Autor Wątek: [RAM] G.SKILL TridentZ 3000Mhz - problem z OC, sypie bluescreenami WIN10  (Przeczytany 2324 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

XwReK

• Szeregowiec
  • *
  • :

Dnia 2019-01-30 zamówiłem ze sklepu internetowego x-kom pamięci RAM, a dokładnie G.SKILL 16GB 3000MHz Trident Z RGB LED CL16 (2x8GB). Po włożeniu kości RAM do płyty głównej MSI GAMING M7, zaczęły świecić tęczą. Włożyłem je w konfiguracji 1_3 bo z takiego ustawienia ta płyta zawsze startuje. Odpaliłem system, pobrałem program do zarządzania RGB. Przy pierwszym uruchomieniu standardowo oprogramowania kazało uruchomić ponownie komputer - Tak więc zrobiłem. Po uruchomieniu systemu odpaliłem program G.SKILL TridentZ RGB. Zacząłem się bawić zmianą efektów, które ku mojemu ździwieniu nie chciały się ustawić. Przy efekcie statycznym - OK, przy zmianie na inny np. ColorShift ramy zaczynają szybko migać tęczą. Ustawiłem efekt i zrestartowałem komputer. Po włączeniu pc znowu odpaliłem program i ustawiłem efekt. Efekt ustawił się tylko na 1 kości czyli w konfiguracji 1_3 tylko ta [3] dostała poprawny efekt, druga natomiast miga w dziwny sposób, według mnie nie jest on powiązany z żadnym efektem (zupełnie niestandardowo). Przy wyłączaniu efekt ustawia się poprawnie na 2 kościach RAM (e???). Przy włączaniu pc RAMy mają podświetlenie tęczy lub efekt tęczy dostaje tylko 1 kość czyli ta [3]. Próbowałem zamienić je z 1_3 na 3_1 oraz 2_4 na 4_2 i efekt jest dokładnie ten sam poprawnie świeci ta kość po prawej czyli na 2_4 to [4] jest ok. Zostawiłem zabawę RGB na rzecz XMP w BIOS'ie bo domyślnie te pamięci mają ustawione 2133Mhz. Wchodzę do BIOS'u i próbuję podkręcać RAM. Zwiększam taktowanie stopniowo, ustawiam stałe wartości dla timingów, zmieniam napięcie itp... Zapisuję ustawienia i restartuje komputer. System nie wstaje. Na płycie głównej pokazuje się 99 i po kilku nieudanych próbach pojawia się na ekranie nie można wczytać OC przejdz do BIOS'u. No więc przechodzę do BIOSu noi wyłączam XMP. Ponownie odpalam PC - wszystko ok. Wspomnę, że od zakupu mam podkręcony procesor i5-6600k MSI Boost na 8. Kiedy wyzerowałem ustawienia do domyślnych nie podkręciłem procesora tym boostem. Ustawiłem taktowanie XMP na 3000Mhz - system wstał. Nie widziałem, żadnych problemów po uruchomieniu systemu. Coś tutaj nie gra... Procesor i RAM nie mogą być jednocześnie podkręcone bo jest problem z ich OC. Albo podkręcam RAM albo procesor.Pytałem się techników z x-kom'u oni mówią, że to dziwna sprawa bo zasilacz 750w płyta główna jest do 3600Mhz DDR4, a te ramy mają przecież 3000Mhz. Testowałem każdą kość osobno system czyta je bez problemu no i RGB się to tęczowe załącza więc praktycznie wszystko "działa", no oprócz poprawnego efektu i XMP razem z podkręconym procesorem. Testuję je jeszcze parę dni i idę wymienić na nowe bo "niby nic", a jednak jakieś problemy są i kolidują ze sobą. Jeśli wymiana nic nie da to już nie będzie kwestia jakiś dolegliwości pamięci. Nie wiem do kogo się zgłaszać z tym. Czy do suppotu MSI bo to od nich płyta główna, czy do G.SKILL z tym problemem. Dodam, że wcześniejszy ram to był Crucial 16GB 2400MHz Ballistix Sport LT CL16 i on działał bez problemu na XMP, tylko tutaj się pojawia problem. Przy tych 2 podkręconych rzeczach Windows 10 sypie bluescreenami albo się nie uruchamia system.

