Autor Wątek: MSI Gaming X Trio RTX 2080 - artefakty w grach, 2 krotna reklamacja nie pomogła  (Przeczytany 1614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :

Cześć !

Pierwszy post na forum i niestety piszę w dość smutnej sprawie związanej z kartą graficzną MSI. Niestety poza opcjami prawnymi, zostało chyba tylko to forum.

We wrześniu 2018 roku zakupiłem kartę MSI RTX 2080 Gaming X Trio. Po prawie roku wyśmienitej pracy, oraz wielu miłych sesjach w różne gry (głównie Star Wars Battlefront 2) podczas niedługiej sesji w grę Star Wars Battlefront II komputer zaliczył crash i wyskoczył Blue Screen z kodem błędu, który po rozszyfrowaniu sugerował błąd pamięci lub dysku (memory or disc failure). Po restarcie komputera włączyłem ponownie tą samą grę i ku mojemu niemiłemu zaskoczeniu na niektórych teksturach podłoża zaczęły wyskakiwać dziwne artefakty / linie. W innych grach i samym BF2 i benchmarkach pojawił się także efekt "ziarna" na refleksach świetlnych. Moim kolejnym krokiem, było sprawdzenie, czy mam zainstalowane najnowsze sterowniki. Następnie zainstalowałem świeży system i przetestowałem sterowniki archiwalne nvidii z kwietnia (gdzie błąd na pewno nie występował), a także te najnowsze. Niestety tekstury i odbicia nadal wariowały.

Dla testów sprawdziłem jeszcze gry na mojej starej karcie MSI Nvidia GTX960 2gb oraz zintegrowanej karcie graficznej (Intel 630). Problemy na tych kartach nie występowały.

Udałem się więc do sklepu Komputronik w złotych tarasach w Warszawie w celu reklamacji karty graficznej. Po około 3 tygodniach karta powróciła z adnotacją, że została naprawiona i ucieszony odpaliłem dla testów wyżej wspomniany battlefront 2, gdzie znów zauważyłem znajome problemy.
Nagrałem film poniżej:

Następnego dnia udałem się ponownie do sklepu, gdzie złożyłem pismo rękojmi prosząc o wymianę towaru na inny model lub zwrot środków. Niestety dostałem odpowiedź negatywną oraz informację, że karta "jest sprawna i zgodna ze specyfikacją producenta" oraz, że "opisane usterki nie zostały stwierdzone". Z tego powodu odmówiono mi dalszych czynności serwisowych.  Obecnie oczekuję na odbiór owej karty od sprzedawcy.

Czy tutaj na forum mogę prosić o jakieś wskazówki lub porady techniczne co w tej sytuacji mogę zrobić ? Piszę tutaj, bo jestem przekonany, że jeżeli znowu złożę reklamację przez sklep, to niestety sytuacja się powtórzy.

Mój sprzęt:

Intel I7 8086K
Asus Prime Z-370 A [BIOS 2401]
DDR 4 Ripjaws V 2 x 8 GB
Samsung 960 EVO
BeQuite! DarkPower PRO 11 750W.
Windows 10 home v 1903

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Witam

Spróbuj innych gier niż te od EA. Najlepiej single player.
Możliwe też, że zasilacz jest wadliwy i ma problemy z dostarczaniem "czystej" energii do karty.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :

Dzięki za sprawną odpowiedź.

Jak pisałem czekam na powrót karty, więc chwilowo nie jestem w stanie przeprowadzić dokładniejszych testów, ale przed oddaniem miałem także wyraźny efekt ziarna na refleksach w heaven benchmark i np dość wyraźnie migoczące cienie w arma 3. Przed tym wspomnianym blue screenem nie było najmniejszych problemów w grach EA oraz tytułach innych producentów.  Zaznaczam też, że to są rzeczy, które pamiętam, bo jestem już 6ty tydzień bez karty :(

Czy może polecisz jakiś sposób, żeby przetestować czystość energii z zasilacza ?? Mam dostęp tylko do 10 letniego starego zasilacza be quite dark power pro 650 ze starego komputera, oprócz tego nowego.

No i najważniejsza kwestia, żeby to była wina tylko zasilacza, to wydaje mi się, że przy pierwszej reklamacji także powinna być odmowa naprawy. Mam rację ?

edit. Jak wróci to spróbuję przetestować kartę na innym sprzęcie.

« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2019, 06:28:21 wysłana przez comanderrr »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
  Sprawdź sprzęt w innym komputerze. Np. u kolegi, czy w jakimś tzw. lokalnym serwisie i potwierdź usterkę. Jeśli problem występuje tylko w jednej grze - to raczej bym szukał winnego właśnie w tej grze. Jeśli się powtarza właściwie wszędzie - to nic tu nie poradzimy (oczywiście przyjmuję, że masz aktualne sterowniki/zaktualizowany Win10 zainstalowany w UEFI) to jest tylko reklamacja.
  Jak potwierdzisz problem, zgłoś sprzęt ponownie na reklamację. A po wykonaniu tego, podeślij do nas na pomoc techniczną (info.pl@msi.com) linki do kilku filmików duplikujących problem w różnych grach. Podeślemy do kolegów z serwisu i poprosimy o ustawienie sobie jakiegoś alertu - by prościej było problem zdiagnozować.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :

@MSI FAE

Wina gry, to była pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy. Z tego względu zainstalowałem świeżego windowsa 10 (uefi i najnowsza wersja na dzień reinstalacji) i pobrałem wszystkie aktualizacje windows i najnowsze sterowniki nvidii. Skasowałem też pliki konfiguracyjne gier, które zachowały się w chmurze.
Druga kwestia to taka, że ROK czasu z grami od EA oraz innymi nie było najmniejszych problemów, więc świeża instalacja w moim odczuciu powinna pomóc, a nie pomogła

Kolejna rzecz to taka, że problem ziarnistych refleksów i tekstury pojawił się też np. w benchmarkach (heaven benchmark w dx11), arma 3, battlefield 5 itd.

