Autor Wątek: RTX 2080TI MSI GAMING X TRIO wentylatory szaleją  (Przeczytany 1010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dadi82

• Szeregowiec
  • *
  • :
RTX 2080TI MSI GAMING X TRIO wentylatory szaleją
« dnia: 24 Październik 2019, 08:00:11 »

Witam karta była reklamowana, wróciła miesiąc temu z serwisu, oczywiście serwis MSI nie informuję klienta czy i co naprawiał.
Co moim zdaniem jest nie profesjonalne. Jako klient kupiłem sprzęt za ponad 5 tys zł, zresztą nie ważne za ile. Sprzęt uległ uszkodzeniu serwis naprawił (tak twierdzi) ale co naprawiał to już tajemnica. Czyli nie mam pojęcia co padło w moim sprzęcie a serwis nie chce mi tego powiedzieć, może moderator wyjaśni mi dlaczego msi ma taką polityke napraw?

Ale do rzeczy karta działa tak:
 Jak rozumiem nie jest to poprawne działanie karty.

Uprzedzając pytania karta działa tak samo w grach np: wiedźmin 3, Green Hell, Resident Evil 2 remake wszystkie benchmarki.
System świeży w uefi sterowniki najnowsze (choć testowałem na kilku wersjach).
I co karta przeleżała miesiąc w serwisie, nie wiem co było naprawiane bo to tajemnica MSI? I teraz znowu mam oddać na miesiąc do serwisu?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: RTX 2080TI MSI GAMING X TRIO wentylatory szaleją
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Październik 2019, 08:17:59 »

Witam

Z tego co wiem, to mniejszy wentylator jest niezależny, i odpowiada za chłodzenie vRAM i/lub VRM (musiałbym poszukać dokładniej). Sprawdź w GPU-z temperatury karty i innych części

Jak u Ciebie wygląda sprawa wentylatorów w obudowie? Możliwe że wystarczy dołożyć jeden wentylator.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

dadi82

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Październik 2019, 08:28:00 »

Też mi się tak wydaje. I właśnie mam wrażenie że Vram się przegrzewa, tym bardziej że jak zegaru ustawię na stock (w filmiku jest po OC) to problem też występuje ale rzadziej oraz trzeba czekać dłużej na pierwszy huragan.
Tak czy siak karta po nie całym miesiącu znowu kwalifikuje się na serwis.

Ponawiam pytanie może ktoś wie dlaczego MSI nie podaje jaka była awaria i co naprawiano?

Smiem twierdzić że mam doczynienia z taką samą lub bardzo podobną awarią jaka była naprawiana we wrześniu.
Czy mogę rządać od sklepu a sklep od serwisu informacji co było naprawiane. W końcu ktoś ingerował w mój sprzęt i chyba mam prawo wiedzieć w jaki zakresie ta ingerencja miała miejsce? Co więcej skoro usterka jest taka sama lub bardzo podobna to naprawa była bezskuteczna i chwilowo ją wyeliminowano (usterkę) natomiast nie wyeliminowano przyczyny tej awarii.

Co do wentylatorów to rozumiem że raczy Pan żartować. Co mają wentylatory w obudowie do chłodzenia karty graficznej? Tzn rozumiem że przy dobrej wentylacji budy karta będzie mieć ciut lepszą kulturę pracy czy ciut wyższe zegary w boscie. Natomiast nawet gdyby nie było żadnego wentylatora a jest ich 6! (buda to fractal define r5) to karta nie ma prawa się tak zachowywać i koniec. No chyba że ma prawo to poproszę o informację i jakieś źródło.
« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2019, 09:11:42 wysłana przez dadi82 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Październik 2019, 12:32:58 »

Tak czy siak karta po nie całym miesiącu znowu kwalifikuje się na serwis.
Raczej nie skoro działa bez problemów i to jeszcze z OC. Sprawdzałeś temperatury w GPUz? Wrzuć zrzut ekranu podczas pełnego obciążenia.
Możliwe też, że wystarczy aktualizacja vBIOS. Z tego co pamiętam to w kilku kartach w nowszych wersjach vBIOS jest inna krzywa wentylatorów ustawiona. Zerknij do tematu: https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=11839.0

Ponawiam pytanie może ktoś wie dlaczego MSI nie podaje jaka była awaria i co naprawiano?
Musisz zapytać sklep o tą informację. Serwis często odmawia udzielenia tej informacji bezpośrednio klientowi. Możesz oczywiście spróbować:
Serwis/Obsługa klienta / Call Center
TEL: (+48) 800 080 990 / (+48) 71 881 10 16
E-mail: serwis@msi.com

