Autor Wątek: MSI Z170A-G43 Plus: Duże napięcie maksymalne Vcore  (Przeczytany 409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kamil.zak1995

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI Z170A-G43 Plus: Duże napięcie maksymalne Vcore
« dnia: 25 Październik 2018, 23:00:03 »

Płyta główna: MSI Z170A-G43 Plus

Wersja BIOSu: 3.F0 30/06/2018
Procesor:Intel Core i7-6700k
Chłodzenie procesora:BeQuiet Dark Rock 4
Dysk twardy: Samsung 970 Evo 250GB
Pamięć RAM: 1x8 GB Kingston HyperX Fury 2400MHz
Bluray/DVD-RW: LG (modelu nie pamiętam)
System Operacyjny: Windows 10
Podkręcone podzespoły: Karta graficzna.

Opis problemu np.: Komputer działał ponad 2 lata na i5 6500. Niedawno kupiłem i7 6700k i podkręciłem do 4.5 GHz i stabilnie wytrzymywał Intel burn test na 1.32V. Jednak powróciłem do domyślnych ustawień z adaptive core i napięcia to ~0.8V dla idle, ale maksymalnie dochodzi nawet do 1.36V i to bez OC.

Czy da się ustawić adaptive vcore dla podkręconego procesora z ustawionym maksymalnym napięciem powiedzmy 1.32V? Czy powinienem używać XMP? Moje temperatury są dobre. OCCT<60 stopni.
Mógłbym ustawić stałe 1.32V dla 4.5GHz, ale czy nie zdrowiej dla CPU kiedy nie chodzi cały czas na wysokim napięciu? PC jest włączony wiele godzin codziennie pod niedużym obciążeniem większość czasu.

Czyli chodzi mi o to, by ktoś podsunął mi optymalne ustawienia dla podkręconego do 4,5GHz. Czy wtedy działa turbo? Nawet przy testach procesora nie zauważyłem skoku do 4,2GHz.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2018, 23:06:14 wysłana przez kamil.zak1995 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI Z170A-G43 Plus: Duże napięcie maksymalne Vcore
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Październik 2018, 03:12:37 »

Witam

Niestety ale tryb adaptive działa na tej zasadzie, że daje więcej napięcia niż 90% procesorów z danego modelu tak naprawdę potrzebuje.
Ustaw najlepiej na 4.5GHz i rób swoje na PC. Ja od ponad 2 lat jadę na 6700K na 4.8GHz (zimą na 5.0GHz) i zero problemów, napięcie 1.4v.
Włączony profil XMP automatycznie dodaje napięcie do procesora, bo on wtedy też pod większym stresem działa.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

kamil.zak1995

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI Z170A-G43 Plus: Duże napięcie maksymalne Vcore
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Październik 2018, 21:57:44 »

Dzięki za odpowiedź.
Myślę, że na chwilę obecną nie potrzebuję go podkręcać wyżej niż 4.5GHz. Dokładam za to drugą bliźniaczą kostkę RAM, by uzyskać dual channel i więcej pamięci i aktywuję XMP. Chociaż przyznam, że nie rozumiem do końca jak to działa. Przy wyłączonym XMP wszystkie programy diagnostyczne i tak pokazują taktowanie RAM DDR 1200MHz, więc pozornie kostka działa zgodnie ze specyfikacją. Przy sztywnym napięciu XMP nie dodaje nic ponad to co ustawiłem.

Jestem teraz na 4,5GHz  na napięciu 1.32V z włączonym EIST i XMP. Nie ruszałem ring ratio. Pozostało na 4100. Przeszedł długi test Intel Burn Test, ale pod OCCT po kilku minutach w OCCT wyskoczył  error-detected-on-core-2< 60stopni. Zostawiam go tak, a jeśli kiedyś zobaczę blu screen to wracam wszystko do default czyli m. in adaptive Vcore.

Jeśli chodzi o 4.7GHz, to komputer udaje się uruchomić dopiero przy napięciu 1.4V, a i wtedy nie przechodzi nawet jednego cyklu testu. XMP wyłączony. Może taki czip kiepski, a może poprzedni właściciel go torturował.