Autor Wątek: Problem z MSI Smart Tool  (Przeczytany 3013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
Problem z MSI Smart Tool
« dnia: 06 Sierpień 2019, 12:42:59 »

Mam nowy sprzęt, w tym płytę główną. I oczywiście stara instalacja Windows 7 nie potrafi korzystać z portów USB na nowej płycie głównej (też mi USB 2.0). Pomyślałem więc, że zainstaluję W7 od nowa. Niestety instalka W7 również nie potrafi wykorzystać portów USB, i to pomimo ustawiania tej dziwnej opcji dotyczącej instalacji starych OS'ów w BIOS. I tak oto nie mam ani klawiatury ani myszy pod Windows 7 w instalatorze Windows 7  - producent jednak deklaruje zgodność płyty z Windows 7.

Tak to skończyłem instalując Windows 8, ten do którego nikt już nie produkuje sterowników, wliczając płyty główne MSI. Ale działa na nim Firefox, i mogłem dowiedzieć się o tym narzędziu z tytułu, które, rzekomo, może spreparować instalkę W7 by naprawić problem z USB.

I tu pojawia się problem:
Ładuję iso z instalacją W7 bez problemu, także moja pamięć flash jest wykrywana. Problem w tym, że pasek postępu narzędzia, które uparcie twierdzi, że "Creating bootable USB and Copy file" stoi, tak od pół godziny.

Ja rozumiem, że mój nośnik flash, player mp3 z kartą SD podpięty przez USB, jest "zaprzeszłej" generacji i to może trwać, ale tu nie ma żadnego postępu.

Albo Smart Tool nie jest takie znowu smart, albo ma problem z kartami SD, nie wiem. Jakieś pomysły?
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2019, 12:47:51 wysłana przez zadymek »

pit_1975

• Generał
  • :
Odp: Problem z MSI Smart Tool
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpień 2019, 14:50:12 »

Ja rozumiem, że mój nośnik flash, player mp3 z kartą SD podpięty przez USB, jest "zaprzeszłej" generacji i to może trwać, ale tu nie ma żadnego postępu.
I tu właśnie może być problem, używamy "pendraka" usb lub karty pamięci z "adapterem" na usb, może też być dysk zewnętrzny.
Całkiem możliwe, że ten pasek stoi i po jakimś czasie pokaże Ci 100% od razu, nie pamiętam jak to było u mnie, robiłem to ponad trzy lata temu.

Instalator nie widzi myszy i klawiatury bo pewnie są na usb, gdybyś miał na PS2, nie byłoby problemu.
Możesz też zaopatrzyć się w adapter "usb na ps2" (tak na przyszłość)
https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-usb-na-ps-2-ps2-klawiatura-my-7195597064

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Sierpień 2019, 14:55:33 »

I tu właśnie może być problem, używamy "pendraka" usb lub karty pamięci z "adapterem" na usb, może też być dysk zewnętrzny.
Całkiem możliwe, że ten pasek stoi i po jakimś czasie pokaże Ci 100% od razu, nie pamiętam jak to było u mnie, robiłem to ponad trzy lata temu.
OK, spróbuję: zapuszczę to na całą noc i sprawdzę rano.
Dziękuję za odpowiedź.
Instalator nie widzi myszy i klawiatury bo pewnie są na usb, gdybyś miał na PS2, nie byłoby problemu.
Możesz też zaopatrzyć się w adapter "usb na ps2" (tak na przyszłość)
https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-usb-na-ps-2-ps2-klawiatura-my-7195597064
Już próbowałem adaptera :/

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Sierpień 2019, 14:57:18 »

OK, spróbuję: zapuszczę to na całą noc i sprawdzę rano.
Nie przesadzajmy, 40 minut to maks.
Zrób to na innym kompie/laptopie.

