Autor Wątek: MSI Z270 GAMING M7 Problem z wybudzaniem monitorów  (Przeczytany 974 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI Z270 GAMING M7 Problem z wybudzaniem monitorów
« dnia: 11 Wrzesień 2019, 15:35:16 »

Witam serdecznie, szukałem już przyczyn, obstawiłem na grafikę lecz jak się okazało to nie to.
Teraz do sedna.
Posiadam sprzęt z następującą konfiguracją:
MSI Z270 GAMING M7 + i7 7700K + BeQuiet SilentLoop 280mm
RAM G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz 2x16GB
GPU: MSI GTX 1070 8G Gaming Z / zmieniłem na 1060 6TB (testy) -> do tego podpięte 3 monitory 2x DELLU2414H + BenQ ZOWIE XL2720 (144Hz)
HDD: 2x SSD 960 Evo m.2 w raid 0, + SSD 860 Evo + Talerzowy 2TB Toshiba.
Zasilacz EVGA SuperNOVA 750 P2 80PLUS Platinum
I to chyba tyle z tych najważniejszych. Oczywiście oryginalny Windows 10 Home 64bit.

Od ok pół roku borykam się z problemem wybudzania ekranów z "uśpienia monitorów". Komputer chodzi właściwie całe dnie, pracuje na nim. W momencie gdy w profilu oszczędzania energii ustawię aby monitory wyłączały się np po 15 min, wtedy losowo co jakiś czas komputer podczas wygaszenia się zawiesza i już nie wybudza po klikaniu w klawiaturę czy myszkę, tylko Restart ratuje.
Nie dzieje się to zawsze ale powiedzmy co 5-10 uśpień, czasami częściej, czasami rzadziej.
Zwracam się do Was ponieważ ja już zgłupiałem. Zrobiłem ponowną instalację systemu, sterowniki używam najnowsze, sprawdzam je  co jakiś czas. Wymieniłem grafikę w celu sprawdzenia starej, co też nie przyniosło rezultatu. Płyta główna, grafika na najnowszych biosach również.

Nie wiem jak czytać pliki dmp, ale tam chyba za dużo informacji nie ma, dziennik zdarzeń też nie mówi zbyt wiele.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

keiytom

• Generał
  • :
Odp: MSI Z270 GAMING M7 Problem z wybudzaniem monitorów
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Wrzesień 2019, 16:56:28 »

Ogólnie na podobny problem ale dotyczył on bardziej wzbudzania po uśpieniu lub hibernacji, pomagało wyłączenie szybkiego uruchamiania. Może też to być problem związany z czarnym ekranem logowania i tu już ciężej, wcześniej dość często powodowało go oprogramowanie antywirusowe np. Avast możesz zerknąć czy któraś z rad stąd: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/14106/windows-10-troubleshoot-black-screen-or-blank-screen-errors pomoże

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Wrzesień 2019, 17:15:05 »

Dzięki @keiytom
Wyłączyłem właśnie szybkie uruchamianie. Wszystkie próby są na wagę złota ze względu na problem, który jest mi ciężko zlokalizować.
Dam znać czy pomogło :)
Pozdrawiam

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Wrzesień 2019, 22:22:13 »

Niestety, mogę potwierdzić, że FastBoot nie pomaga. Komputer nadal się zawiesza podczas wygaszenia. :(

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Wrzesień 2019, 07:05:08 »

Hej
A ja zadam standardowe pytanie - system w UEFI? :-)

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Wrzesień 2019, 07:13:25 »

Tak, oczywiście że UEFI :)
Bios najnowszy na MOBO, Hardware raid 0 z 2x m.2 SSD 960.
Pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Wrzesień 2019, 07:35:28 »

Witam

Używasz jakieś adaptery typu HDMI-DP, VGA-HDMI itp?
Próbowałeś z pojedynczym ekranem, później z dwoma? Może któraś kombinacja wywołuje zawieszenie.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Wrzesień 2019, 07:56:32 »

Jedyne co używam to Mini DP - DP, ale takie kable dostałem od DELL'a do monitorów.
Monitory będę próbował odpinać również, choć będzie to dla mnie spore utrudnienie w pracy.
Pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Wrzesień 2019, 08:29:07 »

Jedyne co używam to Mini DP - DP, ale takie kable dostałem od DELL'a do monitorów.
Hmm....
Wielu producentów monitorów dorzuca kable od siebie, które czasami okazują się klapą.

Masz możliwość sprawdzić 3 monitory tak aby nie było tego typu przejściówek?

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Wrzesień 2019, 13:20:33 »

Przepinałem zamiennie na HDMI-HDMI w Dellach oraz z DVI-DVI (Dual link) na DP-DP w BenQ.
We wszystkich kombinacjach na tą chwilę problem występuje.

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Wrzesień 2019, 18:12:43 »

A masz możliwość w celu sprawdzenia podmienić monitor  BenQ na jakiś inny? Ewentualnie jeśli odświeżanie w nim masz ustawione na 144Hz zmienić np. na 75. Bo z tego co patrzę to np. tu: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-ready-drivers/13/182818/black-screen-on-windows-login-34416-and-11-on-disp/ były podobne problemy właśnie z tym monitorem . Tu też podobny problem w zasadzie z z podobnym monitorem https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-ready-drivers/13/287057/benq-and-black-screens-multiple-monitors-and-no-14/

Tu jest: https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4758/~/geforce-hotfix-driver-version-417.58 Hotfix który rozwiązywał problem "Black screen when resuming from monitor sleep on some DisplayPort monitors, Fixes black screen on BenQ XL2730 monitor using 144Hz refresh rate" to możesz sprawdzić czy nadal będzie ten problem jak zainstalujesz starsze sterowniki, najlepiej użyć DDU do odinstalowania obecnych. Ewentualnie może kolejna wersja sterowników coś poprawi.
« Ostatnia zmiana: 12 Wrzesień 2019, 18:22:39 wysłana przez keiytom »

spotpl

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Wrzesień 2019, 08:23:44 »

Na tą chwilę komputer na sterownikach z linku i po odinstalowaniu przez DDU, przeżył całą noc bez zawieszenia. Ale rano jak wstałem miałem jednego z dell'i jakby zamazanego. Już to kiedyś przerabiałem, ale po aktualizacji sterowników się uspokoiło.
Nadal testuje sobie, więc jeszcze nie daje werdyktu.
Jedna rzecz która mi się przypomniała to fakt, że rozdzielczość 1920x1080 na BenQ była dla mnie za mała, musiałem w Panelu Nvidia w zarządzaniu ustawieniami 3D, dać SDR - gładkość 33% oraz DSR współczynniki na 1.20x 1.50x 2.00x native resolution. Używam rozdzielczości 2351x1323. Ale to chyba też nie stanowi problemu.
Pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc.