Autor Wątek: MSI X370 Gaming Plus + nowszy bios.  (Przeczytany 2203 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gilban

• Kapral
  • *
  • :
MSI X370 Gaming Plus + nowszy bios.
« dnia: 06 Lipiec 2019, 04:43:22 »

Witam!

Mam płytę główną MSI X370 Gaming Plus. Czy będzie do niej nowszy bios obsługujący najnowsze Ryzeny trzeciej generacji? Czy raczej nie? Na początku na stronie MSI był beta bios, ale widzę że zniknął. S kolei widzę też że Gigabyte takie biosy do płyt z chipsetem X370 udostępnia. Czyżbym zrobił błąd - i powinienem kupić płytę Gigabyte?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI X370 Gaming Plus + nowszy bios.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipiec 2019, 15:41:48 »

Witam

Będzie, cierpliwości.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lipiec 2019, 19:52:33 »

Dziękuję.

Artur825

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lipiec 2019, 09:11:06 »

Ja mam podobne pytanie a chodzi o płytę X370 GAMING PRO CARBON kiedy będzie dostępny bios obsługujący Ryzen 3000 ?
Chciał bym zakupić procesor i nie wiem kiedy bym mógł go zamontować przez to ze nie ma biosu.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lipiec 2019, 13:39:40 »

Dla większości płyt aktualizacja jest gotowa i czeka na zatwierdzenie przez zespół co testuje BIOSy. Cierpliwości.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lipiec 2019, 07:36:32 »

Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

Artur825

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lipiec 2019, 17:10:50 »

A nie widzę swojej płyty .... MSI X370 GAMING PRO CARBON ?
rozumiem że to jeszcze nie wszystkie ?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lipiec 2019, 17:20:08 »

To jeszcze nie wszystkie. MSI ma sporo tych płyt AMD, trzeba czekać.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lipiec 2019, 07:12:04 »

Dokładnie . Najpierw nowsze serie później sukcesywnie starsze modele.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Wrzesień 2019, 07:53:13 »

Witam.

Mamy 30 września 2019.

Ostatni bios do tej płyty (tylko w wersji beta) jest z 1 lipca 2019 i dalej cisza. Jakby MSI zakończyło do niej wsparcie.

Z drugiej strony widzę że MSI ASUS'owi do pięt nie dorasta. Mamy taką płytę Asus PRIME X370-PRO, czyli na tym samym chipsecie i bios jest w wersji datowany na: 2019/09/24. Update AGESA 1.0.0.3ABBA. Czyli mam rozumieć że błąd zrobiłem kupując rok temu płytę MSI (tak - teoretycznie mam jeszcze 2 lata gwarancji). Powinienem kupić płytę Asusa?

Oczywiście z obecnym Ryzenem 5 1600X płyta działa stabilnie. Jednak strach jest kupować Ryzena 5 3600, bo jeżeli się okaże że coś jest nie tak to nawet ratunku nie będzie. lepiej kupić płytę główną Asusa, bo wtedy wiadomo że będzie długie wsparcie.

belza7

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Wrzesień 2019, 09:46:06 »

