Autor Wątek: Płyta H81M-E35 V2 niektóre funkcje biosu w zakładce OC nieaktywne  (Przeczytany 2888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rys00

• Kapral
  • *
  • :

Witam, posiadam płytę MSI model H81M-E35 V2 i problem jest z ustawieniem biosu. Płyta posiada świeży bios 4.0, procesor i5 4460 oraz 16GB ram (2x8) Good Ram play. I teraz jest taka sprawa, producent pamieci na stronie podaje, że napiecie pracy pamięci to 1,65V
Płyta domyślnie ustawia mi 1,5V .  Chciałbym to przestawić lecz jak wchodzę w zakładkę OC to funkcja  "DRAM VOLTAGE" jest ustawiona na "AUTO"  oraz jest wyswietlana na szaro jako nieaktywna. Czy można to odblokować i przestawić?  I teraz drugie pytanie czy timingi pamięci zostawić na auto czy ustawić zgodnie z podanymi przez producenta pamieci?   W prawym górnym rogu biosu jest funkcja OC GENIE  (właczenie jej nic nie zmienia w ustawieniach) parametry pracy procesora czy pamięci nie ulegaja zmianie. Co ta funkcja właściwie ma dawać?
Pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Płyta H81M-E35 V2 niektóre funkcje biosu w zakładce OC nieaktywne
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik 2018, 04:52:05 »

Witam

1.5V jest domyślne dla DDR3. 1.65V jest ustawiane jeśli odpalisz XMP.
Na tej płycie nic nie zrobisz, większość opcji związanych z OC i konfiguracją procesora/RAM jest zablokowane (wymagana płyta z serii "Z").

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

rys00

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Październik 2018, 11:51:05 »

To po co zakładka OC jak nie mozna wiele zrobić?  i co daje przycisk w biosie OC Genie 4: płyta się reklamuje hasłem 
"OC Genie 4:  Overclock in 1 Second"    Co to jest XMP.  Mozna to uruchomić? 
I jeszcze jedno, przeglądając zdjecia w necie ta funkcja ustawiania napięcia u niektórych osob jest dostępna
« Ostatnia zmiana: 08 Październik 2018, 11:58:44 wysłana przez rys00 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Październik 2018, 13:56:52 »

OC nie do końca znaczy zwiększenie wydajności. W tej zakładce możesz obniżyć napięcia czy taktowanie procesora. Jest też kilka innych ustawień, które nie wiem pod jaką "kategorię" MSI miało by wrzucić. Myślę że lepsze to niż "zaślepka" pod nazwą "Inne".
Na zdjęciach w internecie wiele rzeczy znajdziesz. Jak wrócisz do jednej z pierwszych wersji BIOS to się dowiesz że można ustawić mnożnik CPU na wartość turbo. Jakieś 3 wersje BIOS do przodu a tu taka wersja Intel ME która blokuje taką możliwość ;)

XMP- eXtreme Memory Profile. Włączenie ustawi RAM na profil XMP który jest zapisany w kościach RAM. Nominalnie DDR3 działa na 1333MHz 1.5v, włączając XMP ustawi na 1600MHz (lub wyżej) i 1.65v. Profil w RAM zależy od modelu RAM. Jak mówisz że producent podaje 1.65v w specyfikacji pamięci, to pewnie masz "testowane" na 1600MHz, może 1866MHz. Ale testowane wartości to NIE jest nominalna wartość, i domyśle DDR3 będzie działał na 1333MHz (1066MHz jeśli masz jeden z pierwszych chipsetów pod DDR3).

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

rys00

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Październik 2018, 16:22:19 »

Pamięci mają na opakowaniu napisane 1600Mhz,  Bios pozwolił mi przestawić w pamięciach z trybu auto na 1600Mhz tylko to napiecie pozostaje bez zmian

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Październik 2018, 18:45:15 »

Więc 1600MHz to Twój profil XMP. A wyżej jak 1600MHz BIOS nie może pozwolić, bo płyta nie jest z serii Z. Taki tam limit ze strony Intela.

rys00

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Październik 2018, 17:28:23 »

Ja to rozumiem ze wiecej niz 1600Mhz nie przestawie , ale napiecia powinny chyba działąć skoro jest takowa zakładka tylko domyslnie ma wybrany tryb auto i nie da sie go przestawic.. To jest mój problem

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Październik 2018, 18:14:05 »

Jak już wspomniałem, ta płyta ma ograniczone funkcje. DDR3 domyyślnie działa na 1.5v, z XMP na 1.65v i tyle. Nic nie poradzę że Intel takie rzeczy poblokował.

rys00

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Październik 2018, 00:47:29 »

W takcie awarii zasilacza wyjąłem baterię z płyty, bios sie zresetował i po starcie płyty uruchomił się bios. MOzna było zmienić napięcie pamieci ram. Nie ruszałem tego tylko wprowadziłem pewne ustawienia. Jak kliknąłem zapisz i uruchom ponownie to wyświetlił sie komunikat z jakimś ostrzeżeniem i pokazał się bios ponownie i napiecie znów były zablokowane. MSI dało na stronie płyty aplikacje o nazwie MSI Command Center , Tam mozna z pod Windowsa regulować watraki, oraz napiecie ramu. Jest taka opcja i jest aktywna. Wiatrakami sie bawiłem ale napięciem sie troche bałem. Jest jakieś ryzyko uwalenia płyty czy procesora??? Pamięć nibt działa na 1,65 wolta zapenia producent!

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Październik 2018, 01:50:58 »

Napięciami RAMu możesz uwalić RAM i/lub płytę.