Jaka to płyta główna?
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2019, 14:58:57 wysłana przez pit_1975 »

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Sierpień 2019, 15:18:51 »

Jaka to płyta główna?
B450M PRO-VDH PLUS
Wedle deklaracji producenta "Support for Windows® 7 64-bit"

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Sierpień 2019, 15:28:55 »

Witam

A jaki to procesor używamy?
Bo "wedle deklaracji producenta" to wymagany jest procesor Pinnacle Ridge lub Summit Ridge.
I tu druga ciekawostka, to nie MSI decyduje o wsparciu danego systemu, lecz AMD.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Sierpień 2019, 15:34:08 »

A jaki to procesor używamy?
Bo "wedle deklaracji producenta" to wymagany jest procesor Pinnacle Ridge lub Summit Ridge.
I tu druga ciekawostka, to nie MSI decyduje o wsparciu danego systemu, lecz AMD.
Ryzen 5 3600. Nie wiem czy to z którejś z tych serii, czy nie. Czy to może wpływać an problemy z postami USB?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Sierpień 2019, 16:18:47 »

Porty USB to problem ze starym Windowsem który nie posiada sterowników pod USB.
A z tym procesorem możesz się bawić w instalację Win7, ja przyniosę popcorn..
Zwyczajnie mówiąc, nie warto się w to babrać. AMD dawno temu zakończyło wsparcie dla starych systemów, więc jeżeli uda Ci się w końcu zainstalować Win7, będziesz miał błędy ze strony procesora.

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Sierpień 2019, 16:30:53 »

Porty USB to problem ze starym Windowsem który nie posiada sterowników pod USB.
A z tym procesorem możesz się bawić w instalację Win7, ja przyniosę popcorn..
No. Już drugi dzień się z tym babrzę ;)
Ale jak dotąd to oficjalne narzędzia sprawiają mi problem. Zobaczymy.
Śmiecia 10 zainstaluję tylko pod ścianą.

BTW Smart Tool idzie już 1,5 godziny a pasek postępu mu nawet nie mrugnął. Taa, oficjalne narzędzia.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2019, 16:58:24 wysłana przez zadymek »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Sierpień 2019, 18:07:59 »

MSI Smart Tool powstał dla chipsetu Z170 jak jeszcze Win7 był na krawędzi żywotności.

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Sierpień 2019, 18:49:10 »

MSI Smart Tool powstał dla chipsetu Z170 jak jeszcze Win7 był na krawędzi żywotności.
Czy to powinno jakoś rzutować na jego zdolność do modyfikacji obrazu dysku instalacyjnego Windows 7 i nagrania go na nośnik USB?
Ja zrozumie, jeśli instalka nie będzie działać nowym sprzętem
...ale najpierw musi powstać. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć środek zastępczy. Jeśli nie, spodziewam się, że moja aktywność forumowa wzrośnie o 300% ;)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Sierpień 2019, 20:56:17 »

Powinno przygotować pendrive'a bez problemów. Chyba że masz lewy plik .iso ;) Wtedy różnie to bywa.
Natomiast z tym prockiem ciężko będzie na poprawne działanie Win7.

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Sierpień 2019, 21:24:31 »

Powinno przygotować pendrive'a bez problemów. Chyba że masz lewy plik .iso ;) Wtedy różnie to bywa.
Natomiast z tym prockiem ciężko będzie na poprawne działanie Win7.
Instalkę mam z podejrzanego źródła
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7
;) Ściągnięta narzędziem Windows ISO Downloader w 2017, gdy jeszcze dostęp nie był ograniczony.
Co do CPU, zobaczymy. Czytałem, że niektórym się udało. Zdecydowanie odbieram ten problem jak wyzwanie...
a w razie czego iso z 10-tką czeka.
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2019, 22:04:00 wysłana przez zadymek »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Sierpień 2019, 10:07:30 »

Microsoft to jedyne miejsce któremu nie można ufać  ;)
Spróbuj może z innym pendrive'm, ewentualnie na innym PC.