Tak czy siak jak tylko karta wróci, bo nadal jej nie mam, to jestem umówiony w lokalnym serwisie, gdzie przetestujemy kartę w innym komputerze oraz przetestujemy mój komputer z inną kartą z GDDR6 i podobnie "prądożerną". Przetestuję także inny kabel display port. O wynikach testów oczywiście poinformuję.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
  Pewnie, powodzenia. Mam nadzieję, że wszystko jednak będzie w porządku.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :

Hej @MSI FAE

Karta wróciła, ale na świeżej instalacji windy nadal mam problem z teksturami i odbiciami w grach EA i ogólnie pikselozą w dx11.

Ogólnie w DX12 jest mniejszy problem, ale DX11 to tragedia.
Serio uważam, że naprawa za pierwszym razem została źle wykonana skoro mam takie problemy. A zaznaczam, że karta była już w serwisie MSI za pierwszą reklamacją naprawiana. Za drugim razem dopiero była odmowa.

Proszę zwrócić uwagę na odbicie nad schodami. Widać ewidentnie artefakty/piksele szalejące.
Przed omawianym w pierwszym poście Blue screenie nie miałem takich problemów.
Karta ma w większym lub mniejszym stopniu taki efekt ziarna np. w heaven benchmark.
W dx12 efekt ten znika, ale pojawia się problem z pierwszego filmu, gdzie tekstury niepoprawnie się ładują.

« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2019, 19:44:43 wysłana przez comanderrr »

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :

Sorki za double post, ale znikła mi możliwość edycji tego poprzedniego.

Podobny efekt "ziarna" w trybie DX11, ale w mniejszym stopniu obserwuję np.
-battlefield 5 na refleksach świetlnych
-heaven benchmark - refleksy świetlne na metalowych powierzchniach np. śmigła sterowca z benchmarku, bardzo schodkowane cienie.
-wiedźmin 3 - kolczuga wiedźmina tj. metaliczne powierzchnie.
-Metro exodus dx11 - schodkowane i "skaczące" cienie statycznych rzeczy np. ruin budowli.

Battlefront 2 to przypadek ekstremalny, ale jednak przed awarią wszystko było OK w dx11 i dx12.

Ogólnie problem przed BSOD nie istniał. Komputer pracuje stabilnie i wtedy to był pierwszy i jedyny bsod. Robiłem memtest86 i 0 błędów. Świeża instalacja systemu i sterowników oczywiście była.

W tym tygodniu mój komputer będzie przetestowany z inną kartą graficzną.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrzesień 2019, 06:00:12 wysłana przez comanderrr »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej,
  Przyznam, że ten film jest za niskiej jakości, żeby można dokładnie zaobserwować to, o czym mówisz. Sprawdź kartę w innym systemie i inną kartę, w miarę możliwości, w tym.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :

@ MSI FAE

Zdaje sobie sprawę, że film jest niskiej jakości, ale do obserwacji efektu "szachownicy", który pojawia się na odbiciu światła bezpośrednio nad schodami jest wystarczający. Na full screen na 13 calowym monitorze i 35 calowym ultrawide efekt jest doskonale widoczny.

Wieczorem mogę nagrać film w lepszej jakości.

comanderrr

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI Gaming X Trio RTX 2080 - artefakty w grach, 2 krotna reklamacja nie pomogła
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Wrzesień 2019, 07:42:20 »

Hej.

Wrzuciłem wczoraj gtx960 do kompa.

Na dx11 wygląda to podobnie w tym battlefront 2, co prawda 20 fps na ultra, ale działa jak na rtx (  różnice w płynności ogromne rzecz jasna).

Natomiast na rtx w dx12 nie chcą mi się zmieniać opcje graficzne (postprocess quality tj. dynamiczne refleksy itp) na rtx i wyglądają jak na low w dx11. (w opcjach na dx12 mam ustawione ultra. w pliku konfiguracyjnym gry też)
Na gtx960 w dx11 i dx12 działało wszystko ok.

Czym to może być spowodowane ? Wina gry lub sterowników nvidii? Może nowy vbios by pomógł ?
Dziwna dla mnie sprawa, że na najnowszym sterowniku na dzień dzisiejszy na rtx2080 gra działa źle w dx12, a na gtx960 dobrze.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2019, 07:44:59 wysłana przez comanderrr »

keiytom

• Generał
  • :
Odp: MSI Gaming X Trio RTX 2080 - artefakty w grach, 2 krotna reklamacja nie pomogła
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Wrzesień 2019, 20:28:58 »

Ogólnie Battlefront 2 od dawna ma mniejsze lub większe problemy z obsługą DX12. Wcześniej całkowicie "wywalało" grę a teraz ma problemy m.in z optymalizacją cieni, na forum EA jest sporo wątków dotyczących tego tematu.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Wrzesień 2019, 08:43:01 »

Hej,
  Mnie wygląda to na problem gry. No prócz tego, że to się powtarza, z tego co mówisz, na innych tytułach. vBIOS możesz próbować, ale osobiście wątpię, by to zrobiło różnicę.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Wrzesień 2019, 08:45:08 »

Z vBIOS spróbujmy. Zerknij do tematu => https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=11839.0
I podaj potrzebne dane

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.