To ja mam inną ciekawą jazdę z topową płytą MSI  :P a mianowicie  MSI X370 GAMING M7 ACK.Na płycie osadzony jest rysiu 1700 pierwszej generacji  i nawet z tym jest duży problem  :( Przy włączaniu komputera jest jeden sygnał długi i dwa krótkie tak jakby coś było z k.graficzną  a w 100% karty są sprawne (sprawdzane na gtx 1070ti,1060 6gb,1050ti,quadro 2000,1050,radeon 580 8gb  i na wszystkich tych kartach objaw identyczny ,botuje 2-3 razy i komputer włącza się.Następne buble przerwania w dzwięku tak jakby na ułamek sekundy dzwięk się przycinał czy to przy oglądaniu youtuba,filmu czy graniu w jakąś gierkę.Następne  :P co jakiś czas (bardzo rzadko ale występuje) kursor myszki pływa 30s-1min po czym  ustępuje  :P Next  :P co jakiś czas bluscreen  (rzadko ale jest) .Podgląd zdarzeń pełny błędów,ostrzeżeń no i krytyczny sławny Kernel Power 41 (63) .Teraz do sedna  nie tyle psioczę na MSI co na wspaniałe AMD ,widocznie nie potrafią zrobić porządnych mikrokodów nawet dla ryzena pierwszej generacji.Nie piszę tego po złości ale z własnej dedukcji wychodzi jak wygląda całe te AMD.Komputery klasy pc mam od 1990r. pierwszy 386dx 40  :P i od tego czasu regularnie zmieniane podstawki (tak szczerze chyba większość podstawek przerobiłem  :P) w 99% był to intel i nie było problemów.Ostatni mój procesor AMD to porządny Athlon 3000+ 64bit kupiony na premierę i od tego czasu chyba większość podstawek intela przerobione i jak piszę wcześniej bez większych problemów.Jakieś 3 miesiące temu dałem się przekonać do AMD i tu jak widać popełniłem duży błąd  :P (opisane problemy wyżej) jest to tak niestabilna platforma że nie mam pojęcia jakim cudem się to sprzedaje,ja rozumiem że jest mniej wydajny od intela no i niech sobie będzie w końcu jest tańszy ale niech będzie stabilny a tu ani w jednym ani w drugim przypadku tak nie jest.Podkreślę raz jeszcze całość sprawdzałem dużą ilością różnych podzespołów  czyli zasilacze,dyski ssd,k.graficzne,pamięci  i na wszystkich objawy identyczne  oczywiście wszystkie te elementy w 100% sprawne.Sprawdzane na 4-5 ostatnich biosach (bez zmian)Płytę będę oddawał na rękojmię bo w żadnym aspekcie nie spełnia nawet minimum.Ja już się wyleczyłem z amd  :P Jak wcześniej wszystko można zrozumieć mniejszą wydajność od konkurencji ale brak stabilności już to wyklucza kategorycznie.Opisane przeze mnie problemy ma też jakaś część ludzi którzy piszą na różnych forach w większym mniejszym stopniu ale są i nie jest to pojedyńczy przypadek
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2019, 09:53:50 wysłana przez belza7 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Wrzesień 2019, 16:20:46 »

Witam

Rzeczywiście to już 30 września  ;D
Podpytam centralę jaki jest plan dla X370.

W zeszłym tygodniu część płyt serii X570, X470 i 2x A320 otrzymała aktualizację ABBA. A do wsparcia Ryzen 3xxx nie jest potrzebny mikrokod AGESA ABBA ;)

Z mojej perspektywy, lepiej poczekać aż AMD zrobi stabilny AGESA, niż żebyś co wersję musiał się bawić w odzyskiwanie BIOSu. Teraz masz procesor 1600X, więc aktualizacji nie potrzebujesz, i to jest fakt.
Z tego co można zauważyć w 99% producentów elektroniki, to najpierw dostają aktualizacje najnowsze produkty, dopiero później starsze.

A odnośnie ogółem AMD, to wg mnie jest to co najwyżej śmiechu warte.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Październik 2019, 10:04:45 »

W tym tygodniu (ponoć dzisiaj/jutro) ma być aktualizacja dla X370 Gaming Plus,  A320m Pro i B350M Pro.

belza7

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Październik 2019, 10:13:01 »

A kiedy można się spodziewać do MSI X370 GAMING M7 ACK ????  wiem że to wróżenie z fusów ale tak kontrolnie może się uda uzyskać taką odp. :-)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Październik 2019, 11:11:56 »

Przez najbliższy tydzień nie będzie aktualizacji, w chinach teraz są jakieś święta narodowe.
A co dalej, nie wiem.

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Grudzień 2019, 09:46:21 »

Witam.

Jeszcze nie zmieniłem procesora - dalej jadę na moim Ryzen 5 1600X. Jednak o tej zmianie dalej myślę na wersję Ryzen 5 3600. Więcej mi do szczęścia nie jest potrzebne.

Za to ponieważ nowsze aktualizacje biosów do zwykłych ryzenów z serii 1XXX i 2XXX już się nie pojawiają, to mam pytanie: Czy najnowszy bios 7A33v5JQ(Beta version), który jest na stronie MSI - poprawi stabilność płyty i obecnego procesora?