Ja jednak bym nalegał na instalację Win10. Sam nie byłem przekonany do tego systemu, ale po pewnym okresie w końcu przeinstalowałem (między innymi z powodu "wsparcia" gier) i jestem zadowolony.

zadymek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sierpień 2019, 15:50:28 »

Taa, stara instalacja Windows 7 HP, przeniesiona z antycznego laptopa, miała problem tylko z obsługą portów USB.
Z jakiegoś powodu świeża instalacja Windows 7, ta, której nie dało się zmodyfikować narzędziem "Przygłup Tool" wywala się tuż po starcie - coś miga na niebiesko, ale nie może to być BSOD, bo brak loga minidump. Chwilowo będę więc użytkował 10, tego raka. I już od startu mam 20 zastrzeżeń:

1. Menu, mnóstwo okien zalewa mi pulpit, i są w 5 różnych stylach, w obrębie jednej opcji. I jeszcze ten Power Shell. Stary dobry M$.
2. Okna nie mają widocznych ramek i paska tytułu, i nie można zmienić rozmiaru ich elementów. Czyli tych elementów, na które wiesz, że trzeba najechać by zmienić rozmiar bądź przesunąć okno. Cud, że nadal są paski przewijania. Układ ikon jest zerżnięty z W8, czyli demonstracji jak tego NIE robić.
3. Tzw Menu start to porażka - nie ma przeciągania elementów z i na Pulpit, nie dokopię się do folderów instalacyjnych by odinstalować aplikacje albo wykorzystać ich dodatkowe funkcje jak strona www czy podręcznik. Nie ma zmiany nazw skrótów, bo... nie ma skrótów, i oczywiście brak tworzenia drzewek folderów dla  skrótów. Wyprułem z tego zbędne kafelki czyt. wszystkie (bo to kafelki, żadnych złudzeń) i teraz straszy to pustką, bo nawet nie dostosowuje rozmiaru do ilości elementów. Generalnie to przeskalowane Modern UI.
4. Wszystko jest czarno białe i uproszczone, i żadna opcja zmiany tego stanu rzeczy nie istnieje AFAIK. Opcje w menu kontekstowym Start nie mają ikon (jak proteza Menu Start pod W8), za to jego ubogi krewny w "Menu start" ma ikony, ale bez opisów. A dźwięki systemu, w większości przypominające obrobione pierdnięcie,  to chyba jedne z najupierdliwszych w historii rozwoju Okien.
5. A propos: więcej i więcej "udogodnień" można wyłączyć tylko edytując rejestr. Microsoft Windows AD 2019 psze Państwa.
6. Ikony Eksploratora plików są mikre w widoku Szczegółów (i Liście). I again, za diabła nie da się tego zmienić, a może się da? W końcu...
7. Brak Panelu Kontrolnego, a okno Ustawienia ma inną zawartość zależnie od miejsca, z którego się to otworzy (i mnóstwo dublujących się ustawień), więc naturalnie dokopanie się do czegokolwiek to koszmar. Podobnie jak w Windows 8 wszystkie ustawienia są poupychane w najmniej oczywistych miejscach i tak z połowa ma enigmatyczne nazwy i nie wiadomo do czego to wszystko służy (przycisk wybory obok Ustawienia/Kolory/Paski tytułu i obramowania okien?). Oczywiście w 9/10 przypadków innych niż pod W8.
BTW Osoba, która tak skutecznie zakopała ustawienia ikon pulpitu zasługuje na headshot, z broni ppanc.
8. A i te wszystkie ustawienia to głównie suwaki i drop down menu, więc oczywiście ustawienie czegokolwiek oprócz autoukrywania "menu Start" zajmuje tak ze 2x więcej kliknięć.
9. Wie to każdy,  kto próbował wywołać na pulpit ikonę Mój komputer (to teraz Twój Komp...o, czekaj, i już nie kheh, heh).
10. Piszę sobie ci ja ten tekst w Word, w dokumencie sformatowanym, na Pulpicie. Chcę zachować...i okazuje się , że dokument gdzieś wsiąkł i jestem pytany "gdzie zapisać". CDK?
11. A tak, chciałem cofnąć zmianę nazwy Twój komputer a cofnęło operację przeniesienia dokumentu na Pulpit. W środku edycji.
12. BTW Word nadal nie ma standardowego układu ikon i ikonę Save (zglitchowaną. Już nie mogę się doczekać pierwszego BSOD ;) obok Cofnij. A tytuł dokumentu nie pokazuje rozszerzenia. Brawo.
13. Nie da się odinstalować Windows Defender, WMP, Xlive i tej ich głupiej (jak ich wszystkie) przeglądarki.
14. Mniejsza o powyższe, ale Mapy? Dlaczego Mapy są nieusuwalne? Przynajmniej w Power Shell.
15. Nowe menu deinstalacji to jakiś żart: przerośnięte i obsługiwane kontekstowo. I oczywiście żadnych funkcji Windows tam nie usunę. Założę się też, że Zapora windows dalej tylko udaje, że działa i żadnej aplikacji nie zablokuję dostępu do sieci.
16. Większość porad w sieci jest o kant d*** potłuc bo najwyraźniej układ...wszystkiego ciągle "ewoluuje". Podobno ostatni taki blamaż miał miejsce w maju tego roku, a poprzedni usuwał dane użytkownikom! Ostatnia nowość/problem: jak pozbyć się Obiektów 3D z okna Mój komputer?
17. Regulacja głośności ma poziomy pasek. I nic z tym nie da rady zrobić. A debilne Centrum powiadomień jest zintegrowane z paskiem zadań, i nie znika nawet, gdy go wyłączyć. SUUUPER!
18. Windows Search nadal jest upośledzone umysłowo i woła o późną aborcję. I nie, nie zaryzykuję włączenia asystenta, bo obawiam się o stan techniczny monitora. Założę się też, że będzie trudno się go pozbyć.
19. Odpalam sobie ci ja system, i trochę się to wlecze. "Zwiecha" myślę....a tu ni stąd ni zowąd aktualizacja. SK*******!
20. Ekran logowania, Num Lock wyłączony... Po 20 latach występowania tego problemu. Serio Microsoft, serio? I nawet stary sposób radzenia sobie z tym nie działa.