Co do wentylatorów to rozumiem że raczy Pan żartować. Co mają wentylatory w obudowie do chłodzenia karty graficznej? Tzn rozumiem że przy dobrej wentylacji budy karta będzie mieć ciut lepszą kulturę pracy czy ciut wyższe zegary w boscie. Natomiast nawet gdyby nie było żadnego wentylatora a jest ich 6! (buda to fractal define r5) to karta nie ma prawa się tak zachowywać i koniec. No chyba że ma prawo to poproszę o informację i jakieś źródło.
Nie, nie żartuję. Wróżką nie jestem więc pytam o sytuację wentylatorów w obudowie. Są osoby co mają jeden wentylator w obudowie i wielkie pretensje że wszystko się przegrzewa..
I owszem, wentylatory w obudowie mają znaczenie. Bez świeżego powietrza karta zasysa spowrotem to które z siebie "wydaliło", czyli ciepłe. To że masz 6 wentylatorów, to dobrze. Moje pytanie brzmi, gdzie są one ustawione i w jakiej konfiguracji (tzn które wciągają powietrze do obudowy, a które wydmuchują i jaka jest ich pozycja w obudowie)

Widzę też że karta nie jest podpięta bezpośrednio do płyty głównej, tylko zamocowana za pomocą adaptera dla ładniejszego wyglądu. Ma to dość spore znaczenie, bo w takiej pozycji karta ma większy problem z doborem świeżego powietrza.
4:38min w poniższym filmiku. Różnica do 10C.

dadi82

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Październik 2019, 13:18:33 »

Witam, czyli nowa polityka MSI jest taka że karta potrzebuje dodatkowo nawiewu ponieważ jej chłodzenie jest nie wystarczające? TAK? Mhm a gdzie w specyfikacji jest jakakolwiek informacja na ten temat?

Według Pana do serwisu też się nie kwalifikuje ponieważ "działa bez problemów". Czyli rozumiem że wycie wentylatorów że słychać to grając na słuchawkach to "działanie bez problemu". A i po prostu po jakimś okresie czasu karta zaczyna tak działać i tak ma być?
Co do OC to napisałem że objawy są takie same na stockowych zegarach, z tym że trzeba trochę dłużej poczekać na pierwszy "ryk" wentylatora.  Co może potwierdzać że przegrzewa się VRM.
Na filmiku w załączonym stress teście są temperatury. Ale napisze nie przekraczają one 76-77 stC po OC. Zresztą podobnie jest na stokowych zegarach.

Skoro producent wypuszcza kartę i daje chłodzenie to ci użytkownicy którym cokolwiek się przegrzewa (karta graficzna) mają słuszne pretensje w mojej opinii.

Karta MSI X TRIO jest reklamowana i recenzowana przez wielu niezależnych "testerów" i jest chwalona za kulturę pracy. Sam też swoją chwaliłem za kulturę pracy i wybrałem ten model opierając się właśnie na takich recenzjach. Wybrałem tą kartę ponieważ według niezależnych testów ma jak nie najlepszą kulturę pracy to na pewno jest w czubie.

Na pewno jako moderator wie Pan ile jest takich samych lub podobnych zgłoszeń przez nabywców tej karty na globalnym forum.
Więc problem nie jest jednostkowy tylko powiedziałbym dość powszechny.

Co najważniejsze karta ma takie objawy a 3 tygodnie temu wróciła z RMA. Gdzie problemy były podobne tylko bardziej zaawansowane. Przypuszczam po przeczytaniu sporej ilości wątków na ten sam temat, że są to piwerwsze objawy usterki.
Bez OC karta "szaleje" też lecz rzadziej. Kolejnym krokiem powinno być zmniejszew limitu mocy do ~92-95% Wtedy "problem" zniknie. Choć w zasadzie zostanie "zamaskowany" i po kolejnych 2-3 tygodniach trzeba będzie zrobić limit mocny na 80% żeby kultura była znośna. ITP tak opisuje to spora część userów na globalnym forum.

Także z tym dodatkowym wentylatorem w budzie to jednak strzał w kolano imho.

W mojej budzie karta jest zainstalowana wertykalnie od samego początku. Czyli 10 miesięcy minus miesiąc jaki spędziła w serwisie.
Przez 8 miesięcy było OK i nagle wentylator szaleje. Zresztą zgoda że przy wertykalnym ustawieniu karty temperatury mogą być wyższe choć to zależy od wielu czynników itp. Natomiast ten jeden wentylator wkręca się na 100% na chwilę, mimo iże temperatura karty co widać na filmiku jest stała 76stC.

A czemu serwis odmawia informacji na naprawiał w moim produkcie. Przecież jakbym oddał to po gwarancji to taką informację dostanę bez problemu. Czemu serwis ukrywa takie informacje? Czegoś się boi czy co? Do serwisu zewnętrznego karty oddać nie mogę bo stracę gwarancję. Czyli nigdzie nie mogę zdiagnozować usterki a szanowne MSI zamiast powiedzieć uczciwie co się zepsuło to ukrywa tą informację.

O vbios poproszę jak wróce do domu, co do krzywej to nie ma znaczenia jak ją ustawię efekt jest taki sam pod obciążeniem.