Skąd to pytanie. Przy grach problemów nie ma za to jest problem z programem CorelDRAW Home & Student 2019, którego posiadam.

Przy obróbce grafiki - tu wektorowej (połączonej z rastrową), przy większych powiększeniach obrabianej pracy, potrafi mi zniknąć - przy przesuwaniu praca, a potem znów się pojawić.

Gdy wcześniej miałem włożoną w złącze PCI-e kartę muzyczną Creative sound blaster audigy fx - problem występował bardzo często. Wręcz nie dało się nic w programie robić.

Po jej wyjęciu komfort używania Corela bardzo się poprawił. Jednak dalej (tylko rzadziej) obrabiany obraz podczas przesuwania potrafi zniknąć.

Karta była włożona w pierwsze gniazdo pci-e x1 patrząc od dołu (od wewnętrznego portu LPT na płycie).

Dlatego się pytam czy aktualizacja biosu problem może rozwiązać?

Załączam przykładową kopię ekranu z Corela obrazującą problem. Zamieszone zdjęcia rozmyłem w Gimpie. Ten akurat działa bez problemu.

Zgłaszałem sprawę do Corela, jednak widzę że jest tu raczej problem z przerwaniami na płycie - tylko nie wiem dlaczego.

Co do karty muzycznej teraz przesiadłem się na  Creative Sound BlasterX G5 na USB. Niestety, przy moim niedosłuchu - w słuchawkach dźwięk z integry jest dla mnie za cichy i za bardzo płaski.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Grudzień 2019, 12:21:37 »

Witam ponownie

Nowsze wersje BIOS dotyczą głównie procesorów 3 generacji. AMD już nie daje poprawek do 1 i 2 generacji, chyba że jest to coś bardzo poważnego, lub poprawka do 3 generacji przy okazji poprawi coś z 1 i/lub 2.
Co nie zmienia faktu, że nowsza wersja AGESA może poprawić to i owo.
Wspomnę tylko, że aktualizacja do nowszej wersji nie tylko usunie "ładny" wygląd BIOS, ale uniemożliwi / bardzo utrudni downgrade do starszej wersji.

Tomek Tomasz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Grudzień 2019, 20:59:10 »

Witam.
Od siebie mogę dodać, że u mnie nowszy BIOS beta pod Ryzeny 3000 poprawił coś na Ryzenie 5 1600 z płytą B350M Mortar. Mając tego Ryzena od któregoś BIOSu pojawiały mi się BSOD-y. Pisałem o tym tutaj:
https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13061.msg52079#msg52079
Sam jakoś doszedłem do wniosku metodą prób i błędów, że gdy zmienię napięcie pamięci (2400MHz) z domyślnych 1.2V na 1.35V to przestają się pojawiać te Blue Screen-y. I za każdym razem gdy wgrałem nowy BIOS znów ustawiałem napięcie domyślnie na 1.2V żeby zobaczyć, czy już wszystko się poprawiło, ale zawsze z każdym nowym BIOS-em nadal pojawiały się te błędy. Więc wracałem do 1.35V i miałem spokój. Aż pojawił się BIOS beta pod Ryzeny 3000. Wgrałem go, bo wiedziałem, że za jakiś czas kupię Ryzena 5 3600, ale co ciekawe znów ustawiłem domyślne napięcie dla pamięci 1.2V i już nigdy nie miałem BSOD-a. Oczywiście jeśli u Ciebie wszystko dobrze działa, to może nic się nie poprawi z nowym BIOS-em, bo nie ma co. Ale u mnie coś jednak zmieniło to na plus, poprawiła się kompatybilność procka, pamięci i płyty głównej, skoro znów mogłem ustawić 1.2V dla pamięci i już nie było błędów.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2019, 21:11:30 wysłana przez Tomek Tomasz »

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Grudzień 2019, 17:35:20 »

Ja mam pytanie - czy po aktualizacji Bios wygląd jego będzie taki jak na tym obrazku? Czy jeszcze gorszy?