Potrzebuję jakiegoś specjalisty bo mi już ręce odpadają ???? - mam wymieniać płytę główną? ????

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Witam

Ciężko to wszystko wyczytać gdy nie robisz przerw...

Ogólnie zasada jest taka że jak podkręcasz procesor, to RAM lepiej zostawić na domyślnych zegarach. Zapytasz pewnie, czemu?
Otóż po podkręceniu procesora, dołożenie do tego podkręconego RAMu wymusza jeszcze większy stres na procesorze, a dokładniej na zintegrowanym kontrolerze pamięci (IMC). Więc automatycznie, procesor będzie wymagał jeszcze większego napięcia by odpalić system z podkręconym RAMem.
Jak chcesz tak bardzo mieć RAM na 2666MHz lub wyżej, to podbij napięcie na procesorze. A zamiast manualnie ustawiać timingi lub włączać XMP, spróbuj "MemoryTryIt!".

Ludzie z XKom to tacy technicy jak z koziej...
W większości tego typu problemów, procesor jest odpowiedzialny za taktowanie RAM. Dla przypomnienia, ten procesor jest w stanie uciągnąć do 2133MHz.
https://ark.intel.com/products/88191/Intel-Core-i5-6600K-Processor-6M-Cache-up-to-3-90-GHz-
Max Memory Size (dependent on memory type)
64 GB
Memory Types
DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V

Dorzucę 2 grosze, że większa częstotliwość RAM na systemach Intel nie ma większego znaczenia. Na AMD rzeczywiście w kilku grach (szczególnie tych zoptymalizowanych pod AMD) zobaczysz nawet 10-15% wzrost FPS między 2133MHz a 3000MHz. Na Intelu, cóż, 5% to już cud.

Zamieszanie z LEDami istnieje przeważnie z tego powodu, że masz Mystic Light oraz oprogramowanie GSkill zainstalowane. Gdybyś mógł napisać jeszcze raz, bardziej przejrzyście i z większą ilością informacji to było by super. Informacje, tzn wersja Windows, kompilacja, wersja Mystic Light, wersja BIOS itd.
PS: co to za zasilacz?

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

XwReK

• Szeregowiec
  • *
  • :

No właśnie też tak patrzyłem dzisiaj, że on obsługuje do 2133Mhz :/.
Co do podkręcania RAM'u to jaki to ma sens jak ramy mają 3000Mhz zostawić na domyślnych mhz ;/.
Co do "Memory Try It!" nie wiem jakie to są kości czy Samsunga czy Hynixa czy kogoś tam jeszcze.
Jak to ustawiałem to system nie chciał się podnieść.

Co do podbijania napięcia na procesorze to jakie napięcie masz na myśli?
Jak podam większe napięcie na procku, to na RAM'ie podnieść do 1,35V czy wyżej, bo jak podonosiłem do 1,35V to coś nie chciał współpracować ;/.

Czyli wychodzi na to, żeby te ramy chodziły na 3000Mhz+ to muszę wymienić np. na i7-8700k tylko tu też wartość Mhz to 2666Mhz.
Teraz pytanie czy to jest wartość podstawowa i możliwe jest OC, czy to już jest maksymalna wartość.

To jak ludzie na i5-6600k mają RAM na XMP albo na wartościach stałych 3333Mhz z 3000Mhz?

FINALNIE: Jaki mam kupić procesor, żebym mógł podkręcić nawet powyżej 3000Mhz?

XwReK

• Szeregowiec
  • *
  • :

Ta wartość nie może być maksymalna bo w https://ark.intel.com/pl/products/186605/Intel-Core-i9-9900K-Processor-16M-Cache-up-to-5-00-GHz- jest zdefiniowane DDR4-2666.
No więc jak ramy 4000Mhz+ są podkręcane na tyle Mhz skoro producent definiuje 2666Mhz? Bez sensu... Nie chce mi się wierzyć, że i5-6600k dopuszcza tylko 2133Mhz :(.

XwReK

• Szeregowiec
  • *
  • :

Na stan obecny procek z 3,5Ghz na 4,5Ghz jako MSI Boost 8 i RAM na 2133Mhz - płynność jest zachowana.
Problem powstaje przy zmianie ustawień na inne.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Robisz zamieszanie z niczego..

