Autor Wątek: Podczas kopiowania plików porty USB nagle przestały działać, po restarcie wstały  (Przeczytany 189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Witam,
dziś pojawił się kolejny nietypowy problem z laptopem GE73 Raider, nie wiem na ile powtarzalny, ale jako że magazynuję ogromne ilości plików na dyskach zewnętrznych wolę skonsultować. Otóż dziś podczas kopiowania 76k obrazków na dysk zewnętrzny wpięty w oba porty z prawej (dysk ma 2 wtyczki) nagle stracił zasilanie i zarówno dysk, jak i mysz bezprzewodowa (wpięta z lewej) przestały działać. Musiałem włączyć touchpada i zrestartować system, po tej operacji porty działają ponownie, a ja dokończyłem kopiowanie plików. Kiedyś przez takie nagłe rozłączenie jeden z dysków zewnętrznych stracił prawie wszystkie pliki, wolałbym więc tego uniknąć, mimo kopii zapasowych na innych dyskach. Ktoś ma jakiś pomysł co mogło spowodować takie padnięcie portów? Dodam, że diody podświetlające USB nadal się świeciły, kilka dni temu jednak po wyjęciu pendriva z portu z prawej dioda w nim ponownie się nie zapaliła. Dopiero ponowne wpięcie i wypięcie pendriva spowodowało, że zaskoczyła.
Pozdrawiam
GE73 Raider RGB 8RF-091PL

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Dziś powtórzyłem te samą operację archiwizacji z tym samym dyskiem i udało się bez problemu. Mam nadzieję, że to był jednorazowy przypadek, próbowałem wyśledzić w dzienniku zdarzeń co mogło być przyczyną padnięcia portów, ale nic szczególnego nie widzę:
https://imgur.com/a/FmUqkjR
Pierwsze ostrzeżenie pojawia mi się zawsze przy włączaniu kompa, drugie od czasu do czasu w trakcie użytkowania, a dwa kolejne są opisane na obrazku. Jak widać przed padnięciem portów przez kilka minut żadnych zdarzeń nie było, a te, które padnięciu towarzyszyły to raczej wynik utraty kontaktu z dyskiem zewnętrznym. Jakieś błędy towarzyszyły wpinaniu albo wypinaniu pendriva, ale żadnych anomalii przy tym procesie nie stwierdziłem, wszystko skopiowało jak trzeba, choć następujące po nim wyłączenie laptopa trwało wyjątkowo długo. Urządzenia zawsze odpinam przez bezpieczne usuwanie sprzętu, żeby nie było. Z miesiąc temu, jeszcze przed upgradem sterowników rozłączyło mi kartę sd w trakcie odczytywania danych, ale myślałem, że to wina albo starych sterowników do card readera, które potem zainstalowałem ze strony msi, albo fizycznie zużycia karty lub adaptera, bo oba swoje już przeszły.

PS. Też tak czasem macie, że nie możecie się zalogować na to forum? Ja wczoraj cały dzień nie mogłem, ani z tego, ani ze starego kompa. Po wpisaniu haseł odświeżała się strona logowania. Kiedyś już tak miałem i kilka dni nie mogłem tu wejść.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2019, 06:03:12 wysłana przez MCX »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Odnośnie USB, to wystarczy by Windows sobie w tym czasie sprawdzał aktualizacje i sobie wyłączył porty. Ciężko stwierdzić co się stało lub dlaczego.

A forum, są w niedziele "problemy". Serwer robi backup wszystkiego, i kilka godzin zawsze w niedziele nie można się zalogować na swoje konto msi.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Wolałbym jednak dociec co się stało, bo odłączanie zasilania od dysków zewnętrznych w trakcie kopiowania plików jest dla mnie całkowicie nieakceptowalne i grozi utratą danych. Pod tym względem jestem paranoikiem, mam kilka par wieloterabajtowych dysków i wszystko trzymam w 2 kopiach starając się nigdy nie podłączać obu jednocześnie, niemniej wolałbym uniknąć konieczności odzyskiwania potem danych z jednego dysku na drugi bo przy takiej ilości plików mogłoby to zająć ponad dzień. Komputer odciął zasilanie we wszystkich portach USB, także tym gdzie podłączona była mysz i do ich ponownego rozruchu musiałem zrestartować komputer, co jest dość dziwne i nigdy wcześniej na żadnym komputerze mi się nie przydarzyło. W7 też miał swoje wady i humory, np. po jednorazowym kopiowaniu dużej ilości plików potrafił pozamieniać działanie przycisków, że ppm wyłączał zakładki w przeglądarce, a klikanie w obszarze otwartego okna przesuwało je do backgroundu, ale takich numerów, by odciąć mi dysk przy wgrywaniu na niego plików to jeszcze nie widziałem.