Z takim biosem miałem do czynienia przy tańszych płytach do komputerów biurowych na chipsecie intela H110. Więc jeżeli to będzie bios tego pokroju to nie jest jeszcze tak tragicznie.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Styczeń 2020, 11:39:27 »

AMD planuje jeszcze jedna generacje pod ten chipset, wiec kto wie co jeszcze bedzie...
Tak, tak ten BIOS ma wygladac. Z tego powodu ze mikrokod do nowszych procesorow zajmuje miejsce ktore wczesniej bylo przeznaczone na ladnie wygladajacy BIOS.

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Styczeń 2020, 23:11:56 »

Dzięki. No więc dla Corela ta nowa aktualizacja nic nie wniosła.

Oczywiście zaktualizowałem BIOS i działa. Wygląd jest taki jak na tym obrazku co wkleiłem. W sumie może i lepiej, bo jest łatwiej różne rzeczy znaleźć.

Za to pojawiły się różne inne nowe rzeczy które nie wiem do czego służą, więc fajnie by było gdyby do tego biosu była dostępna jakaś instrukcja obsługi.

No i na koniec powiem, że musiałem Windows 10 na nowo postawić bo się wysypał. Źle się ładował i na dodatek nie przyjmował PINU. Musiałem hasło wpisywać.

Po ponownej instalacji Windows 10 jest już dobrze.

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Styczeń 2020, 17:11:48 »

Witam.

Dziś korzystałem z komputera. Nagle mysz działać przestała, zgasło podświetlenie klawiatury (Logitech), zrobił się ciemny obraz. Muzyka odtwarzana z płyty Blu-ray w programie CyberLink PowerDVD przestała grać. I tylko restart się został. Co to może być?

Czy ten nowy bios coś namieszał? Czy można w nim coś jeszcze zmienić, żeby takich cyrków nie było?

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Styczeń 2020, 18:25:32 »

Szkoda że tu nie ma opcji edycji.

Dopowiem, że po restarcie przyciskiem reset działa wszystko poprawnie.

Dopowiem też że zaraz po złożeniu komputera w ubiegłym roku też takie podobne jazdy były, tylko dodatkowo miałem niebieskie ekrany. Wyglądało na to ze to jest coś nie tak z Windowsem.

Po przesiadce na Windows 10 wersja 1903 (Instalacja od zera), wszelkie problemy zniknęły. Teraz po aktualizacji biosu się znów coś widzę zrobiło i ponownej instalacji systemu. Nawet zasilacz zmieniałem między czasie na inny, myśląc że to jego wina. Ale to też nic nie pomogło. Czy to jest wina płyty?

Płyta kupiona w morele.net. Zresztą tak naprawdę po za obudową to wszystko u nich kupione zostało.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Styczeń 2020, 19:37:02 »

To co z Windowsem się wyrabia to już nie chce mi się mówić. Średnio 2 razy w roku robię format.
Ostatnim razem po samej aktualizacji Windowsa, przestał działać CMD, Menedżer zadań i sporo innych opcji. BSOD ot tak z przeróżnymi kodami błędów. Format i po problemie.
Innym razem wymieniłem RAM na tylko innego producenta, BIOS niby do domyślnych przywróciłem, i też BSOD się pojawiały bez powodu. Format jak zwykle pomocny.
Teraz mam "problem" że strony microsoft się nie chcą otworzyć, tak jakby DNS coś mieszał. Ale outlook działa, aktualizacje windows działają... I magicznie moja licencja Windows'a wygasa (??). Także wkrótce kolejny format.

Więc jeżeli przed aktualizacją nie było problemów, a teraz masz, to formatuj system. Win10 doszedł do tego stanu, że drobna zmiana w systemie i można spodziewać się problemów.

gilban

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Styczeń 2020, 08:28:41 »

Rozumiem. Tylko raz na tydzień robić reinstalację systemu to jest przesada.

W każdym razie płyta mi zmarła - więc zamówiłem drugą. Też MSI. Tę oddam na gwarancję/rękojmię. Zobaczymy co z tego będzie. Więc ten temat można zamknąć.