Autor Wątek: PM8M3-V - problem z pamięcią ram  (Przeczytany 1818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

abitwx6

• Szeregowiec
  • *
  • :
PM8M3-V - problem z pamięcią ram
« dnia: 22 Grudzień 2006, 18:02:26 »

Witam,
posiadam płytę MSI VIA P4M800CE+VT8237R Plus Chipset Based PM8M3-V są w niej dwa gniazda na RAM. Pamięć to GOODRAM DDR 256MB PC3200 CL3 (znajduje się on w pierwszym gnieździe) natomiast w drugim GOODRAM DDR 512MB PC3200 CL2,5. W tej konfiguracji wszystko działa jak należy. Postanowiłem sprzedać 256MB żeby za jakiś czas kupić sobie drugą kość 512MB i mieć razem 1GB. Po przełożeniu tych 512MB z drugiego dniazda do pierwszego komputer niechce mi się uruchomić a monitor przełącza mi się w stan czuwania i nic nie mogę zrobić (resetowanie nie pomaga). Po wyjęciu baterii z płyty głównej i zresetowaniu biosu mogę uruchomić komputer ale tylko raz tzn. po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu dzieje się znowu to samo i znowu muszę resetować bios. Myślałem że uszkodzona jest kość 512MB ale po wsadzeniu spowrotem dwóch kości tych wymienionych na początku wszystko wraca do normy.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Jacek 

Big-R

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: PM8M3-V - problem z pamięcią ram
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Styczeń 2007, 12:25:59 »

Witam
jesli dobrze pamiętam to oznaczenie Cl oznacza napiecie ,Twoja plyta pewnie nie  obsluguje Cl2,5,
Z drugą może chodzic jesli CL jest wlasciwe,najlepiej sprawdz jakas 512 na CL3

Oczywiscie glowy za to nie daje .

Pozdr.

[Czekałem 3 dni i nikt nie napisał, że gość wypisuje totalne bzdury? - niestety to świadczy o poziomie użytkowników tego Forum !!
Big-R , wpisz sobie w Google -> Pamięci+timingi i poczytaj co to jest CAS Latency i nie wprowadzaj ludzi w błąd !!!, Lzep - moderator]

Napisalem ,,Glowy za to nie daje,,..  Wiec MR.moderator--Nie krytykuj tylko sie udziel i wytlumacz--od tego wlasnie jestes ...a nie od czekania
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2007, 23:01:50 wysłana przez Lzep »

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2007, 07:38:14 »

Prawdopodobnie jeden z modułów pamięci ma uszkodzona pamięć EEPROM w której zapisane są informacje konfiguracyjne także o dopuszczalnych timingach dla poszczególnych częstotliwości taktowania. Bardzo możliwe, że układ ten jest na module ale informacje w nim zawarte są niestandardowe albo niepełne. Płyta przy starcie startuje na ustawieniach bezpiecznych, odczytuje konfiguracje pamięci z tego właśnie układu, a następnie stosuje są przy ponownym uruchomieniu (jeśli masz ustawione Auto w BIOS).

Polecam pobawić się w ręczne ustawienie timingów dla pamięci, może pomóc. Jeśli nie to po prostu musisz poszukać nowego modułu z poprawną zawartością. Jest wiele programów, które odczytują informacje z SPD. Jednym z nich jest CPU-Z. informacje te podawane są w zakładce SPD, jest możliwość ich odczytania dla każdego z modułów z osobna (wybór slotu).
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

Lzep

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Styczeń 2007, 23:01:14 »

Napisalem ,,Glowy za to nie daje
No i dobrze, że tej głowy nie dałeś - może Ci się jeszcze przydać !
Druga dobra rada - jak się czegoś nie wie, to się nie pisze, nie ma przymusu - znajdą się inni, którzy wiedzą. A jak już koniecznie musisz coś napisać to sprawdź chociaż, czy to ma sens - Google czynne całą dobę.
Nie krytykuj tylko sie udziel i wytlumacz--od tego wlasnie jestes
I znowu jesteś w błędzie - moderator nie jest od tego - ale odpowiadam czasami również - nie widać po ilości postów ??
Pozdr.  :)
MSI KT4AV, Athlon XP 2400+@2700+(2.2GHz, 176x12.5, 1.675V), Spire FRII, 2x512MB PC3500 Kingston HyperX(2-2-2-6-1T), 40GB IDE +(80+200) GB SATA, GB-ATI R9550, TV Medion (Ph SAA7134 HL), Chieftec 360-302-DF, WIN2K PL/SP4
----------------------------
Your Time Is Gonna Come ...