keiytom

• Pułkownik
  • :

A dysk Intenso? bo on chyba ma 2 wtyczki. To jeśli pod 2 porty USB 2.0 miałbyś go podłączonego bez Supercharge to teoretycznie mógłby nie wyrobić prądowo przy max obciążeniu. Dysk ten potrafi zużywać ponad 5,5W czyli 1,1 A a port USB 2.0 ma standardowo 500 mA. Choć w takich przypadkach przeważnie wiesza się jedynie explorator
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2019, 17:35:08 wysłana przez keiytom »

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Transcend 750Gb, mocy to mu na pewno nie brakuje, bo Raider nie ma nawet innych usb niż 3.1, a sam dysk ma już swoje lata i kiedyś użytkowałem go na samych portach 2.0 i dawał radę. Codziennie robię na nim backup najważniejszych plików (skromne 200gb, ale powtarzające się pomijam, przez co proces nie trwa zbyt długo :P) przed wyłączeniem komputera. Nie wykluczam oczywiście problemów z samym dyskiem, ale nie bardzo rozumiem czemu jego awaria miałaby wyłączyć wszystkie porty w komputerze także ten gdzie podpięta jest mysz. Mam też wiekowy dysk zewnętrzny WD 1,5Tb i tak intensywnie go używałem, że padła elektronika w obudowie, powodowało to wyłączenie się dysku przy intensywnym użyciu (po wyjęciu z obudowy i podpięciu przelotką problemy zniknęły), ale nigdy nie spowodowało to problemów z samym komputerem.

keiytom

• Pułkownik
  • :

Możliwe też, że z jakieś przyczyny wykrzaczył się sterownik HUB-a albo koncentratora USB i dlatego reszta portów również przestała odpowiadać. Może we właściwościach tych sterowników w zdarzeniach coś się zapisało, np. ponowne ich uruchomienie.

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Sprawdziłem zdarzenia dla koncentratora i śladu nie ma po tym padnięciu. Widzę tylko, że sterowniki do czytnika kart zaktualizowałem 17 grudnia. :p No nic, będę monitorował sytuację, ostatnio jakiś update do windy się instalował, może coś namieszał.
PS. W zakładce "zarządzanie energią" dla koncentratora usb jest zaznaczona opcja "zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii". Ciężko mi uwierzyć, by laptop z tego skorzystał będąc na kablu, ale kto wie. Odhaczyłem i będę testował.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2019, 22:49:20 wysłana przez MCX »

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Dziś rano zamykając system stwierdziłem, że znowu coś dłużej się zamykał. Po uruchomieniu podłączyłem pendriva i sprawdziłem dziennik zdarzeń, znowu były jakieś błędy ze sterownikami:
https://imgur.com/a/2HrHHaR
Dysku zewnętrznego bałem się nawet podłączać, zrestartowałem system i znowu ponowiłem próbę z pendrivem, tym razem czysto i bez błędów. Co o tym myśleć?

Poza tym jakiś update do Windowsa nie chce się zainstalować, ale poszukałem i to chyba w Microsofcie coś namodzili bo sporo o tym w necie, u kumpla też się nie instaluje. https://www.tenforums.com/windows-updates-activation/125422-fix-kb4023057-fails-error-0x80070643-windows-10-v1803.html

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska

Hej ,
Jaka wersja BIOS oraz EC ?
Jaka wersja systemu wraz z wersją jądra systemu https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Lista-kompilacji-systemu-Windows-10
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

MCX

• Sierżant
  • **
  • :

Bios i firmware updatowałem w grudniu i są to najnowsze wersje ze strony msi, czyli E17C5IMS.10D i 17C5EMS1.109
Windows 10 wersja 1803, kompilacja: 17134.556, dziś jakiś większy update się ściągną i zaktualizował poprawnie.