Szczerze mówiąc to po tym tekście
Raczej nie skoro działa bez problemów i to jeszcze z OC.
jaka kolwiek dyskusja przestaje mieć sens. Skoro według Pana takie objawy to działanie bez problemów to nie chciałbym wiedzieć gdzie zaczynają się problemy. Pewnie dopiero wtedy jak urządzenia nie da się używać.

Co do informacji o naprawie napisałem maila z prośbą o informację od MSI dlaczego nie ma żadnego protokołu naprawy, informacji co uległo uszkodzeniu co było wymienione naprawione itp.

Jak klient który wydał prawie 6 tys zł na produkt uważam że mam prawo wiedzieć co się zepsuło. Co więcej chcąc byż rzetelny powinienem taki protokół naprawy przekazać komuś komu będę tą kartę sprzedawał.

Na tą chwilę jestem bardzo zawiedziony serwisem MSI. Z dwóch prostych przyczyn,
po serwisie z kartą po 3 tygodniach są problemy, nie dostałem żadnego protokołu z serwisu. Oprócz lakonicznego, karta po naprawie jest zgodna z specyfikacją producenta.

« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2019, 13:30:24 wysłana przez dadi82 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Październik 2019, 21:15:09 »

Dobry wieczór,

To jest moja opinia, i jeśli jeszcze nie zerknąłeś na mój podpis, nie pracuję dla MSI. Próbuję dojść do problemu zanim znowu zostaniesz bez karty na kolejne kilka dni/tygodni. Jest już po 23:00, od MSI o tej godzinie nie dostaniesz odpowiedzi  ;)

Przewiew w obudowie musi być, inaczej płyta główna, procesor, RAM i karta graficzna się ugotują. Więc to nie ma związku ze specyfikacją, a czystą logiką i fizyką. Jeśli do zamkniętej obudowy trafia co raz to cieplejsze powietrze, to oczywistym jest to że podzespoły będą też cieplejsze, aż do ugotowania. U Ciebie przewiew jakiś jest, ale zamiast odpowiedzieć na proste pytanie o konfiguracji wentylatorów, decydujesz się na dyskusję.

Na forum globalnym nie ma zbytnio wątków z takim problemem. Głównie pytania czemu nie można tego wentylatora kontrolować;
Ten mały wentylator jest kontrolowany wyłącznie przez vBIOS, dlatego Twoje ustawienie w MSI Afterburner nie robi różnicy, i dlatego też poprosiłem o zrzut ekranu z GPUz bo tam są informacje na temat temperatur VRM i VRAM. To że rdzeń ma 70-80C nie ma znaczenia, VRM i VRAM mają inne temperatury za które ten wentylator odpowiada. Możliwe że jest zbyt agresywna krzywa wentylatora i tyle.

Jest dostępna aktualizacja vBIOS, odpowiedź w temacie. Możliwe że to naprawi problem z wentylatorem.

Z serwisem kiedyś rozmawiałem, to powiedzieli że umowa gwarancyjna jest między nimi a sklepem, i nie mają obowiązku udzielić odpowiedzi. Nie wiem ile w tym prawdy, ale mówię co wiem. Gdybym mógł coś więcej, to uwierz mi, zrobiłbym to. Możesz pogonić sklep by taką informację uzyskali od serwisu.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Październik 2019, 07:26:56 »

Hej,
  Reasumując - żebym dobrze zrozumiał - karta działała poprawnie, w pewnym momencie przestała działać poprawnie (wentylatory zaczęły szaleć), następnie została oddana do naprawy do sklepu, została naprawiona, działała w porządku przez krótki czas i następnie usterka wróciła? Zgadza się?
  Napisz proszę na info.pl@msi.com z krótkim opisem sytuacji, wersjami użytych sterowników, wersją vBIOSu i przede wszystkim numerem seryjnym sprzętu (tu go nie podawaj) - zadamy zapytanie serwisowi komponentów co tam było naprawione i zobaczymy jaką odpowiedź dostaniemy. Ogólnie o statusie naprawy powinien poinformować Cię sklep, taka informacja powinna być przekazywana do tego, kto zgłaszał naprawę.
 Zwracam uwagę, że klient końcowy nie ma bezpośrednio gwarancji MSI na sprzęt, ma rękojmię sklepu. I sklep też zazwyczaj zgłasza sprzęt do dystrybucji od której zakupił (chociaż niekiedy duży partner zgłasza bezpośrednio). I dopiero wtedy sprzęt trafia na serwis MSI i może podejmować działania (naprawa/kredyt czy chociażby ocena usterki).
  Zwracam też uwagę, że pomoc techniczna (do której adres info.pl@msi.com należy i w której ja pracuję) nie zajmuje się bezpośrednio naprawami. Ja po prostu postaram się pomóc - w miarę możliwości - uzyskać odpowiedzi na zadane pytania.
  A w tym momencie, jeśli karta nie działa tak jak powinna, to zostaje po prostu ponowna reklamacja - jeśli nie można poczekać na wyniki tych zapytań. Przykro mi, ale wiele więcej na ten moment nie jestem w stanie zrobić.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland