Autor Wątek: Podkręcenie Laptopa MSI GL 72 6QF  (Przeczytany 1333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nowak98n

• Szeregowiec
  • *
  • :
Podkręcenie Laptopa MSI GL 72 6QF
« dnia: 19 Marzec 2019, 21:20:13 »

Witam

Na wstępie powiem że nie znam się na podkręcaniu , wymianie podzespołów itp. i jeżeli temat jest napisany w złym dziale proszę o przeniesienie .
Posiadam Laptopa MSI GL 72 6QF który posiadam już około 3-4 lata i gwarancja już go nie obejmuje. Chcę żeby jeszcze trochę pociągnął bo nie
mam ochoty wymieniać laptopa. Laptop jest przeważnie używany do gier średnio wymagających typu GTA V , COD , BF itp .
Ostatnio oddając go do kumpla na formata powiedział mi że jest możliwość zamontowania w nim dysku SSD a ten posiada fabrycznie wbudowany HDD 1 TB.
Z tego co wiem dyski SSD są szybsze i chciałbym taki właśnie zamontować instalując na nim system a na HDD wpakować gry, zdjęcia oraz filmy .
I tu zaczyna się moje pytanie :

- Ile może kosztować taki dysk SSD 512 GB i czy faktycznie można zamontować go w takim laptopie,
- Czy po takim czasie użytkowania należało by wymienić pastę termoprzewodzącą ,
- Czy jest możliwość wymiany procesora z I7 6700 HQ 2.60 GHz na jakiś mocniejszy nie martwiąc się o chłodzenie i czy jest to opłacalne ,
- Czy jest możliwość dołożenia pamięci RAM z 2 x 4 gb na 2 x 8 gb

I następne pytanie jakie rzeczy pasowało by faktycznie porobić lub powymieniać aby laptop pochodził szybciej i lepiej  jeszcze parę lat .
Czy te rzeczy które wypisałem powyżej opłaca się wymieniać w tym modelu ?
W 2016 roku zapłaciłem za niego prawie 4 tys zł a teraz jest wart około 2500-3000 z tego co na aukcjach widziałem .

Specyfikacja :

Procesor : Intel(R) Core(TM) i7 - 6700HQ 2.60 GHz
Karta Graficzna GeForce GTX 960M + HD Graphics 530
Pamięć RAM : 8 GB (2x4)
Ekran : 17 cali

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Podkręcenie Laptopa MSI GL 72 6QF
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2019, 21:36:39 »

Witam

1) Zwykły dysk SATA III SSD 512GB kosztuje około 250-350zł. Dysk PCIe M.2 512GB to cena około 500-800zł.
2) Jak nie masz gwarancji już, to jak najbardziej polecam wymienić. Pasta Noctua NT-H1 jest bardzo dobra.
3) Nie ma takiej możliwości. Procesor jest wlutowany w płytę, tak samo jak karta graficzna. Poza tym, to nie procesor Cię ogranicza, a karta graficzna.
4) Oczywiście że jest możliwości wymiany RAM. Mówię wymiany, bo mieszanie 2x4GB z 2x8GB to bardzo słaby pomysł. Lapek może wywalać BSOD czy inne błędy.
5) Nic więcej nie zrobisz. Wymienić dyski na SSD, wymienić pastę i dołożyć RAM to wszystko co można w tym lapku zrobić.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

nowak98n

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2019, 23:31:56 »

Dysk M.2 moim rozumowaniem jest chyba mniejszy ?  ;D To już musiałbym się w serwisie spytać lub poszperać na internecie bo
wiem że żeby dołożyć dysk trzeba go całego od spodu rozkręcić . W sumie 256 też by wystarczyło ale system + inne aplikacje będą swoje ważyć
dlatego chciałbym właśnie 512 . A duża różnica pod względem wydajności jest między normalnym SATA III SSD a PCIe M.2 ?
Pastę na pewno wymienię ale czy coś jeszcze powinienem dla lepszej wydajności oraz pracy laptopa.
Jak na moje potrzeby oraz gry w które ja gram procek i karta są wystarczające tylko pytałem czy jest sens i możliwość .
Na pewno jak będę ram wymieniał to wymienię na 2 x 8 GB tylko czy DDR4 Czy DDR5 tylko znów pytanie o cenę i które można założyć w takim laptopie .
Mógłbyś mniej więcej oszacować koszt wymiany Dysku , pasty i kości ram i czy zamknę się w kwocie 1000-1200 zł

Jeszcze raz dzięki za szybką odpowiedź ;)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2019, 23:52:29 »

Nie wiem jak chcesz kupić DDR5 którego nie ma, ale spoko.  :P
Różnica jest spora, ale głównie odczuwalna przy transferach plików. Więc jeśli nie przerzucasz dużych plików zbyt często, to zwykły SATA III wystarczy.

Dysk ~300zł
Pasta ~30zł
RAM ~500zł
Pi razy drzwi, 830zł.

nowak98n

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec 2019, 10:49:01 »

To fakt z tym DDR5  ;D ;D ;D

dzięki za wyczerpujące odpowiedzi :)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec 2019, 13:16:10 »

Nie ma sprawy.
Daj znać jak Ci pójdzie. I oczywiście zapisz sobie temperatury GPU+CPU przed i po wymianie pasty ;)