata a i to nawet nie do końca u każdego dobrze działa z pierwszą,drugą generacją ryzenów to ja się pytam jak takie coś mogło w ogóle wyjść na rynek  ::) nawet poprawianie biosów przez kilka lat nie daje zadowalających efektów  ??? Ja rozumiem, czasy sdram,ddr1  były różne szopki przy mieszaniach kostkami ale już od ddr2 było coraz lepiej ,ddr3,ddr4 praktycznie żadnych przebojów a podkreślę że przerobiłem tego masę.Pierwszy komputer klasy PC w 1990r. 386DX40 i od tego czasu sukcesywne zmiany na różne nowe platformy (w 95% był to intel) ,piszę to temu żeby czytający miał wgląd że cały rozwój widziałem, widzę od podszewki i wiem jak to wygląda,wyglądało czyli długie lata amatorsko jak i przez jakiś czas zawodowo :P.Wracając do terazniejszości :-) patrząc,czytając o najnowszym cudzie x570 i ryśki serii 3xxx tyż ludzie mają różne szopki (coraz częściej się czyta o padających prockach) :P. Ryzen serii 1xxx,2xxx przez bodajże pierwszy rok od premiery były mocne komedie żeby ustawić ram na cokolwiek wyżej niż 2133mhz + dalej są problemy z botowaniem  :P a takie taktowanie czyli 2000-2133mhz to się miało na ddr3 w połączeniu z p67 i sandy bridge i7 2600k w 2011r.  8) z rok czy 2 lata wczesniej 1866mhz z i7 875K .2015r. i7 6700K z asrockiem z170 extreme4 w którym pierwsze biosy wieszały się na potęgę ale jak się już ustawiło to działało stabilnie jak skalnik 3200mhz, po 2-3 miesiącach biosy były idealne a i tak wypuszczali dalej nowe.2017r. i z370 znów wszystko bezproblemowo  :P . Jak pisałem na początku sytuacja całościowa z AMD bardzo śmieszna.Moje ostatnie AMD to athlon 3000+ i tu było wszystko cacy.Od pół roku walczę z msi x370 m7 ack i ryzenem 1700 3,8-4,0ghz, corsair b-die ddr4 3200mhz,radeon 580 8gb,enermax platimax 750W,noctua nhd15s,crucial mx500+toshiba p300 3tb (tak dla frajdy się zachciało ajemde) Tutaj od razu przyznam że po dłuższym czasie ustawiłem wszystko że puki co działa stabilnie ale jest jeden suprise  :P sam walczyłem długi czas(zmiany zasilaczy 5szt. wysokie modele(mierzone multimetrem pod obciążeniem i bez),z10 różnych kart graficznych nvidia i radeony ,dyski ssd z 5-7 różnych,kilka kompletów pamięci) + różnych magików się pytałem i żaden z nich nie zna przyczyny  :P bardzo ciekawa sytuacja niewiadomego pochodzenia a więc tak  :P Kiedy odpalam komputer dioda na monitorze na chwilę robi się niebieska i za chwilę przechodzi w standby czyli dioda pomarańczowa i w tym momencie zaczyna się show  :D pali się dioda vga na płycie głównej i z głośniczka na płycie mamy koncert  jeden długi i dwa krótkie sygnały dzwiękowe czyli sygnalizuje że jest coś nie hallo z k.graficzną lub pcie dzieje się to w każdym slocie pcie po tym koncercie gaśnie dioda vga i przechodzi na kolejne diody kontrolne i komputer się włącza i działa idealnie zero lagów,freezów,niebieskich ekranów itp. bubli  jest to losowe tydzień jest bez koncertów a nastepny tydzien może być ze sygnalizacją dzwiękową  :P 2 dni temu zaobserwowałem jak wywołać tą anomalię przy każdym włączeniu pc a mianowicie  jeżeli monitor jest wyłączony (nie odłączony od prundu tylko wyłączony nie pali się żadna dioda) po włączeniu komputera mamy tą anomalie za każdym razem  dosłownie za każdym  :P gdy monitor jest włączony czyli dioda standby się pali wtedy można włączać i x20 i nie ma żadnych szopek komputer się odpala normalnie.Całość jest podłączona kablem displayport  (sprawdzane na 4 różnych kablach dp i nawet jeden kabel z odłączonym 20 pinem niczego to nie zmienia) Na kablu HDMI nie ma żadnych anomalii (w prawdzie sprawdzałem tylko kilka razy) i przy wyłączonym monitorze nic się nie dzieje komp odpala się szybko i sprawnie bez efektów dzwiękowych  ???  monitor sprawdzony na 3 różnych komputerach z displayportem  i tam niema żadnych szopek.Podkreślam dzieję się tak czy to na podkręconym sprzecie czy na stocku ,na stocku + nawet z podbitymi lekko napieciami nie ma różnicy.Muszę używać displayportu gdyż na tym interfejsie mam sprzętowo skalibrowany monitor.Tak prawdę mówiąc nie sprawdziłem tylko procesora czyli nie montowałem innego gdyż najzwyczajniej nie mam innego na tą platformę ,czyżby kontroler w cpu pcie odmawia posłuszeństwa ??? Tak jak piszę po tych cudach przy odpalaniu komputer jest w 100% stabilny renderuje długie materiały ,gierki też działają bezbłędnie. Jest to dla mnie ciekawa zagadka chyba największa w świecie pc od 30 lat  :P A bym zapomniał o najważniejszym płyta była na gwarancji w sklepie owocowym ale usterka nie stwierdzona.Bios najnowszy czyli Beta ale nic to nie zmienia wcześniej przerobiłem chyba większość biosów  8)
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2020, 22:17:07 wysłana przez belza7 »