Nie każdy procesor jest identyczny, jest to tzw silikonowa loteria. Jeden podkręci więcej niż inny.
A inne modele, te nowsze, są odpowiednio przystosowane do wyższych częstotliwości. I to co jest powyżej tego co gwarantuje Intel jest już podkręcaniem, a na OC nie ma żadnej gwarancji.

Procesor podkręcasz za pomocą MSI Boost, a to jest błąd. Zrób to ręcznie.
Skoro MemoryTryIt nie wykrywa jakie to pamięci, to też może być problematyczne. Ogólnie najlepiej podkręcają się pamięci na bazie Samsungowych B-Die. Spróbuj każdej opcji w MemoryTryIt.

RAM na 4000MHz jest odpowiednio przygotowany pod takie częstotliwości. Trochę podkręcałem na LN2, to z 30 procesorów i7 6700K jakie mieliśmy dostępne, tylko kilka uciągnęło 3600MHz zachowując 5.6GHz+ na procesorze. A chcąc uzyskać 6.0GHz na procku, RAM jaki mieliśmy to zwykłe kości 2133MHz i koniec. Podkręcanie jednego i drugiego to loteria.
Moje kości na systemie Z390 chodzą na 2666MHz (mimo iż są testowane przez producenta jako 2400MHz). A na Z270 z i7 6700K chodziły na 2993MHz. Inny procesor i inne napięcia, dziękujemy.

Poczytaj na temat podkręcania procesora i od tego zacznij. Jak procesor podkręcisz manualnie, i będzie stabilnie, to zacznij się bawić w podkręcanie RAMu.

RAM max 1.35v, reszta to kwestia timingów i napięcia na procesorze. Jeżeli OC na procku jest niestabilne, to po podkręceniu RAM rzeczywiście system nie wstanie.

XwReK

• Szeregowiec
  • *
  • :

Problem z RGB naprawiony, jeśli ktoś będzie miał podobny problem to gdy ma zainstalowaną aplikację GAMING APP od MSI to musi wejść w ustawienie LED i je włączyć, potem wyłączyć tak samo w programie od RAMów TridentZ RGB trzeba zastosować efekty włączyć i wyłączyć. Wszystko teraz działa jak powinno jeśli chodzi o podświetlenie :). Teraz kwestia odpowiedniego podkręcenia, żebym mógł pociągnąć procek na 4.5Ghz jak obecnie + RAM na XMP 3000Mhz.

Ustawiłem Memory Try It! na hynix > 3000Mhz CL 16 po sprawdzeniu architektury RAMU Thaipoon'em razem z prockiem na 4.5Ghz - system wstał.Po krótkiej grze w CS:GO (ok. 5min) wywaliło grę, a przy ponownym uruchomieniu wysypał bluescreen.

Nadal mi nie odpowiedziałeś jaki według ciebie procesor pociągnie 3000Mhz+ skoro w specyfikacji tak jak pisałem @UP i9-9900k ma do 2666Mhz a mój ma do 2133Mhz?
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2019, 19:05:56 wysłana przez XwReK »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Odpowiedziałem.
Nie każdy procesor jest identyczny, jest to tzw silikonowa loteria. Jeden podkręci więcej niż inny.
A inne modele, te nowsze, są odpowiednio przystosowane do wyższych częstotliwości. I to co jest powyżej tego co gwarantuje Intel jest już podkręcaniem, a na OC nie ma żadnej gwarancji.

Otóż po podkręceniu procesora, dołożenie do tego podkręconego RAMu wymusza jeszcze większy stres na procesorze, a dokładniej na zintegrowanym kontrolerze pamięci (IMC).

Nie ma złotego środka na RAM. Możesz spróbować zareklamować procesor i RAM, ale:
1. Procesor wróci, bo 2133MHz pójdzie bez problemów, czyli wszystko zgodnie z opisem producenta
2. RAM pewnie też wróci, bo sprawdzą go na innym procesorze który wiedzą że bez problemów sobie radzi z RAMem na wyższych częstotliwościach.

Jesteś pewien że to Twoje 4.5GHz jest stabilne? Bo jeżeli system wstał z RAMem na 3000MHz, to myślę że jesteś bliski rozwiązania zagadki.
Spróbuj Hynix => 2666MHz.