Podsumowując: mniejsza przejrzystość, mniejsza kontrola, więcej głupot i stare problemy. Naszukałem się w tej sprawie tyle, że google zaczęło mi reklamować Narzędzie Naprawy Windows!
Gdyby Windows 10 był człowiekiem, dostał by w mordę. Wielokrotnie. Czymś ciężkim i kanciastym. I kopa na odchodnym.
Zdecydowanie nie ustanę w staraniach powrotu do W7, nawet jeśli tylko na trochę.

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Sierpień 2019, 20:04:15 »

Taa, stara instalacja Windows 7 HP, przeniesiona z antycznego laptopa, miała problem tylko z obsługą portów USB.
Z jakiegoś powodu świeża instalacja Windows 7, ta, której nie dało się zmodyfikować narzędziem "Przygłup Tool" wywala się tuż po starcie - coś miga na niebiesko, ale nie może to być BSOD, bo brak loga minidump.
Nichrome już właściwie Ci wyjaśnił, to wina procka i nic z tym nie zrobisz, nawet jak kupisz klawiaturę i myszkę na PS2
Smart Tool to dobre narzędzie i sam z niego korzystam.
Możesz spróbować zainstalować win7 na wirtualnej maszynie (pod win10), ale to nie to samo :)
Lub po prostu kup starszą płytę główną i procka.
20 wymienionych punktów......... zgadzam się ale to raczej pisz do "microsoft'u", jak się domyślasz, oleją to.
Dla mnie osobiście win10, to nadal wersja beta i tak już pozostanie, tak to jest jak się oddaje poważne programy "młodemu pokoleniu" (studencikom).

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Sierpień 2019, 22:35:43 »

Cóż, pozostaje życzyć powodzenia :)
Win7 mam jedynie w starym laptopie (9 letni), oraz jako VM. Chociaż czego to ja nie mam jako VM  ;D